alinm

Stiuca
Rods & Reels

7-25 e putin mai rigida ca si cea de 4-18 si real e cam un 10-30 cinstit. Trebuie sa mentionez si ca eu le-am schimbat manerele cu manere clasice, cu foregrip, deoarece mie imi place sa mut mana in fata mulinetei in pescuit.

DAR ... nu lua nici o lanseta dupa informatii de pe net. In zona ta sunt suficienti pescari cu scule de calitate, sa le pipai, sa-ti faci o idee ... Ma refer aici chiar si versiuni ale aceleiasi game de lansete. Spre exemplu SG finesse de 2,5m si 5-20gr e cu totul altceva decat asta de 4-18gr ...

Apoi, cu toate ca am si lansete specializate, adevarul e ca le pescuiesc destul de rar si mai ales cand merg cu barca si am loc sa iau mai multe. In rest, de pe mal, am asa zisele universale dpmdv, una in mana si una de backup in masina. In timp astea s-au tot schimbat, acuma am SG finesse ...

S

sosoktm

Guest
Umbx până în 1 si 1/2 oz e rangă și duce cel puțin 35 plus gumă. Este si pana în 2 Oz...
cu lanseta aia ma infig in 85+guma cu doua maini ;) O vad un 1-4 oz dar cam mortaciune pe senzitivitate si obositoare in pescuit.
Comparat cu SG xlnt3 40-80 g, UMBX de mai sus e clar mai ranga.

am un bat cu care pescuiesc la stiuca de 2.40m si 15-40g actiune ...dar cred ca totusi imi trebuie ceva mai bun... pt a putea cuprinde si avat si salau cu o actiune mai larga . am gasit ceva de genul 7-35g
lanseta Tazura zx-240m cu actiune de la 7-35g ( nu vreau sa fac reclama nici unui site ... dar cred ca toti stim cine vinde gama tazura )
am si o mulineta tot de la tazura rs de 3000
si folosesc ca fir textil un ygk 8x de 0.10mm iar pe cel de al doilea tambur am un tazura x9 de 0.14mm
vreau o parere de a voastra fara a avea retineri imi a da lectii de spinning ... sunt incepator si vreau sa fur meserie de la cei mai buni ...
va multumesc pt intelegere

nely

Oblete
Am o rugaminte la cineva care a avut lanseta st croix avid avs 86 hf2 , pentru salau la jig 17 30g , este destul de senzitiva pentru pretul ei ? Multumesc.

Aurel

Piranha
Treaba asta cu senzitivitatea este atât de relativa și subiectivă....
Încep sa cred ca pescarul este cel "senzitiv" și asta vine de la experiența și abilitățile fiecăruia.
Într-adevăr un echipament bun și cât de cât echilibrat îți face ziua mai frumoasa.
Nici macar producătorii nu inscriptoneaza "senzitivitatea" pe bețe, pentru ca asta depinde de omul si modul în care îl folosește.
La subiect, eu zic faptul că, gama Avid sunt niște bețe "cinstite" care pot fi folosite în mai multe aplicații și foarte rezistente.

nely

Oblete
E o lanseta all around nu-i de jig,mai mult reactive
avid 98 salmon and steelhead avs hf2 este ranga ,foarte rigida am probat o 5 minute de la un prieten , nu sunt decis daca sa o cumpar ,este foarte rapida dar am ceva semne de intrebare la capitolul senzitivitate ,nu stiam ca trebue o lanseta asa de puternica pt reactive ,In pretul ei (1400 ron) ce lanseta imi propuneti pt jig la 18 _30g plus gume ?inainte am avut rapture blak power ,o super lanseta dar am vindut o ,multumesc frumos

Aurel

Piranha
Parerea mea este ca ai făcut o alegere ok, având în vedere jigurile pe care le folosești, iar dacă dai și de pe mal te ajuta mult și lungimea

shogunu65

Stiuca
Am luat pina la urma avidu de 2 oz 86 hf2 numai bine si fir intins !
Pai nu il aveai deja? parca intrebai de ceva fir prin februarie... si spuneai ca pentru avid de 2 oz... zimbettt
in alta ordine de idei, avidul ala este ok pentru pescuit pe salbatic, dar 1400 este un pret departe de realitate pentru ce poate lanseta aia. Daca ai luat o la 8-900 ron sa zicem ca nu e asa gaura mare in buget. Oricum nu o sa o folosesti mult, din intrebarile puse am vazut ca esti in momentul in care intrebi, dar nu tii cont de raspunsuri si cumperi ce gasesti. Ai luat rapture si i ai pus 50g in cotor ca nu se echilibra cu rarenium 3000, apoi ai luat dragonul ala care era prea moale (desi lumea iti recomandase sportex hydra speed). Acum, avidul asta stiu ca pica in bot si cu biomaster de 4000 (cam 320g), deci cu rarenium 3000 nu e chiar ce trebuie si probabil o sa trebuiasca plumb in cotor.
Eu zic ca daca tot intrebi, sa incerci sa intelegi ceea ce iti recomanda baietii pe aici, sa incerci sa probezi lansetele recomandate si apoi sa bagi mana in buzunar. Repet, avidul ala e ok, dar pentru jiguri 26-36-40g. Daca dai mai mult cu 16 -20 g nu e chiar ce trebuie. Daca din cand in cand mai pui si cate un vobler, cicada sau kastmaster si dai dupa avat, iar este ok. Ramane sa rezolvi problema echilibratului cu rarenium si sa te obinuiesti cu inelele alea mari.

