• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Intretinere linguri - cu ce, cum si in ce fel putem intretine lingurile de pescuit?!

Spun drept ca pe la 10 ani ma lua un baiat mai mare la pescuit pe Colentina.
Avea cu el un spray Farmec gol pe care era infasurat niste mono de remorcat Trabantul si o ancora cat pumnul. Jiguirea se facea din umar cu rasucire din sold si capturile veneau dintre ape si aveau ochii pe barbie.
Eugen a devenit mai tarziu medic veterinar. Pe mine m.a trimis acasa cu un peste cu spatele sfasiat, pe care tata l.a aruncat la ghena si m.a pus sa.mi imaginez cum s.a simtit pestele cand a fost prins.
Am plans pt 3 motive. Ca mi.era mila de peste, ca l.a aruncat si ca cel pe care il priveam cu admiratie era de fapt un braconier fara mila.

Spun drept ca pe la 10 ani ma lua un baiat mai mare la pescuit pe Colentina.
Avea cu el un spray Farmec gol pe care era infasurat niste mono de remorcat Trabantul si o ancora cat pumnul. Jiguirea se facea din umar cu rasucire din sold si capturile veneau dintre ape si aveau ochii pe barbie.
Eugen a devenit mai tarziu medic veterinar. Pe mine m.a trimis acasa cu un peste cu spatele sfasiat, pe care tata l.a aruncat la ghena si m.a pus sa.mi imaginez cum s.a simtit pestele cand a fost prins.
Am plans pt 3 motive. Ca mi.era mila de peste, ca l.a aruncat si ca cel pe care il priveam cu admiratie era de fapt un braconier fara mila.
Nici nu stiu daca sa plang sau sa rad. Calineeee!

Am terminat reconditionarea. Am evitat sa o revopsesc, pastrand farmecul ala de lingurita obosita si veche.

Dupa polishare am dat un strat de lac mat acrilic peste, ar fi mers un lac lucios si mai bine, dar n-am avut. Oricum nu cred ca o sa tina pe lingurita ca e lac de modelism nu lac pentru metale.

Am echipat-o cu inele despicate de la Lucky John, codite rotative de la Berti, ochi de peste de la Cormoran(absolut mizerabili, pe plic scrie ca sunt autoadezivi, in realitate o minciuna cat casa-asa ca i-am lipit cu Bison) si ancora de 6 VMC Predator Barbarian.

Comparatia din poze e cu un vobler de 4cm/6g care si asta a fost supus la imbunatatiri -ancora de 8 VMC si carlig debarbetat Owner Captiva de 8 in coada. Vine iarna si ma apuc de schimbat intre pauzele de schi, sper.

Atașamente

Poate la voi unde vrea statul sa va ție sanatosi. La noi, la 3.50 lei kilu, poti sa dexapezi si caroserii de masina.

Mal, lacul acrilic de care zici si de care zic producatorii ca rezista si la inghetul din vidul spatial, se tulbura dupa 2-3 lanseuri.
Mai bun e un lac cinstit pe baza de solvent. Nu se compara cu cele special facute dar pana pierzi naluca tine.

Poate la voi unde vrea statul sa va ție sanatosi. La noi, la 3.50 lei kilu, poti sa dexapezi si caroserii de masina.

Mal, lacul acrilic de care zici si de care zic producatorii ca rezista si la inghetul din vidul spatial, se tulbura dupa 2-3 lanseuri.
Mai bun e un lac cinstit pe baza de solvent. Nu se compara cu cele special facute dar pana pierzi naluca tine.
Roger that, ce recomanzi? Am vazut ceva tot la lidl parca ceva baufix...?e bun si de acoperit parti vitrate la modele

