• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Asta cu maner full nu stiu cat are dar a mea e identica dar cu split grip si are 106,5 gr. E mai usoara decat cea de fabrica dar nu-mi mai amintesc cu cat. Oricum blankurile astea sunt superbe la pescuitul cu jig. Cu 7 gr merge excelent dar se incarca destul de bine si cu 5gr. E muuult mai faina decat avidul M.
Mi-a venit tot astazi si una GLX gloomis de la Narik careia i-am schimbat inelele dar nu am avut timp sa-i fac poze. Cand ii fac poze prezint aici lucrarea.

Proble cea mai mare e ca au explodat preturile din cauza dolarului,anul trecut am cumparat un LXS70MHF cu 1400 lei,iar acum sa dus in 1785 lei,nu mai e un moment bun de achizitii.

Ai dreptate Valentin. Acum sa vedem cum avanseaza evolutia dolarului ca daca nu scade nu prea cred ca ne vom lasa de pescuit si ma indoiesc ca vom mai utiliza lansete de dechatlon.nono

Merci de raspuns. Preturile s-au cam dus in sus si nu cred ca revin ...Acuma fiecare stie daca merita sau nu ...Pe mine ma intereseaza un bat de genul strict pentru salau ...Pe lacuri si balti. Pe Mures nu merita investitia dpmdv. Este suficient Avidul M de 7' care-l am . De fapt si pentru balti ...Uneori pentru salau e prea tare habarnam iar pentru eventuali somni cred ca e prea finuta . Greu cu joardele astea .Mai studiem...

Zamfi nu stiu cat sunt acum dar mi-ar place mult una ML scv. Pt apele din Romania o vad perfecta. Caut si pentru un amic un avid ML din 2 buc. Poate gasesc unul.

Pai...am un Legend ML de 7' dintr-0 bucata! O bijuterie pentru mine!Un bat care cantareste 94 g ... Iubesc batul asta! A pus pe barca crap de 10,5 kg de gura,8,5 kg de coada , fitofagi batrani luati de salopeta...In ultima sedinta ,de joi, a urcat in barca 6 cai frumosi (salai) din care unul catre 5 kg! Pentru mine este vis batul asta de barca...thumbup

Eu sunt adeptul betelor dintr-o bucata dara vara´´miu vrea musai din doua bucati si nu-i graba ca abia ia venit scv M. Apropo il vinzi? Nu ca as avea nevoie das curios. Cunosc batul, nu e de dat. Sunt excelente la pescuitul de finetze dar nu se deranjeaza cu capturi mari.

Sa-l vand? Pai nu auzi cat de incantat sunt de el ? Nuuuu ,nu-l vand .Insa vreau sa ma hotarasc si la unul de putere medium.Insa cel de fabrica nu prea ma incanta si de aia intrebam...

Sa-l vand? Pai nu auzi cat de incantat sunt de el ? Nuuuu ,nu-l vand .Insa vreau sa ma hotarasc si la unul de putere medium.Insa cel de fabrica nu prea ma incanta si de aia intrebam...
Am inteles
Strange si fa-ti unul custom. Eu chiar daca mi-as lua un ML de fabrica tot l-as modifica. E excelent un Medium si pentru capturile pe care le prinzi sunt convins ca te-ar favoriza. Asa tragi mai linistit de el si cand iti intra bucati mai mari.thumbupthumbupnnnorocnnnoroc

SiGi Lures

Handmade Lures
Multumesc Gigi. Lanseta asta o vreau pentru stiuca si e un 14-42 aprox. Este 8,6 heavy. Sistemul pe care tu il explici cred ca ar fi excelent la lansete de jig unde trebuie o sensibilitate foarte buna.

Si dupa o foarte lunga asteptare a ajuns si lanseta varului meu. E un SCV 7,6 MF2

subir fotos gratis

imagenes gratis

share image
Nici la pescuitul stiucii sensibilitatea nu strica..Mai ales pe incinte unde devin foarte mofturoase,lucru care poate sa se intimple foarte bine si pe natural.Am patit de multe ori pe Vladimirescu ca nu am prins stiuca daca nu am dat cu naluci si prezentari ale acestora ,fix ca si la salau.Chiar si pe cranck-uri am avut partide cand doar tatona naluca. Simtzeam in fir un tzac scurt,ca si o atingere de ac,cred ca ii dadea un bobarnac si atat...uneori stopam lung si mai intra odata ,mai hotarata,alteori tineam minte aproximativ directia si distanta ,si cand ajungeam acolo incercam sa tin pe loc naluca ceea ce provoca de multe ori muscatura..

