• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Manns: Nu am pescuit modelul ala de la Dragon si nu ma pot pronunta ,am spus ca pescuiesc cu Dragon X-Treme si lanseta nu e "supraevaluata", asa ca nu e cazul sa generalizam.
Jale....Bash
Ce ti se pare asa jalnic ? Faptul ca pescuiesc cu o lanseta pe care tu nu ai pus mana dar afirmi ca toate lansetele marcii respective sunt supraevaluate ?! Lanseta pe care ai avut-o si spui ca nu duce nici jumatate din greutatea data de producator, am scuturat-o in magazin si am spus ca pare firava, dar nu ma pot pronunta daca nu o pescuiesc. Sunt persoane care pescuiesc doar cu rangi si daca le pica in mana o lanseta mai blanda pe varf traiesc cu impresia ca cea din urma e supraevaluata ca putere. Daca te afli in categoria asta e normal sa percepi astfel o lanseta. Personal am pescuit mult timp cu echipament subdimensionat si prefer drilurile cu emotii decat sa aduc pestele pe sus cu un ciomag, in definitiv drilul ofera placerea pescuitului...in fine, fiecare pescuieste cum si cu ce doreste. Eu nu mai sunt demult adeptul lansetelor foarte rigide . In timp multi au realizat beneficiile pescuitului cu alte tipuri de lansete (ma refer la pescuitul cu gume), altii insa au ramas ancorati in trecut si prefera lansetele alea care se vindeau si se vand inca cu bani prea multi decat ofera. Am vrut sa dai mai multe amanunte despre cum ai ajuns la concluzia ca lanseta aia nu lucreaza corect cu mai mult de 10 gr, dar ai ales sa afisezi suficienta, ulterior devenind chiar artagos si ironic, spunand ca "ne explica manns cum e cu varful, cat se indoaie"... si restul. Da, pentru mine daca varful lansetei revine instant la pozitia initiala dupa ce ridici bila de pe substrat ,inseamna ca lucreaza optim cu greutatea respectiva .

Edit: Discutiile offtopic au fost sterse sau editate, nu au legatura cu lansetele de salau. Nu ne intereseaza carcote vechi aduse de pe alte forumuri si nici deconspirari. Nu am suficient timp sa stau de moderari si mai ales in perioada sarbatorilor. Cred ca e suficient cat v-ati atacat intre voi si nu va face cinste niciunuia. Sa revenim la pescuit

Eu mi-am zis parerea despre lanseta Dragon sf-x superfast 7-25 g si sora ei 10-35g. Am avertizat pescarii care si le comanda ca sunt supraevaluate. Si da. Sunt!!! Atentie doritorilor. Nu am avut alte Dragoane, nu am facut alte afirmatii. Faptul ca tu recunosti acum ca nu detii modelul despre care vorbeam dar ma contrazici a 3-a oara... aia e jalnic. Nu am avut nici o lanseta prea rigida... Si eu prefer cele carora le misca varful. Si aia era inca o concluzie trasa de tine aiurea....

Laoedi, nu mi-ai zis nimic despre Silverado... :(
Este un bat usor(84g), cu conicitate nu foarte pronuntata( varf 1,3, butt 13), echilibrat bine, senzitivitate satisfacatoare, pe scala 1-10 dau 7(are arbori de pluta sub mandrina iar inelele sunt putine si mari), nu este extra fast dar e un fast real, si are tinuta de jiguit f buna cu greutati de la 3 la 7 g plus guma, fiind suficient de rigid. Contrar aspectulu fragil e un bat care rezista . Senzitivitatea se poate imbunatati semnificativ cu alti arbori si alte inele. Devine bat de top dupa parerea mea.

Ultima editare de un moderator:
Am auzit de Silverado ca ar fi cel mai cel mai la sensivitate ... mult peste un sc V. Dar daca tu ii dai un 7 insemna ca oamenii doar vb fără să cunoască prea mult. Merci de info Boje. Apreciez

Silverado serie este peste ScV serie fara nici un dubiu, dar orice lanseta se poate imbunatati.Lanseta mea a fost imbunatatita de Boje, tocmai pentru ca am vrut sa obtin maximul din ea.Intr-adevar inelarea de serie lasa de dorit, dar nu uitati ca blankurile Graphiteleader nu se gasesc in nici un magazin fizic sau online.Per total eu sunt foarte multumit de Silverado(chiar si asa cum era inelat de serie) si nu l-as da pe nici un St Croix sau Nrx.Parerea este strict personala...O sa revin cu poze cu lanseta in urma modificarilor pe topicul dedicat.

