Salut. Am o SG Finezze 4-18 pt salau si chiar daca i'mi cade bine pe mana si sunt multumit de caracteristicile acesteia, flexeaza doar de la jumate in sus. Asadar vreau inca una doar ca progresiva. Nu merg pe rauri dupa salau ci doar pe lacuri sau locuri special amenajate. Am tot citit despre subiect dar nu stiu ce decizie sa iau. Ma uitasem la un ST Croix Premier sau Avid, Dragon Xtreme, am mai vazut Okuma PCH despre care nu am gasit prea mult info samd. Daca ar fi fost mai progresiva nu mi'as fi dorit si altceva... practic este singurul motiv. Ma gandesc sa cumpar si o mulineta Stradic FL sa imperechez noua achizitie daca o fi sa gasesc ceva. Multumesc!

Mario

Oblete
Salut din nou. Este cineva pe aici care a pescuit batul de la RTB, Fortezza de 2.35m 10-35gr? Ma intereseaza orice imi puteti spune despre el dar mai ales cat de senzitiv este si cum se jiguieste cu el de la 14 la 35 grame plus gume de 8-10cm. Am pus mana pe el in magazin, pare buna ca "ranga" pentru Dunare dar as fi curios de parerea celorlalti referitor la cum se comporta pe apa si mai ales cu peste, fiind destul de rigida.gofishing

Mario

Oblete
Salut! Am detinut/pescuit aceasta lanseta, lucrează bine in plaja 10- 28 plus gumă, este senzitiva, are putere pe talon , este o lanseta rigida.
Cu 35 de gr plus gumă , pe curent nu face față.

Ok, am inteles. Ma ajuta foarte tare raspunsul pentru ca fix asta voiam sa aflu.nnnoroc
Imi poti spune cu ce ai inlocuit batul asta sau imi poti recomanda ceva care sa fie ok si cu jig de 35, poate 40gr plus guma pe curent si sa fie din 2 bucati?

Romin Alin tu nu ai avut aia până în 28? Eu am pe asta si mi se pare ca merge foarte ok cu 25g plus gumă chiar și 30g, dar dau pe lac mai mult.
Am avut modelul până în 35 de gr , care pe Dunăre cu 28 de gr plus gumă de 10 cm este la limita de sus.

Ok, am inteles. Ma ajuta foarte tare raspunsul pentru ca fix asta voiam sa aflu.nnnoroc
Imi poti spune cu ce ai inlocuit batul asta sau imi poti recomanda ceva care sa fie ok si cu jig de 35, poate 40gr plus guma pe curent si sa fie din 2 bucati?
Nu pot sa iti recomand ceva pentru ca nu am pescuit cu greutățile menționate de tine.
Nu am o lanseta pentru astfel de greutăți .
Am vazut ca unii pescari dau cu Avid si Elite de 2 oz ....dar nu am avut , nu știu, nu pot recomanda.

Mario

Oblete
Multumesc Alin si Bogdan pentru raspunsuri!
Bogdan, destinatia batului o sa fie pentru jiguri mai grele in curent, nu pentru zone unde vreau sa duc jigul mai repede pe fund sau sa "boncane". De obicei pescuiesc cu cel mai usor jig cu care reusesc sa tin fundul, insa in zona Giurgiu, in functie de cota si curent, sunt locuri unde nu cade pe fund jig de 3oz...

shogunu65

Stiuca
in zona Giurgiu, in functie de cota si curent, sunt locuri unde nu cade pe fund jig de 3oz...

din barca sau de pe mal? jiguri de 70g sunt ceva si nu le faci sa lucreze cum trebuie cu lanseta de 10-35g. Vezi ca pe forumul celalalt e un Savage Gear XLNT3 40-80g la 200 RON(pretul este bun la cum este lucrata lanseta). Dar e de 2.13m, deci ar fi pentru barca.

Mario

Oblete
din barca sau de pe mal? jiguri de 70g sunt ceva si nu le faci sa lucreze cum trebuie cu lanseta de 10-35g. Vezi ca pe forumul celalalt e un Savage Gear XLNT3 40-80g la 200 RON(pretul este bun la cum este lucrata lanseta). Dar e de 2.13m, deci ar fi pentru barca.
O pescuiesc din barca. Imi trebuie un bat 2.2-2.3m din 2 bucati care sa acopere plaja 14-35gr plus guma. Pentru cand dau cu jig 42gr+ am un "arac" de la Hakuyo care duce si 80gr plus guma (mai grele nu am), dar pescuiesc foarte rar asa, nu prea ma prinde stilul...

Aurel

Piranha
Ar fi ceva modele de la Sportex.
Eu am folosit Hydraspeed de 2,4 și duce jiguri de 40 g
Acum am un Tict de 2,51 care duce jig de 30 de g și de care sunt foarte incantat
Sau asa cum a zis și Alin, Avid sau Legend pana în 2 Oz dar sunt lungi, 2,62.
Legend am și e ce trebuie pentru jiguri pana în 40 g
Altceva nu am folosit pe greutăți mari

rine

Stiuca
Pentru barca, pentru barca..
Nu i topicul potrivit ( scuze Mario) dar poate" fur" și eu ceva;
Cum reușiți să jiguiti 70 de g cu lansete așa scurte?!
Mai ales dacă dai in Dunăre.
Am avut două pulse de 2,4 m și alea chiar pot să ducă 70.
Cu toate că au mâner ok și poti să faci pârghia pe "antricot " tot rupe încheietura mâinii.
Si nu sunt deloc firav de construcție.
Dar cu astea mai scurte ....cum reușiți?
Menționez, că am două xlnt 3 de 2,13,așa că știu cum sunt ca și croiala.
Mulțam anticipat daca mă luminează cineva.
nnnoroc

