lanseta banax

nickhope

Oblete
Va salut,
Am cumparat in urma cu mai multi ani o lanseta pentru spinning de la un magazin din Cluj Napoca. Este vorba de un Banax Stratos Spin SS 80M de 2.40 m. Mi-a fost foarte cald recomandata de catre proprietarul magazinului si recunosc ca, de-a lungul timpului, m-am descurcat foarte bine cu ea in Delta la lingura in combinatie cu o mulineta Ryobi Ecusima 2000. Asa cum v-am spus si in prezentare, singurul loc in care am practicat spinningul a fost in Delta si asta in urma cu cca 12 ani. Acum mi-am setat ca obiectiv sa revin din urma in "sectorul" spinning si am inceput cu inventarul a ceea ce mai am in dotare pe linia asta. Am inceput cu batul si am constatat (abia acum ...) ca nicaieri nu este specificata pe el puterea de aruncare. Scrie doar ca e medium. Am cautat pe net si spre surprinderea mea am gasit foarte putine site-uri care sa faca referire la aceasta lanseta si toate rusesti ... Iar aici am gasit un tabel cu toata seria de Stratos unde, insa, nu este nici un M, ci doar MF2 (7 - 25 g), MHF2 (10 - 40 g) si MLF2 (4 - 18 g), si toate cu lungimea de 2.44 m. Cum pot sa-mi dau seama care dintre ele e batul meu, respectiv care e puterea de aruncare a lui ? Precizez faptul ca batul este in stare foarte buna, deci nu lipseste nimic din ceea ce a fost inscris initial pe el.

Pi3.14

Biban
Va salut,
Am cumparat in urma cu mai multi ani o lanseta pentru spinning de la un magazin din Cluj Napoca. Este vorba de un Banax Stratos Spin SS 80M de 2.40 m. Mi-a fost foarte cald recomandata de catre proprietarul magazinului si recunosc ca, de-a lungul timpului, m-am descurcat foarte bine cu ea in Delta la lingura in combinatie cu o mulineta Ryobi Ecusima 2000. Asa cum v-am spus si in prezentare, singurul loc in care am practicat spinningul a fost in Delta si asta in urma cu cca 12 ani. Acum mi-am setat ca obiectiv sa revin din urma in "sectorul" spinning si am inceput cu inventarul a ceea ce mai am in dotare pe linia asta. Am inceput cu batul si am constatat (abia acum ...) ca nicaieri nu este specificata pe el puterea de aruncare. Scrie doar ca e medium. Am cautat pe net si spre surprinderea mea am gasit foarte putine site-uri care sa faca referire la aceasta lanseta si toate rusesti ... Iar aici am gasit un tabel cu toata seria de Stratos unde, insa, nu este nici un M, ci doar MF2 (7 - 25 g), MHF2 (10 - 40 g) si MLF2 (4 - 18 g), si toate cu lungimea de 2.44 m. Cum pot sa-mi dau seama care dintre ele e batul meu, respectiv care e puterea de aruncare a lui ? Precizez faptul ca batul este in stare foarte buna, deci nu lipseste nimic din ceea ce a fost inscris initial pe el.
Is foarte curios si eu sa aflu raspunsul la intrebarea ta. Cica e mega-subiectiv ce scrie pe ele oricum....pe a ta nu scrie nimic. Sa vedem ce zic colegii mai versati....

Costi

Salau
e foarte posibil ca in codul ala gen MF2 primul sa fie puterea, a doua litera actiunea, si numarul - sectiunile..... ceva de genul putere medium, actiune fast, 2 tronsoane...
Cel MH - medium heavy, ML,.,... Mediul Light....

nickhope

Oblete
Probabil ca aia inseamna notatiile respective in tabel, doar ca pe bat scrie doar M si nu stiu la care dintre ele sa-l incadrez ....

Costi

Salau
SS80MF2

Cum am scris mai sus...

SS80MHF2 e varianta Medium _heavy
SS80MLF2 e Medium Light

Acum plaja data de producator poate sa nu fie chiar reala.... sunt bete care nu duc cat da producatorul... iar altele ce duc peste.... asta o sa simti tu cam cat poti pune maxim pe ea

Wurger

Somn
Cel mai usor de determinat e care e cea mai mica greutate pe care o arunca bine. Incerci cu ce ai in trusa - de exemplu rotativa de 3g, vobler de 5g etc. In functie si de aerodinamica se vor duce X metri. Daca 3 g le arunca la 10m nu prea e ok.
In sus e mai riscant, ca daca ai obiceiul sa te infigi in ea si pui greutate prea mare se poate rupe. Dar daca o iei treptat poti vedea cat duce minim si maxim pe stilul tau de aruncare.

nickhope

Oblete
Exact in zona asta era intrebarea mea urmatoare. Vreau sa incep sa pescuiesc la salau pe lac cu gume. Adancimile sunt undeva pana in 1.5 - 1.8 m si ma gandeam sa incerc si cu jiguri de 4 - 5 g. Daca puterea de aruncare a batului este (teoretic) de 7 - 25 g, cam la ce distanta ar trebui sa arunce batul un shad de 7 cm armat cu un jig de 5 g ca sa fie OK din punct de vedere al acestui tip de pescuit ? Trebuie sa indeplineasca si alte conditii ?

AlexH

Moderator
Membru personal
Ca sa fie ok, ar trebui sa arunci pana unde este necesar. Adica pana la structurile unde stau salaii. Desi s-ar putea ca pe apa aia sa ii gasesti si in apropiere de mal, mai ales seara. Asa ca daca arunci 20-30m cu el eu zic ca e ok. Sa sti ca un textil subtire te ajuta la lungimea lanseului.

Aici e data că fiind extra fast, ceea ce e ok ptr șalău. De aruncat ar trebui sa arunce 7-25g, dar poate arunca 10-30 sau 5-15. Cel mai probabil cu jiguri 9-11g se va descurca onorabil.

Sus