adi

Biban
sosoktm am retinut ca folosesti varivas nogales la capitolul carlige offset...ceva neplaceri legate de ele, ex. pocnite in teapa sau drill? Mi se pare cel mai odios lucru posibil, am patit-o de 2 ori cu alde fudo si vanadium si nu mai vreau Bash

sosoktm

Salau
Nu, n am avut nici o problema de genul. Atentie insa ca sunt mai multe game, cu grosimi ale sarmei diferite. Eu in general am mers pe cele subtiri si medii., preponderent pt salau.

sosoktm

Salau
la 2/0 ai sanse mari sa dezdoi, cu un fir de 20 livre si o frana mai stransa. Ceea ce nu e neaparat un lucru rau, daca agatatura e sinistra. Insa, dupa 2-3 operatiuni din astea, eu pensionez carligul in cauza. Tre sa recunosc, prefer sa mutilez guma, facand un "buzunar" pt carlig, decat sa folosesc ceva prea wide gap, daca nu discutam de carlig lestat pe curbura. Pt turbo shad de 4 cred ca e ok un manusa 4/0, dar pe hk de 4,5 mai degraba as merge pe un worm hook de 4-5/0. Spor la cheltuieli :D

Am si eu o intrebare care ma chinuie. Ce modele de jiguri folositi? Vad ca sunt atatea tipuri de turnare, bila, sabot, football, walleye, aspirina, craw, etc..
Folositi ceva anume sau clasica bila? Da ceva rezultate mai bune decat altceva? Au plusuri si minusuri considerabile? (ca eu pe-aia ca se duce cu 3% mai repede la fund, sau ca sta nustiu cum nu prea o cred, desi nu am experimentat-o)...

sosoktm

Salau
bila-sabot- aspirina, in ordinea asta (majoritar bila, ca imi torn jigurile si am doar matrite clasice. Daca as avea de unde, as incerca si grave digger jig. Sapa putin sa vezi cum lucreaza diversele forma , ca sa intelegi avantajele/dezavantajele fiecareia dintre ele. Cu ff putine exceptii, cred ca forma lestului nu e prea importanta.

Espasia

Somn
Uitati hamericanii cum le considera

Shake-it Jig (clasicul de la noi)

images.jpeg

Finesse Jig

rs.php.jpeg

FootBall Jig

Keitech-M2FJ-2.jpg

Long Cast Jig

images-2.jpeg

Ultimul, cu long cast, se intrebau si indivizii de la tackle warehouse, de ce ii spune asa, dar folosit mult la flipping style.

Ceburashka, nu prea am vazut la ei, am vazut la britanici si ceva pe la suedezi, dar ceva mai grosier.

Dar poate alti colegi sunt mai informati. si fac corectiile necesare.
Eu le-am retinut accidental, uitandu-ma cam cu ce dau ei dupa bass.

Silviu

Somn
Sabotul tine guma sus. Eu la cheburaska nu am prins decat strapi in uk, in ro nici macar. Cred ca bila clasica e cea mai buna pentru mine la salau, poti sa o tarai incet pe fund cu salturi. Grave digger pare interesant, o sa iau si eu, doar pt un anumit fel de gume, dupa imaginatia mea ar trebui sa semene cu un vierme\crustaceu care scormoneste intr-un substrat mai nisipos si face ceva nori pe substrat

Uitati hamericanii cum le considera

Shake-it Jig (clasicul de la noi)

Vezi atașament 18242

Finesse Jig

Vezi atașament 18243

FootBall Jig

Vezi atașament 18244

Long Cast Jig

Vezi atașament 18245

Ultimul, cu long cast, se intrebau si indivizii de la tackle warehouse, de ce ii spune asa, dar folosit mult la flipping style.

Ceburashka, nu prea am vazut la ei, am vazut la britanici si ceva pe la suedezi, dar ceva mai grosier.

Dar poate alti colegi sunt mai informati. si fac corectiile necesare.
Eu le-am retinut accidental, uitandu-ma cam cu ce dau ei dupa bass.
Americanii sunt nebuni cu jigurile, au variații pentru absolut toate structurile pe care le pot găsi în apă. Swim jig, punching jig, bladed jig, scrounger jig, flipping jig, skipping jig, football head, ball head, flat head, jiguri cu underspin.... Mă ia cu amețeală când văd câte metode au de prins bass doar pe partea de jig. Cheburaska nu folosesc pentru că preferă tehnicile articulate cu bullets de tungsten gen Carolina sau Texas rig.

ai uitat de Jika Rig si Tokyo Rig. Ultimul, foarte misto, am reusit sa-l fac si eu dupa tutorialul de AICI

Mi se pare extrem de interesant pentru pescuit cu tungsten greu si naluci floating in curent, insa nu mi se pare interesant si nici productiv pe balta, cu bullet de 5-7 grame. L-am incercat fara rezultat, desi era o zi buna, in jurul meu se prindea.
Sunt convins ca e ok pentru creaturi si alte fapturi in afara de clasicul shad. Chiar prin 2014 vazusem un clip in care foloseau tokyo rig (japonezi) tot cu creatures, la pescuit in golfuri, pe greutati mari)

