• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Lacul morii ( Crangasi )

vpn009 ti-am marcat cu sageti albastre zona unde anul trecut erau 2-3 dale de ciment chiar langa apa mai lasate decat restul si de pe care dadeam mai lejer fara sa resimt gleznele prea mult de la zona inclinata. De pe ele iti e mult mai usor sa lansezi barca la apa. Da o tura cu masina intr-o seara 20 de minute si vei aprecia personal daca e ce-ti trebuie, dar din memorie zic ca nu vei avea probleme mari. Daca vei cauta cu Google Maps vei gasi zona pe care am marcat-o.

Atașamente

Are cineva idee de vreun loc sau posibilitate de a lasa o gonflabila la apa pe LM?
Daca se poate o zona fara dalele alea de beton sau o zona unde dalele nu au o inclinatie foarte mare.

Sunt zile in care as avea 4 ore la dispozitie, stau destul de aproape de LM si n-as bate drumul pana la Dunare, pentru ceva teste cu barca/motorul/sonarul/etc.

A fost cineva de aici cu barca pe lac?
Pe zona parcului Crangasi ar fini opțiune de lasă barca la apa,in rest cam nasol ...

eu am fost duminica in zona canalului arges acolo intrarea este destul de abrupta insa aproape de apa dalele au o inclinatie foarte mica si pe alocuri acolo unde sunt desprinse sunt chiar orizontale. acolo poate ar fi o sansa. atasat o poza a locului.

Atașamente

Fix aia e zona de care vorbeam anterior. Acolo se poate lasa o barca la apa cat de cat lejer.
acolo si apa e buna pt pescuit desi atunci cand am fost era foarte scazut lacul in continuare apa era destul de adanca. din pacate, din cate am inteles de la cei ce cunosc mai bine locul si speciile ce l populeaza, se pare ca niste oameni de stiinta pe modelul japonez planteaza din pura curiozitate academica plase monofilament chiar in acea zona. tot in zona, pt ca am fost prima data, am descoperit ca defapt canalul arges este in realitate un canal de scurgere a apei menajere (cu toate implicatiile) din zona rosu iar mirosul era "bubuitor"

Din cate imi amintesc (n.am mai fost de vreo 4 ani) insula dinspre Crangasi nu are dale, dar sunt niste piloni in apa in unele locuri, ca pentru un fost ponton.
Nu stiu cat de scazuta e apa acum dar cand am fost eu erau maxim 40 cm de la bordura la apa.