kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Bestie,
Ai dat o parere bazata pe o poza facuta din mana pt prezentare, nimic mai mult.
Vizual vorbind nici mie nu mi se pare a fi ceva potrivit, dar nu am pus mana pe blank si nici nu cunosc aplicatiile dorite de propietar pt aceasta lanseta, o parere asa categorica mi se pare exagerata.
Din experienta, conul mai lung ajuta in lansare, asta poate fi motivul inelarii respective. In tensiune nu se vede, asa ca buna sau rea nu ne putem pronunta...
Nu uita de inelarile de crap care nu au treaba cu KR-ul, si merg pe conventional-Y-uri, 6 inele la lungimi de peste 3m lanseta.
Eu unul pt aplicatii de forta si lansari la distanta nu optez pt coborarea in 3, ci in 4.
Numa’ bine.
Din poze, decal, si descrierea blankului , pot sa-mi fac o parere mai mult decat ok.
Vorbim de un blank cu actiune moderata, 2,7m lungime , plaja de aruncare 1-4 Oz(28-113 grame) de putere 14-30lb. Cantareste circa 130 !! de grame blankul la gol si are un varf de 3,0mm si un butt de circa 20mm (cel putin astea sunt informatiile oficiale ale producatorului).
Jucaria asta va fi folosita la somn si proprietarului nu-i e frica de somni 2m+ ! . N-am recunoscut mulineta din poza insa, judecand dupa knob, apreciez ca e una de forta. Am convingerea ca nu va pune pe ea un YGK de 16 livre ci mai degraba vreun pp de 15-20 de livre sau ceva similar.
Cu alte cuvinte e un blank de forta care emite putere prin toti porii.
E drept ca n-am pus mana fix pe blankul ala insa am pus mana pe destule blankuri similare ca sa stiu ce inseamna un blank de asemenea calibru. De fapt batul meu de clonk e construit pe unul cu caracteristici similare dar mai scurt tot de la Lamiglas. ;)
Din experienta iti spun ca pozitionarea inelului de plecare in raport cu mulineta , e unul din aspectele care influenteaza cel mai mult capacitatea de lansare a unei lansete. Cu cat inelul de plecare e mai in afara traiectoriei ideale a firului( data de prelungirea axului mulinetei), egal ca e prea sus sau prea jos pozitionat inelul in raport cu aceasta axa, cu atat lanseta va lansa mai rau (nu e cazul sa ma crezi pe cuvant , poti oricand sa incereci singur sa te joci cu inelele sa vezi cum se comporta o lanseta pe lanseu functie de pozitia inelului de plecare). Practic poti spune ca diametru si pozitia inelului de plecare sunt cele care iti dau capacitatea de a lansa a unei lansete. Vroia sa urce inelul asa sus pe blank, trebuia sa puna un inel cu inaltime mai mica (de asta exista KW de 30 si in varinata low).
Apoi, nu e nevoie sa se vada in tensiune un blank ca sa te poti pronunta cu privire la anumite aspecte , inclusiv modul in care lucreaza in sarcina. E simplu , logic si usor de verificat sa vezi ca , cu cat e mai apropiat de blank un inel (cu cat are piciorul mai scurt deci) cu atat va angrena mai tare blankul in sarcina.(la acelasi unghi al lansetei fata de sol, firul care trece prin inele cu picioare scurte pe sectiunea mediana a blankului il va forta pe acesta sa se indoaie mai tare decat firul care trece prin inele inalte montate pe aceeasi sectiune, practic, blankul se va curba mai tare daca inelele sunt mai lipite de blank ) . Apoi, inele mai mici si mai dese vor distribui forta mai uniform pe blank decat inele mari si rare. E destula teorie pe tema asta incat nu e cazul sa o reiau.
Crapul n-are nici o legatura cu spinningul, nici chiar cu spinnindul greu dat fiind faptul ca mulinetele de acolo sunt de alt calibru, se pescuieste de regula cu nylon si lansetele alea sunt gandite altfel. In plus, din cate stiu n-a incercat nimeni un NGC sau KR pe bete de crap ca sa poata zice ca y-urile merg mai bine.
Ca ultima chestie, la inele cu 2 picioare ( pentru apliucatii de forta) marca Fuji, n-ai cum sa faci coborare pe 4 ca nu ai acele inele de tip M si L ca la inelele cu un picior pentru KR. Pur si simplu nu ai inele de inaltime potrivita pentru o coborare armonioasa (fie faci coborarea in 3 fie in 5 inele).habarnam