Nici la pescuitul stiucii sensibilitatea nu strica..Mai ales pe incinte unde devin foarte mofturoase,lucru care poate sa se intimple foarte bine si pe natural.Am patit de multe ori pe Vladimirescu ca nu am prins stiuca daca nu am dat cu naluci si prezentari ale acestora ,fix ca si la salau.Chiar si pe cranck-uri am avut partide cand doar tatona naluca. Simtzeam in fir un tzac scurt,ca si o atingere de ac,cred ca ii dadea un bobarnac si atat...uneori stopam lung si mai intra odata ,mai hotarata,alteori tineam minte aproximativ directia si distanta ,si cand ajungeam acolo incercam sa tin pe loc naluca ceea ce provoca de multe ori muscatura..
Bune informatii. Multam Gigi.nnnoroc

Asta cu maner full nu stiu cat are dar a mea e identica dar cu split grip si are 106,5 gr. E mai usoara decat cea de fabrica dar nu-mi mai amintesc cu cat. Oricum blankurile astea sunt superbe la pescuitul cu jig. Cu 7 gr merge excelent dar se incarca destul de bine si cu 5gr. E muuult mai faina decat avidul M.
Mi-a venit tot astazi si una GLX gloomis de la Narik careia i-am schimbat inelele dar nu am avut timp sa-i fac poze. Cand ii fac poze prezint aici lucrarea.

Pun si poze cu o GLX careia i-am schimbat inelele. Initial ma gandeam sa-i schimb si manerul dar am renuntat la idee.
Asa arata inainte de lucrare , e cea cu inele recoil.

imagen

Si acum arata asa. Nu se vad culorile matisajului dar e o combinatie de verde inchis cu o spira aurie si o parte visiniu. Lucrarea a fost facuta de Narik .

subir gif

imagenes gratis

Multumesc sopvalentin
Modelul asta de maner imi place si mie chiar daca e putin grosolan. Si intr-adevar se imbunatatesc calitatile lansetelor prin schimbarea inelelor. Bineinteles trebuie pus ceea ce trebuie si unde trebuie. Eu unul nu ma mai impac cu inelele de pe unele lansete pe care le am dupa ce am probat Fuji KR. nnnoroc

Multumesc sopvalentin
Modelul asta de maner imi place si mie chiar daca e putin grosolan. Si intr-adevar se imbunatatesc calitatile lansetelor prin schimbarea inelelor. Bineinteles trebuie pus ceea ce trebuie si unde trebuie. Eu unul nu ma mai impac cu inelele de pe unele lansete pe care le am dupa ce am probat Fuji KR. nnnoroc
Corect ;)
Cam toti cei care au gustat KR-ul sau indragostit iremediabil si functie si de ce au avut inainte, pe lanseta, cel mai des au replica : "e alt bat !bucuriemarethumbup"

Ca sa ma intelegeti, cand vorbesc despre ce au avut inainte, uneori raman socat de ceea ce gasesc pe unele lansete de serie cu pretentii (la care bugetul de achizitie bate spre 200 de euro) si pe care te astepti sa gasesti macar o inelare cu Y-uri functionala .

Spre exemplu, cam asa arata inelele pe o lanseta al carui cotor va trebui sa-l modific curand (se vede clar ca inelul 2 e in plus ) :
inele-4.jpg
IMG_2027-1.jpg

Da King ,frumos detaliat,dar sa nu uitam si de diferente de greutate intre cele doua modele de inele,care duc semnificativ la usurarea blancului si echilibrare mult mai buna.

Corect ;)
Cam toti cei care au gustat KR-ul sau indragostit iremediabil si functie si de ce au avut inainte, pe lanseta, cel mai des au replica : "e alt bat !bucuriemarethumbup"

Ca sa ma intelegeti, cand vorbesc despre ce au avut inainte, uneori raman socat de ceea ce gasesc pe unele lansete de serie cu pretentii (la care bugetul de achizitie bate spre 200 de euro) si pe care te astepti sa gasesti macar o inelare cu Y-uri functionala .

Spre exemplu, cam asa arata inelele pe o lanseta al carui cotor va trebui sa-l modific curand (se vede clar ca inelul 2 e in plus ) : Vezi atașament 161 Vezi atașament 162

King am urmarit lucrarile tale si-mi plac. Foarte bune si corecte explicatiile tale. Nu te cunosc dar imi inspiri incredere si seriozitate.
Felicitari
nnnorocnnnoroc

King am urmarit lucrarile tale si-mi plac. Foarte bune si corecte explicatiile tale. Nu te cunosc dar imi inspiri incredere si seriozitate.
Felicitari
nnnorocnnnoroc
Ma bucur sa aud asta, cu atat mai mult cu cat nu ne-am cunoscut. nnnoroc
Ca idee incerc pe cat posibil sa-mi respect colaboratorii si genul de poze de mai sus fac parte din dialogurile pe care le port cu acestia cand incerc sa le explic unele lucruri mai greu de lamurit in cuvinte (eu fac doar propuneri si recomandari nu iau si decizii si nu impun). Merg pe principiul lucrurilor clare, lamurite din capul locului, pe cat posibil si vad lanseta ca pe o unealta care trebuie sa fie mai intai utila si comoda si apoi frumoasa. Din pricina asta colaborez indeosebi cu cei care stiu exact ce vor .