AlexH

Moderator
Membru personal
IonutBotosel imi pare rau daca te-am suparat, insa nu am vrut sa sune asa, deloc. Departe de mine aluzia cum ca tu ai fi sarantoc. Sa nu crezi ca ma dau banii afara din casa si ca intrebarea mea a fost asa la misto. Eu chiar sunt curios de lansetele din gama aia de pret exact pentru motivul care l-am expus. Adica sunt printre noi multi colegi care chiar asta cauta, pentru ca nu vor sa dea multi bani pe o lanseta dedicata pescuitului la jig, la salau. Si daca ei nu intreaba, atunci intreb eu pentru ei, cand se iveste cate un utilizator. Daca nu ai citit topicul asta, alocati timp si ai sa vezi ca asa e cum am zis eu.
Sa nu crezi ca nu as pescui cu o lanseta ieftina, doar pentru ca pretul e e mic. Dimpotriva, daca isi face treaba la fel de bine atunci nu vad de ce sa dau mai multi bani pe una scumpa.
P.S. cand am spus buget redus nu m-am referit la banii care ii are utilizatorul, ci la banii care este dispus sa ii aloce pentru o lanseta.

Ultima editare:

Silviu

Somn
Nimeni nu cumpara o lanseta scumpa pentru ca “prinde mai mult peste”. Poti face acelasi lucru cu o lanseta de 200 de lei si cu una de 2000. Dar in paralel cu pescuitul se mai dezvolta o pasiune, a perfectionismului, in care vrei sa obtii maxim dintr-o lanseta. Si nu cred ca sunt multi care isi permit lansete scumpe ci doar fac eforturi pentru a le avea.

IonutBotosel imi pare rau daca te-am suparat, insa nu am vrut sa sune asa, deloc. Departe de mine aluzia cum ca tu ai fi sarantoc. Sa nu crezi ca ma dau banii afara din casa si ca intrebarea mea a fost asa la misto. Eu chiar sunt curios de lansetele din gama aia de pret exact pentru motivul care l-am expus. Adica sunt printre noi multi colegi care chiar asta cauta, pentru ca nu vor sa dea multi bani pe o lanseta dedicata pescuitului la jig, la salau. Si daca ei nu intreaba, atunci intreb eu pentru ei, cand se iveste cate un utilizator. Daca nu ai citit topicul asta, alocat-i timp si ai sa vezi ca asa e cum am zis eu.
Sa nu crezi ca nu as pescui cu o lanseta ieftina, doar pentru ca pretul e e mic. Dimpotriva, daca isi face treaba la fel de bine atunci nu vad de ce sa dau mai multi bani pe una scumpa.
P.S. cand am spus buget redus nu m-am referit la banii care ii are utilizatorul, ci la banii care este dispus sa ii aloce pentru o lanseta.
Corect ! Buget redus echivalentul banilor alocati pt lanseta, la asta m-am referit . Imi pare rau dar chiar nu am timp sa citesc pe indelete intreg topicul sau altele, doar le rasfoiesc, chiar nu am timp sper sa intelegeti! Am postat in diferite topicuri sa nu-mi reprosati ca nu contribui cu informatii ci doar cer. Lanseta dupa cum am mai zis pt mine este ok, este usoara, simti trasaturile foarte bine (folosind fir textil de 0.12-0.10 la salau (la stiuca si biban tot asa am pescuit )) are rezerva de putere, singurul inconvenient ar fi ca manerul este cam subtire si priza nu este tocmai confortabila, dupa cateva ore imi cam amorteste degetul mic. Intentionez sa ingros putin acea sectiune sa devina mai confortabila. Chiar si asa isi merita banii!

bobo

Salau
Salutări! Mă poate ajuta cineva cu vreun site pe Europa de unde să cumpăr un blank M1 de la Phenix? Mulțumesc.

