La vânătoare de bass, în patria europeană a bass-ului

Claudiu

Administrator
Membru personal
Povestirea lui Espasia din iesirea cu Okama in Spania.... poate pe viitor vom merge mai multi la octavio79

La vânătoare de bass, în patria europeană a bass-ului

Stimați colegi și dragi prieteni, de pe forumul Spinningclub.ro

In luna noiembrie, primesc un telefon de la colegul si prietenul Okama, si avand amândoi un pic te timp liber, începem să bârfim. Despre scule, despre mulinete și lansete, despre, despre, despre....tot.
La un moment dat, se deviază discuția si începem să vorbim depre partida de bass, la care eu am participat pe data de 01 noiembrie, la locația de lângă București, la Boteni, impreuna cu Okama , Wurger și alex.b
Okama vine cu ideea să dam o tură și in Spania-dacă mi-a plăcut așa mult la bass- (Primisem și eu in nenumarate rânduri invitatia lui @Octavio, de a merge la el în Spania).
Eu ii zic ca nu am timp in decembrie neam, el insista, si pune intrebarea capcană.... „Dar tu cand ai putea?”......
Eu sa fiu civilizat, încerc sa ocolesc raspunsul, Okama insistă, si eu lansez din back-hand un long-line. „Pai la sfârșit de ianuarie.....început de februarie....” sperând să zică, „Nu pot eu atunci”

Aiurea, vise Espasia, vise.

El ajunge mingea, și până să mă dezmeticesc, îmi și aruncă ideea: Uite biletele de avion pe WizzAir, dus intors, Madrid vreo 150....160 lei.
Eu zic ca glumește, si face mișto. I-am spus, „frate, fi mai atent, sunt €”. Raspunsul lui este sec, ca și o lovitura scurta de la fileu: „Sunt lei, stiu ce zic, eu doar cu ăsta zbor in Spania, la @Octavio, cand merg singur”.
Bine, nu am pus bagajul. A mai fost cam 450.....470 lei ptr mine......
Fară să îmi dau seama, el....vorbimd cu mine, imi spune : „ Am facut rezervarea de joi păna duminică”
Raspund amuzat: „Eu din concediu mereu prefer sa vin sâmbăta, și daca este bal, bal să fie. Hai să plecăm de luni după masă, pana sâmbăta”
In cateva secunde, Okama raspunde. „Gata, am facut rezervarea”, si dupa inca doua secunde.....”Gata, am și platit-o ! deci mergem la Almaraz !!!!”

Ce naiba era să mai zic? Am zis, OK.
„Dar cum este cu dormitul acolo?” întreb.
„SI asta este rezolvată, de costa 45 €/noapte, cu 3 mese incluse......”Este vorbit deja.
Eram într-un film, sau visam.....Extrem de ieftin totul, părea ireal.
M-am lasat pe spate pe fotoliul de la birou, și mi-am zis.....”Băi frate, de ce nu ?!?!?!” Mai ales ca in perioada aceea, deja lucrarile și proiectele aferente 2018, erau pe închiselea (Aiurea nu a fost așa, dar....ce contează).

Si am început să visez.
L-am sunat pe @Octavio, i-am spus ce avem de gand să facem.......Waw, explozie de bucurie pe capul lui.... Sincer am rămas placut impresionat de aceste manifestari ale celor doi prieteni. (Va rog sa întelegeți ca pe @Octavio nu il vazusem încă în realitate, nu îl cunoșteam personal).
A urmat apoi o cursa „contra cronometru” ......,ce naluci sa iau (Multumesc aici @CipiTM ), ce coropișnițe, ce culori, citește Espasia pe net, uita-te pe filme Espasia, mai ales de la americani.
Am decis să merg cu lansetele mele (desi @Octavio insista sa nu, caci are el.....japoneze.....super adevarate....si asa este sunt foarte frumoase).
Am gasit si extrem de multe filme facute de spanioli, de la locație, ALMARAZ, dar cum nu cunoșteam limba, mă uitam ca și broasca la barieră.
Mă uitam cu ce năluci dau ei. Mi-am facut o idee si....mi-am pregatit o trusă „mica”, cu 3 cutii de năluci+un portofel cu spinnerbait-uri.
Cum merg cu ele prin apă ?!?!, Dumnezeu știe.
Am cumpărat si un Sling-bag Rapala, foarte fain. L-am folosit doar prima zi, apoi....... Eram dotat. Mai puțin Waders-ii. Acasă, am unii foarte mișto, dar pana la brâu. Acolo trebuiau unii până în gât, așa ca i-am comandat prin @Octavio direct de la magazin+bocanci țintuiți.
Sa fie. Să nu car. Si așa m-am mai facut cu un costum de scafandru. Nu de alta, să fie.

Apele s-au liniștit, și dupa Anul Nou, prin 10...15 ianuarie, iau legatura cu Okama- proaspat venit din concediu-, si stabilim cu mașina, si calendarul, si ce bagaje luam, si ce naluci, și ce, și ce, și ce.......etc.
.................
Luni 21 ianuarie, la 12.00 10 min, eram în București, la Okama în fața porții, iar la ora 17.00 am zburat spre Madrid.

Restul puteți vedea si voi in montajul pe care l-am rugat pe Claudiu sa Il posteze. (Multumesc Claudiu).
Vreau sa multumesc mult celor doi „corupători”, Okama și @Octavio, cum au „manageriat” - Opetațiunea Bass-ul, (altfel nu cred ca aș fi ajuns vreodata acolo.
Și de asemenea multor prieteni români (ce i-am cunoscut acolo), ce stau in Spania și care (extraordinar și emoționant gest) au venit special la chemarea din „bucium” a lui @Octavio, să petreaca cu noi doua zile de pescuit.
Extraordinar.
Dragi prieteni, eu vă mulțumesc.