Ultima editare:

zander22

Biban
Din punctul meu de vedere inelele alese pentru un blank de puterea aia nu sunt ok din urmatoarele motive:
- inelul de plecare e singur pe elementul de baza si e montat prea sus pe blank. Practic toata forta de pe jumatatea inferioara a batului sta intr-un sinur inel . In plus, fiind montat prea sus, afecteaza si distanta de lansare .
- din cele 4 inele care urmeaza cel putin 2 puteau fi inlocuite cu inele mai mici . Cu inelele alea inalte practic fortele sunt lasate a fi preluate mai mult de inelul de plecare si mulineta , blankul preluand forta mai mult direct pe elementul inferior eliminand in buna parte flexarea pe zona de mijloc a blankului adica exact aia care ar trebui sa lucreze in dril. Numarand de jos in sus (inelul de plecare fiind numarul 1) inele numerele 2 si 4 puteau fi inlaturate, coborarea firului pe blank facandu-se mai repede . In plus, in felul asta se mai imbunatatea putin echilibul lansetei la un blank oricum greu , si se mai reduceau si costurile ( 2 kb -uri montate pe elementul de varf in locul a doua inele mari s-ar fi simtit si la buget si la echilibrarea lansetei ).
In mod normal, in materie de inelare, de la clasa MH in sus, se recomanda folosirea de inele cu 2 picioare cel putin la plecare. La blankurile puternice destinate pescuitului greu deja se cam trece pe inele de forta (cu 2 picioare) pana spre varful lansetei. Se poate verifica usor ceea ce spun consultand chiar chart-urile de montaj Fuji pe care le gasiti aici : https://www.guidesnblanks.com/rod_db_search link direct spre pdf: https://www.guidesnblanks.com/cms/files/fuji_guide_spec_chart_2018.pdf
Evident ca , pentru fiecare blank in parte , functie de rigiditatea si puterea blankului, firul, mulineta si conditiile de utilizare, un mester poate stabili daca e necesar sau nu sa foloseasca inele cu doua picioare pana in varf insa, cel putin inelele de coborare trebuie sa fie cu 2 picioare cand se vizeaza pescuit greu cu fire groase .
Personal as fi optat pentru o coborare in 3 inele cu doua picioare din care 2 pe jumatatea inferioara a blankului (kw30-20-10) urmata de kb-uri de 6 . Impartirea fortelor pe blank ar fi fost mult mai buna, blankul s-ar fi incarcat mai progresiv si ar fi gestionat mai usor si mai placut forte mari in sarcina. lucrand mai bine in dril.
Fratilor fara suparare dar deja sariti calul.E lanseta mea si asa am vrut eu sa fie inelata.Punct.O fi bine n-o fi bine , eu voi pescui cu ea nu voi...Daca nu-mi place inelarea se schimba si gata.Banii circula ce plm.Eu nu m-am luat de lanseta nimanui, in fond de aia e custom...fiecare cu piticii lui,poate unii o vor cu fundita roz sau cu sigla Barcelonei sau cu haur de 24 de carate.Inteleg ca e forum si fiecare are dreptul la o parere dar deja unele posturi sunt cu o usoara tenta de atac la persoana si cu carcoteli pe care eu personal nu le diger.Il stiu pe Sava de multi ani si in proportie de 90 la suta am fost multumit de lansetele facute de el.Ca ies mai grele e partea a 2 dar tot timpul au iesit echilibrate si perfect functionale.Chiar nu-i iau apararea dar omul stie in mare parte ce face.Stiu cu ce se mananca customul, de multi ani folosesc doar lansete custom facute si la alti rodbuilderi Andronic fie iertat ,Emilian Spataru alias OldSkull ,Torescu si stiu ce sa cer unui rodbuiler.De a lungul timpului am schimbat min 10 lansete custom de spinning sau de cast.Deci va rog incetati sau legati va de lansetele proprii.Batul in cauza e o lanseta de somn care duce lejer 250 gr si incepe sa se incarce cu voblere de la 60 gr in sus , de aia am ales inelarea asta.Doar blankul are 171 gr si nu are de a face cu puterea declarata 1 - 4 oz, duce dublu.Pana la urma nimic nu e perfect in lumea asta dar daca o lanseta e pe mana ta, asta conteaza cel mai mult nu faptul ca nu e respectat standardul de inelare Fuji sau nush ce grafic/tipar.Regele bestiilor fara suparare, mai du te si tu la pescuit daca s au dezghetat apele, poate asa te mai temperezi.Eu atat am avut de spus si va rog sa va opriti aici.Daca nu continuati singurinnnoroc