Octavian

Oblete
Voi pe ce varianta mergeti pentru pescuit pe lacurile din jurul Bucurestiului, gen Tancabesti,Varlaam pescuit de pe mal?
http://fishshop.ro/LanseteStCroix/Xtreme/LXS70MLF
http://fishshop.ro/LanseteStCroix/Xtreme/LXS70MF
http://fishshop.ro/LanseteStCroix/Xtreme/LXS610MXF
http://fishshop.ro/LanseteStCroix/Xtreme/LXS610MLXF
Cu ce mulineta ar face o pereche buna? Stella,Certate LT,Vanquish,Twinpower,Sustain?
Si de ce? daca se poate sa argumentati pentru un "cetatean particular".
Am vazut ca alegerea voastra este varianta de 7'6 ft dar as prefera lanseta sa fie dintr-o bucata, am impresia mai mult sau mai putin fondata ca e mai ok asa.
Daca am gresit topicul rog sa fie mutat
Multumesc

iulianB

Oblete
Cauta un Shimano Yasei Twitch (cea cu alb, nu vechiul model cu rosu), cea pana in 60gr e exact ce trebuie pentru Dunare, e o lanseta de gume, foarte rigida si mult mai senzitiva decat multe bete cu nume ce costa dublu sau chiar triplu, are 2,10m dar se mufeaza in maner si e mai comoda la transport...o gasesti pe la magazinele online nemtesti, cu putin noroc o poti cumpara cu 80 de euro .
Eu la Dunare, de pe mal pescuiesc tot cu un Yasei AX Aspius (nu are nicio legatura cu avatul, e rigida, ideala de gume) are 2,70m data pana in 40 gr dar duce mai mult si lanseaza fantastic . Sincer n-as inlocui lanseta asta cu nimic altceva, as spune ca pretul e modic pentru ceea ce ofera.

https://www.gerlinger.de/shimano-spinrute-yasei-twitch#product_tabs_description
Salut, Te rog daca poti si o cunosti sa-mi spui ceva despre lanseta Yasei Aspius AX 270 h 14- 40 ?
Din cate vad la specificatii mie mi se pare cam rigida si cam grea. Asa si este ?
Se merita ? Intentionez sa o folosesc la Dunare , la jig - salau , avat, etc.
Multumesc

Ultima editare de un moderator:

enaru radu

Oblete
Seara buna tuturor!Sunt incepator in pescuitul salaului,pasiunea mea dintotdeauna fiind pastravul pe care de asemenea il caut la spinning din barca sau de pe mal la ceva nimfe productie proprie +spin ul.Doresc strict pt pescuit salau din barca cu gume un bat in jurul la 100€,detin mulinete Exceler 1500(240gr)sau Fuego lt(205gr)de la Daiwa pe care le pot imperechea.Am dedus din zecile de comentarii ca pt incepatori e bun un fast sau extrafast pt a simti cum lucreaza jigul si orice tac,ca ar fi mai bun bat dintr-o bucata.Concret:bat 1 tronson&2 tronsoane,fast&extrafast,lungime,marca.Daca postarea apare pe o pagina anapoda va rog stergeti sau modificati.Multumesc!

Seara buna tuturor!Sunt incepator in pescuitul salaului,pasiunea mea dintotdeauna fiind pastravul pe care de asemenea il caut la spinning din barca sau de pe mal la ceva nimfe productie proprie +spin ul.Doresc strict pt pescuit salau din barca cu gume un bat in jurul la 100€,detin mulinete Exceler 1500(240gr)sau Fuego lt(205gr)de la Daiwa pe care le pot imperechea.Am dedus din zecile de comentarii ca pt incepatori e bun un fast sau extrafast pt a simti cum lucreaza jigul si orice tac,ca ar fi mai bun bat dintr-o bucata.Concret:bat 1 tronson&2 tronsoane,fast&extrafast,lungime,marca.Daca postarea apare pe o pagina anapoda va rog stergeti sau modificati.Multumesc!
cred ca trebuie sa mai mentionezi si cam pe unde doresti sa pescuiesti.... lac sau rau, adancime apa .... etc.
cei 100 euro pot fi dati si pe ceva second sau neaparat nou?

in jurul la 100 euro nu stiu.... Savage Gear avea ceva dintr o bucata.... Lamiglas excel bass, St Croix Bass X .... daca extinzi la 2 bucati (inclusiv varianta cu mufare in cotor) ai mai multe sanse sa gasesti ceva ok.
Dragon dintr o bucata nu stiu

Sus