Filmarea este cam lungă, foarte multe capturi nu am reușit sa filmez (Campeone-ul a fost indicutabil Okama), dar sper sa va placă și să nu vă plictisiți.

Cu stimă:

Enjoy:

Espasia prietene plăcerea a fost a mea și ma bucur mult că ai reușit să ajungi. La fel de mult ma bucur si când vine Okama cu care am făcut o prietenie adevărată. Okama e mai ușor de corupt cu venitul aici și nu trebuie săi dau multe idei că se urcă in avion la urgențe, mai ales ca deja cunoaște f bine teritoriul.
Deci ce să mai , felicitări pentru montaj și vezi ca deja avem reîntâlnire in toamnă, iarnă înainte de sărbători. Voi decideți.
Și sper ca in următoarele întâlniri pe acolo să fac cum fac să ajung si eu, e mai greu de păcălit nevasta da văz eu cum mă descurc.

Cât despre Ebro ... Adrian Sb .... e f Ok dar numai sa prinzi nivelul râului bine. Daca e scăzut sau prea ridicat e f greu să iei ceva. E cam riscant. Si trebuiesc cunoscute zonele. Pescuitul la somn e super dar trebuie momit f mult si zonele bune sunt dominate de ghizi de pescuit.
Avem colegi in grupul nostru , (sunt dintre cei care au fost la bass cu Espasia ,) care au scos pe ebro capturi impresionate de somn însă au avut si multe Gherle.
Deci mai facem ieșiri si pe acolo, eu ma axez pe șalău si mai intra si somn însă almarazul ne e mai la îndemâna si e o experiență f frumosă pescuitul acela băgat in apă.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Mda nici eu nu sunt incantat de pescuitul bagat in apa insa as pescui oricand de pe mal pe acolo, cred ca cu barca e problema pe apele acelea din caate stiu. Nu este voie pe toate

kingofbeasts

Rod Builder
Espasia jos palariajos palariajos palariajos palaria Patida de partida, montaj pe masura si o coloana sonora... jos palariapunk
Cum ar fi zis fetili cand te-ai bagat in apa "mosule ce tanar esti " zimbettt
Adevarul e ca intr-adevar nu-i ca-n Canada dar farmec are cel putin la fel de mult ! bucurostare Odata cu vara poate reusesc si eu sa va arat mai mult ce-i pe aici , cu putin noroc se lasa cu un concediu mai la catre pol ;)
As putea chiar sa spun ca a avut mai mult farmec iesirea voastra decat una de aici , avand in vedere ca la voi e cu prieteni si atmosfera se vede c-a fost de exceptie! Adevarul e ca, cu gazde ca Octavio & Co , nu prea avea cum sa iasa prost ;)
Pot sa spun ca mi-ati facut seara cu clipul astabucurostare si totodata iarana parca a devenit mai lunga pentru mine acum :( Da nu vine ea vara si la mine?naughtynaughty
Oricum, felicitari ! Felicitari pentru capturi, felicitari pentru excursia reusita, felicitari pentru curaj ( pana la buric mai tolerez si eu apa da cand da la sfarcuri ...nono) La un moment dat, cand m-ati pomenit si v-am vazut asa muiati bine chiar m-am gandit ca eu p-acolo nono eventual din barca vorba lui adiwolf zimbettt
Multumim pentru poveste ! thumbsuuuup A iesit super si a meritat asteptarea bucurostare

Espasia

Somn
Este interesant totuși pescuitul în costum “de scafandru” pana la gat. Este o experiența, și mi-a placut. Mi-a placut. Mult. Apa era caldă, de la centrala atomoelectrică, ce racea reactoarele. Avea doua grupuri centrala.
Apa avea in jur de 20 grade in unele locuri (probabil mai mult la ieșirea din centrală). A fost spectaculos. Afara erau in jur de 10....14 grade la prânz (4....5 cand intram dimineața).
Cand batea soarele.
Totul frumos.
Pâna într-o zi, cand am repetat figura din Tarnava mare, cand eram la păstrav. Adică, m-am împiedecat de un bolovan (nesimțitul) - (la Târnava Mare, mi-am rupt si lanseta si un tendon de la degetul mic, stanga crybaby), si cum eram bagat pana la piept în apă.........am incercat sa filmez pestii de sub pelicula apei. :):):). Camera o aveam pe cap. :):):)

Nu va spun cum am ieșit. zimbetttzimbetttzimbettt. Si afara, desi soare......waw. O placereeeee.
Dar astea sunt frumusetile acestui tip de pescuiala. Da, si mie imi place din barcaz, dar si acest tip, ma atrage.

Wurger

Somn
Frumoasa povestea si imaginile. Sa ne traiti toti !
Nici eu nu sunt convins de faza cu apa pân la țâțe. Au incercat si cu mine Octavio si mai ales Okama cu stilul lui "vii su te iau" dar eu sunt foarte reticent si greu ma las daca nu e tot programul incercat. Dovada ca ma atrage mai mult Bradisor cu spectrul zero peste decat un Bicaz cu sanse de 2%

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pute de salau :). Insa daca e sa o luam cinstit, sansa de a prinde pastrav pe Bicaz e mult mai mica. Pe bune!

Wurger

Somn
Frumoasa povestea si imaginile. Sa ne traiti toti !
Nici eu nu sunt convins de faza cu apa pân la țâțe. Au incercat si cu mine Octavio si mai ales Okama cu stilul lui "vii sau te iau" dar eu sunt foarte reticent si greu ma las daca nu e tot programul trasat si incercat. Dovada ca ma atrage mai mult Bradisor cu spectrul zero peste decat un Bicaz cu sanse de 2%

Sus