Claudiu

Administrator
Membru personal
.Deci va rog incetati sau legati va de lansetele proprii.
Nu am inteles. Ai pus un bat aici sa il vedem si noi. Nu e voie sa discutam pe marginea lui sa spunem decat de bine? Eu habar nu am daca e bine sau nu si nici nu m-ar interesa daca ar fi al meu de parerile celorlalti. Fiecare isi alege si pescuieste cu ce doreste, insa nu poti veni cu pretentia sa se incheie o discutie doar pt faptul ca unii sau altii isi dau cu parerea. Altfel de ce ai mai pus-o aici?

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
zander22 te rog nu o lua personal ca nu e cazul ( de altfel reacția mea când ai plasat pozele a fost de tristete nu de ris) nnnoroc Am cugetat vreo doua zile înainte sa zic ceva pe subiect și am ajuns la concluzia ca e totuși mai bine sa zic. Pur si simplu am vrut sa-i avertizez pe alti colegi care intentioneaza sa-si faca lansete pentru aplicatii grele sa fie mai atenti la inelare , astfel incat daca tot dau un ban pe custom sa merite fiecare cent. In rest, de acord cu tine ca nimic nu e perfect si factorul principal e sa fie pe mana ta si pe gustul tau.

Ultima editare:

OldSkull

Biban
Din poze, decal, si descrierea blankului , pot sa-mi fac o parere mai mult decat ok.
Vorbim de un blank cu actiune moderata, 2,7m lungime , plaja de aruncare 1-4 Oz(28-113 grame) de putere 14-30lb. Cantareste circa 130 !! de grame blankul la gol si are un varf de 3,0mm si un butt de circa 20mm (cel putin astea sunt informatiile oficiale ale producatorului).
Jucaria asta va fi folosita la somn si proprietarului nu-i e frica de somni 2m+ ! . N-am recunoscut mulineta din poza insa, judecand dupa knob, apreciez ca e una de forta. Am convingerea ca nu va pune pe ea un YGK de 16 livre ci mai degraba vreun pp de 15-20 de livre sau ceva similar.
Cu alte cuvinte e un blank de forta care emite putere prin toti porii.
E drept ca n-am pus mana fix pe blankul ala insa am pus mana pe destule blankuri similare ca sa stiu ce inseamna un blank de asemenea calibru. De fapt batul meu de clonk e construit pe unul cu caracteristici similare dar mai scurt tot de la Lamiglas. ;)
Din experienta iti spun ca pozitionarea inelului de plecare in raport cu mulineta , e unul din aspectele care influenteaza cel mai mult capacitatea de lansare a unei lansete. Cu cat inelul de plecare e mai in afara traiecturiei ideale a firului( data de prelungirea axului mulinetei), egal ca e prea sus sau prea jos pozitionat inelul in raport cu aceasta axa, cu atat lanseta va lansa mai rau (nu e cazul sa ma crezi pe cuvant , poti oricand sa incereci singur sa te joci cu inelele sa vezi cum se comporta o lanseta pe lanseu functie de pozitia inelului de plecare). Practic poti spune ca diametru si pozitia inelului de plecare sunt cele care iti dau capacitatea de a lansa a unei lansete. Vroia sa urce inelul asa sus pe blank, trebuia sa puna un inel cu inaltime mai mica (de asta exista KW de 30 si in varinata low).
