Lacuri din preajma Bucurestiului la care NU merita sa mergi la rapitor

Membedeep

Oblete
Pentru ca undeva, in ADN-ul pescarului roman, este intiparita nevoia de a tine o balta in care se prinde peste total secreta si ascunsa de ceilalti pescari, nu o sa vedem prea curand anunturi cu balti de pescuit recomandate ca au peste mult. Poate incercam o alta abordare: baltile nerecomandate.

Acum, ma gandesc ca si acest topic poate fi folosit... altfel. Adica sa scriem aici baltile excelente la care mergem si prindem noi de zor, spunand ca am dat gherla dupa gherla, astfel incat sa nu vina alti colegi de forum gofishing Dar sper sa nu :)

Incep eu. Am fost recent pe Milotina cu barca, motor, sonar, tot tacamul. Nu m-as mai duce prea curand. Locurile cu agatatura pe care prindeam candva, acum vreo 5-6 ani salai de 6 kg la ordinea zilei au disparut pur si simplu, semn ca cineva a tras pe acolo un navod corect. Doi salai sub 1 kg prinsi toata ziua in 3 oameni. Plus un romanesc si doi novaci "jepcuiti" cu jigul de spinare. Cand ieseam noi la mal, intrau baietii cu setcile sa le instaleze. Eu unul nu mai calc pe acolo. In plus, au doar o barca si de pe mal sigur dai gherla totala. Iar cei 80 de lei ceruti nu se justifica.

sosoktm

Biban
desi s-ar putea sa sune ciudat, eu nu mai calc la Cernica. Aveam un ghimpe in cerebel , ca auzisem de salai mari (5-10 kile) prinsi acolo. Am fost cu cineva care avea idee in mare despre balta si zonele cu structuri, am scanat destul incat sa imi pot forma o parere.
Concluzia mea este ca, in ansamblu, este o balta cu adancimi reduse, fund moale si structura putina. Accesul cu barca e ok, pluseaza ca ai terasa/restaurant pe malul lacului, daca vrei sa papi ceva la pranz, peisaj frumos, padure, etc.
Insa, daca pui in balanta ca taxa e de 200 lei/zi (cred ca include ceva gen 3 kg de peste), singurul avantaj pe care il are in fata altor ape cu salau din jurul bucurestiului este apropierea de oras.

desi s-ar putea sa sune ciudat, eu nu mai calc la Cernica. Aveam un ghimpe in cerebel , ca auzisem de salai mari (5-10 kile) prinsi acolo. Am fost cu cineva care avea idee in mare despre balta si zonele cu structuri, am scanat destul incat sa imi pot forma o parere.
Concluzia mea este ca, in ansamblu, este o balta cu adancimi reduse, fund moale si structura putina. Accesul cu barca e ok, pluseaza ca ai terasa/restaurant pe malul lacului, daca vrei sa papi ceva la pranz, peisaj frumos, padure, etc.
Insa, daca pui in balanta ca taxa e de 200 lei/zi (cred ca include ceva gen 3 kg de peste), singurul avantaj pe care il are in fata altor ape cu salau din jurul bucurestiului este apropierea de oras.
Dpmdv, exceptând Sarulestiul, pescuitul pe bălțile din jurul Bucureștiului este un lanț nesfârșit de compromisuri. Începând de la vocea sfioasa pe care o adopți în momentul în care îți dai seama, vineri, ca ai putea sa te duci în weekend la pescuit și nu ai barcă rezervată, până la cum ți se predă barca (cu apa, murdară, fără ancoră etc) și taxa.
De Mihăilești sunt curios, ca nu am ajuns, dar dacă se poate pescui doar duminica...
Cernica este o baltă cu șalău mare. Eu nu am avut încă gherla acolo și am văzut doar 2 salai la 1 kg prinși. În ziua când ne-am întâlnit , la noi s-au prins 10 pești dintre care 2 de 75.
Imi place sa merg aici, chiar și cu prețul asta prohibitiv, pentru ca unul din prietenii cu care merg se ocupa de toate discuțiile.
In rest, de anul acesta sunt pregătit de natural cu toate frustrările care vor apărea la început.

sosoktm

Biban
Da, dar asta nu inseamna ca e in preajma Bucureștiului, mai degraba in in preajma Piteștiului. Sa fiu sincer eu as calcula mai degraba in timpul necesar sa ajung la locul de pescuit, decat in km.
si eu tot dupa asta ma ghidez, mai ales cand traversarea bucurestiului, chiar si la ore convenabile, se apropie de o ora.
carbocalm ...10 pesti (numaram doar salaii, nu si alte specii) la 3 betze intr-o zi...nu e chiar uau. Nici salaii aia de 75. Adica NU pt o balta cu pretentii de genul asta. Sper ca la alte partide ai lovit mai bine pe acolo.
Prefer oricand un baraj de Olt/Arges, un Sarulesti, o Vale, Mihailesti, etc, ape ce au structura. Gherle se pot da oricand pe oricare dintre ele, dar macar nu raman cu senzatia ca am pescuit in piscina.
Realitatea cruda este ca densitate mare de rapitor si o oarecare constanta a rezultatelor nu am intalnit-o decat pe amenajari gestionate privat. Rare partidele pe ape publice ce care sa le tin minte cu placere. Ciocanul salaului de dunare e la fel ca cel de pe balta, dar satisfactia e mai mare la cel salbatic, pentru ca sunt mai rare "intalnirile".

Doar salaii i-am luat în calcul și nu am prins mult mai bine decât acum, maxim 6-7 pești prinși de persoana. Dar ma încântă ca se prind de pe la 65cm în sus.

davidg

Biban
Lacul Cernica nu este concesionat de AVPS Acvila? Parca anul trecut asa era. Si se putea pescui in baza permisului alb eliberat de ei.
Ca deplasare maxima catre o balta de pescuit, din Bucuresti, eu dau distanta de 50 - 60km. Sau ~1 ora de mers cu masina.

adi

Biban
Eu stiam ca e administrat/pazit de niste baieti mai bronzati si taxa e de ceva timp una prohibitiva, 200 lei dupa cum s-a si zis mai sus. Si ca pe la toate apele acaparate de tot soiul de "oameni de afaceri" si increngaturi politico-interlope, unii au libera trecere iar altii mai fraieri platesc si compenseaza - sa nu se ofenseze cineva, asta e realitatea.
Ontopic, balta de pe care am plecat cel mai scarbit a fost Mariuta 3, acum vreo cativa ani, din simplul motiv ca erau unii care dadeau la japca sub privirile jupanului din mertzul lui GL.
Iar pe locul 1 la regrete e Chiroiu4, un paradis facut praf in 2017 si care, desi umbla vorba ca s-ar mai fi refacut, mai are mult pana sa redevina ce era.

Sus