adiwolf

Moderator
Membru personal
Apropo de recondiționat linguri , am văzut zilele trecute pe Facebook niște rezultate foarte bune cu baie de Coca cola . ;)
in baza acelei postari am facut si eu experimentul acuma, mai precis de ieri le-am bagat in baie cu juma de kil de coca cola
dupa 24 ore, rezultatul este fix p...a, adica nu s-au curatat deloc, nu au capatat luciu, nimic, zeroooo nervosrau
la sugestia lui Espasia , am turnat si niste bicarbonat de sodiu si am lasat cocktail-ul la macerat pana dimineata - vedem ce se intampla si revin cu impresii

adiwolf ; Coca cola are ceva acid fosforic in compoziție.ajuta baia ai după ce le lustruiesti in sensul că o să încetinească procesul de "cocleală".
Mai bine încearcă recomandarea lui Edd.
Bicarbonat de sodiu stins cu oțet.
Le lustruiesti cu o cârpă moale..gen ciorap flaușat ( recomand purtat și nespălatroflmaooo )
Nu recomand sa insiști cu intervenția mecanica cu materiale foarte abrazive..lingurile gipo au doar câțiva microni de argint și ăla cu puritatea mica.daca insiști prea mult cu frecatul roflmaooo
O sa ajungi repede sa la faci galbene.

Sincer sa fiu nu ma asteptam ca o lingurita gasita in strafundurile unui lac de baraj sa genereze atata pasiune si opinii diferite, .......,......
........... ..vreau sa va transmit ca oscilanta cu pricina, si-a recapatat stralucirea de odinioara. Ieri am tratat-o cu polish de luciu de la Lidl si surpriza din galbenul initial ea are culoarea CUPRU.
păi... nu-i nici o surpriză.
asta-i acoperirea standard pentru acoperirile electrochimice( galvanizare cum cunoaște lumea la modul general) pentru oțel.
peste oțel se face o cuprare adică depui un strat de cupru,ca sa poti depune altceva : argint sau nichel,staniu...etc.
De exemplu ,peste nichel care-i moale, se depune un strat de crom care-i dur în scop de protecție. ca sa aibă rezistenta mecanica.sa nu se zgârie ușor.
daca materialul de baza este cupru sau un aliaj ,gen alama ,sau alpaca care-i un aliaj alb al cuprului se trec peste niste etape.

Știu că postarea mea n-are legătură cu pescuitul dar mereu sunt surprins cand cineva nu știe., ceea ce mie-mi pare banal.

Sorry.
Am greșit.poat cineva să-mi corecteze,despartă, ultima postare?

cred ca nu imi ramane decat sa infoliez lingurile cu folie de aluminiu
Nu merita, oricum stiucile moderne, ce au internet, nu mai pun botul pe......table. Invechite, iesite din modă. ;)

Ca nu au innebunit? Se duc după Rapala, Salmo, yo-Zuri sau Strike-Pro, sau mai stiu eu unde. Vad si ele ca asta se poartă acum. Hai mai mere un spinnerbait, sau chaterbait. :):):) zimbettt

Ce vezi acum pe cineva vreo doamnă, sa poarte geanta facută la “Cooperativa Progresul, Bucuresti? “ in anii 80??? zic si eu. nananananananananananana

Desi, unde am fost eu acum 2 saptamani, la capatul țării, vacile alea incălțate de știuci, parcă nu auzisera de internet. Tot la linguri se mai aruncau. Si nu mici. Am postat cateva imagini, cu “Olimpica”. Aia de la Kuusamoo, premianta forumului. Dar probabil fiindca nu aveam internet (defect atunci) nici la hotel au uitat, tembelele. roflmaoooroflmaoooroflmaooo

adiwolf

Moderator
Membru personal
spray-urile de genul chrome sau zinc, ori gold, oxideaza destul de repede si nu isi pastreaza culoarea sau luciul decat daca este aplicat un alt strat protector de lac peste el.
stiu asta de pe vremea cand faceam voblere si cautam solutii diferite pentru acoperire si paternuri speciale
folia de aluminiu sau chrome, autoadeziva, ramane cea mai simpla, ieftina si buna solutie
o sa va arat in curand rezultatul