Lacul morii ( Crangasi )

Salut, daca nu ai nervii tari, mai bine stai acasa. Eu de acolo revin plin de frustrari, dupa ce vad la ce maniera se braconeaza si cand ma gandesc ce pesti prindeam acum 15 ani.

Într-adevăr este braconat ,dar tot mai tine peste și chiar frumos ,dar este un lac ffff pretențios
Detaliaza putin daca tot ne-ai pus pe jar , ce ai vrut sa spui cu peste chiar frumos ?

Eu ce-i drept rar ajung pe acolo insa de cate ori am fost nu am vazut altceva decat bibanasi ca palma prinsi la "muste" cate 3-4 pe saltatoare ... gen taparina. FFF rar cate un strap la suta, la suta de grame ... cat pixu.

IulianZNDR

Oblete
Hmmm.....se prinde biban destul de frumușel ,dar are perioade in care într-un an intra biban nu prea mare,in alt an te întâlnești numai cu bibani frumoși ,are șalău destul de mare ,PB de 5,5 kg însă Dak pescuiești de pe mal doar primăvara și toamna târziu te întâlnești cu el ,anul trecut sa prins somni destul de frumoși din barca 18,16,14 kg ,are crap destul de mare dar Dak pescuiești după el ai ocazia rară sa îl întâlnești .....

Lacul asta e plin de suprize observ din ce spui. Sincer nu prea l-am bagat in seama, l-am subestimat vanzand si auzind cat este de braconat si nepazit niciodata decat de ... braconieri. Foarte multi ani in urma, cred ca prin '84-'85 ceva de genul, imediat dupa amenajarea lacului cred, se prindea cam peste tot caras mare aproape de kil sa fi fost, se prindea la lansete la patratica la finete, imi amintesc perfect. Nu dadea nimeni atunci la rapitor, era caras mult si probabil si crap ... Am prins si Dambovita neamenajata, cand nu exista lacul Morii deloc, era doar raul bordurat de stuf ici si colo, mergeam cu baietii de la bloc la baie vara ...
Azi cu sonar, barca si insistenta si inspiratie inseamna ca poti sa ai surprize frumoase uneori...

NanRazvan

Oblete
eu am de gand sa merg sambata si duminica pe lacul morii. vreau sa gasesc vreun banc de bibani pe care sa l "nenorocesc" ce niscaiva gume delicioase! nu cunosc mai deloc zona. aveti idee in ce parte a lacului ar fi bine sa ma duc dat fiind ca suprafata este uriasa?

de cand ma chinuie talentul de pescar la rapitor imi incerc norocul in pescuitul cu jiguri cam prin fiecare baltoaca intalnita prin bucuresti. cu satisfactie am gasit ca sunt si alti nebuni ca mine disperati sa traga pe mal vreun bibanel pipernicit si ziua le va fi schimbata in bine insa cu parere de rau am vazut si hoarde de parasutisti fomisti care distrug in cale tot ce intalnesc. mai scarbos e ca pe pantelimon spre exemplu am intalnit parasutisti care arunca pe mal cu mult dispret orice pestisor prins dar aflat sub dimensiunea unei scobitori. nu judec oamenii insa judec sistemul care a format astfel de oameni dar si sistemul care le da voie unor astfel de specimene sa ramana neschimbate si sa si faca de cap. e clar ca nu vom putea schimba sistemul eductional, e clar ca nu vom putea emancipa prin cultura niste oameni deja abrutizati, e sigur ca nu i vom putea ridica din conditia lor mizera si redusa insa nu inteleg de ce totusi asistam pasivi si nu avem nici un fel de intiativa prin care sa i impiedicam sa mai distruga.

O iesire maine si/sau poimaine ma tenteaza si pe mine mai ales ca doar trec strada si am ajuns pe lac ... Nu am mari asteptari dar atunci te loveste "trenul" ... Si cica salaii aia mari pe Lacul Morii ii dibui doar cand se ia gheata si putin imediat dupa, apoi pa la revedere !