Revenind la jiguri, multumesc pentru raspunsuri, cred ca bila ramane cheia. O sa incerc si eu aspirina, (care pica mai repede si sta mai bine in curent, zice lumea) si sabotul, care clar avantajeaza nalucile floating, pozitia ajutand si la intepare cred. Football-ul previne rasucirea, intoarcerea jigului, americanii il folosesc la taras pe substrat, dar nu ma da pe spate. Walleye-ul, iar, e misto, dar nu vad vreo diferenta notabila fata de clasica bila.
Pe scurt, observ ca bila e cea mai la indemana si practica pentru apele noastre. Daca e microjig, cred ca e cea mai buna solutie.

Cum stati cu culorile la jiguri? Sunt atatia producatori, Pro-Tec, Your-Mold, etc...
Ati folosit? e doar un mod de a tine pescarul ocupat sau aduc ceva kg de peste in plus la barca?

Mie imi plac mult jigurile colorate, in special cand elimin contrastul (guma alba + jig alb, guma verde + jig verde) insa ce am observat.. vopseaua e plastifiata, si nu mai "loveste" cu acelasi sunet fundul, parca unpic a scazut si senzitivitatea (amortizarea mai buna a caderii), in plus, nu reusesc sa distribui uniform vopseaua pe jig oricat m-as chinui, inclusiv dupa ce am vazut tot felul de tutoriale.

adiwolf

Moderator
Membru personal
in plus, nu reusesc sa distribui uniform vopseaua pe jig oricat m-as chinui, inclusiv dupa ce am vazut tot felul de tutoriale.
din cate stiu eu, capul de plumb al jigului trebuie incalzit la o temperatura X si apoi bagat in cutia cu vopsea pudra speciala care adera la suprafata lui
cam asta este tot ce stiu
nu folosesc jiguri colorate desi imi plac cum arata si probabil bibanul adora "acadelele"

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Eu pot spune ca am incercat ceva forme de jiguri insa de preferat prefer bila ;) matrita mi-am luat-o pentru bile si , daca adaug un ciocan si-o bucata de metal sau stajer cu o gaura de 3mm in ea, am si aspirina, am si stand-up si si alte traznai care-mi trec prin cap . In plus, pe balta ma descurc rapid cu 2 bolovani si-o bila daca vreau aspirina ;)
Culorile par sa mearga mai bine decat plumbul simplu si , cum zicea adiwolf mai sus , trebuie bagat plumbul incins proaspat turnat in praful ala si apoi lasat la cuptor (scrie pe eticheta prafului cum se face). Eu prefer uneori combinatia chertreuse portocaliu la bile , insa sunt multe situatii cand prefera bile fara culoare in defavoarea celor colorate. Depinde si unde pescuiesti fiindca uneori e obligatoriu sa fie plumbul acoperit ca sa nu poluezi si daca nu vrei amenzi tre sa ai jigurile vopsite sau bile de tungsten.

PUPU

Salau
Dar de swimbait head si shad head ce parere aveti ?.. In privinta pulberilor cel mai bine e sa folositi unele consacrate si cel mai sigur e sa le incalziti in cuptor 150-160 de grade ,aveti mai putine sanse sa iasa cu basici sau portiuni mult ingrosate , cel mai bine e sa aveti un fluid bed nu e scump si jigurile ies perfect dar marele avantaj e ca economisiti vopsea,caci stratul este mai subtire si bineinteles mai rezistent nu mai trebuie sa curatati nici ochetul , e bine apoi sa mai stea la cuptor inca cateva minute tot pentru rezistenta vopselei.Cateva poze mai jos(astea le-am gasit) puteti vedea si cele doua capete finalizate.
P1000241.JPG
P1000242.JPG
P1000243.JPG
P1000244.JPG
P1000245.JPG
P1000101.JPG

Totul arată super PUPU însă aș vrea să te întreb ceva,sper să nu te superi.
Toate materialele alea pe care le folosești mie mi se par extrem de toxice,faci ceva pentru a te proteja?Eu am lucrat mulți ani cu produse toxice fără să mă protejez iar acum îmi pare rău, timpul nu-l mai pot da înapoi

PUPU

Salau
Esti chiar haios, la ce dracu sa ma supar,am lucrat in cercetare si cu materiale toxice cat cuprinde chiar si cu surse radioactive ,e mult de povestit ,bineanteles ca am facut si analize specifice , mercurul si mai ales plumbul mult peste dar iti spun ca pentru mine cel mai rau a fost cand m-am apucat de turnat cauciucurile cu dureri de cap si alte nenorociri .Bineanteles ca incerc sa ma si protejej ,am masti cu filtre sau simple da na stii cum e.

Sus