Apoi, nu e nevoie sa se vada in tensiune un blank ca sa te poti pronunta cu privire la anumite aspecte , inclusiv modul in care lucreaza in sarcina. E simplu , logic si usor de verificat sa vezi ca , cu cat e mai apropiat de blank un inel (cu cat are piciorul mai scurt deci) cu atat va angrena mai tare blankul in sarcina.(la acelasi unghi al lansetei fata de sol, firul care trece prin inele cu picioare scurte pe sectiunea mediana a blankului il va forta pe acesta sa se indoaie mai tare decat firul care trece prin inele inalte montate pe aceeasi sectiune, practic, blankul se va curba mai tare daca inelele sunt mai lipite de blank ) . Apoi, inele mai mici si mai dese vor distribui forta mai uniform pe blank decat inele mari si rare. E destula teorie pe tema asta incat nu e cazul sa o reiau.
Crapul n-are nici o legatura cu spinningul, nici chiar cu spinnindul greu dat fiind faptul ca mulinetele de acolo sunt de alt calibru, se pescuieste de regula cu nylon si lansetele alea sunt gandite altfel. In plus, din cate stiu n-a incercat nimeni un NGC sau KR pe bete de crap ca sa poata zice ca y-urile merg mai bine.
Ca ultima chestie, la inele cu 2 picioare ( pentru apliucatii de forta) marca Fuji, n-ai cum sa faci coborare pe 4 ca nu ai acele inele de tip M si L ca la inelele cu un picior pentru KR. Pur si simplu nu ai inele de inaltime potrivita pentru o coborare armonioasa (fie faci coborarea in 3 fie in 5 inele).habarnam
Prea multa teorie...
Toate detaliile de mai sus nu au relevanta in situatia de fata in care tu ai judecat o inelare bazat pe o poza.
Ma repet, chiar daca vizual si mie nu mi se pare ok, aia nu inseamna ca asa e...
Din punctul meu de vedere orice lanseta trebuie flexata inaintea pozitionarii inelelor si da la spinning mai ti cont de marimea mulinetei si in functe de asta se ajusteaza inelul de plecare.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Prea multa teorie...
Toate detaliile de mai sus nu au relevanta in situatia de fata in care tu ai judecat o inelare bazat pe o poza.
Ma repet, chiar daca vizual si mie nu mi se pare ok, aia nu inseamna ca asa e...
Din punctul meu de vedere orice lanseta trebuie flexata inaintea pozitionarii inelelor si da la spinning mai ti cont de marimea mulinetei si in functe de asta se ajusteaza inelul de plecare.
Emilian, pot sa-mi formez o părere pe baza unor poze, a unei descrieri și a propriei experiențe acumulate in timp , nu am pretenția sa-mi dea cineva dreptate și ma bucur dacă prin ea , ajut pe cineva sa ia o decizie mai in cunoștiință de cauza atunci când își face o lanseta.

OldSkull

Biban
kingofbeasts sunt de acord, parerea poti sa ti-o expui cand, unde si cum vrei tu... la fel si eu :))))

Mi s-a parut deplasat, nu ideea de baza pe care acum incerci s-o subliniezi, ci modul radical de a spune ca ceva e gresit fara sa ai o fundatie pe partea practica - care conteaza cel mai mult!

