Apropo , e mai senzitiva decat un St. Croix sc 5
Nuuuu cred asa ceva, n-are voie de la prefectura sa fie mai senzitiv.
Si ii mai lipseste ceva x-ray-ului, ii lipseste si greutatea in plus a sc 5-ului, acele 30 de grame in plus care te dojenesc cu blândețe pe incheietura mâinii spre finalul unei zile intense de pescuit.
Nu mai e practic acelasi farmec, sincer x-ray-ul asta nici n-as pescui cu el, l-as arunca in boscheti ... l-as face de râs si l-as da pe maxim doua runnere ciobite de la un sc 5 dat la casat si m-as considera câștigat.
Să-l folosesti cu măsură

Aurel

Stiuca
Nuuuu cred asa ceva, n-are voie de la prefectura sa fie mai senzitiv.
Si ii mai lipseste ceva x-ray-ului, ii lipseste si greutatea in plus a sc 5-ului, acele 30 de grame in plus care te dojenesc cu blândețe pe incheietura mâinii spre finalul unei zile intense de pescuit.
Nu mai e practic acelasi farmec, sincer x-ray-ul asta nici n-as pescui cu el, l-as arunca in boscheti ... l-as face de râs si l-as da pe maxim doua runnere ciobite de la un sc 5 dat la casat si m-as considera câștigat.
Să-l folosesti cu măsură
Ce simplu, inutil si lipsit de fair play e sa fim ironici!

Ce simplu, inutil si lipsit de fair play e sa fim ironici!
Hmm ... daca ironia e inutila si lipsită de fair play, atunci cum o fi oare o luare directa in bășcalie sau un atac la persoana disimulat cum am mai vazut de curand, acestea sunt oare mai soft, mai elegante ori mai productive ? Ironia are si ea rostul ei daca nu e gratuita sau excesiva, si cam ajunge doar acolo unde este asteptata sau dorita, nu e un musafir surpriza. Daca am exagerat imi cer scuze 50%.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Bănuiesc că asta e doar o parere personala.....daca nu consider ca trebuie fundamentată si cu niste explicații pertinente si sustinute din punct de vedere "tehnic" sa spun asa plastic, in spate, ca sa intelegem si noi profanii....ce? ....Cum? .....de ce?
Pentru ca îl cunosc pe L.N.D , și știu unde, cum și cu ce pescuieste și a pescuit , îmi permit sa detaliez eu puțin afirmația lui scurta și la obiect. El e scump la vorba si bogat la informație însă atunci când vorbește de regula o face la modul obiectiv.
Pescuieste in proporție de 80% din timp dedicat după șalău și, dacă nu și-a schimbat obiceiurile , 90% da cu gume. Cel mai mult la un bat îl interesează senzitivitatea și performanta si e omul care inclusiv mie , cu mulți ani in urma mi-a arătat care-i diferența pe care o face un bat senzitiv intr-o mâna priceputa. Am testat împreuna o grămada de bete considerate super senzitive și nici el , ca și mine, nu se entuziasmează ușor la contactul cu o lanseta cu pretenții .
Nu-i genul de om care sa facă poze și sa le pună pe forum însă, acum a fost o excepție venită ca o replica la rodbuilderul lui preferat care, i-a cerut o părere despre bat dar,pentru tachinare,l-a lăsat sa afle de aici ca-i gata batul . Așa ca ceea ce pare entuziasmul unui începător la primul peste cu noua scula, e de fapt vârful icebergului dintr-un dialog de culise între prieteni ( un fel de plata cu aceeași moneda bucurostare) .
Tehnic vorbind , in opinia lui ( pe care tre sa recunosc ca și eu o așteptam) , blankul simte foarte bine la distanța și, din câte am înțeles, poți face diferența între nisip și mal mai ușor decât cu St. Croix ScV dat pana in 17 grame. Se compara cu ăla pentru ca și asta duce bila de 18 grame cam in același fel deși e dat ca fiind pana in 11grame ( rodhouse.fr au zis cam același lucru ).

King nu am nimic cu tine..dar e un forum de pescuit pana una alta. Nu facebook.
Preferam cateva cuvinte de la l.n.d. despre modul in care se comporta echipamentul si nu o poza fara niciun scop decat acela care l-ai descris..deci ca intre cunostinte(gen facebook).
Apoi poza in sine e cam aiurea, lanseta pusa pe un peste frumos, probabil viu, este dovada ca omul nu pozeaza pe balta.
Erau cam 80% sanse ca pestele sa ii rupa lanseta la o zbatere mai intensa...in fine.
Macar atat sa ramana in mintea cuiva...sa nu lase lanseta pe un peste mare...si viu. :)