Eu mi-am zis parerea despre lanseta Dragon sf-x superfast 7-25 g si sora ei 10-35g. Am avertizat pescarii care si le comanda ca sunt supraevaluate. Si da. Sunt!!! Atentie doritorilor. Nu am avut alte Dragoane, nu am facut alte afirmatii. Faptul ca tu recunosti acum ca nu detii modelul despre care vorbeam dar ma contrazici a 3-a oara... aia e jalnic. Nu am avut nici o lanseta prea rigida... Si eu prefer cele carora le misca varful. Si aia era inca o concluzie trasa de tine aiurea....
Eu am spus de la inceput ca nu am pescuit lanseta la care faci referire, am afirmat doar ca posesor de X-treme ca modelul pe care il pescuiesc e o lanseta cinstita si lucreaza bine in plaja de putere data de producator. Ti-am spus doar ca nu trebuie generalizat si nu te-am contrazis. mi-am exprimat doar nedumerirea cum o lanseta cu puterea pana in 35 gr ajunge la limita cu 10 gr.

Eu am spus de la inceput ca nu am pescuit lanseta la care faci referire, am afirmat doar ca posesor de X-treme ca modelul pe care il pescuiesc e o lanseta cinstita si lucreaza bine in plaja de putere data de producator. Ti-am spus doar ca nu trebuie generalizat si nu te-am contrazis. mi-am exprimat doar nedumerirea cum o lanseta cu puterea pana in 35 gr ajunge la limita cu 10 gr.
Cea pana in 25 g se termina pe la 10.... de asta si ziceam ca am trimis-o inapoi cerand in schimb cea de 10-35 g care e ok pana la 20 g.
Daca afirmatiile tale ca nu inteleg eu ce inseamna incarcarea unei lansete sau ca nu inteleg cum lucreaza o lanseta mai putin rigida in plaja ei de putere, nu sunt contraziceri, atunci ai dreptate... nu m-ai contrazis. Fire intinse.

He,he...
Sunt persoane care pescuiesc doar cu rangi si daca le pica in mana o lanseta mai blanda pe varf traiesc cu impresia ca cea din urma e supraevaluata ca putere.
Sunt persoane care nu știu să pescuiască.
Am cunoscut oameni,de altfel la curent cu părerile de pe site-uri, care pescuiau pe apa curgătoare făcând manevre specifice metodei drop-shot avand dotarea de jig greu.
Ăla ce sa mai înțeleagă de la o lanseta ?!

Am vazut in mai multe comentarii cum ca daca varful se indoaie cand ridici jigul de pe substrat nu ar fi bine. Nu inteleg de ce. Nu asta cautam in lansetele extrafast?
Asta e conceptia celor care pescuiesc cu lansete foarte rigide sau supradimensionate. La orice lanseta se indoaie varful cand o pescuiesti in treapta superioara de putere si in astfel de cazuri ,unii ajung la concluzia ca atunci cand se indoaie varful, lanseta e la limita (nu duce puterea data de producator).
Puterea unei lansete e direct proportionala cu conicitatea blankului, nu are nicio legatura cu cat de mult se indoaie varful (aia tine de actiune). Ca exemplu avem lansetele cu varf blectorat, care se indoaie si cu greutati mici dar pot fi mai puternice decat o lanseta cu varf foarte rigid.
Japonezii au o alta filosofie de constructie a blankurilor, acestea nu au o conicitate foarte pronuntata, majoritatea lansetelor lucreaza parabolic in dril si in acelasi timp sunt foarte puternice (nu ajungi in situatia de a nu mai avea control atunci cand e un peste mare la capatul firului).

Cea pana in 25 g se termina pe la 10.... de asta si ziceam ca am trimis-o inapoi cerand in schimb cea de 10-35 g care e ok pana la 20 g.
Daca afirmatiile tale ca nu inteleg eu ce inseamna incarcarea unei lansete sau ca nu inteleg cum lucreaza o lanseta mai putin rigida in plaja ei de putere, nu sunt contraziceri, atunci ai dreptate... nu m-ai contrazis. Fire intinse.
Reciteste ce am scris acolo, ai tras niste concluzii gresite, nu am afirmat ca nu intelegi, iti ceream doar niste detalii suplimentare pentru ca eram nedumerit cum o lanseta nu lucreaza cu nici jumatate din greutatea data de producator.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Japonezii au o alta filosofie de constructie a blankurilor, acestea nu au o conicitate foarte pronuntata, majoritatea lansetelor lucreaza parabolic in dril si in acelasi timp sunt foarte puternice (nu ajungi in situatia de a nu mai avea control atunci cand e un peste mare la capatul firului).
Exact asa este si este unul dintre motivele pentru care imi plac deosebit de mult.

Asta e rigida? Scuze dar eu nu o vad asa.De altfel rigid este antonim cu elastic in dictionar
Deci ,cu tot respectul,rigid si elastic concomitent nu prea merge.
Probabil rapida si elastica voia sa spuna.
Oricum, mai mult decat nivelul de preferinta personal, nu prea vad plusuri majore intre o japoneza cu actiune ca cea de sus si o americanca cu varf mai permisiv. Vorbim strict de actiune a batului si doar pt pescuitul la plastice moi.
Si da, personal sunt fan si daca tipul de pescuit permite, prefer oricand lansete parabolice, de se fac complet U, fata de altele.
Daca cineva vede avantaje...poate ma lamureste si pe mine.