zamfi

Somn
Eu folosesc jiguri colorate.Le-am luat de la Fery din Baia Mare.Doar pe balta dau cu ele.Zic ca sunt ok.Ma dispera ca este acoperita si gaura jigului de vopsea si se da greu jos.Dar cred ca sunt momente cand e bine sa le ai in trusa.Mai ales albe cu plesne rosii .Mi-a zis omul ca alea sunt miezul si parca are dreptate.Mie imi place si contrastul.Gen guma alba cap verde fluo.Sau cap rosu pe guma alba,etc.Nu fac reclama dar omul face treaba buna.

zamfi

Somn
Cu o unghiera faza unu.Apoi am folosit varful unui jig mai mare pt curatarea corecta a gaurii..Ideea este ca atunci cand sunt proaspete merge cel mai rau.Dupa cateva luni :) s-a uscat mai bine si sare mai usor vopseaua.

Wurger

Somn
Eu le mai fac acasa cu o pila triunghiulara.
Am foarte putine vopsite ca m.am gandit ca e mai mult de kiki la salau. La stiuca mai folosesc rosii fluo sau galben fluo, functie de guma in asa fel incat sa fie contrast de nuanta (daca s.ar vedea alb-negru).
Pe langa cine am mai pescuit, dintre cei care au salaul ca tinta .... primordiala, n.am prea vazut in trusele lor jiguri colorate.
Pe Dunare, pe substrat cu bolovani, de multe ori a ajutat capul sabot de anumite forme care se fixeaza mai greu intre bolovani. Acolo ajuta si vopseaua ca le face mai dure si mai putin deformabile.
Cu sabot sau cu bila aplatizata cred ca important e sa ai guma floating ca sa fie sansa sa stea sculata cu coada la inspectie.

adi

Biban
La capitolul offset eu am fost multumit de Berti vanadium lestate direct pe tija; carligul suficient de ager, scapat de grija ca se roteste guma.
Alea 3/0 merg la fix cu awaruna de 3.5" sau hoochie de 4.5, 4/0 numa' bune cu awarunele de 4".

hai cu primavara!

Am vrut să văd cum stau cu jigurile pentru noul sezon și în special pe cele pe care le folosesc cel mai mult adică greutăți între 5 si 12g si mărimi între 1/0 și 3/0(am de la 2 la 40g cu mărimi de la 6 la 6/0,sub 3g si peste 17g nu am folosit niciodată).Stau bine(peste 13kg),timp să fie ca să le pot agăța pe toate anul ăsta
20190316_234426.jpg
20190316_235031.jpg
20190316_234923.jpg

Am și paznic la ele:)
20190316_235144.jpg
Anul trecut am probat niște cârlige Gamakatsu care nu au profilul,,round"(nu știu dacă se poate aprecia din poză)dar care sunt brici și nu am avut ratări din cauza formei carligului plus că am observat că nu se agață așa ușor;totuși le folosesc doar la gumele slim.
20190316_235702.jpg
20190316_235554.jpg
Niște cârlige interesante ar fi astea dar nu mai găsesc
20190317_000137.jpg
20190317_000424.jpg
20190317_000231.jpg
Faine si astea de la Westin dar sunt 15g 4/0
20190317_000943.jpg
Le-aș recomanda și pe cele din plicurile alea galbene pentru că au carlige foarte bune,ascuțite,nu ruginesc iar plumbul este finisat excepțional însă nu știu exact ce cârlige sunt(scrie pe ele că sunt carlige japoneze cu plumbul turnat în Finlanda)și sigur nu le găsesti în România sau pe net.
Mai am Gamakatsu round profil,nu știu dacă sunt același model pentru că o parte sunt turnate in Finlanda iar una în Estonia,excelente,dacă reușești să le scoți din agatatura le poți refolosi fără probleme(le îndrepți și eventual le ascuti)În schimb Owner chiar dacă sunt niște carlige foarte bune și foarte agere pentru prețul lor(spinningshop) sunt foarte casante.
Mustad (turnate în Estonia)super bune și astea cu mențiunea că la câteva, foarte puține, am observat o depunere albicioasa pe plumb.
Per total sunt foarte mulțumit de toate,sper că nu v-am plictisit

Sus