PauIsp

Biban
Acum o saptamana am primit lanseta NFC FW 662 IM facuta de OldSkull ... , iar weekendul ce a trecut am avut ocazia sa o pescuiesc pentru prima data. Nu mi-au trecut foarte multe lansete prin mana, dar de pastrav am pipait vreo cateva ...
Mi se pare lanseta universala, atat la reactive cat si la micro jiguri ..., este cea mai sezitiva lanseta UL pe care am pus mana . Lanseaza perfect de la 0,8g , iar in dril, pescuita cu mono , este spectacol. drunk

Iujin , desi pozele sunt facute usor in graba si nu ai prins toata lanseta ca sa o vedem de la cap la coada, tot meriti felicitari si sa ai capturi pe cinste cu ea si te asteptam si cu cateva impresii despre joarda dupa primele partide fructuoase.

Iujin

Oblete
Merci Gabi, multumesc tuturor pentru aprecieri. Are torzite cu plecare de 20, 10 inele , nu are rost sa va spun despre matisaj cat de misto e facut.

RaduG

Biban
Acum o saptamana am primit lanseta NFC FW 662 IM facuta de OldSkull ... , iar weekendul ce a trecut am avut ocazia sa o pescuiesc pentru prima data. Nu mi-au trecut foarte multe lansete prin mana, dar de pastrav am pipait vreo cateva ...
Mi se pare lanseta universala, atat la reactive cat si la micro jiguri ..., este cea mai sezitiva lanseta UL pe care am pus mana . Lanseaza perfect de la 0,8g , iar in dril, pescuita cu mono , este spectacol. drunk
Poze domne' sa ne clatim si noi ochii.... Nu fii zgarcit :)

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Intr-un final am reușit sa-l termin așa ca sunt in măsura sa-l prezint .
NFC XRay SJ 732 . Va fi principalul meu bat de jig la șalău și bass cu gura mică ( dar nu numai) și e pana in prezent cel mai complex și încăpățânat bat pe care l-am montat , mi-a pus o grămada de probleme și a necesitat o grămada de refaceri și ajustări . L-am botezat “Rusty” , vine direct din epoca fierului ruginit și va las pe voi sa ziceți cât la suta e custom sau ba :) ( in afara de blank și inele totul a fost construit de la zero ne-având nici o alta componenta prefabricata iar unele materiale le-am luat direct de la mama natura ) . Desi are un aspect vintage și o construcție oarecum oldschool, înglobează și câteva elemente experimentale care sper sa treacă cu brio proba timpului .
Inițial am vrut sa răspund provocării prietenului grey-wolf de a-l face cât mai ușor posibil însă pădurea m-a abătut de la cărare și m-a făcut sa-i dau o alta față și sa uit de greutatea redusă in favoarea confortului și aspectului . Așa ca in loc de 90-95 de grame cât preconizasem maxim pentru el , am trimis mânerul de carbon pregătit pentru el in România, unde același @greywolf va avea sarcina sa-mi scoată MB736 la circa 100 de grame, și -am plecat de la zero in încercarea de a face o lanseta oarecum inedită.
Cum spuneam, fiind batul cu care voi pescui cel mai mult probabil de acum înainte, confortul trebuia sa fie suprem . Fiecare curba a fost studiată , măsurată , desenata, recreată și finisata astfel încât atunci când îl țin in mâna sa nu simt ca-l am. Ca sa fie treaba și mai complicata , asta trebuia sa se întâmple pe doua prize diferite. Pentru ca la jig prefer totuși 3+1 asta avea sa fie baza de plecare.
Forma gripului trebuia sa acomodeze fiecare deget in parte in scobitura lui pe burta, iar pe spate sa aibă vârful gripului aplatizat sau chiar puțin concav pentru a acomoda buricul degetului mare si o cocoașa sănătoasă de dromader care sa umple bine gaura din palmă. In secțiune trebuia sa fie eliptic nu rotund pentru o priza ideală dar pe cât posibil rotund la capete ca sa poată acomoda niște windingcheckuri . Partea din spate a mandrinei trebuia sa aibă obișnuita forma biconcava cu spatele puțin evazat ca sa acomodeze perfect călcâiul palmei și să ofere un bun grip pe tracțiune la deschidere astfel încât sa ai priza buna pe el oricât ai fi de ud sau incghetat la mâini.
Buttcapul trebuia sa-mi ofere aceleași scobituri pentru degete pe burta, cu spatele evazat anti-alunecare , iar deasupra terebuia sa fie deopotrivă lat și plat ca sa asigure un bun suport pulpei antebratului a cărui contur avea sa-l și copieze.
După ce toate aceste forme și contururi au fost obținute la nivelul dorit, am început sa elimin prin șlefuire manuala , tot excesul de material posibil ( fără sa afectez rezistența vreunei componente) astfel încât sa-i dau o forma cât mai armonioasa și plăcută ochiului posibil . In imagini arată așa :
A7682F50-3F2A-4949-B362-4F1CDFF71B63.jpeg
7E1893EC-03DB-40DC-93CA-7A098606ED36.jpeg
4EBC24AB-928F-4D74-B5A8-6BF44128ADFF.jpeg
5BA5731E-4087-44B4-B584-F85C1919C1D6.jpeg
DE6BDBDA-D1F4-4795-901A-3AAC11ABAA4B.jpeg

