• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

adiwolf

Moderator
Membru personal
cu ceva timp in urma, am intrat in posesia ultimei lansete din colectia mea de St. Croix, mai precis este vorba de St. Croix Legend Tournament Bass, Small Cranker - 1 piece
vazusem acest SC IV la Claudiu si avand sansa sa il pot pescui si pipai inainte de a comanda, nu am mai stat pe ganduri atuncea cand a fost lansata comanda la Mudhole asa ca prin intermediul spinningshop.ro si cu amabilitatea unuia din cei mai recunoscuti rodbuilderi de la noi - este vorba de Nariman Custom Rods, am demarat proiectul acestui custom ce s-a finalizat intr-o lanseta asa cum am visat.
scuzati numarul fotografiilor, am postat atat de multe doar din dorinta de a arata si surprinde cat mai multe detalii - stiu ca sunt multi care doresc sa vada aceste detalii si de multe ori nu ai unde sa le gasesti.
deci....................ST. Croix Legend Tournament Bass Small Cranker

multumesc frumos pentru urari
octavio79
a fost facuta custom pentru ca nu se gaseste facuta de fabrica si nu la constructia si calitatea asta.
eu sunt mai conservator, imi plac lucrurile simple, armonioase si corecte
Am văzut că-ți plac calitătile mai conservatoare , uneori ce-i mai simplu e mai frumos. Important e că e bine făcută, partea proastă e că atunci când ajungem sa înțelegem ce e un bun custom avem mari probleme cu achiziționarea multor modele de fabrică, ca să nu zic majoritatea. Cel mai deranjante sunt inelele care nu plac nici pe modele top.
Cât despre Narik , tot respectul, nu am cuvinte la cât de bine lucrează

Inca o joarda gata, un nfc pt clean pe rau si salau pe balta cu fineturi. Inele alconite k h cu plecare din 16 si varf sic de 5,5, mandrina fuji dnps deluxe de 16 prinsa pe 3 arbori pacbay din carbon, fara grip fata, butt guma, inchidere inferioara mandrina aluminiu negru, inchidere superioara mandrina (winding check) plastic fuji wcs, piulita suplinentara fuji pt. blocare suplimentare si sa nu tin mana pe filet. Greutatea lansetei este de 92 gr, senzitivitatea la fel ca un legend elite, echilibru la 5cm in fata piciorului mulinetei. Nivelarea rasinii nu a iesit perfecta, dar pt mine e ok, ma intereseaza functionalitatea in primul rand, pt mine lanseta e o simpla unealta si nicidecum opera de arta. La nivel de amator nu merita cumparate scule profi, zic eu. Ca o paranteza, in snopul meu de lansete, am si 5 customuri cumparate gata facute si, chiar daca sunt lucrate minutios, nici una nu-mi place 100 la 100. Poze:

Ce stiti de blanku asta cum e comparativ cu skeet rese? Lamiglas Certified Pro e-glass, 2,13, 15-45gr Parca avea Adi de vanzare pe aici la un moment dat.Are cineva sticla de la St Croix asta noua?Sunt in cautare de o lanseta pt voblere linguri din barca

Salutare RYOBI !
Acea lanseta este acum la mine dar nu o vindea Adi.
Nu am mai mult de 3 iesiri cu ea pentru ca nu am avut mulineta. Nu am prins pesti mai sus de 2 kg cu ea deci nu stiu ce sa spun cum suporta un peste mai mare; dar la acesta nu s-a fortat chiar de loc si placerea drilului este super - poate si pentru ca este lanseta mea. Pot sa spun ca am lansat si salmo slider de 7 cm ( 21 gr parca) si un savage de 40 gr, aproximativ, si nu a gafait deloc.
Cel mai in masura sa iti spuna cum lucreaza acest blank este, cred eu, AdiWolf, pentru ca si el are unul aproape identic .

Ryobi eu zic sa mai astepti putin. Ău scos cei de la st croix model nou de tournament scIV de spinning, actiune moderată...deep cranker si shallow cranker, dintr-o bucată. Arată bine in poze

adiwolf

Moderator
Membru personal
Lamiglas Certified Pro e-glass, 2,13, 15-45gr Parca avea Adi de vanzare pe aici la un moment dat.
Cel mai in masura sa iti spuna cum lucreaza acest blank este, cred eu, AdiWolf, pentru ca si el are unul aproape identic .
salut,
da, eu am o lanseta din asta, dar.............este indentica si nu prea pentru ca lanseta mea este in alta plaja de greutati.
eu am acest blanc facut custom la Sava - LAMIGLAS BXC84-5F, 2,13m, 10,6 - 21,26gr, 12-25lb, 1buc
sunt extrem de multumit de aceasta lanseta si nu m-as desparti de ea niciodata, chiar nu am ce sa cer mai mult de la o lanseta pentru pescuit stiuca cu linguri sau voblere
deasemenea am si St. Croix Tournament SCIV small cranker,moderat, care merge foarte bine cu naluci reactive si destul de bine cu plastice/jiguri, ina nu se compara cu Lamiglasul care imi confera siguranta si incredere, ai cu ce trage de o stiuca imbracata.
depinde foarte mult de ce pesti vizezi ca marime si ce stil de pescuit adopti

Am avut si eu dar de cast, intr-adevar ii ranga. Ridicam afara pe mal stiuci de 1,5-2kg fara probleme, la inceput mi-a placut dar apoi am constatat ca ii prea rigid pentru gustul meu

Un banal blanc batson e-glass -> o excelenta lanseta de clean. Aveam nevoie de o lanseta de clean pt pescuit voblere crankuri, deepuri, in special la trena, la clean, pe lacuri de munte. Avand inca 2 seekere de sticla si batsonul asta, l-am ales pe ultimul, pt ca e mai moderat decat seeker si e o fibra mai rudimentara, balangacioasa si destul de grea, dar numai buna pt trena. Pt echilibrare am ales o eva de 26mm diametru, full (oricum sunt fan manere full), butt de guma cu saiba decorativa din alama nichelata de 12gr. Mandrina neagra, simpla, de 16 pe arbori de hartie (nu ma intereseaza senzitivitatea la asta), cu inele decorative fata-spate, plus winding de aluminiu, agatator facut din agrafa, inele alconite h, primul de 25, terminat cu varf de 6, in ideea ca f rar dau la trena si cu mono de 0.20mm. Lanseta e un l spre ml, dintr-o bucata, prelungita la 2,05m, are 150gr, dar e bine echilibrata si se simte f usoara, o gramada de lansete de firma pica din prima in bot, mai ales ca e o moda cu split gripul, dar de fapt e economie, un full de pluta e considerabil mai scump decat cativa cm. Urmeaza capetele de serie la clean si stiuca, chiar in clipa asta sunt la invartit de azi dimineata, un phenix elixir ul si un nfc 704 hm. Mai am inceputa o adevarata sticla pt stiuca, un phenix xg1, dar astept niste piese pt el, dupa care stop joc. Poza cu batsonul: