• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Cel mai bun pt salau, pe curgator, la jig este cel 10-60 pt ca este cel mai rapid. Asta o am eu.
Cel de 2.60 7-45 il are un prieten, e o lanseta buna la toate, se descurca si pe jig si pe vobler, lanseaza si o lingura usurica la nevoie.
La jig 2.60-ul merge bine pe langa mal, maxim 30m pe curgator. Cu un fir bun chiar e destul de senzitiv.
2.70 si 10-60gr merge la distanta mai mare pt jiguit. Are plecare de 30 cu inele ceva mai mari decat cel de 2.60.
Per total as folosi oricand 2.60-ul ca lanseta universala, iar 2.70 ca lanseta pt Dunare la pesti mari si pescuit la jig.
Nu ai nevoie de alte lansete pt pescuitul de pe mal, pe gramaje intre 7-40.
Inelele sea guide sunt foarte bune, chiar sunt o idee peste fuji alconite, deoarece sunt mai fine.
Ce nu imi place la 2.70... fata de black powerul de 2.70 care il am este ceva mai elastic pe varf si pierde o idee la senzitivitate.

salut baieti. Un sfat va rog frumos .Care credeti ca e mai potrivita pe siret de pe mal la salau
rapture seals 2,7 7/35g
sau
rature seals 2,7 10/60g
va multumesc frumos

Daca ai pescuit cu Dragon X-treme si afirmi ca nu e eficienta la jig .In primul rand sper ca vorbim de lansetele poloneze ,nu de alte "Dragoane", pentru ca marca poloneza nu are niciun model de lungimea si puterea specificate de tine ci modelul de 2,70m cu puterea de 6-28 gr. Despre ce eficienta vorbesti ? Daca te referi la rigiditatea lansetei si ti s-a parut prea moale, e normal ca la lungimea aia sa fie mai putin rigida ca una de 2,30 m. Daca te referi la senzitivitate ,te sfatuiesc sa uiti de lansetele care ti-au fost recomandate si sa strangi bani pentru a-ti lua o lanseta dintr-o clasa superioara.

Am scuturat un Dragon SuperFast 5-25 g de 1,98 m... dat ca xfast... nici fast nu e... nici 5-25 nu e.... foarte usor si frumos lucrat. Am returnat-o si vreau sa vad un 10-35... poate aia sa fie ce vreau..

La greutatea pe care o are ....cam greu de jiguit..şi de simțit ceva...Varianta X-treme"românească"are 136gr.la aceeaşi lungime...şi o altă structură a carbonului

Am scuturat un Dragon SuperFast 5-25 g de 1,98 m... dat ca xfast... nici fast nu e... nici 5-25 nu e.... foarte usor si frumos lucrat. Am returnat-o si vreau sa vad un 10-35... poate aia sa fie ce vreau..
Sper ca nu confunzi actiunea cu rigiditatea, x-fast sau extra fast nu garanteaza ca lanseta respectiva e buna de jig. X-Treme de 2.30m cu puterea 10-35 gr e ce trebuie pentru gume.
Cat despre putere...pana nu o pescuiesti nu poti stii daca duce sau nu greutatile inscrise. Sunt multe bete ce par firave si duc gretatile date de producator, doar ca unora le e teama sa se infiga cu nadejde in lanseta ,atunci cand folosesc greutatea limitei maxime.

Ultima editare:
ma refeream la senzivitate .... deci orice lanseta x-fast e mai senzitiva decat orice lanseta moderata ?
Eu n-am bagat senzitivitatea in ecuatie. De obicei senzitivitatea e direct proportionala cu pretul. Se gasesc acum pe piata multe lansete bune de jig, in categoria de pret 400-600 lei, pentru una care sa fie cu adevarat senzitiva trebuie sa inmultesti suma cu 2 sau 3.

Cel mai bun pt salau, pe curgator, la jig este cel 10-60 pt ca este cel mai rapid. Asta o am eu.
Cel de 2.60 7-45 il are un prieten, e o lanseta buna la toate, se descurca si pe jig si pe vobler, lanseaza si o lingura usurica la nevoie.
La jig 2.60-ul merge bine pe langa mal, maxim 30m pe curgator. Cu un fir bun chiar e destul de senzitiv.
2.70 si 10-60gr merge la distanta mai mare pt jiguit. Are plecare de 30 cu inele ceva mai mari decat cel de 2.60.
Per total as folosi oricand 2.60-ul ca lanseta universala, iar 2.70 ca lanseta pt Dunare la pesti mari si pescuit la jig.
Nu ai nevoie de alte lansete pt pescuitul de pe mal, pe gramaje intre 7-40.
Inelele sea guide sunt foarte bune, chiar sunt o idee peste fuji alconite, deoarece sunt mai fine.
Ce nu imi place la 2.70... fata de black powerul de 2.70 care il am este ceva mai elastic pe varf si pierde o idee la senzitivitate.