Incep printr-un mic interogatoriu:

1. Ai montat blank-ul respectiv?
2. Stii exact configuratia inelelor?
3. Cunosti pozitia exacta a inelelor?
4. Ai habar de lungimea manerului?
5. Poti spune cu exactitate orientarea axului de la mulineta?

Din punctul meu de vedere dupa ce cunosti anumiti parametri poti face o asemenea remarca, altfel zic eu... sunt rauti gratuite si ajuta pe nimeni.
Asta e parerea mea vis a vis "rautatilor" de mai sus...

zander22

Biban
Nu am inteles. Ai pus un bat aici sa il vedem si noi. Nu e voie sa discutam pe marginea lui sa spunem decat de bine? Eu habar nu am daca e bine sau nu si nici nu m-ar interesa daca ar fi al meu de parerile celorlalti. Fiecare isi alege si pescuieste cu ce doreste, insa nu poti veni cu pretentia sa se incheie o discutie doar pt faptul ca unii sau altii isi dau cu parerea. Altfel de ce ai mai pus-o aici?
De acum incolo
Claudiu puteti discuta de bine sau de rau lanseta, nu am nimic impotriva.Dar cand vine cineva si da cu mucii n fasole(nu dau nume dar se subintelege de cine vb) in necunostinta de cauza te aprinzi.Totul bazat pe o simpla poza....Vine si cu supozitii ca blankul are nush cate grame si varful de n cm.Sa fie treaba oabla asta I blankul , varf de 7.5 si greutate blank 171 gr,https://www.mudhole.com/GLB108-2MH.Deci pentru blankul asta care I inelarea optima???smokeCa si mulineta folosesc un DAM, marimea e ca un Shimano de 6000.Lungime butt cap end - talpa mulineta 42 cm.Deci ce schema Fuji se aplica aici??Firul folosit va fi PP de 40 60 lb.Merci si nnnoroc.Hai ca prohibitia ii lunga meetingconsolat

Asta I linku scuze scriu de pe telefon

Claudiu

Administrator
Membru personal
Mie imi place cum e lanseta asa in rest e treaba altora care stiu ce vorbesc. Pe mine ma interesa altceva, cu ce naluci pescuiesti la somn ? Chiar iti intra pesti de dimensiunile alea? In ideea ca ma gandeam si eu fugitiv de multe ori sa am o lanseta de somn insa nu am timpul suficient si pentru el. Ma gandesc ca daca e mai puternic ca un Kenai inseamna ca e un monstru batul. Eu astept poze cu monstrii aia demni de bat :)

zander22

Biban
Mie imi place cum e lanseta asa in rest e treaba altora care stiu ce vorbesc. Pe mine ma interesa altceva, cu ce naluci pescuiesti la somn ? Chiar iti intra pesti de dimensiunile alea? In ideea ca ma gandeam si eu fugitiv de multe ori sa am o lanseta de somn insa nu am timpul suficient si pentru el. Ma gandesc ca daca e mai puternic ca un Kenai inseamna ca e un monstru batul. Eu astept poze cu monstrii aia demni de bat :)
Pescuiesc la somn cu jointed uri intre 13 - 20 cm, rattlin uri mari, cicade intre 50 100 gr si cu deep divere pana n 60 70 gr.Cel mai mare prins pe vobler a fost de 28 kg dar am vreo 6 peste 20 kg.Anul trecut am ratat vreo 2 cu kenai kingul si de aia mi am facut ranga asta.Vedem ce o fi dupa deshidere dar muresul e braconat si curentat la greu...

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
kingofbeasts sunt de acord, parerea poti sa ti-o expui cand, unde si cum vrei tu... la fel si eu :))))

Mi s-a parut deplasat, nu ideea de baza pe care acum incerci s-o subliniezi, ci modul radical de a spune ca ceva e gresit fara sa ai o fundatie pe partea practica - care conteaza cel mai mult!

