• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Jerk si Crank pentru salau - adaptare la context

- Sau despre cum sa lasi trusa de plastice acasa (intentionat)

Va propun sa discutam nitel despre abordarile de acest tip.
1. In ce perioada a anului incepeti sa cautati salaul si cu voblere? Teoria pescareasca spune ca jerkurile sunt mai eficiente pe apa rece, pentru salaii din colectia iarna-primavara. Ati observat altceva?
2. Abordarea vadului - softbaits sau hardbaits pentru localizare? Aici incep problemele, ma gandesc, fiindca se adreseaza unor mooduri salaiesti diferite.
3. Floating/Suspending/Sinking? Alegere in functie de caracteristicile vadului sau de comportamentul pestelui?
4. Culori si dimensiuni - Match the hatch sau iesire din tipar?
si de ce nu (desi s-a discutat partial si anterior)
5. Naluci preferate.

Va las un link interesant, referitor la walleye, dar ma gandesc ca observatile se pot aplica mutatis mutandis si la salaul nostru:

Eu nu l caut deloc cu voblere poate o fi perioade cand voblerele sunt mai eficientele dar aia e maxim 5% din perioada cand pot sa-l prind asa ca pt mine sa dau la voblere la salau e pierdere de vreme.Gume si atat

adiwolf

Moderator
Membru personal
carbocalm
dupa cum vezi in imagini, este vorba de pescuit primavara, cand salaul este in bataie si foarte agresiv.
nu intamplator se tine concurs pe Sarulesti fix in acea perioada
pescuit pe balta, cu adancimi mici.
invit pe toti pescarii astia de concurs sa prinda salau pe Olt cu voblere, pe baraje.

adiwolf

Moderator
Membru personal
nici macar alea Bogdane, desi cateodata mai merg dar accidental
jigwoblerul este o optiune buna bucurostare

nici macar alea Bogdane, desi cateodata mai merg dar accidental
jigwoblerul este o optiune buna bucurostare
Jigwobblerul este bine să-i dai jos ancora doar ca să vezi dacă ai atacuri pe locul respectiv sau să mergi cu vreo 30-40 de bucăți dupe tine cum am făcut eu ultima oară. Eu unul nu mai pescuiesc cu ăsta doar dacă știu sigur că nu sunt agataturi altfel gaură totală în buget roflmaooo

adiwolf

Moderator
Membru personal
stiu Cosmine, ai dreptate si pe mine m-a durut inima cand am lasat cateva in Cazanele Dunarii sau in Golful Dubova
si era pe vremea cand abia aparusera, la cateva zile dupa ce au fost la vanzare pe Cabelas capzid
dar altfel chiar sunt bune, iar pe Olt sunt destule praguri fara agatatura - din barca merge pescuit cu riscuri minime