Multumesc frumos George pentru raspuns . Inca nu am cumparat lanseta as vrea daca se pote o parere de profesionist de la tine sau de la oricare alt baiat amabil intre lansetele:
Sportex Hydra Speed 2.70M /13-52g
si
Dragon CXT Cross Force CF-X 2.75M / 14-35g
pentru pescuit de pe mal pe riu care din ele?
daca cineva le a pescuit rog sa mi dea o informatie in acest caz

Personal pentru pescuitul cu gume nu-ti recomand o lanseta mai lunga de 2,40 m . Mai ales cele din clasa mica si medie de pret sunt grele si pe langa asta au si inele grele ce fac lanseta sa pice in bot ,indiferent de greutatea mulinetei...sunt imposibil de echilibrat doar cu ajutorul mulinetei. Pentru a obtine lanseuri lungi conteaza corelatia mulineta-marimea inelului de plecare, calitatea inelelor, grosimea firului si felul in care se incarca lanseta cu greutatile folosite.
Pe langa asta cred ca puterea lansetelor mentionate de tine e cam mare. Pentru Siret as lua mai degraba o lanseta care sa plece de la 7-10gr cu limita superioara pe la 28-32gr.
La Ciuslea, de exemplu, pescuiesc cu o lanseta de 2,30m cu puterea de 10-35gr si am folosit jiguri intre 9 si maxim 21gr (atunci cand barajul era deschis si curentul era puternic).

Admin: Fara lucruri personale, avertisment

Hydraspeed o are un prieten, cea de 2.40. Am mai scris pe alt topic. Ii place foarte mult batul. Nu l-am pescuit pt ca nu este in tara.
Dragon iar are bete ok.
Ideea e ca ai de unde sa alegi bete cu care sa pescuiesti foarte bine la jig, construite bine si la preturi bune pe lungimi 2.60-2.74m.
Nu or avea finetea unei japoneze de 1500lei, dar nici nu iti trebuie finetea aceea pe un rau mare.
Am uitat sa mentionez la Seals. Se echilibreaza foarte bine cu o mulineta intre 270-300gr.

Manns scuze ca iti zic asa, dar esti pe langa la capitolul lansete lungi.
Mai bine te abtii...

Hydraspeed o are un prieten, cea de 2.40. Am mai scris pe alt topic. Ii place foarte mult batul. Nu l-am pescuit pt ca nu este in tara.
Dragon iar are bete ok.
Ideea e ca ai de unde sa alegi bete cu care sa pescuiesti foarte bine la jig, construite bine si la preturi bune pe lungimi 2.60-2.74m.
Nu or avea finetea unei japoneze de 1500lei, dar nici nu iti trebuie finetea aceea pe un rau mare.
Am uitat sa mentionez la Seals. Se echilibreaza foarte bine cu o mulineta intre 270-300gr.
Si eu am constatat ca esti pe langa...in mai multe privinte. E drept ca eu n-am pus mana pe o lanseta asa cum ai tu. Care simte tot cu jig de la 5 la 40 gr si e excelenta la toate aplicatiile.
Am pescuit in decursul timpului cu zeci de lansete, din toate categoriile de pret si toate lungimile, tu in afara de Rapture ,pe care le ridici in slavi, cu ce ai mai pescuit ?
Cat despre bete lungi, la Dunare folosesc o lanseta din clasa medie de pret ,de 2,70m ce cantareste 185 gr si o mulineta de 310 gr. Pe raurile mari am folosit o lanseta "din aia fina" de 2,60m ce cantareste in jur de 110 gr cu o mulineta de 260 gr..vrei sa-ti spun care e diferenta, cel putin din punct de vedere al confortului ? Stiu ca ma obosesc degeaba, asa ca te las pe tine sa dai in continuare lectii si sa faci muschi pe malul apei. Si daca eu sunt "pe langa" si tu atat de priceput, pune o poza sa vedem in ce punct se echilibreaza lansetele tale mirobolante.