0748 471 251 Casuta Verde Bicaz, e locata langa baraj. si mai este complexul Bibanul care este in aceasi zona.
Bibanu 0723 058 4642.

A mai iesit cineva de curand, As vrea sa fac o iesire in weekand ...

Salut, saptamana viitoare as dori sa merg cu niste prieteni peste weekend la o pescuiala si campare cu cortul. Avem permise ANPA, dar nu stiu daca mai ne trebuie ceva. Din cate am vazut pe site la AJPS Neamt sunt trecute doar taxele de cotizare pe un an de zile. Stiti cumva cum trebuie sa procedam ca sa nu avem probleme?
LE: o recomandare unde sa putem lasa barca peste noapte?
Va salut si multumesc!

Dacă vine control, și de obicei vine în weekend, plătești taxa de zi. În funcție de unde pui cortul lași barca la mal lângă tine, ia sonar și ce mai poate face cu ochiul dacă ești departe și nu ai barca în raza vizuală, dar nu cred ca este cazul, malul e plin de locuri super pt cort.

Mie mi au luat doar cortul de pe mal . Ala le trebuia. Am lipsit cam o ora. Am ramas doar cu boarfele , undite cu ce mai aveam si cu un gust amar . M au lucrat niste cetateni de pe apa . Am vrut sa scriu nenorociti . Asa ca atentie ! Nu uitati in ce tara va aflati. Si sigur mai conteaza si locatia.

adi

Salau
Imi pare rau s-aud asa ceva, sper sa si-l bage in cur...si nu asa, ci dat prin nisip inainte!

Nu ne facem griji cu tabara, raman consoartele de paza… si sa-i fereasca bunutu’ sa le deranjeze. Multumesc baieti pentru sfaturi!

Adrian Sb

Stiuca
Despre comunitate si prietenie.
Saptamana trecuta am petrecut trei zile pe Bicaz -Izvorul muntelui.
Dupa o zi fara nici un tzac, spre seara, in drum spre pontonul unde ne-am cazat, am oprit sa intreb un spinningar daca a avut ceva activitate. Dupa cateva cuvinte, ne-am salutat si ne-am continuat drumul.
Dupa un minut, ma suna sa ma intrebe daca sunt Adrian-Sb de pe forum. Era bogdan.neamt pe care il stiam de pe forum. Ne cheama inapoi, deoarece stia ca zilele trecute s-a prins doar la lasarea noptii. Am revenit, ne-am asezat pe acelasi prag, un pic mai departe, sa nu il stanjenim in lanseuri.
Bogdan incepe un recital, un strap eliberat, cateva atacuri, … noi, nimic.
- Haideti langa mine, ca in zona asta trage, zice el. Dati cu guma asta, culoarea asta.
Ok, zis si facut. Ne dam mai aproape si lansam in aceeasi zona. Imediat aduc un punctabil pana la barca, dar care sxa eliberat inainte de minciog. Colegul meu de barca, ia un salau la 43 cm, primul salau din viata lui. Bucurie mare. Se inoptase deja, Bogdan trebuie sa plece, nu inainte de a ne lasa cateva din gumele lui prinzacioase.
A doua zi, ne-am intalnit din nou la ceas de seara, pe acelasi prag, dar in ciuda catorva tzacuri, nu am scos nimic la poza.
Am reusit a doua zi dimineata, la tunel, sa pacalesc un pastrav, primul meu pastrav pe Bicaz, dupa ce in urma cu o luna mi-a sarit din minciog un pastrav de lac de toata frumusetea, evaluat la vreun kg si jumatate.
Multumim Bogdan si speram sa ne mai intalnim si sa mai intalnim si alti oameni faini ca tine.
P.S. Daca vedeti o barca pe care scrie Adrian Sb, eu sunt, sa nu treceti fara sa ma fluierati… :)
3624C4B1-55F4-4E7C-9A9C-28B59C92A740.jpeg

Oricând cu mare drag! Și ieri și alaltăieri a mers locul ăla foarte bine. Am dus și un prieten acolo și a prins și el primul șalău mai mare, 45 cm. Și ce drill.... in perioada asta au energie, nu știu, mie a plecat unu de vreo 40 de lângă barcă cum pleacă păstrăv mare, a făcut nrx covrig.
Bibanii.... nu mai zic.
20220803_191447.jpg

Salut baieti,
aveti o recomandare de cazare la Bicaz, preferabil pe malul lacului cu un ponton/debarcader unde sa pot lasa barca peste noapte? de asemenea, daca ofera si mic dejun/cina ar fi super

IlieNeamt

Biban
Salut baieti,
aveti o recomandare de cazare la Bicaz, preferabil pe malul lacului cu un ponton/debarcader unde sa pot lasa barca peste noapte? de asemenea, daca ofera si mic dejun/cina ar fi super

Dupa un weekend petrecut pe malul lacului, as putea sa trag cateva concluzii personale: lacul frumos, apa scazuta, pestii pretentiosi, muuuuulti tarano-manelisti, sticle aruncate peste tot si copaci taiati cu drujbele ca sa se lumineze mai sus numitele specimene cand beau ca porcii si urla pana la 3-4 dimineata fara sa-i intereseze si de ceilalti vecini si sa aiba lumina cand se trezesc dimineata la 7 ca sa urle ca nu mai merge muzica... fu**-le rasa de spurcati.

Ergo: pacat de tara asta ca e locuita.

Am stat la debarcader, dar seara, rasunau manelele si de la izvorul alb, deci tind sa cred ca maneaua in boxa data la maxim e o problema metastazata…

Din barca am vazut locatii destul de frumoase, dar neavand cunostinta de ele, nu am ajuns acolo. Nu am gasit informatii despre ele, dar mai bine ca sunt tinute secrete.
Probabil ca o sa mai ajung pe la lac cand intra manelistul la hibernare si e liniste.

Nu e de ras, are dreptate, erau una cu “bidonu’” p-afara si hranea puradelul si la nici 3m de ea duduia maneaua din diramai boxa cu luminite. Copilul ala nu avea niciun an si deja avea creierii facuti terci.

Sus