Mario

Oblete
Multumesc pentru recomandari. Am bete de 2.4m si deja mi se par lungi pentru barca, mai lungi de atat sigur nu vreau.
Pentru barca, pentru barca..
Nu i topicul potrivit ( scuze Mario) dar poate" fur" și eu ceva;
Cu toate că au mâner ok și poti să faci pârghia pe "antricot " tot rupe încheietura mâinii.
nnnoroc
O sa imi dau si eu cu parerea aici. Mie mi se pare ca e mult mai usor sa jiguiesti greutati mari cu bete scurte, in comparatie cu betele lungi, in detrimentul controlului pe naluca. E vorba de parghie.
De rupt incheietura...rupe oricum, doar ca o idee mai putin. Am aflat si eu secretul jiguitului cu greutati mari in sezoanele trecute, mai ales la partidele de 6+ ore. Prima partida te doare incheietura, a doua nu o mai simti si de la a treia incepi sa te inveti cu senzatia. Mai trece cand iti da peste... Daca faci pauza mare intre pescuieli, repeti schema de la pasul 1 roflmaooo

Legend Elite 10-42 gr am eu. Are 2,25 m. Cred ca duce 60 gr. E foarte senzitiv și lucrează foarte frumos in drill. Problema e ca este dintr-o bucata.
Merci pentru raspuns! Ai putea sa imi dai, te rog, mai multe detalii? Ce model, ce an, etc? Poate imi fac curaj sa trec peste problema de transport a betelor dintr-o bucata intr-o masina cu 2 usi capzid

RYOBI

Salau
Cred ca lansetele mod-fast sunt mai protectoare cu incheietura decat rangile cum e legendu de 2,25 ,dar sunt multe de luat in calcul daca nu i destul de rapida scapi pesti pt ca nu i intepi cum trebuie.Vb de pescuit din barca cu bile 35+

shogunu65

Stiuca
nnnoroc
Pai... daca ar fi pe lac ar fi mai greu ... parerea mea. La Dunare mi se pare ca, curentul ajuta cand dai cu jiguri mari. Mai aes daca pui gume cu portanta normala (desi de obicei bile peste 60g se toarna pe carlige de la 5/0 in sus, deci trebuie gume maricele) efortul este doar cat sa salti bila de pe fund. Adica sa ridic jigul de 70g mi se pare gluma, fata de pescuit in curent cu o cicada de 40g sau cu un rattling sau deep diver. Dar fiecare cum s-a obisnuit. Mie personal nu mi plac lansetele sub 2.40 m, chiar si pentru barca, pentru ca uneori mi se pare ca nu intep bine cu ele (ce e drept nu dau tepe din barca la fel cum le dau pe mal, din cauza de teama de "baita").

Multumesc pentru recomandari. Am bete de 2.4m si deja mi se par lungi pentru barca, mai lungi de atat sigur nu vreau.

O sa imi dau si eu cu parerea aici. Mie mi se pare ca e mult mai usor sa jiguiesti greutati mari cu bete scurte, in comparatie cu betele lungi, in detrimentul controlului pe naluca. E vorba de parghie.
De rupt incheietura...rupe oricum, doar ca o idee mai putin. Am aflat si eu secretul jiguitului cu greutati mari in sezoanele trecute, mai ales la partidele de 6+ ore. Prima partida te doare incheietura, a doua nu o mai simti si de la a treia incepi sa te inveti cu senzatia. Mai trece cand iti da peste... Daca faci pauza mare intre pescuieli, repeti schema de la pasul 1 roflmaooo

Merci pentru raspuns! Ai putea sa imi dai, te rog, mai multe detalii? Ce model, ce an, etc? Poate imi fac curaj sa trec peste problema de transport a betelor dintr-o bucata intr-o masina cu 2 usi capzid
L-am luat custom de la Fishshop in 2019 (îl fac ei custom direct). Este foarte versatil. Dau cu 14 grame cum dau cu un St. Croix Tournament Bass Series dat 5,75-17 gr. Simte super! Colegul Aurel (are 7-8 St. Croix doar din 2 bucăți) spunea ca dacă ar fi din doua bucăți, și-ar lua 2 lansete. Este o lanseta super! Cam scumpă, dar își merita banii. Senzitiva și puternica! Pe Dunăre, este top! Recomand!
Și apropo... o transport cu un Jimny (2 uși) :)

toby

Stiuca
Multumesc Alin si Bogdan pentru raspunsuri!
Bogdan, destinatia batului o sa fie pentru jiguri mai grele in curent, nu pentru zone unde vreau sa duc jigul mai repede pe fund sau sa "boncane". De obicei pescuiesc cu cel mai usor jig cu care reusesc sa tin fundul, insa in zona Giurgiu, in functie de cota si curent, sunt locuri unde nu cade pe fund jig de 3oz...
Am eu ceva la vânzare care se încadrează în preferințele tale, e un Avid de 7 până în 56g , e modelul pentru apă sărată si garantat e cu mult peste modelele vechi de Avid . Lanseta e ca si nouă

Sus