• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Intretinere linguri - cu ce, cum si in ce fel putem intretine lingurile de pescuit?!

adiwolf

Moderator
Membru personal
te rog, invata-ma cum ca sigur le fac asa daca este usor
am vazut pe internet cateva metode dar vreau sfatul unuia care a mai facut asa ceva, acoperiri metalice

Referitor la reconditionare..
Pe fundul unui vas pun staniol dupa care pun ceva bicarbonat asez piesa respectiva,iar putin bicarbonat peste si torn apa fiarta...

adiwolf

Moderator
Membru personal
Referitor la reconditionare..
Pe fundul unui vas pun staniol dupa care pun ceva bicarbonat asez piesa respectiva,iar putin bicarbonat peste si torn apa fiarta...
asa si?!!
ai cumva lingurile din argint ca sa aiba efect acest procedeu?
detaliaza putin Stefan si poate exemplifici si cu ceva poze

uite aici acest procedeu doar ca se aplica pentru curatarea argintului nu pentru depunere de strat argintat peste metal

adiwolf

Moderator
Membru personal
revenind la ce ma doare, respectiv un aspect mai placut al lingurilor oxidate, am facut deja proba cu folia de aluminiu si uite ce a iesit.
asa la prima proba si strigare, fara antrenament, eu ma declar multumit.
ahhh, era sa uit va pun aici si pozele cu baia de coca cola si efectele ei

revenind la ce ma doare, respectiv un aspect mai placut al lingurilor oxidate, am facut deja proba cu folia de aluminiu si uite ce a iesit.
asa la prima proba si strigare, fara antrenament, eu ma declar multumit.
ahhh, era sa uit va pun aici si pozele cu baia de coca cola si efectele ei

Fain tare cu ce ai lipit folia?

In alta ordine de idei, cred ca multe table vin si cu defecte de fabricatie destule. Eu am vazut acum diferenta intre doua mepps aglia de 2 gold una tip blister si alta de aia bulk la gramada. Diferenta de pret intre acelasi produs la cutie si fara e destul de mare vreo 4 lei in plus la cutie. Acum, aia de la kilogram, arata ca in prima zi, desi am purtat-o cam peste tot, inclusiv aranjat malurile si boschetii pe post de trimmer. Aia de la blister, in prima baie facuta a inceput sa se corodeze. De parca as fi bagat-o nu in apa de munte ci in acid sulfuric. Si mentionez ca dupa fiecare partida usuc reactivele inainte de a le baga la somn in cutie.

adiwolf

Moderator
Membru personal
am inteles omule, chiar glumeam.
ce nu ai inteles tu, este ca nu ma intereseaza sa le fac in alta parte, vroiam sa le pot arginta eu acasa
pentru servicii externe am gasit destui, dar chiar nu cred ca merita deranjul si costurile.
vroiam ceva de genul do it yourself
solutiile propuse de rine sunt facile, dar ma sperie ca sunt extrem de agresive cu mediul si cu persoana mea, nu vreau sa ma otravesc singur (ii las nevestei acest privilegiu zimbettt )

Si pe mine m-a dat inapoi dificultatea de a gasi reactivii in multe cazuri.
Totusi cred ca va veni o vreme cand o sa trec peste toate inconvenientele pentru ca ce faci cu mana ta si pentru tine nu se compara cu ce gasesti la altii.

[QUOTE="adiwolf, post: 57722, member: 8"
vroiam ceva de genul do it yourself
solutiile propuse de rine sunt facile, dar ma sperie ca sunt extrem de agresive cu mediul si cu persoana mea, nu vreau sa ma otravesc singur (ii las nevestei acest privilegiu zimbettt )[/QUOTE]

Stați mai liniștiți ,ce aveți?
Nu-i dracul chiar așa de negru.
Și doar nu te apuci sa -ti spoiesti lingurile pe malul râului.
Aia trebuie sa scrie.. sunt niste reguli..
Știți? Capacele de la cutiile de rapala,alea din plastic transparent.,scrie pe ele că ...face cancer la aia de prin California ..
Io-s curios cum se face folia aia de Al când o trece prin dințișorii unei știuci .
O schimbi sau pui iar alta peste cea veche?

adiwolf

Moderator
Membru personal
dracu stie cum se face, dar sper sa si vad acest lucru cat de curand.
se schimba mega usor, chiar si pe malul apei poti face asta cat tragi o pipa sau indrepti oasele
va anunt daca am ceva noutati pe tema asta