RaduG

Biban
Superba joarda! Manerul ala cum vine de la magazin? Sub forma de tesatura de carbon moale sau este deja format pentru montare? E tare interesant
Mega like!

dan_bau

Biban
Nici nu contează.....sau contează prea puțin.
Blankul e bestial pentru aplicații gen lingura, jerkuri mici, spinner baituri medii.
Un Blank modern, usoar și echilibrat foarte asemănător cu Seeker E Glass.....pentru cine le cunoaște.

dusko

Oblete
Nici nu contează.....sau contează prea puțin.
Blankul e bestial pentru aplicații gen lingura, jerkuri mici, spinner baituri medii.
Un Blank modern, usoar și echilibrat foarte asemănător cu Seeker E Glass.....pentru cine le cunoaște.
Da Dan, parca imi pare rau ca nu am luat x11-le de la tine, dar era cam mult peste buget. crybaby
In alta ordine de idei, daca ai avea ceva timp saptamana asta sau cea viitoare pentru niste meditatii privind pescuitul in Delta/linguri/voblere, as da o bere.....sau mai multe.jos palaria
Dragos.

OldSkull

Rod Builder
te rog fa o descriere la acest blank,
niste caracteristici, poate ne ajuti si cu o poza sa vedem cum flexeaza
la ce greutate a iesit in final lanseta?!
Greutatea mi-e simplu... 130g batul la final cu 8+1 Seaguide RSolution Titanium plecare 25 si runnere de 5 cu varf Torzite de 5.5 si se echilibreaza cu mulinete de 200-250g perfect - ca la salau. :)))
Nu am poza cu flexul, dar pot spun ca flexeaza ca un ex-fast care e defapt moderat zimbettt, adica incepe sa lucreze de la varf progresiv pana in rezerva de putere - poze s-ar putea sa aibe dan_bau.
Putere reala de aruncare 7-35g, dar nu duce lingurele mici 6-8g, ci de la 10g in sus.
Personal nu am pescuit lanseta... dar exista oameni care o detin si deja e pescuita - Costi.
Intre timp mi-au ajuns de la americani Zentron 704, Zentron 705 si eu detin un Zentron 706 (Pure Power).

In vreo 3 sapt revin cu mai multe detalii si de Zentron 704...

https://www.rodhouse.fr/en/delta-blank/4298-hybrid-cb705-zentron-delta-3290000008381.html - review de la un francez

Costi

Salau
E un blanc misto.. imi place.... l-am pescuit anul asta in delta... si in primavara, mai mult in gluma am dat cu el la dunare la jig. si chiar am prins :)) Chiar senzitiv....
E un blanc bun de jerkuri, spinerbaituri si alte maimute cu ce dam pe la stiuca.... insa nu-l vad bun de linguri usoare. De exemplu nici cu Rasanen de 9 cm 14 grame nu-mi placea cum se incarca.... nu zic ca nu se incarca cu ea.... ca am lansat-o si pescuit-o, insa parca nu se incarca cum trebuie. Blancul are rezerva de putere mare... excelent de stiuci... insa pentru cine cauta o lanseta pur de lingura mi se pare putin cam puternic. Lucreaza ok in plaja 10-30 dar poti lansa si ceva mai usoare insa nu se incarca chiar ok.... si duce si peste limita superioara.... maxim am pus pe el 30 g plus guma BB de 9 sau 10 cm.. cat are ca nu mai tin minte exact.....
Per total... mi se pare o alegere excelenta pentru jerkuri, Slidere, Spinerbaituri.....

Ca o parere personala... dintre blacurile de sticla sau compzit ce am avut... (Lamiglas, Forecast, MHX, Phenix X11 si NFC-ul asta) pentru marlele noastre de Delta si nalucile uzuale.... cel mai ok mi sa parut Phenix X11. Chiar imi pare rau ca l-am vandut.

De NFC Zentron 704 sunt si eu foarte curios...

OldSkull

Rod Builder
E un blanc misto.. imi place.... l-am pescuit anul asta in delta... si in primavara, mai mult in gluma am dat cu el la dunare la jig. si chiar am prins :)) Chiar senzitiv....
E un blanc bun de jerkuri, spinerbaituri si alte maimute cu ce dam pe la stiuca.... insa nu-l vad bun de linguri usoare. De exemplu nici cu Rasanen de 9 cm 14 grame nu-mi placea cum se incarca.... nu zic ca nu se incarca cu ea.... ca am lansat-o si pescuit-o, insa parca nu se incarca cum trebuie. Blancul are rezerva de putere mare... excelent de stiuci... insa pentru cine cauta o lanseta pur de lingura mi se pare putin cam puternic. Lucreaza ok in plaja 10-30 dar poti lansa si ceva mai usoare insa nu se incarca chiar ok.... si duce si peste limita superioara.... maxim am pus pe el 30 g plus guma BB de 9 sau 10 cm.. cat are ca nu mai tin minte exact.....
Per total... mi se pare o alegere excelenta pentru jerkuri, Slidere, Spinerbaituri.....

Ca o parere personala... dintre blacurile de sticla sau compzit ce am avut... (Lamiglas, Forecast, MHX, Phenix X11 si NFC-ul asta) pentru marlele noastre de Delta si nalucile uzuale.... cel mai ok mi sa parut Phenix X11. Chiar imi pare rau ca l-am vandut.

De NFC Zentron 704 sunt si eu foarte curios...
Am impresia ca Zentron 704 e cel de lingura cautat, dar inca nu am pus mana pe el, ma asteapta la Timisoara... :)))

adiwolf

Moderator
Membru personal
eu am o alta curiozitate,
voi, rodbuilderii, construiti si lansete din 2 sau mai multe bucati?!
nu de alta, dar vad numai creatii 1 piece si tare m-ar interesa sa vad si sa aflu despre lansete custom 2 piece
si-a construit careva dintre voi in ultimul an, o lanseta din doua bucati?!

Sus