manns

Stiuca
Manns, nu mai insista nici tu. Declari degeaba si in mod absolut niste chestii, care tin doar de parerea ta ...
Parerea mea e fundamentata pe faptul ca in decursul timpului am pescuit toate lansetele astea la care fac referire ,pe langa asta constat ca nu e o parere singulara . Si ca bonus poate ai observat si tu ca multi posesori de scV au sarit de ceva vreme in "alta barca" si pescuiesc cu alte marci , daca nici asta nu-ti spune nimic...nu inseamna ca sunt eu nebun , ci ca tu nu vezi in ce directie se misca lucrurile.

Aurel

Stiuca
Toate parerile sunt personale, conteaza insa cu ce lansete a mai pescuit cel care isi exprima parerea, ca unii au pescuit doar cu 2 lansete de cand se stiu si vorbesc de "avioane" pe care le-au vazut in poze dar afirma ca le-au pescuit si cand sunt intrbati ce modele erau spun ca nu-si mai amintesc .
Si atunci cand pescuiesti cu jig simti imediat diferenta intre o lanseta sau alta. Si pe mine te-ai suparat (si nu ai fost singurul) cand am spus ca St Croix nu isi merita pretul , atentie, nu am afirmat niciodata ca nu sunt bune am spus ca sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera si depasite ca tehnologie, iar azi ai optiuni mult mai bune (chiar si la un pret mai mic) ca acum 10-12 ani . Si sa nu o mai lungesc, stiu ca ai si un Dragon Xtreme , fa un efort si testeaza-le in acelasi loc, in aceleasi conditii (acelasi fir, gramaj si aceeasi guma) si vezi daca St Croix isi justifica pretul Dragonului inmultit cu 3 .
La comparatia asta as raspunde tot cu o comparatie si anume, îsi justifică un BMW prețul unui Logan înmulțit cu 10???????. Si aici vin si cu argumente, loganul intra cam pe orice teren ca are garda inalta, întreținerea ieftină și......, dar tot o mașină de 6000-7000 de euro rămâne, destul de ok si incomparabila cu BMW. În ceea ce priveste alegerea unui bat, asa cum am mai spus cred că sunt niște factori, de care fiecare tine cont intr-o măsură sau alta. Principalul factor ar fi bugetul alocat si apoi urmeaza: stilul de pescuit, acțiunea, puterea, echipare, locul unde este folosit și un altu foarte important este cel subiectiv unde intră: marca, culoarea, obișnuința cu o anumită marca și multe altele ce tin pur de "sentimentele" utilizatorului. În ceea ce privește cât de bun sau de puțin bun, ieftin sau scump este un baț de la la o anumită firmă.....sau daca merită sau nu...toatea acestea intră în categoria preferințelor personale și eu unul respect alegerea fiecăruia. În mod clar când emiți o parere la modul comparativ ca x e mai bun ca y, atunci aceasta cred ca trebuie si argumentată. În rest chiar nu ma mai intereseaza daca St. Croix e mai scump ca Dragon și mai putin scump decât Lamiglas, atâta timp cat eu sunt multumit de ele și imi satisfac nevoile atat cele pe cele obiective cat și pe cele subiective (piticii). Chiar nu am nimic cu nicio firmă, pur și simplu sunt unele produse care imi plac si altele nu. Niciodată nu o să ma supar urmare a discuțiilor în contradictoriu fundamentate si care au la baza date cat mai exacte. Iar comparația Legend Elite modelul 2016 cu Dragon Extreme este total nefericită si o spun ca un om care le folosește pe ambele. În mod clar niciuna nici cealalta nu sunt bete miraculoase ( nu prind singure) sunt doar niște unelte grație cărora ne desfășurăm pasiunea, dar diferente exista de la finisaje, componente, acțiune, ținută etc. toate in favoarea Legendului.Dragonul e un bat corect raport calitate/pret si foarte placut in pescuit, dar e mult sub celalalt.

manns

Stiuca
Tedi
Si ce ar trebui sa fac, sa pun botu' la marketing, la review-uri platite , sau sa ma incred in ce simt cand pescuiesc o lanseta sau alta ? Aia cu top quality blank si nota 9 spune tot !? Eu in locul celor de la St Croix as investi banii in cercetare si tehnologie si sa ies cu ceva cu adevarat nou pe piata , ceva care sa te faca sa simti diferentele , ei vazand ca le scad vanzarile prefera sa impacheteze in cuvinte frumoase acelasi vechi scV si sa pompeze multi bani in marketing.
Mai util ar fi sa-si spuna parerea si cei care au pescuit un GLX comparativ cu un sc V, ca pe piata SH au cam aceleasi preturi.
In rest sunt de acord cu subiectivismul fiecaruia , ca una ii sta mai bine in mana decat alta, ca una ii da senzatia de robustete , de rezistenta sporita, etc La fel cum sunt de acord ca fiecare face ce vrea cu banii lui.

Stiti cum cred io ca e treaba ? Cand 7 din 15 pescari incep sa cam observe niste lucruri care nu prea mai sunt chiar in regula si cam scartaie usor si infundat dar scartaie, si acestia incep sa mustaceasca despre un brand, e clar ca ceva acolo nu mai e ca altadata, ridurile incep sa se vada usor usor, cu totii imbatranim.
Ori faci face-lift ori lasi asa si ramai de caruta da' nu te mai intrebi de ce ...

OldSkull

Biban
Mai util ar fi sa-si spuna parerea si cei care au pescuit un GLX comparativ cu un sc V, ca pe piata SH au cam aceleasi preturi.
Cu ceva ani in urma pe lacul Cincis am testat un GLX fast de 6'6" cu puterea pana in 18g, cunoscatorii sigur stiu codul batului, eu nu...
Sa revin la subiectul nostru off topic, am comparat GLX-ul respectiv cu batul meu de suflet un St. Croix Elite Ex-Fast de 6'8" pana in 18g si iti spun sincer nu am gasit nicio diferenta, singura chestie e de gust din punctul meu de vedere. Precizez ca am dat jos mulineta de St.Croix si am pus-o pe GLX si am folosit aceeasi guma, toate astea se intamplau intr-o seara calma fara vant sau alte variabile ce pot pertuba feeling-ul lasat de o lanseta.

Concluzia mea e ca nu am gasit nicio diferenta intre GLX si Elite SCV ... iar Elite-ul a fost schimbat pur si simplu din plictiseala, cu intentia probabil de a testa si altele.

Se pare ca vine vremea customului in adevaratul sens al cuvantului, sau in sfarsit vom folosit corect cuvantul custom. O sa avem manere din lemne nobile, fildes, os si rasini colorate frumos. Apropos io am niste piele de piton vreo 2 m si as vrea un maner, oare s-o putea ?

Se pare ca vine vremea customului in adevaratul sens al cuvantului, sau in sfarsit vom folosit corect cuvantul custom. O sa avem manere din lemne nobile, fildes, os si rasini colorate frumos. Apropos io am niste piele de piton vreo 2 m si as vrea un maner, oare s-o putea ?
Daca ai pielea se poate. Am vazut o lanseta facuta.
Nu e pe genul meu.

Sus