• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Intretinere linguri - cu ce, cum si in ce fel putem intretine lingurile de pescuit?!

Cand nu ai habar o bagi pe asta,cel care a pescuit atasandu-i acei plumbi a facut ca lingura sa coboare mai repede,se foloseste si la rotativa,este si topic in care se vorbeste despre asta Durereeee........daca erai destept te uitai la gramajul bilelor de plumb sa vezi cat lest trebuie ptr ca de multe ori acest lucru face diferenta in a obtine vibratia corecta la o anumita adancime....cauta stiuca nanana
E cred a 3-a oara cand ma ataci fara motiv. Nu ca m-ar afecta prea tare chestia asta dar... Citeste cu atentie inainte si hai sa nu poluam topicul asta inutil. Ii raspundeam lui Calin care zicea ca PROBABIL a fost folosita la japca. Eu am zis ca PROBABIL DACA A FOST FOLOSITA LA JAPCA, ala era un necunoscator.(idiot)
Asa cum ti-am zis si tie CA LINGURA E USOARA si ca nu sunt alea de zici tu. Asa ca eu inclin spre teoria ta, ca omul o lestase ca sa mearga spre adanc, fiind usoara. JAPCA se face cu multe ancore legate in linie, asa am vazut la braconieri prinsi cu asta...

Dar cred ca ar fi bine sa nu ne comportam ca la gradinita, eu nu am nimic de dovedit aici, era o discutie libera si cred ca a te erija in cenzor, e usor prea mult.

Merci pentru atentia acordata

Hai sa ma bag si eu putin in discutia asta despre linguri, chiar daca nu e vorba de intretinere ci mai degraba de tunning.
Eu folosesc niste folie autoadeziva care nu se dezlipeste in apa si sclipeste in fel si chip. O gasiti cica pe la librarii, eu am luat de pe vestitul Aliexpress cateva modele. In felul asta poti face modificarile dorite chiar pe apa cu o foarfeca ..imediat iti faci lingura sa sclipeasca cum vrei tu.

Cam asa arata folia:
https://www.aliexpress.com/item/5Pc...988.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.429f4c4dXi7ZYe

Asta ar fi materialul, dar sunt de diferite culori si reflexii.

Hai sa ma bag si eu putin in discutia asta despre linguri, chiar daca nu e vorba de intretinere ci mai degraba de tunning.
Eu folosesc niste folie autoadeziva care nu se dezlipeste in apa si sclipeste in fel si chip. O gasiti cica pe la librarii, eu am luat de pe vestitul Aliexpress cateva modele. In felul asta poti face modificarile dorite chiar pe apa cu o foarfeca ..imediat iti faci lingura sa sclipeasca cum vrei tu.

Cam asa arata folia:
https://www.aliexpress.com/item/5Pc...988.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.429f4c4dXi7ZYe

Asta ar fi materialul, dar sunt de diferite culori si reflexii.
Pff am vazut ca si fratii nostri Alex si Calin au facut rost de asta...Pe cine ametesc sa-mi vanda si mie una solzoasa? Ca iarna e lunga si e timp de monturi si picturi rupestre...

Pff am vazut ca si fratii nostri Alex si Calin au facut rost de asta...Pe cine ametesc sa-mi vanda si mie una solzoasa? Ca iarna e lunga si e timp de monturi si picturi rupestre...
Eu tocmai astept o comanda din China cu smecheriile astea, dupa ce ajunge o sa-ti spun (ar trebui sa ajunga ca-s comandate deja de vreo 2 luni). Mai ales ca in ultima vreme pescuiesc destul de putin la stiuca, deci n-am nevoie de atata folie.

Altfel, am spus deja, cica se gasesc chestii asemanatoare si pe la noi prin librarii.

Eu tocmai astept o comanda din China cu smecheriile astea, dupa ce ajunge o sa-ti spun (ar trebui sa ajunga ca-s comandate deja de vreo 2 luni). Mai ales ca in ultima vreme pescuiesc destul de putin la stiuca, deci n-am nevoie de atata folie.

Altfel, am spus deja, cica se gasesc chestii asemanatoare si pe la noi prin librarii.
Cumpar io resturile ca la rotativele mele, nici nu-mi trebuie multa.
Alea din librarii is praf, rigide, nu se lipesc bine,cam ca alea de unghii. Nu-s facute pentru conditiile stresante de baldabac.

Claudiu: Nu pot folosi cardul din motive obiective, deci ori ma lipesc de cineva si platesc omului sau stau si ma uit.

