Mai am câteva zile libere acum după revelion și ma bate gândul sa-mi modific singur o lanseta (cu riscurile de rigoare).este vorba despre o daiwa mike iaconelli pana in 42g.constructia o fac de la 0
Am multe necunoscute pana acum dar cele mai importante ar fi:
-cu ce dau lacul jos după lanseta?
-ce dimensiune a inelului de plecare credeți ca ar fi mai potrivită pentru plecare(folosesc alconite).20 sau 25?mulineta va fi probabil o daiwa de 2500.
20-10-7-6-5.5-5-4.5
Sau
25-12-7........
-la montaj sa merg după schemele Fuji?
-teoria ca firul sa atingă inelul pe toată circumferință se aplica pentru toate inelele sau doar pentru plecare?
-dacă se poate sa-mi recomandați un magazin de unde pot găsi componentele.
La mulți ani!!!

Mai am câteva zile libere acum după revelion și ma bate gândul sa-mi modific singur o lanseta (cu riscurile de rigoare).este vorba despre o daiwa mike iaconelli pana in 42g.constructia o fac de la 0
-ce dimensiune a inelului de plecare credeți ca ar fi mai potrivită pentru plecare(folosesc alconite).20 sau 25?mulineta va fi probabil o daiwa de 2500.
20-10-7-6-5.5-5-4.5
Sau
25-12-7........
-teoria ca firul sa atingă inelul pe toată circumferință se aplica pentru toate inelele sau doar pentru plecare?
La mulți ani!!!
Dat inelele jos și curățat blank !

Atașamente

Mechanic vreau sa te felicit ptr demersul la care te-ai inhamat, demers cu care am cochetat si eu acum ceva vreme insa totul s-a oprit la un nivel incipient atunci in cazul meu.
Cu timp alocat si rabdare, ceva scule, indemanare si incapatanare sigur va iesi ceva cel putin decent. Eram curios de o treaba si anume cum vrei sa invarti lanseta cu inelele montate astfel incat sa nu ti se scurga rasina sau sa se adune prea multa intr-un loc ? Spor la lucrare si asteptam poze pe parcursul lucrarii.

Ai improvizat asadar un rotisor, ceva de genul, perfect atunci. Ma gandeam ca ai descoperit vreo "inginerie" care sa te scuteasca de rotisor. Bravo, da-i inainte !

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
20-10-7-6-5.5-5-4.5
Sau
25-12-7........
La mulți ani!!!
Am vazut ca lacul l-ai dat deja jos asa ca e tarziu sa-ti sun ca se rade cu o lama si se finiseaza cu un smirghel de apa de 2000 sau mai fin (ce sa fac daca te apuci de treaba cand oamenii inca petrec :) )
Daca vrei sa folosesti Alconite , pentru o Daiwa de 2500 eu ti-as recomanda plecarea pe 25 fiindca pastila e mul mai groasa in carne si diametru interior e mult redus. Ca magazine , Total fishing, Big fish , Fisela, la oricare din ele vei gasi si sa-ti convina pretul . Totusi, ti-as recomanda sa iei in calcul si o varianta Seaguide fiindca sunt mult mai usoare (chiar si cel cu 2 picioare ) si o sa ai o tinuta a blancului mai buna . E drept ca au rama mai fragila insa cu toate astea merita totusi efortul comparativ cu ceea ce obtii la final si le gasesti chia la Claudiu.
Cu montajul si spatierea e mai greu , trebuie sa tii cont de blank si , functie de cum il simti le asezi. Daca mergi dupa schemele Fuji nu obtii poate cea mai buna varianta insa sigur obtii una suficient de buna pentru un incepator si comparabila cu orice bat de serie mai de calitate de prin magazine.
Trenul de coborare il pui in asa fel incat prelungirea axului mulinetei sa treaca prin centru primelor 3 inele care e musa sa fie concentrice cand te uiti prin ele avand ochiul la inaltimea axului cand e mulineta montata.