După ce toate au fost făcute s-a trecut la etapa finală cu privire la aspect și anume cosmetizare pana la punctul in care sa arate ca un bat aparținând omului proimitiv proaspăt dezgropat și numai bun de pus la muzeu . Deh, plictiseala și dorința de ceva nou , m-au îndemnat sa încerc sa copiez aspectul unei rădăcini găsite prin padure, despre care am crezut inițial ca e doar o bucata de fier ruginit. bucurostare
După muuulte straturi , și ore de uscare , pentru stabilizarea materialului organic, am ajuns și la partea de prelucrat și montat ornamente , inele și in final la poze .
2A3C8CCD-49FA-4ED0-83AB-5E96E4B2A654.jpeg
E1872197-058C-4B5D-8AE1-892617EC6D0B.jpeg
628A5D6B-4372-4CE8-A136-A2419DF3B581.jpeg
00D78C00-39F0-4253-9481-91B6D123CBD9.jpeg
70E834CB-16B1-484B-B8BB-182176F7E11E.jpeg

Ultima editare:

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Inelarea a fost la rândul ei o provocare , blancul asta fiind venit strâmb pe doua axe din fabrica și fără nici un cuvânt sau compensație din partea producătorului când am cerut socoteala . nervostare ( cu ocazia asta am renunțat și la decalul original producatorul nemeritând să-i fac reclamă având in vedere modelul de business pe care îl adopta )
In final cu multă răbdare și perseverenta l-am adus pana in faza in care aproape ca nu se mai vede unde-i strâmb deși treaba asta m-a forțat sa bag un inel mai mult decât mi-ar fi plăcut .
E894936A-4BE3-4780-B20B-059BA74B8B38.jpeg
6791F2E6-1F8C-461E-B419-AF6629D6502E.jpeg
4EFA17DB-AE04-43E7-8B79-3E594852E3DD.jpeg
79F86358-498B-43A9-B9FA-5205AF1F5601.jpeg
7B24F27D-D9C2-4AE7-A8E1-5CE675BF4021.jpeg
A8F54667-4BE4-45AC-AFE5-0E1A073594F6.jpeg
466BBC66-71CD-405F-8F67-8E12B4B7F70B.jpeg
D7F4EDC7-1DC3-4419-B050-5B1885DC8D8B.jpeg
F0C92864-AE0D-4A72-A3A4-6D4E5178E93F.jpeg

Ultima editare:

grey-wolf

Biban
Felicitari . Arata foarte bine . Imi place ca intre rear grip si butt cap ai pastrat aspectul de ,,ruginitura ". Imi plac mai multe lucruri la el dar le vorbim cu alta ocazie ( eu umbland de bezmetic prin tara im momentul asta zimbettt ).
Apropo de cantar si alte maimute: ma voi stradui si in cazul tau nnnoroc

Atașamente

am si eu o intrebare legata de dinamica, constructie, si comoditate in utilizare, sigur aici e locul potrivit, asa ca rog "lupii batrani si experimentati in arta rod-buildingului" sa-mi raspunda. Am o problema legata de echilibrare.

Cum pot sa-mi echilibrez betele astfel incat sa nu ma deranjeze la pescuit?
Un exemplu ciudat. am un airrus de 2.10, greutate 160grame (foarte grea) dar care se simte exceptional de comod la pescuit. Poate fi echipata cu o mulineta de 200gr, si va sta in mana la fel de bine, perfect echilibrata, si cu o mulineta de 300gr - PROBAT, lanseta nu-si pierde centrul de greutate, ramane la orizontala.

Pe de alta parte, am 2 lansete la care tin foarte mult.
un Legend Extreme de 2.30, greutate doar 106 grame
un Airrus Bora de 2.30, greutate 140 grame.