nely

Oblete
Pai nu il aveai deja? parca intrebai de ceva fir prin februarie... si spuneai ca pentru avid de 2 oz... zimbettt
in alta ordine de idei, avidul ala este ok pentru pescuit pe salbatic, dar 1400 este un pret departe de realitate pentru ce poate lanseta aia. Daca ai luat o la 8-900 ron sa zicem ca nu e asa gaura mare in buget. Oricum nu o sa o folosesti mult, din intrebarile puse am vazut ca esti in momentul in care intrebi, dar nu tii cont de raspunsuri si cumperi ce gasesti. Ai luat rapture si i ai pus 50g in cotor ca nu se echilibra cu rarenium 3000, apoi ai luat dragonul ala care era prea moale (desi lumea iti recomandase sportex hydra speed). Acum, avidul asta stiu ca pica in bot si cu biomaster de 4000 (cam 320g), deci cu rarenium 3000 nu e chiar ce trebuie si probabil o sa trebuiasca plumb in cotor.
Eu zic ca daca tot intrebi, sa incerci sa intelegi ceea ce iti recomanda baietii pe aici, sa incerci sa probezi lansetele recomandate si apoi sa bagi mana in buzunar. Repet, avidul ala e ok, dar pentru jiguri 26-36-40g. Daca dai mai mult cu 16 -20 g nu e chiar ce trebuie. Daca din cand in cand mai pui si cate un vobler, cicada sau kastmaster si dai dupa avat, iar este ok. Ramane sa rezolvi problema echilibratului cu rarenium si sa te obinuiesti cu inelele alea mari.
Asa e N o luasem in februarie citeva zile sa o probez dar omu nu a vrut sa o dea cu 800 acum i am dat 900 si am luat o , mulineta e shimano stradic 3000 fl ,se vede ca stii ce zici si ti multumesc pentru asta ,ma refer la faptul ca ar cam da in bot ,dar o sa i pun lest asta e ,imi place prea mult mulineta asta ,o racomand are tambur mare si ajuta la lanseuri . parerea mea comparata cu rarenium 3000 de prin 2016 parca ,Raspunsul de la tine este exact ce vroiam sa aud in sensul ca eu cautam o lanseta pentru 25 30 g plus guma si ce am probat imi pareau moi ,asta pare ok ,lanseaza bine la distanta mare cu firele recomandate de colegii de pe forum adica ygk 8 ultimul model 22 lb aici as vrea sa fac o lamurire la cea ce nu stim, eu si intrebam pe forum diferenta dintre daiwa tournament 0,14 si ygk . ygk de 22lb este ma subtire decit tournamentul 0,14 dat tot 22lb vazute cu lupa .Stiu si ca la banii astia nu pot avea prea mari pretentii la capitolul sensibilitate aici am ceva dubii ,deocamdata ramin la nivelul asta apoi o sa mai pun bani si trec la alt nivel cred ca asa facem toti.zimbetttTe salut N multumesc pentru raspuns , numai bine !

Parerea mea este ca ai făcut o alegere ok, având în vedere jigurile pe care le folosești, iar dacă dai și de pe mal te ajuta mult și lungimea
multumesc!

shogunu65

Stiuca
Să o folosești sănătos! Nu ți face griji cu YGK ul ăla... Eu la Dunăre dau cu 22 sau 25 și nu am avut probleme până acum.

Nu mi'a trecut prin cap sa ma uit dupa varianta 7-25... Ca si comportament e ca sora mai mica? Chiar i'mi place 4-18 la Salau doar ca m'ar fi interesat sa lucreze putin mai jos de imbinare ca de la jumate in sus e pictura. Or fi pasarele d'ale mele astea?! Multumesc alinm jos palaria
Foarte bine merge Nanoflex'ul care'l am la linguri si voblere doar ca e tare incomod in mana mea... ma gandeam ca Okuma aia e un fast cu blank progresiv si inelele cu picior mai lung ar fi mai pe placul mulinetei mele care e cam mare pt ce am acum. Eu am copiat cumva lista lui AlexH din prezentare arsenal cand m'am orientat catre viitoarele lansete la momentul respectiv si dupa ce testasem Ergosense si se potrivea cu descrierea facuta de AlexH in repetate randuri... Am observat ca ma intereseaza cam aceleasi detalii la echipament oarecum, probabil prizele sunt la fel sau om aveqa aceeasi statura... Oricum ma blocasem la stiuca ca Xzoga varianta mai veche nu mai era si am luat altceva ce mi'a trecut prin radar atunci
Retrag parerea despre Finezze 4-18... Am avut ocazia sa o vad cum lucreaza pe tot blancul asadar probabil e vb de rezerva de putere de pe talon.
E posibil sa simt cum absoabe naluca sau au inceput halucinatiile senzoriale? zimbettt

Sus