E șmecherie totuși carbonul ăla in spatele mandrinei, consider că ajută mult la cum transmite blankul atacurile. Aceiași chestie e si pe lansetele shimano poison ultima si din experiența susțin ca ajuta camera aia de rezonanta din carbon.

OldSkull

Rod Builder
Acest blank m-a impresionat - PB701MLF, asa ca am decis sa mi-l construiesc.
L-am extins la 7'6", reusind sa creez o lanseta Ex-Fast/Fast progresiva cu o flexibilitate aparte si cel mai important, nu balangane.

Puterea e de la 3-5g pana la 12-14g jig plus o guma supla, overall 5-18g putere de lansare.

Aplicatii:
1. Vobler de tip jerkbait 8-10cm
2. Jigging de finete
3. Drop shot
4. Cranks de 4-5-6 cm si max 2m adancime

bobo

Stiuca
L-am extins la 7'6", reusind sa creez o lanseta Ex-Fast/Fast progresiva cu o flexibilitate aparte si cel mai important, nu balangane.

Puterea e de la 3-5g pana la 12-14g jig plus o guma supla, overall 5-18g putere de lansare.

Aplicatii:
2. Jigging de finete
3. Drop shot

E superb mânerul ăla.

dan_bau

Biban

Aplicatii:
2. Jigging de finete
3. Drop shot

Foarte faina a iesit lanseta !!!
Când ți am trimis specs și ți am zis că e ce trebe......

OldSkull

Rod Builder
Foarte faina a iesit lanseta !!!
Când ți am trimis specs și ți am zis că e ce trebe......
Ziceai tu de ceva blank de 7'...

M-am decis sa la vad pe toate din gama 7 feet de la PB, am ramas profund impresionat de acesta - punctul de echilibru e super jos, are o actiune blanda si progresiva, rezultand o mega lanseta cand sunt maraiti sau cand vor voblere nu silicoane.
Mai stie avat, stiuca, clean si somni pana prin 10kg daca ai spatiu de manevra - lanseta universala, cred ca va fi o placere s-o pescuiesc.

Specificatiile blankului:
Lungime - 7'
Greutate - 51g
Top - 1.6mm
Butt - 14.2mm
Punct de echilibru 60 cm fata de butt

Putere producator - 1/16 to 3/8oz
Puterea estimata - 5-18g

Ziceai tu de ceva blank de 7'...

M-am decis sa la vad pe toate din gama 7 feet de la PB, am ramas profund impresionat de acesta - punctul de echilibru e super jos, are o actiune blanda si progresiva, rezultand o mega lanseta cand sunt maraiti sau cand vor voblere nu silicoane.
Mai stie avat, stiuca, clean si somni pana prin 10kg daca ai spatiu de manevra - lanseta universala, cred ca va fi o placere s-o pescuiesc.

Specificatiile blankului:
Lungime - 7'
Greutate - 51g
Top - 1.6mm
Butt - 14.2mm
Punct de echilibru 60 cm fata de butt

Putere producator - 1/16 to 3/8oz
Puterea estimata - 5-18g
Din descrierea făcută îmi pare asemănătoare cu Hotshotu HSR9000 de la Gloomis pana in 1/2oz , numai că o ceva mai lung adică 7,6

OldSkull

Rod Builder
Din descrierea făcută îmi pare asemănătoare cu Hotshotu HSR9000 de la Gloomis pana in 1/2oz , numai că o ceva mai lung adică 7,6
Nu are legatura cu HotShot-ul ca si taper, doar ca si aplicatii.
PB-urile sunt inedite prin felul cum sunt construite si cum lucreaza, unele modele seamana cu X-Ray (au acelasi inginer la baza - Al Jackson, lucru confirmat si de NFC care inca lucreaza cu el, dar acest blank e diferit de tot ce am intalnit si aici ma refer la flex.

https://www.rodbuilding.org/read.php?2,474666

Oldskull mă refeream la o asemănare pe aplicații și asta din descrierea ta si din caracteristicile prezentate de tine, restul nu cunosc blankurile alea , nu le-am văzut ca să mă pronunț însă am făcut comentariul referitor la asemănarea dintre ele pentru că HSR de la Gloomis imi plac mult si mia atras atenția blankul prezentat de tine.
Robert tl probabil a fost cam cu dublu sens explicația mea referitor la lungimea hsr , scuze, scriu doar de pe telefon si e mai greu cu revizuirile de text însă Răpitor TM a observat bine, ma refeream la lungimea hsr Gloomis care e mai lung decât cel prezentat de oldskull

Sus