• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
De cateva zile am folosit carligele Gamakatsu HW marimile 2/0 3/0 si 4/0 si pot sa spun ca se indreapta si se indoaie si acestea. Am folosit fir de 10 lb cu inaintas de flurocarbon de 0.27...........am nimerit un lot rau? 4/0 s-a îndoit in dril cu un peste(harponat cred)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Asta chiar e o noutate. Adica am vazut si eu putin indreptat HW dar in nici un caz cu fir de 10lb. Nu stiu ce sa zic, dar nici nu am mai cumparat de f multi ani

Am uitat sa mentionez ca li se duce si varful la primul contact cu structura. In alta ordine de idei, am folosit Owner(modelul cu plicul albastru cu alb)care se rup si se indoaie foarte usor, Fudo si Mustad care si ele au limitele lor. Chiar nu stiu ce jiguri sa cumpăr sa nu se distrugă . Prefer să se rupă firul cand agăț , nu sa se indoaie jigul. Mentionez ca cel mai gros textil cu care pescuiesc este 12 lb cu inaintas max. de 0.30

adiwolf

Moderator
Membru personal
poti sa faci o poza la plicul de jiguri cumparat?! ma refer la Gamakatsu HW
si poate ne spui si de unde le-ai cumparat

Claudiu

Administrator
Membru personal
Gamakatsu HW mi-au placut cel mai mult, se duce varful dar dupa mult timp. Acum nici nu pescuiesc chiar in bolovani. Owner excelente, un pic cam piperate, super ascutite, varful tine cel mai mult dar intradevar daca se infige in ceva serios se rup la tras puternic, au continut mare de carbon deci sunt casante. Fudo, raport calitate pret cel mai bun. Sunt medii la toate capitolele dar cinstite si mentin aceeasi calitate de cand le stiu. Depinde de fiecare ce doreste de la jiguri. Am mai pescuit acum ceva ani cu Gamakatsu acelea cromate, moi ca sarma dar bune in agatatura ca se indreptau si intepau bine.

adiwolf

Moderator
Membru personal
am pescuit (si mai pescuiesc inca) cu aceste doua modele de jiguri produse de Gamakatsu,
Jig Hooks 90 Degree - Gamakatsu's standard 90 degree jig hook, with a traditional O'Shaugnessy bend.
Jig Hooks 90 Degree Heavy Wire, Round Bend - Gamakatsu's most popular and versatile jig hook. Forged for superior strength, built with heavy wire and ideal for saltwater applications.
primul model este nichelat si se indoaie la tractiune puternica si constanta, scapa din agataturi, iar pana acuma nu am nimerit nici un peste care sa il indrepte - imi place modelul fiindca se potriveste foarte bine pe naluci suple
al doilea model este modelul clasic atat de bine cunoscut si pana acuma nu am nimerit sa se indoaie, dar am rupt cateva in agataturi tragand cu un YGK de 22lb
in general pescuiesc cu Owner (am incercat si Fudo insa Owner sunt peste ei din punctul meu de vedere) si imi place foarte mult Mustad BLN

Imi poate spune cineva ce modele de carlige de la Fudo se potrivesc la matritele DO-IT de la TF? Am cumparat niste carlige Fudo de la Fisela ,bulk de 50 buc. de 2/0 si 3/0 , AB JIG BULK 2101, si nu cadreaza mai deloc cu marimile de pe matrita. Matrita este RSE-6-A. Ideea este ca ca portiunea indoita la 90 de grade + ochetul nu sta corect in matrita fiind mai scurta decat reperul cu cca. 2mm.

Cum scrie si pe matritaRSE-6-A e proiectata pentru Eagle Claw dar merg multe alte tipuri de carlige ,din pacate de la Fudo nu merg decat 2/0 si 3/0 in cuibul cel mai mic.

P1000112.JPG

Daca faci comparatie intre Fudo si alte tipuri de carlige se observa diferenta mare intre tija cu ochet ,in poza de mai jos doua Fudo 3/0 si 5/0 apoi Matzuo sickle ,doua Matzuo rotunde si un Mustad care merg foarte bine pe aceasta matrita.
P1000111.JPG

Niste carlige ok care din pacate nu prea se mai gasesc, Sohumi merg si ele f.bine
P1000113.JPG

La fel si VMC-urile
P1000115.JPG