Oscilanta era perfect ruginita, are o greutate de 7-10 g, era lestata in mod barbar cu 3 plumbi romboidali de 7 g fiecare, pe un fir mono de 0,50 mm cu niste inele despicate uriase si o ancora cat o zi de post.
Din descriere și in opinia mea cauta știuca la distanța și adâncime ;)
Apoi , o lingura , nu -i musai sa fie lucioasa ca sa prindă peste iar partea căreia nu i se mai poate reda luciul se poate vopsi ( de foarte multe ori chiar sporind eficienta originalului ) ;) . Dacă rămâne Luciu pe spate și Redhead sau Fire Tiger pe burta s-ar putea sa-ti placa chiar mai mult decât dacă ai arginta-o. ;)
Orice i-ai face însă fa-ti curaj s-o pescuiești și sa insisti cu ea. Dacă tripla îți părea monstruoasa și o schimbi cu ceva mai mic cauta ceva gen 2x sau chiar mai gros ca sa păstrezi cât de cât greutatea care echilibra lingura . Dacă n-ai , eventual poți lesta chiar tripla cu panglica de plumb ca sa-i redai echilibrul și bătaia lingurii.
In alta ordine de idei ( si asta e valabil pentru toți ) e bine ca atunci când găsești ceva pe apa sa faci poze , cântăriri, măsurători și sa documentezi cât mai bine in arhiva personală obiectul cu pricina exact in starea in care l-ai găsit pentru ca , sunt situații in care ceva ce pare adăugat aiurea , sa fie de fapt un tunning care transforma ceva banal in ceva prinzător . Toți pescarii experimentați au tendința de a face mici modificări, ajustări , sau Invenții care intr-o anumită zona sau la o anumită specie sa dea randament mai bun ( chiar dacă prea putini fac unele artificii d-astea publice așa cum mai fac uneori eu pe aici :p ) . Uneori și novicii fac asta fără sa-si dea seama sau chiar deliberat . Ce ai găsit pe apa poate fi gunoi sau lozul cel mare insa asta vei constata doar probând tu personal schema cu pricina in locuri și stiluri cât mai diverse .

PS. Nu va supărați pe Edd ca nu zice nimic cu răutate dar e el așa mai dintr-o bucata (ca omu de sub munte ) :) E Însă foarte pasionat de linguri si stilul asta de pescuit și de asta poate părea mai pătimaș ;)

Din descriere și in opinia mea cauta știuca la distanța și adâncime ;)
Apoi , o lingura , nu -i musai sa fie lucioasa ca sa prindă peste iar partea căreia nu i se mai poate reda luciul se poate vopsi ( de foarte multe ori chiar sporind eficienta originalului ) ;) . Dacă rămâne Luciu pe spate și Redhead sau Fire Tiger pe burta s-ar putea sa-ti placa chiar mai mult decât dacă ai arginta-o. ;)
Orice i-ai face însă fa-ti curaj s-o pescuiești și sa insisti cu ea. Dacă tripla îți părea monstruoasa și o schimbi cu ceva mai mic cauta ceva gen 2x sau chiar mai gros ca sa păstrezi cât de cât greutatea care echilibra lingura . Dacă n-ai , eventual poți lesta chiar tripla cu panglica de plumb ca sa-i redai echilibrul și bătaia lingurii.
In alta ordine de idei ( si asta e valabil pentru toți ) e bine ca atunci când găsești ceva pe apa sa faci poze , cântăriri, măsurători și sa documentezi cât mai bine in arhiva personală obiectul cu pricina exact in starea in care l-ai găsit pentru ca , sunt situații in care ceva ce pare adăugat aiurea , sa fie de fapt un tunning care transforma ceva banal in ceva prinzător . Toți pescarii experimentați au tendința de a face mici modificări, ajustări , sau Invenții care intr-o anumită zona sau la o anumită specie sa dea randament mai bun ( chiar dacă prea putini fac unele artificii d-astea publice așa cum mai fac uneori eu pe aici :p ) . Uneori și novicii fac asta fără sa-si dea seama sau chiar deliberat . Ce ai găsit pe apa poate fi gunoi sau lozul cel mare insa asta vei constata doar probând tu personal schema cu pricina in locuri și stiluri cât mai diverse .

