• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Imi poate spune cineva daca dragon x treme 10-35 e supra evaluata? Si daca e senzitiva pt salau?
Am tot citit despre Dragon xtreme pe aici si m ar interesa o parere despre dragon xtrem 2,10 actiunea 10-35! Citisem ca dragonul e supra apreciat ca putere si vroiam sa stiu parerea unui posesor! Multumesc!!

Ma interesa daca se poate pescui si cu jig de 10 g !

Ultima editare de un moderator:
Imi poate spune cineva daca dragon x treme 10-35 e supra evaluata? Si daca e senzitiva pt salau?
Am tot citit despre Dragon xtreme pe aici si m ar interesa o parere despre dragon xtrem 2,10 actiunea 10-35! Citisem ca dragonul e supra apreciat ca putere si vroiam sa stiu parerea unui posesor! Multumesc!!

Ma interesa daca se poate pescui si cu jig de 10 g !
Eu o am pe cea de 2,30m cu puterea 10-35gr si iti spun ca e "in mintile ei" cu 30 de grame.

Multumesc manns! Duce si jiguri de 10 g?
Daca pescuiesti de pe mal ar fi mai bine sa te orientezi spre cea de 2,30m. Inelele sunt dispuse corect si lanseurile sunt lungi si precise . Eu o pescuiesc pe rauri cu jig de la 14 la 21 gr, cu 10 gr nu am pescuit-o dar nu ar trebui sa-ti faci probleme, se incarca bine si cu jig de 10 gr, tinand cont ca si guma cantareste peste 5 gr.

Daca pescuiesti de pe mal ar fi mai bine sa te orientezi spre cea de 2,30m. Inelele sunt dispuse corect si lanseurile sunt lungi si precise . Eu o pescuiesc pe rauri cu jig de la 14 la 21 gr, cu 10 gr nu am pescuit-o dar nu ar trebui sa-ti faci probleme, se incarca bine si cu jig de 10 gr, tinand cont ca si guma cantareste peste 5 gr.
Pescuiesc si de pe mal dar mai rar! Acum imi trebuie pt o pescuiala in olanda din barca unde nu ma intereseaza gramajul mic dar in romania ma interesa daca merge si in plaja de jos! Vroiam sa mai intreb daca e vreo diferenta intre x treme zander si cea fara zander? Pe unele siteuri sunt zander pe unele nu ..!

Mi-am luat ieri 2 lansete noi, seria Spro SolidZ de 1.8m, una data pana in 30gr si una pana in 15gr. Sunt bete din carbon solid - in ultima vreme am un piticut cu chestia asta.

Cea de 30gr are actiune fast si pare destul de puternica, varful e destul de finut, nu chiar ca la ron thompson despre care am mai postat pe aici. O lansetuta echilibrata, maner ergonomic , inele imitatie K. Pare super pentru pescuit din barca. La prima scuturare imi place. Nusunt sigur de gama de greutati pe care le lanseaza, e destul de rigida si chiar daca are varful finut nu cred ca merge pe greutati mici gen 5gr. O sa vad dupa ce o pescuiesc.

Cea de 15gr e mai progresiva, pare o lanseta ok pentru biban/clean. Comparativ cu un premier ML pare ceva mai moale.

Inca nu le-am pescuit, revin cu impresii dupa primul pescuit. Daca le-a pescuit cineva il rog sa dea mai multe informatii.