• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Claudiu

Administrator
Membru personal
In lucru lanseta mea Megabass Super Eiger X7, F3_69X7, lanseta de ,,fineturi" 3.5-14 gr. Desi arata superb in varianta cast, eu am renuntat la acest stil asa ca o fie de spinning. Apropo, e o lanseta tipic japoneza, lucreaza foarte frumos, voi reveni cu poze la final cu actiunea. Inainte:
F3_69X7.jpg

Avea 115 gr, vedem ce iese la sfarsit. Tub f gros si greu dural. Inlocuit de tub subtire inox si ceva piese schimbate

IMG-20190210-WA0011.jpg
IMG-20190211-WA0021.jpg
20190212_021317.jpg
IMG-20190211-WA0026.jpg
IMG-20190211-WA0025.jpg
IMG-20190211-WA0023.jpg
IMG-20190211-WA0022.jpg

Va urma...

Arata Intr-un mare fel pe cast. Sunt convins ca si dupa customizare va fi biju. Acuma inteleg de ce trag atata la cantar Megabass-urile, lansete care la mai toate lungimile/puterile mi s-au parut greute fata de alte japoneze.

In lucru lanseta mea Megabass Super Eiger X7, F3_69X7, lanseta de ,,fineturi" 3.5-14 gr. Desi arata superb in varianta cast, eu am renuntat la acest stil asa ca o fie de spinning. Apropo, e o lanseta tipic japoneza, lucreaza foarte frumos, voi reveni cu poze la final cu actiunea. Inainte:
Vezi atașament 19360
Avea 115 gr, vedem ce iese la sfarsit. Tub f gros si greu dural. Inlocuit de tub subtire inox si ceva piese schimbate

Vezi atașament 19361 Vezi atașament 19362 Vezi atașament 19363 Vezi atașament 19364 Vezi atașament 19365 Vezi atașament 19367 Vezi atașament 19368

Va urma...
Tu esti mesterul din spate?

De multa vreme ma framanta un gand si-l scot acum de la intuneric : detine cineva, a pescuit , apreciaza si implicit recomanda transformarea unei lansete dintr-o bucata intr-una din doua bucati prin adaugarea unui spigot ?

Cum vedeti problema in cauza ? Nu ma intereseaza aspectele gen nu se merita, ii scade senzitivitatea, nu mai lucreaza chiar la fel, trecem peste aceste imedimente, mi le asum a priori.
Se poate executa in bune conditii o astfel de lucrare ? Va rezista in pescuit o astfel de joarda ?
Inlaturam si urmatoarea problema care poate sa apara din lipsa de informare prealabila: la sectionarea blancului la jumatate, in locul unde urma sa intre viitorul spigot, se constata ca peretii sunt atat de grosi incat spigotul care are loc este unul nefiresc de subtire si susceptibil de a se rupe in lanseu, ceea ce s-a si intamplat la al doilea lanseu, insa totul a fost pe riscul ordonatorului lucrarii, clientul. Consideram ca lanseta este suficient de conica si peretii suficient de subtiri astfel incat spigotul sa aiba o dimensiune normala, acceptata. Multumesc anticipat ptr opiniile voastre.

Cristi, bah Cristi, ce dracu o arzi aiurea? Cu scuzele de rigoare, dar exceptand o valoare sentimentala, nu inteleg de ce ar taia cineva o lanseta 1 piece.Nu ai loc de transport, nu iei 1 piece de la inceput. Chiar mergi la pescuit cu Tico? Ori vrei sa te indrepti in directia joardelor mai lungi? Sanse mari sa nu se mai deschida miha la rapitori, plus ca vara e pe ape mai mici ;). Da, se poate orice, chiar si varianta travel, din 3-4-5 segmente.

Si ca sa raman totusi on-topic, am pescuit ieri un nrx din care , dupa modificare, a ramas numai blank-ul si stikerul. Lungit putin, mandrinat pe cerinta, inelat sa fie bine.....a lucrat corespunzator pe apa. Citind ultimele pagini, stau totusi sa ma intreb daca nu cumva a prins mai mult decat scria in fisa de garantie. Dau in el cu sete in continuare si om vedea :))

Ultima editare:
Toti incercati sa-mi explicati ca nu e bun demersul si ca refuzati optiunea inca din start si ca in mod clar nu e pe gustul vostru si pot sa va inteleg alegerea, imi plac si mie betele one piece. Dar nimeni nu mi-a raspuns la intrebarile pe care le puneam acolo, daca operatia respectiva se poate executa in conditii profi, optime, astfel incat lanseta sa lucreze bine ulterior fara sa fac poc !