PS. Nu va supărați pe Edd ca nu zice nimic cu răutate dar e el așa mai dintr-o bucata (ca omu de sub munte ) :) E Însă foarte pasionat de linguri si stilul asta de pescuit și de asta poate părea mai pătimaș ;)
De acord cu tot ceea ce ai spus. Eu lestez crankuri foarte mici cu alici milimetrice in mod uzual si stiu cum se face fara a afecta caderea. Castig practic in aruncare cel putin 5-10 m la un rau cu clean asta inseamna de multe ori diferenta intre a prinde si a nu prinde. Asta o fac la cele de 2g gen cozma performer samd. Daca nu ma intereseaza castigul in lungimea lanseului atunci caut tot prin gramaj suplimentar(foarte fin) sa intind firul pe lanseul normal asa incat la vobler floating firul sa nu se aseze pe apa in bucla. Fac asta de multi ani, nu m a invatat nimeni, functioneaza si nu am pretentii de maestru emerit al sportului. Pana la urma toti ne descurcam cu ce avem si improvizam. Pescuitul are o parte uriasa de imbunatatiri in improvizatii ceea ce l face deopotriva foarte frumos cat si o stiinta in a gandi cum gandeste partenerul nostru. Eu stiu oameni care au prins la rotativa mepps pe care au aplicat timbrul de origine de la sticla de vin.
In speta mea, desi cred ca si tine ca omul lestase pentru a castiga adancime, locul in care dadea n avea nicio treaba cu locul und sta stiuca pe lacul ala. Adica vreo 15 km in directia opusa... Nu ca ar schimba datele problemei, dar asta este realitatea.

In speta mea, desi cred ca si tine ca omul lestase pentru a castiga adancime, locul in care dadea n avea nicio treaba cu locul und sta stiuca pe lacul ala. Adica vreo 15 km in directia opusa...
Nu vreau sa te contrazic și nici sa creez dezbateri artificiale însă, experiența îmi spune ca oricât de bine ai cunoaște o apa, nu știi niciodată de unde sare iepurele ;)
Am prins cleni la clonc , pe un baraj care e cunoscut mai mult pentru somni, intr-un loc in care puteam sa jur ca prind orice Numa clean nu. Am prins știuci la foc automat jiguind pe apa de 10 metrii in căutarea șalăului și somnului pe un baraj in care știam exact locul in care e cantonată stiuca din lac in momentul ăla , iar locul de cantonament era cam la 5 kilometrii in direcția opusa de curgere a apei .
Anu asta , sus la mosie la pod am avut in Mai bass și știuca , din Mai pana in Iulie bass, in August și Septembrie bassului i s-a alăturat șalăul, iar la sfârșitul lui Septembrie a venit știuca și au dispărut toți ceilalți.
Am multe astfel de exemple pe care nu stau sa le însir acum însă concluzia e ca orice loc are potențial de a tine orice specie intr-un anumit moment din motive cunoscute doar sub apa.
Pe de alta parte , cel ce a pierdut acolo lingura putea fie sa dea țintit in cunoștiință de cauza ( adică știind ca are in fata petele vizat) fie pescuia de tatonare pe ideea ca “ dacă am prins știuca in coada de ce n-ar fi și aici ?” .
Ideea e ca e bine sa ne ferim sa tragem concluzii tranșante in raport cu ceva despre care nu avem foarte multe informații .
Personal in astfel de situații , in care un loc anume îmi suscita curiozitatea , revin periodic acolo in perioadele de activitate a peștilor și pescuiesc “la orice , in orice fel” dar musai și cu năluca găsita acolo in configurația originala , doar sa văd in ce măsura exista un potențial care îmi scapă .
Poate fi ceva legat de locul respectiv sau ceva de năluca respectiva sau poate fi doar pierdere de timp.
Pe de alta parte in cazul tău , un loc de genul asta ar putea tine păstrăv de lac pentru care nici o lingura de știuca nu pune probleme la inhalare , iar lingurița aia ar putea fi secretul pentru el mai ales ca forma aia, are potențialul unei Evoluții eratice gen tasmanian devil, care se știe ca-i bun la amăgit păstrăvul ( căruia, la rindul lui, se pare cai place o vopsea albă pe burta de altfel ) .
Rămâne sa vezi tu in ce măsura dezlegi misterul sau dacă merita sa-ti bati capul cu el ;)