Ei, ambele lansete "pica in bot" grav de tot. Chiar daca pun o mulineta de 260-280grame, vor trage varful spre apa, si asta ma intriga si deranjeaza in acelasi timp.
Nu stiu daca lestarea ar fi neaparat o solutie, iar trendul actual pentru mulinetele medium si high este de micsorare a greutatii, toti folosesc aliaje, LT, CI4, etc..

Majoritatea mulinetelor bune au maxim 240 grame, iar "picajul" lansetei s-ar accentua si mai mult cu o mulineta de 200grame.

Am urmatoarele variante, insa nu-mi convine nici una:

1. Sa folosesc mulinete de 300+grame (saltwater, sau mai stiu eu ce Penn'uri)
2. Sa lestez butt-ul lansetei, insa ar fi pacat ca o lanseta de 100grame sa se transforme in 200 grame...
3. Sa schimb lansetele de 2.30 cu lansete de 2.10, avand anumite dezavantaje.

Daca am si alte optiuni, sunt ochi si urechi :)

OldSkull

Rod Builder
am si eu o intrebare legata de dinamica, constructie, si comoditate in utilizare, sigur aici e locul potrivit, asa ca rog "lupii batrani si experimentati in arta rod-buildingului" sa-mi raspunda. Am o problema legata de echilibrare.

Cum pot sa-mi echilibrez betele astfel incat sa nu ma deranjeze la pescuit?
Un exemplu ciudat. am un airrus de 2.10, greutate 160grame (foarte grea) dar care se simte exceptional de comod la pescuit. Poate fi echipata cu o mulineta de 200gr, si va sta in mana la fel de bine, perfect echilibrata, si cu o mulineta de 300gr - PROBAT, lanseta nu-si pierde centrul de greutate, ramane la orizontala.

Pe de alta parte, am 2 lansete la care tin foarte mult.
un Legend Extreme de 2.30, greutate doar 106 grame
un Airrus Bora de 2.30, greutate 140 grame.

Ei, ambele lansete "pica in bot" grav de tot. Chiar daca pun o mulineta de 260-280grame, vor trage varful spre apa, si asta ma intriga si deranjeaza in acelasi timp.
Nu stiu daca lestarea ar fi neaparat o solutie, iar trendul actual pentru mulinetele medium si high este de micsorare a greutatii, toti folosesc aliaje, LT, CI4, etc..

Majoritatea mulinetelor bune au maxim 240 grame, iar "picajul" lansetei s-ar accentua si mai mult cu o mulineta de 200grame.

Am urmatoarele variante, insa nu-mi convine nici una:

1. Sa folosesc mulinete de 300+grame (saltwater, sau mai stiu eu ce Penn'uri)
2. Sa lestez butt-ul lansetei, insa ar fi pacat ca o lanseta de 100grame sa se transforme in 200 grame...
3. Sa schimb lansetele de 2.30 cu lansete de 2.10, avand anumite dezavantaje.

Daca am si alte optiuni, sunt ochi si urechi :)
Asa pe scurt...
Lestare pe butt pt a compensa "picajul in bot" a lansetei, greutatea se ajusteaza in functie de preferinte. Ca exemplu, mi-am montat X-Ray SJ 732(2.21 cm) si ca sa-l echilibrez cu o mulineta de 160-180g am adaugat 15g pe butt pt a duce centrul de greutate la 1.5 degete de piciorul mulinetei, lanseta se simte "weightless" avand 125g.

Observatie:
Mai bine bagi greutate la butt, o mulineta grea poate compensa pana la un punct dezechilibrul, iar daca lanseta este in jur de 100g cu o mulineta de 300g, incepi sa sesizezi greutatea mulinetei.

Bafta!