Am vazut ca lacul l-ai dat deja jos asa ca e tarziu sa-ti sun ca se rade cu o lama si se finiseaza cu un smirghel de apa de 2000 sau mai fin (ce sa fac daca te apuci de treaba cand oamenii inca petrec :) )
Daca vrei sa folosesti Alconite , pentru o Daiwa de 2500 eu ti-as recomanda plecarea pe 25 fiindca pastila e mul mai groasa in carne si diametru interior e mult redus. Ca magazine , Total fishing, Big fish , Fisela, la oricare din ele vei gasi si sa-ti convina pretul . Totusi, ti-as recomanda sa iei in calcul si o varianta Seaguide fiindca sunt mult mai usoare (chiar si cel cu 2 picioare ) si o sa ai o tinuta a blancului mai buna . E drept ca au rama mai fragila insa cu toate astea merita totusi efortul comparativ cu ceea ce obtii la final si le gasesti chia la Claudiu.
Cu montajul si spatierea e mai greu , trebuie sa tii cont de blank si , functie de cum il simti le asezi. Daca mergi dupa schemele Fuji nu obtii poate cea mai buna varianta insa sigur obtii una suficient de buna pentru un incepator si comparabila cu orice bat de serie mai de calitate de prin magazine.
Trenul de coborare il pui in asa fel incat prelungirea axului mulinetei sa treaca prin centru primelor 3 inele care e musa sa fie concentrice cand te uiti prin ele avand ochiul la inaltimea axului cand e mulineta montata.
Multumes King! Eu am dat lacul jos cu partea care nu taie a lamei de cutter. Iau in calcul si variant Seaguide dar ma cam bat denumirile lor.
M-am orientat catre SEA-GUIDE TITANIUM RSOLUTION TIXOHRSG. De 25 si 12 am gasit. de 7 nu... Am ales configuratia finala: 25-12-7-5.5-4sau5buc x 5-top de 5.

Pana la operatiunea de inelare eram curios la partea de maner spre ce constructie te.ai orientat, ce tip de mandrina ai ales, arbori de carbon sau ... ? Spor !

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Multumes King! Eu am dat lacul jos cu partea care nu taie a lamei de cutter. Iau in calcul si variant Seaguide dar ma cam bat denumirile lor.
M-am orientat catre SEA-GUIDE TITANIUM RSOLUTION TIXOHRSG. De 25 si 12 am gasit. de 7 nu... Am ales configuratia finala: 25-12-7-5.5-4sau5buc x 5-top de 5.
Te dumirești relativ ușor din catalogul lor cu denumirile . Ceea ce îți recomand e sa iei topul o marime întreaga mai mare fiindcă altfel e prea retras (ca aliniament pe înălțime ) in raport cu runnerele ( la Seaguide) . Deci la runnere de 4 ia top de 5 iar la cele de 5 ia top de 6 . La Fuji nu-i musai deși și acolo eu prefer o juma de marime in plus respectiv 5,5 la runnere de 5 de exemplu.

zamfi

Somn
Pai este in spatele prizei in general.Cel putin Sava pune pluta,eva pe priza si ornamentul in spate...Deci daca nu ai supersenzori prin antebrat si nu il tii la pielea goala antebratul...zic ca e estetic doar.O parere.

Ornamentul lung de carbon, care vad ca e la moda si la shimano pe seria poison, in afara de estetic , ajuta ? Shimano sustine ca e mai senzitiv batul....
Pe shimano poison partea din spate de la butt e ca o cameră de rezonanță, pare parte din blank si transmite super bine , ajută la intensificarea senzitivutății lansetei ,e chiar o chestie interesantă.

VladM

Oblete
Pot confirma acelasi lucru, buttul de carbon amplifica sensitivitatea si asa buna la Adrena.

Conform Shimano, Full Carbon Monocoque:
100% hallow shaped carbon reargrip with one piece blank through for an amplified sensitivity.

Totusi nu sunt tentat sa il incerc pentru urmatoarele proiecte.
In principal pentru ca estetic este diferit fata de cum ofera Shimano aceasta varianta de reargrip.

Sus