Nu vreau sa te contrazic și nici sa creez dezbateri artificiale însă, experiența îmi spune ca oricât de bine ai cunoaște o apa, nu știi niciodată de unde sare iepurele ;)
Am prins cleni la clonc , pe un baraj care e cunoscut mai mult pentru somni, intr-un loc in care puteam sa jur ca prind orice Numa clean nu. Am prins știuci la foc automat jiguind pe apa de 10 metrii in căutarea șalăului și somnului pe un baraj in care știam exact locul in care e cantonată stiuca din lac in momentul ăla , iar locul de cantonament era cam la 5 kilometrii in direcția opusa de curgere a apei .
Anu asta , sus la mosie la pod am avut in Mai bass și știuca , din Mai pana in Iulie bass, in August și Septembrie bassului i s-a alăturat șalăul, iar la sfârșitul lui Septembrie a venit știuca și au dispărut toți ceilalți.
Am multe astfel de exemple pe care nu stau sa le însir acum însă concluzia e ca orice loc are potențial de a tine orice specie intr-un anumit moment din motive cunoscute doar sub apa.
Pe de alta parte , cel ce a pierdut acolo lingura putea fie sa dea țintit in cunoștiință de cauza ( adică știind ca are in fata petele vizat) fie pescuia de tatonare pe ideea ca “ dacă am prins știuca in coada de ce n-ar fi și aici ?” .
Ideea e ca e bine sa ne ferim sa tragem concluzii tranșante in raport cu ceva despre care nu avem foarte multe informații .
Personal in astfel de situații , in care un loc anume îmi suscita curiozitatea , revin periodic acolo in perioadele de activitate a peștilor și pescuiesc “la orice , in orice fel” dar musai și cu năluca găsita acolo in configurația originala , doar sa văd in ce măsura exista un potențial care îmi scapă .
Poate fi ceva legat de locul respectiv sau ceva de năluca respectiva sau poate fi doar pierdere de timp.
Pe de alta parte in cazul tău , un loc de genul asta ar putea tine păstrăv de lac pentru care nici o lingura de știuca nu pune probleme la inhalare , iar lingurița aia ar putea fi secretul pentru el mai ales ca forma aia, are potențialul unei Evoluții eratice gen tasmanian devil, care se știe ca-i bun la amăgit păstrăvul ( căruia, la rindul lui, se pare cai place o vopsea albă pe burta de altfel ) .
Rămâne sa vezi tu in ce măsura dezlegi misterul sau dacă merita sa-ti bati capul cu el ;)
Pai acu frec la ea cu polish lucios, arata din ce in ce mai hot. Sigur o bag la apa pe lacul ala in mai la anul. Cine stie poate ca prind nimfa cea mare. Nu m-as supara daca ar avea 2 picioare...

Niciodata nu este pierdere de timp ;)

Ion Minulescu in" Nu sunt ce par a fi" spunea:

Ascultă, priveşte şi taci!...
Ascultă, să-nveţi să vorbeşti,
Priveşte, să-nveţi să clădeşti.
Şi taci, să-nţelegi ce să faci...
Ascultă, priveşte şi taci!

Când simţi că păcatul te paşte
Şi glasul Sirenei te fură,
Tu pune-ţi lacăt la gură
Şi-mploră doar sfintele moaşte -
Când simţi că păcatul te paşte!...

Când simţi că duşmanul te-nvinge,
Smulgându-ţi din suflet credinţa,
Aşteaptă-ţi tăcut biruinţa
Şi candela minţii nu-ţi stinge -
Când simţi că duşmanul te-nvinge!

Când braţele-ncep să te doară,
De teamă să nu-mbătrâneşti,
Rămâi tot cel care eşti -
Aceeaşi piatră de moară -
Când braţele-ncep să te doară!...

Iar când, cu ochii spre cer,
Te-ntrebi ce-ai putea să mai faci,
Ascultă, priveşte şi taci!...
Din braţe fă-ţi aripi de fier
Şi zboară cu ele spre cer!...

ps:eu am gresit,data viitoare tac ;)

Oooookey, am emis parerea aia pt ca acum vreo 2 ani (cred ca am si povestit la vremea aia) sub barajul de la Mihailesti, erau 2 nenici care prindeau somotei la foc automat. M.am dus cu colegul pana la ei sa vad la ce prindeau si i.am gasit plecand cu un sac.
Aveau lansete china, fir mono gros (gen 40) iar la capat asa: 3 plumbi inline pe fir, o lingura mica si grea aproape dreapta la care era atasata prin belciug imens o ancora aproape cat toata lingura daca nu mai mare. Au sups chiar ei ca dadeau la japca (frate). Plumbii semnalizeaza cand esti pe peste, lingura orienteaza ancora, restul face mana si lanseta.
Deci din experienta mea, descrierea lui Mal semana f mult cu ceea ce vazusem.
Daca in Ardeal asa se da "la finete" la stiuca .... asa o fi. Hatza nu stiu ce e dar nici nu dau p.afara de destept. Numa ca uite ca sunt "destept" la ora asta.