Intr-un final am reușit sa-l termin așa ca sunt in măsura sa-l prezint .
NFC XRay SJ 732 . Va fi principalul meu bat de jig la șalău și bass cu gura mică ( dar nu numai) și e pana in prezent cel mai complex și încăpățânat bat pe care l-am montat , mi-a pus o grămada de probleme și a necesitat o grămada de refaceri și ajustări . L-am botezat “Rusty” , vine direct din epoca fierului ruginit și va las pe voi sa ziceți cât la suta e custom sau ba :) ( in afara de blank și inele totul a fost construit de la zero ne-având nici o alta componenta prefabricata iar unele materiale le-am luat direct de la mama natura ) . Desi are un aspect vintage și o construcție oarecum oldschool, înglobează și câteva elemente experimentale care sper sa treacă cu brio proba timpului .
Inițial am vrut sa răspund provocării prietenului grey-wolf de a-l face cât mai ușor posibil însă pădurea m-a abătut de la cărare și m-a făcut sa-i dau o alta față și sa uit de greutatea redusă in favoarea confortului și aspectului . Așa ca in loc de 90-95 de grame cât preconizasem maxim pentru el , am trimis mânerul de carbon pregătit pentru el in România, unde același @greywolf va avea sarcina sa-mi scoată MB736 la circa 100 de grame, și -am plecat de la zero in încercarea de a face o lanseta oarecum inedită.
Cum spuneam, fiind batul cu care voi pescui cel mai mult probabil de acum înainte, confortul trebuia sa fie suprem . Fiecare curba a fost studiată , măsurată , desenata, recreată și finisata astfel încât atunci când îl țin in mâna sa nu simt ca-l am. Ca sa fie treaba și mai complicata , asta trebuia sa se întâmple pe doua prize diferite. Pentru ca la jig prefer totuși 3+1 asta avea sa fie baza de plecare.
Forma gripului trebuia sa acomodeze fiecare deget in parte in scobitura lui pe burta, iar pe spate sa aibă vârful gripului aplatizat sau chiar puțin concav pentru a acomoda buricul degetului mare si o cocoașa sănătoasă de dromader care sa umple bine gaura din palmă. In secțiune trebuia sa fie eliptic nu rotund pentru o priza ideală dar pe cât posibil rotund la capete ca sa poată acomoda niște windingcheckuri . Partea din spate a mandrinei trebuia sa aibă obișnuita forma biconcava cu spatele puțin evazat ca sa acomodeze perfect călcâiul palmei și să ofere un bun grip pe tracțiune la deschidere astfel încât sa ai priza buna pe el oricât ai fi de ud sau incghetat la mâini.
Buttcapul trebuia sa-mi ofere aceleași scobituri pentru degete pe burta, cu spatele evazat anti-alunecare , iar deasupra terebuia sa fie deopotrivă lat și plat ca sa asigure un bun suport pulpei antebratului a cărui contur avea sa-l și copieze.
După ce toate aceste forme și contururi au fost obținute la nivelul dorit, am început sa elimin prin șlefuire manuala , tot excesul de material posibil ( fără sa afectez rezistența vreunei componente) astfel încât sa-i dau o forma cât mai armonioasa și plăcută ochiului posibil . In imagini arată așa :
Vezi atașament 22829Vezi atașament 22830Vezi atașament 22831Vezi atașament 22832Vezi atașament 22833

După ce toate au fost făcute s-a trecut la etapa finală cu privire la aspect și anume cosmetizare pana la punctul in care sa arate ca un bat aparținând omului proimitiv proaspăt dezgropat și numai bun de pus la muzeu . Deh, plictiseala și dorința de ceva nou , m-au îndemnat sa încerc sa copiez aspectul unei rădăcini găsite prin padure, despre care am crezut inițial ca e doar o bucata de fier ruginit. bucurostare
După muuulte straturi , și ore de uscare , pentru stabilizarea materialului organic, am ajuns și la partea de prelucrat și montat ornamente , inele și in final la poze .Vezi atașament 22834Vezi atașament 22835Vezi atașament 22836Vezi atașament 22839Vezi atașament 22840
Am vazut multe bete custom până acum , dar asa ceva nu am mai vazut niciodataamaaaazed. O opera de arta, gandita pana in cel mai mic detaliu estetic si sunt convins ca si functional. Carol nu pot decat sa te felicit jos palariasi sa-ti doresc ca Rusty sa-ti aduca cat mai multe clipe frumoase pe malul apei.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Multumesc pentru urări și aprecieri băieți !
Problema e ca mai am încă unul rămas de montat și cu asta mi-am ridicat oarecum ștacheta prea sus așa ca va trebui sa treacă ceva timp pana se aduna noi idei :)
valeriu28 cum deja au menționat colegii mai sus n-ai prea multe variante și între cele pe care le ai la dispoziție echilibrarea doar din mulineta e cea mai proasta . Cel mai bine e sa ajustezi priza pe lanseta (in măsura posibilului ) și sa lestezi in coada .
Echilibrare la o lanseta începe încă din faza de design unde de regula încerci sa elimini pe cât posibil tot ce e greutate inutila pe bat mai ales in fata foregripului spre vârf ( decaluri mari , matisaje la inele scurte și nu foarte bogate in rășină , etc.)
De pe mâner la fel elimini orice greutate care nu e necesară și o muți in butt. Forma, lungimea și diametrul gripului se reduc la minimul util și estetic. Fiecare gram dat jos de pe o lanseta o face sa ceara mai puțin lestaj in butt.

Sus