Incep printr-un mic interogatoriu:

1. Ai montat blank-ul respectiv?
2. Stii exact configuratia inelelor?
3. Cunosti pozitia exacta a inelelor?
4. Ai habar de lungimea manerului?
5. Poti spune cu exactitate orientarea axului de la mulineta?

Din punctul meu de vedere dupa ce cunosti anumiti parametri poti face o asemenea remarca, altfel zic eu... sunt rauti gratuite si ajuta pe nimeni.
Asta e parerea mea vis a vis "rautatilor" de mai sus...
Ca idee , punctul 1 e irelevant in context , la punctele 2 și 3 ai gi surprins sa afli ca pot raspunde cu acuratețe destul de mare, la punctul 4 as fi putut raspunde cu destul de mare acuratețe dar s-a răspuns înainte de a vedea eu mesajul tău iar la partea cu axul mulinetei , am suficient de multe indicii in poze ca sa pot afirma ca prelungirea axului nu trece prim centrul inelului de plecare .
Din punctul meu de vedere , doar pentru ca mu au fost prezentați expres și direct anumiți parametrii , nu înseamnă ca e imposibil sa-i cunosti chiar dacă un ochi neavizat ii identifica mai greu.
Cât despre partea cu mucii in fasole colegu’ @zamder22, timpul ne va spune care din noi a dat-o de gard și sincer m-as bucura sa fiu el cel care greșește . Tot ce pot eu e sa-ti doresc sa ai fir întins cu ea și s-o pescuiești cu plăcere .
Afirmația pe care am făcut-o cu privire la Andrei mi-o mențin, și ea nu se bazează doar pe cazul de fata ci și pe alte lansete montate de el care mi-au trecut prin mâna .

OldSkull

Biban
kingofbeasts
Tu vb serios... tu chiar vb serios !!! ahahahhahaha :)))))))

Daca nu te deranjeaza prea mult, imi poti raspunde direct la punctele de mai sus fara demagogii? ;-)
La toate punctele, de exemplu:
1. Nu am montat blank-ul respectiv!
2. 30, 20, 10, 5, 2.5, 1.25...
3. bla bla
...
Aici poti adauga suplimentar alte puncte, nu cred ca se supara lumea (eu) si te rog fara prea multe detalii, scurt si la obiect - cand ti-e 100% clar, explicatia e scurta si precisa.
Dupa ce expui datele tale "acurate" il rog pe Laurentiu sa masoare (cu poze) sa vedem si noi (mai ales eu), cat de buna e perceptia ta.

Sper sa nu consideri cerintele astea ca jigniri, dar mi se par dintr-o alta lume! Caz in care vrei s-o lasam balta, te inteleg....

P.S.
Legat de parerea ta fata de anumite persoane... din punctul meu de vedere ar fi de bun augur s-o tii pt tine, nu e frumos sa vb asa de alti colegi de breasla indiferent de cate bete, poze sau filmulete ai vazut sau ai pus mana. Cum ar fi ca eu sa incep sa vb de tine si de altii pe aici... Intradevar e un forum deschis opiniilor, dar e vorba bun simt!

RaduG

Biban
Ca sa schimbam topicul rog colegii sa ma ajute cu ceva... ( daca se poate..). E prima mea incercare de rod building..
Am dezbracat o undita draga mine (Berkley Pulse "modelul vechi") si nu pot gasi piesele pentru maner pe la noi.
Voiam sa fac manerul asta:
MAndrina Fuji VSS cu piulita Fuji KSKSS ASH si cu pluta. Partea cu pluta mi-a trecut ca am vazut ca e out of stock cam peste tot. Vreun sfat de unde sa iau piesele de pe la noi sa vie mai repede ? Sau vreunul din colegii rodbuilderi are pe stock si se indura sa le vanda ??
Multumesc in avans...
AAAAaaaaa si un inel MBKLAG10H care ,de asemenea, era out of stock.......