3-4 ore asa de o aeriseala merge, temperatura maxima undeva 7-8 grade la pranz, vant 11-13 km/h , soare cu nori.

adi

Biban
Io as incerca in zona barajului si daca nu se arata, in oala aia de la intrarea in lac. De mult zic ca fac si eu niste sondari pe acolo dar abia ajung seara cate o ora-doua pe Dambovita, ca-i mai la indemana. Si totusi e clar ca ceva peste mai e in lac, altfel n-ar avea de unde veni la vale dupa ce golesc oligofrenii aia tronsoanele.
20190131_212605.jpg

NanRazvan

Oblete
am fost atat sambata cat si duminica insa fara nici un fel de rezultat notabil exceptand o donatie de cateva jiguri si niste metri de fir. apa foarte scazuta, mizerie destul de multa. mi am incercat norocul in zona de iesire a dambovitiei din lac, in zona de la metal inox dar si mai sus de ministerul mediului aproape de canalul arges. nici macar un atac. erau vreo cateva barci pe lac dar n am reusit sa disting dar erau "domnii" care verificau plasele sau doar alti cativa pescari sedusi de gandul unei posibile capturi in apele murdare ale dambovitei. lacul are un potential imens si ori de cate ori vad acest luciu de apa imens nu pot sa nu regret ca nimeni nu face nimic spre a valorifica ceea ce ar putea fi un punct de atractie autentic pt orice pescar. mi se pare absolut bizara pasivitatea celor din ministerul mediului sub nasul carora se intind plasele fara nici un fel de jena.

vpn009

Oblete
Are cineva idee de vreun loc sau posibilitate de a lasa o gonflabila la apa pe LM?
Daca se poate o zona fara dalele alea de beton sau o zona unde dalele nu au o inclinatie foarte mare.

Sunt zile in care as avea 4 ore la dispozitie, stau destul de aproape de LM si n-as bate drumul pana la Dunare, pentru ceva teste cu barca/motorul/sonarul/etc.

A fost cineva de aici cu barca pe lac?

Maniacs

Biban
Duminica am incercat si eu cu un prieten in zona Rosu (unde intra dambovita in lac), atat in dambovita cat si in lac ... fara rezultate, nici un tzac, nici un jig pierdut ... Pe podul ala acolo e raiul parasutistilor ...

NanRazvan

Oblete
Are cineva idee de vreun loc sau posibilitate de a lasa o gonflabila la apa pe LM?
Daca se poate o zona fara dalele alea de beton sau o zona unde dalele nu au o inclinatie foarte mare.

Sunt zile in care as avea 4 ore la dispozitie, stau destul de aproape de LM si n-as bate drumul pana la Dunare, pentru ceva teste cu barca/motorul/sonarul/etc.

A fost cineva de aici cu barca pe lac?
salut! am intrat eu in vorba cu cativa curiosi care la randul lor m au abordat sambata pt a afla daca am prins ceva. unul dintre curiosi mi a zis ca iese cu barca pe lac dar fara sonat nu faci nimic. mi a zis ca a avut capturi de stiuca si biban mare dar si ca intalneste multe plase plantate in "interest stiintific" in special in zona de sub geamurile ministerului mediului, zona in care cica s ar prinde stiuca.

acum, serios, tu chiar crezi ca o barca gonflabila ar rezista lasata pe lacul asta? eu nu mi as lasa aici nici macar o pereche de gumari uzati pt ca in zona sunt radiatii extrem de puternice si din cauza asta se intalnesc foarte multe anomalii in sensul ca este mult mai mare numarul de cetateni cu malformatii ale mainilor care le sunt foarte lungi sau daca nu te lovesc astia atunci s a mai observat ca din senin, uneori, lucrurilor valoroase, nesupravegheate, le cresc picioare si o iau la sanatoasa din proprie initiativa fara a mai putea fi gasite vreodata.

Maniacs

Biban
Vpn întreabă de un loc fără dale înclinate pe unde ar putea intra cu barca în apă ... Să lanseze barca la apă ...

vpn009

Oblete
NanRazvan mi-a placut aia cu malformatiile clappingdoar ca eu am intrebat asa cum spune si Maniacs de un loc pe unde as putea lansa (m-am exprima sa o las la apa ...adica sa o bag si evident scot) barca la apa, nici nu m-as gandi sa o las acolo :p. Sunt convins de treaba cu "malformatiile" :)))))))

Am mai facut-o pe lacuri cu taluz de genul ala si daca e inclinat (cum e pe lacul morii) e destul de greu ..de-asta intrebam de vreun loc unde dalele nu-s asa inclinate sau chiar vreun loc unde nu sunt deloc

Sus