On topic, se poate folosi guma diamantata, perie cu bormasina mini, lana de otel, scrum cu vata. Ca substante merge chiar si Cif, pasta verde de strungarie, pasta de dinti, xerapol.

Calin nu are folie holografica autocolanta. Inca-cauta.
Folia teapana poate fi conformata cu feonul dupa cum sustine chinezul dar eu zic ca merge mai bine cu apa fiarta. Are sa incerc cu alea de unghii de le am. Insa eu as vrea pe voblere.

Bogdane, ...... o sa te usture. Si o sa.ti dau alifie mentolata.

Sincer sa fiu nu ma asteptam ca o lingurita gasita in strafundurile unui lac de baraj sa genereze atata pasiune si opinii diferite, dar ceea ce ma incanta este ca practic facand-o pe forensic scientists, eu cel putin invat din experientele voastre.
Wurger: Acu o sa ma fac de kkt si o sa zic ca inclin sa-ti dau dreptate,(acu cateva postari inclinam spre edd!!!) intrucat scotocindu-ma prin rucsac am gasit si montura in cauza. Ancora am aruncat-o intrucat era pericol public, ruginita total era ori numarul 2 ori 4, cu niste inele despicate de prost gust, exagerez dar cred ca puteau fi puse si la breloc de chei si am mari dubii ca asigurau o evolutie corecta acvadinamic.

Montura este cea din poze, pe un fir de 0,50 mono, pusi 3 plumbi in linie la aproximativ 20 cm de lingurita. Doi dintre plumbi(cei mai apropiati de lingurita) unul are stantat pe el 4, al doilea 3 sau8(asta e cel mai mic) iar spre lanseta inca un plumb de 4 la circa 5 cm de primii doi. Plumbii au opritoare fiecare, oscilanta fiind legata direct pe fir.

Acum ca sa inlaturam orice suspiciune am pus spre comparatie cu oscilanta in cauza un Mepps Aglia nr. 2 si unul dintre voblerele mele favorite, atoateprinzatorul Rapture BB Crank floating de 7 g, oscilanta gasita fiind mai mare in gramaj un pic fata de Mepps si comparabila cu plasticul de la Rapture.

Prin urmare, este cred una dintre cele mai usoare oscilante pe care le-am vazut, este clar mai grea decat un Mepps Syclops de 0, pe care-l folosesc uzual la biban, clean si pastrav pe rau. Concluzia mea, este ca acei plumbi distrug orice urma de evolutie a oscilantei, aceasta fiind undeva pe la 7 g sa lestezi cu 11 g cel putin, in linie, la 20 cm de lingurita, e aberant. Trebuie spus ca in greutatea oscilantei nu am calculat nici inelele despicate si nici ancora cat o zi de post.

In incheiere, vreau sa va transmit ca oscilanta cu pricina, si-a recapatat stralucirea de odinioara. Ieri am tratat-o cu polish de luciu de la Lidl si surpriza din galbenul initial ea are culoarea CUPRU. Arata din ce in ce mai bine si intrucat opiniile lui edd trebuie luate in seama, m-am gandit sa rezonez si sa fur de la colegul nostru fustele, imprumutand din pacea minulesciana, niste inimioare rotative de bagat in fund( al oscilantei, a nu se interpreta), de la Berti. Urmeaza sa primesc niste inele despicate de la Lucky John si voi monta pe ele o ancora VMC Predator outbarb. Transformarea este completa, evolutia ei este in bine, azi va mai urma o tura de polish de luciu de circa 10 minute si zilele urmatoare o voi finaliza, daca ajung despicatele.

Pentru mine, oscilanta asta a devenit practic top 1, in topul meu al tuturor reactivelor, intrucat semnifica pentru mine ca exista viata dupa moarte si ca ea inseamna legatura cu acest forum de pasionati, unde, fara a exagera cu nimic sunt flatat si incantat deopotriva, ca m-ati primit printre voi.

Asa ca ea va fi si amuleta mea spinningclub dar si va fi data la inot cu proxima ocazie, in acelasi lac si loc de unde a venit, libera si fara plumbi.

Pace

Atașamente