adiwolf

Moderator
Membru personal
Sami
Dupa cum bine stii, am si eu acei suporti Raiblaza pt lansete, doar ca mie personal nu imi place cum stau betele mele dintr-o bucata.
Apoi, mie imi place sa am betele bagate in barca, in compartimentele ei si sa nu le mai duc grija prin masina sau cine stie cum manipulate.
Desi nu ma incomodeaza pe mine ca sofer, betele dintr-o bucata, imi displac in masina (si ca sofer si ca pasager)
Cand merg in Delta, Dunare sau alte excursii, pur si simplu am un disconfort si o grija in plus pentru betele dintr-o bucata.
Urmatoarele bete achizitionate vor fi doar din doua bucati si vor inlocui ce am acuma dintr-o bucata (probabil)
Pitici,cum spuneam, dar sunt ai mei zimbettt

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu stiti sa utilizati spatiul :)

20190516_143434.jpg
20190516_143430.jpg
20190516_143424.jpg

kingofbeasts

Rod Builder
Cand merg in Delta, Dunare sau alte excursii, pur si simplu am un disconfort si o grija in plus pentru betele dintr-o bucata.
Aici merge și votul meu . In plus as adauga la nevoia de bete din doua bucăți, lansetele de la 2,5m in sus lungime , mersul la apa cu autobuzul, trenul, bicicleta , trotineta (și alte mijloace nepoluante ) și pescuitul de pe maluri cu vegetație deasa și foarte deasa . Pe scurt, tot ce te scoate din zona de confort justifica achiziția unor lansete din bucăți ( inclusiv mersul cu avionul la pescuit ).
E deci bine sa ai de ambele dacă se poate dar , dacă nu se poate , in ciuda plăcerii de a pescui un bat dintr-o bucata , și eu tot pentru bete din bucăți optez. Am observat ca , ori de câte ori a trebuit sa plec și sa ma adaptez cu pescuitul la situații și zone noi , am ales batul din bucăți . E drept ca la capitolul performanta și plăcere nimic nu bate un bat dintr-o bucata ( chiar și dacă vorbim de diferențe atât de subtile încât abia pot fi sesizate) însă, viața ne scoate atât de multe provocări și posibilități in fata încât e o prostie sa te cramponezi de o idee fixa . Când s-a înființat forumul asta , nu puteam nici măcar sa-mi imaginez mai bine de jumătate din situațiile prin care am trecut și am avut nevoie de bat din bucăți in ăștia șase ani .
Pe principiul “ fiecare lucru are locul și momentul lui” un pescar dedicat are cel puțin un bat dintr-o bucata și cel puțin un “all around “ din bucăți .

octavio79

Black Bass
Salut ! La ce folosesti batul asta ? Merge la salau?mercii !!
Salutare
E o lansetă polivalentă , te descurci cu ea si la șalău însă dacă cauți ceva special pentru jig sunt altele mai interesante. Ca blank e excepțională , lucrează super in drill si joardele Gloomis Imx sunt destul de apreciate.

adiwolf

Moderator
Membru personal
ma intereseaza feedback-uri la blancurile/lansetele Fishing Art cele din doua bucati
Kraag XF vs Noctis ?!
are cineva lanseta sau blanc Kraag XF ?!

OldSkull

Rod Builder
ma intereseaza feedback-uri la blancurile/lansetele Fishing Art cele din doua bucati
Kraag XF vs Noctis ?!
are cineva lanseta sau blanc Kraag XF ?!
Le-am construit pe amandoua, recomand Noctis din toate punctele de vedere.
De pescuit doar Kraag XF (SKXF7622-1N) si Kraag Elite (SKXE7320-1N) la jigging si nu au fost wow...

Sus