manns

Stiuca
Bănuiesc că asta e doar o parere personala.....daca nu consider ca trebuie fundamentată si cu niste explicații pertinente si sustinute din punct de vedere "tehnic" sa spun asa plastic, in spate, ca sa intelegem si noi profanii....ce? ....Cum? .....de ce?
Toate parerile sunt personale, conteaza insa cu ce lansete a mai pescuit cel care isi exprima parerea, ca unii au pescuit doar cu 2 lansete de cand se stiu si vorbesc de "avioane" pe care le-au vazut in poze dar afirma ca le-au pescuit si cand sunt intrbati ce modele erau spun ca nu-si mai amintesc .
Si atunci cand pescuiesti cu jig simti imediat diferenta intre o lanseta sau alta. Si pe mine te-ai suparat (si nu ai fost singurul) cand am spus ca St Croix nu isi merita pretul , atentie, nu am afirmat niciodata ca nu sunt bune am spus ca sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera si depasite ca tehnologie, iar azi ai optiuni mult mai bune (chiar si la un pret mai mic) ca acum 10-12 ani . Si sa nu o mai lungesc, stiu ca ai si un Dragon Xtreme , fa un efort si testeaza-le in acelasi loc, in aceleasi conditii (acelasi fir, gramaj si aceeasi guma) si vezi daca St Croix isi justifica pretul Dragonului inmultit cu 3 .

manns

Stiuca
adiwolf
Intre Golf si Porsche se simt clar diferentele intre o masinsa din clasa medie si una premium . In cazul nostru St Croix e lanseta premium doar in ceea ce priveste pretul . Va rog, nu mai insistati ca nu vreau sa o iau de la capat si sa ma repet si nici sa port discutii in contradictoriu si sa ajungem iar la contre inutile.
Ii sugeram lui Aurel sa faca o comparatie pe malul apei si sa ne spuna cum vede lucrurile , plusuri si minusuri .

grey-wolf

Biban
Eu am modificat un dragon extrem si la cererea clientului pe langa alta mandrina am montat si inele torzite sa il imbunatatim . Parerea mea initiala a fost ca nu merita transformarea (am ramas cu ea ) . Sa imbunatatit comportamentul lansetei dar parerea clientului la final a fost identica cu a mea . Nu merita . Dupa nici 2 luni inelele au plecat pe alta jucarie . De aici fiecare isi trage concluziile singur . Nu ma voi lansa in discutii daiwa vs shimano , cast vs spinning , etc .

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
King nu am nimic cu tine..dar e un forum de pescuit pana una alta. Nu facebook.
Preferam cateva cuvinte de la l.n.d. despre modul in care se comporta echipamentul si nu o poza fara niciun scop decat acela care l-ai descris..deci ca intre cunostinte(gen facebook).
George, adevarul e ca și eu prefer de multe ori câteva cuvinte in plus însă, din păcate suntem oameni și suntem diferiți iar unii, pur și simplu nu sunt așa de vorbăreți ca mine și ca tine.
Pe de alta parte, de convingerile unui om, îți dai seama și la modul indirect dacă privești puțin mai in detaliu activitatea lui . Spre exemplu , când cineva zice x e mai bun ca y pentru mine și , ziua următoare y apare la vânzare , știi ca părerea aia nu a fost aruncată in vânt ci exprimata cu convingerea ca așa e.
Pentru poza de aici , cred ca trebuie sa-mi cer eu scuze fiindcă ideea de a o pune pe forum a fost a mea ( ma gândisem ca nu strica sa ne mai clatim ochii cu un șalău frumos și era totodata replica perfecta ) însă ar fi trebuit sa ajungă la “rezultatele partidelor” și a nimerit aici pe topic din eroare .
Și cu asta închei cu subiectul asta ca orice alt comentariu in plus e de prisos .

Tedi

Stiuca
adiwolf
Intre Golf si Porsche se simt clar diferentele intre o masinsa din clasa medie si una premium . In cazul nostru St Croix e lanseta premium doar in ceea ce priveste pretul . Va rog, nu mai insistati ca nu vreau sa o iau de la capat si sa ma repet si nici sa port discutii in contradictoriu si sa ajungem iar la contre inutile.
Ii sugeram lui Aurel sa faca o comparatie pe malul apei si sa ne spuna cum vede lucrurile , plusuri si minusuri .
Manns, nu mai insista nici tu. Declari degeaba si in mod absolut niste chestii, care tin doar de parerea ta ...

manns

Stiuca
Dragon Xtreme vine cu Fuji K Alconite si micro pe tronsonul de varf , nu vad cu ce i-ar schimba atat de tare comportamentul niste torzite incat sa merite facuta operatiunea , asta e o lanseta cinstita in banii dati pe ea , era vreo 550 de lei acum vad ca preturile au sarit la peste 650 de lei si nici nu prea stau mult timp pe stocuri . St Croix scV, dupa ce ca costau o caciula de bani veneau montate cu niste inele cat cercurile olimpice si e logic ca se simt imbunatatiri majore daca ii schimbi inelele , dar hai sa facem calcule si sa vedem totalul ? Vorbim strict de lansete noi, cumparate din magazin, sa nu luam in calcul piata SH. A nu se intelege ca Dragon Xtreme e mai buna ca un Elite , spun doar ca in opinia mea nu se justifica diferenta de pret , mai clar, daca pescuiesti cu Xtreme si dupa aceea cu Elite nu prea ai motive sa spui WOW .

Sus