Crapmaniacul dă-i un telefon lui Narik si cere-i detalii. Eu stiu ca el a făcut altfel de operațiuni si cică au ieșit bine. Pe anumite blankuri cică ar merge. Acu tu ști dacă merită intervenția.

se poate face. Problea este sa gasesti un spigot care sa aiba aceeasi conicitate cu blancul ce vrei sa-l modifici ca sa se mufeze ferm pe toata lungimea spigotului. Personal am reparat vre-o 2 pentru altii, cu spigot bagat prin blanc si au rezistat. Una, un LE de 9 H, userul chiar a reusit sa o rupa a doua oara si a cedat in alta parte nu pe spigotul pus. Insa personal, nu vad de ce as taia un blanc one piece sa-l fac din 2 bucati. L-as face numai in caz de accident.

De multa vreme ma framanta un gand si-l scot acum de la intuneric : detine cineva, a pescuit , apreciaza si implicit recomanda transformarea unei lansete dintr-o bucata intr-una din doua bucati prin adaugarea unui spigot ?

Cum vedeti problema in cauza ? Nu ma intereseaza aspectele gen nu se merita, ii scade senzitivitatea, nu mai lucreaza chiar la fel, trecem peste aceste imedimente, mi le asum a priori.
Se poate executa in bune conditii o astfel de lucrare ? Va rezista in pescuit o astfel de joarda ?
Inlaturam si urmatoarea problema care poate sa apara din lipsa de informare prealabila: la sectionarea blancului la jumatate, in locul unde urma sa intre viitorul spigot, se constata ca peretii sunt atat de grosi incat spigotul care are loc este unul nefiresc de subtire si susceptibil de a se rupe in lanseu, ceea ce s-a si intamplat la al doilea lanseu, insa totul a fost pe riscul ordonatorului lucrarii, clientul. Consideram ca lanseta este suficient de conica si peretii suficient de subtiri astfel incat spigotul sa aiba o dimensiune normala, acceptata. Multumesc anticipat ptr opiniile voastre.
Cred ca este posibil cu conditia ca operatia sa fie executata de un „mester” priceput . Uite un exemplu in urmatorul link: https://www.ebay.com/itm/St-Croix-R...h=item3b24172d69:g:YvsAAOSwwFNcA92y:rk:1:pf:0
Se poate observa cu usurinta in poze spigotul care a fost montat pentru mufare

Problema nu- i ca nu se poate ci , in ce condiții se poate, cu ce costuri și cu ce riscuri . Toată treaba-i din spigot, care trebuie sa aibă conicitatea potrivită , rezistența potrivită , elasticitatea potrivită și dacă l-ai găsit cu toate astea sa fie montat corect ca sa nu te trezești ca-ti pleacă lanseta intr-o parte de la jumătate . Dacă -i prea slab pușca spigotul , dacă-i prea tare Riști sa puste blankul , dacă-i prea elastic se îndoaie aiurea și dacă nu-i buna conicitatea , ori nu sta batul îmbinat in pescuit , ori Riști sa nu fie montat drept ori ambele.
Din punctul meu de vedere dacă găsești blank din 2 bucăți cu aceleași caracteristici de la producător , vinde one piece-ul și ia-l pe ăla altfel, te costa ceva, pierzi garanția blankului, și rămâi in permanenta cu niște semne de întrebare când îl pescuiești gândindu -te dacă va tine sau nu la vremea testării .
Întrebarea de fapt e, îți permiți sa risti un blank altfel bun ( rata de eșec fiind minim 50%) , sa cheltui o grămada de bani pentru asta și la urma sa-l pescuiești cu frica chiar și dacă iasă ?
Dacă da și , Narik sau altcineva se vagă sa-l facă , atunci se poate .
Mai e o chestiune, riscul creste cu atât mai mult cu cât blankul are in componenta mai mult carbon high modulus care e mai casant și deci mai puțin tolerant la abuz sau greșeli .