OldSkull

Biban
Ca sa schimbam topicul rog colegii sa ma ajute cu ceva... ( daca se poate..). E prima mea incercare de rod building..
Am dezbracat o undita draga mine (Berkley Pulse "modelul vechi") si nu pot gasi piesele pentru maner pe la noi.
Voiam sa fac manerul asta:
MAndrina Fuji VSS cu piulita Fuji KSKSS ASH si cu pluta. Partea cu pluta mi-a trecut ca am vazut ca e out of stock cam peste tot. Vreun sfat de unde sa iau piesele de pe la noi sa vie mai repede ? Sau vreunul din colegii rodbuilderi are pe stock si se indura sa le vanda ??
Multumesc in avans...
AAAAaaaaa si un inel MBKLAG10H care ,de asemenea, era out of stock.......
Te pot ajuta...

Manerul il vrei exact ca si-n clip si inelul alconite negru de 10 cu picior medium?
Poti sa-mi scrii in privat, ca sa n-o lungim aici.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
kingofbeasts
Daca nu te deranjeaza prea mult, imi poti raspunde direct la punctele de mai sus fara demagogii? ;-)
Ti-as fi raspuns daca intrebarile tale ar fi fost relevante in context in raport cu observatiile mele initiale si daca lanseta ar fi fost la tine sa faci masuratori .
Ca idee explicata pe scurt choke pointul la o mulineta de marimea aia se afla in general la 1,3 -1,4 m fata de piciorul mulinetei (din experienta personala evident) iar inaltimea la ax e circa 90-95mm( adica perpendiculara pe blank de la varful axului extins la maxim ) . Asta face ca pozitia ideala a inelului de plecare sa fie la circa 60-65cm de piciorul mulinetei ( inelul de plecare il consider a fi un KW 30 de 59,6mm inaltime , urmat fiind de , kl25, kl20, kl16, kl12, kt8, 3 kt-uri de 7- posibil si kb-uri de 6 dar sunt prea neclare pozele - si top de 7) . In cazul de fata inelul de plecare e undeva la 16-17cm de la varful elementului ceea ce la un element de 137,5cm face ca el sa fie la peste 75 de cm de la piciorul mulinetei in cazul unei lansete care are mulineta la o treime din lungimea elementului (asa cum am aproximat eu inainte ca posesorul sa mentioneze lungimea de 42cm care n-a facut altceva decat sa-mi valideze aproximatia )
Asta inseamna ca vorbim de cel putin 10-15 cm diferenta cu care inelul de plecare ar fi trebuit plasat mai jos pe blank , caz in care, ar fi fost loc si pentru un al doilea inel pe elementul de baza.
Cat despre unu sau doua picioare, la betele de spinning, producatorul recomanda folosirea inelelor cu un picior pana la clasa medium (maxim 14-17 lb ) si a inelelor cu 2 picioare de la medium heavy in sus (iar in cazul de fata avem 14-30 lb). Altfel nu numsi ca inelele nu-si fac treaba ci chiar se pot rupe, sparge sau deforma dupa caz. Un exemplu clasic la case mai mari a fost prima serie Shimano Lesath la care mai multi s-au ales cu inelul de plecare rupt si celelate cu matisaje crapate ( matisaje crapate estimez ca va avea si colegul nostru in curand, din pacate , cel putin pe inelele 2 si 3 de jos in sus).
Acelasi producator recomanda montarea inelelor mai jos decat in mod normal in cazul lansetelor ce vor fi pescuite cu braid din mai multe ratiuni explicate in linkul pe care l-am pus in mesajul precedent.
Si cu asta eu incheia discutia pe subiect si fiecare sa faca cum crede de cuviinta ;)

Ultima editare:
Încă nu stiu prea multe detalii. Tot ce stiu ii că s-a străduit să o echilibreze și să o facă mai puțin obositoare la pescuit la ce gabarit are si ce naluci arunca. Promit că măsor și revin cu detalii dupa ce ajunge.

Sus