• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pai acum daca le-ai luat, ce mai conteaza? Sunt ok, mergi la pescuit cu ele si iti vei da seama in timp daca ai nevoie de mai mult sau nu

m-am mai documentat pe forum si am gasit multe lucruri interesante dar tot bugetul e cel care decide deocamdata, am gasit
Lansetă WFT Penzill Medium 2.40m 4-18g
si
Lanseta D.A.M. Effzett Nova Spin 2.4m 7-28g M

daca cineva poate sa-mi dea vreo informatie....

Ultima editare de un moderator:
Poate totusi ma indrumati intre cele doua pe care s-o aleg, nu prea mai am timp la dispozitie as vrea sa plec in doua saptamani in delta si vreau s-o iau inainte de plecare, mai am inca una luata de cativa ani este un Fortuna Spin MH 2.70m - 10-40g si mi se pare un pic cam rigida cred ca-i buna pentru greutati mai mari. Pana cand o sa intre spinning-ul in sange bine si o sa iau lansete mai senzitive ...... probabil ca mai dureaza ceva timp.helppp

adiwolf

Moderator
Membru personal
iulian.m
nici una din lansetele indicate de tine nu are nimic a face cu pescuitul salaului la spining cu plastice(gume), in mod dedicat.
in schimb, poti pescui salaul cu orice tip de lanseta, cu mai mult sau mai putin succes, iar asta depinde de atat de multi factori incat echipamentul de incepator ar trebui sa fie unul din cei mai mici factori.
in Delta, nu ai nevoie de gramaje foarte mari, 7-14gr fiind mai mult decat suficient - dar atentie vorbim de Delta nu de Dunare si bratele sale navigabile unde vei avea nevoie de gramaje si implicit de lansete cu puteri mult mai mari

sa fiti iubiti va rog vreau un raspuns. montura ofset; carolina sau texas merge pe rau sau merg amandoua. am luat niste carlige ofset de 05 nogales si are o gumita .unde trebuie safie gumita in fata la cap sub capul shadului sau sub corp ? multumim!!!

eu am un dragon extrem zander de 2 . 30 de10 -35 gr pescuiesc pe somes dar sunt incepator . simt gigul cand atinge fundul nu simt daca bate guma dar simt cum bate ripin rapul adica voblerul de 14 gr oare ce spun baieti este ok?

eu am un dragon extrem zander de 2 . 30 de10 -35 gr pescuiesc pe somes dar sunt incepator . simt gigul cand atinge fundul nu simt daca bate guma dar simt cum bate ripin rapul adica voblerul de 14 gr oare ce spun baieti este ok?
Daca simti fundul cu bile din palierul de jos al plajei de aruncare cel mai probabil e ok batul si in general ceea ce scotea firma Dragon pentru jigging la salau se preta bine la acest stil . Nu tre sa simti cum bate guma ci contactul cu fundul si tacul, atat.

am cumparat un pachet de carlige ofset de 5/ 0 si are o gumita pe fiecare carlig. cand pun sadul pe carlig nu stiu unde trebuie sa stea gumita. am specificat cu scrisul pe leptop nu ma prea pricep cu unele litere nu de mult il am dar ma voi stradui. multumesc pentru antelegere.

am cumparat un pachet de carlige ofset de 5/ 0 si are o gumita pe fiecare carlig. cand pun sadul pe carlig nu stiu unde trebuie sa stea gumita. am specificat cu scrisul pe leptop nu ma prea pricep cu unele litere nu de mult il am dar ma voi stradui. multumesc pentru antelegere.
Cumva cred ca scrisul tau nu prea are de a face cu manuirea tastelor de la laptop ci mai degraba cu cunoasterea normelor de punctuatie si a gramaticii .Nu-i bai si totul e ok atunci cand se si intelege ce vrei sa spui (ca doar nu suntem aici la scoala )insa, uneori nu primesti raspunsuri tocmai pentru ca lumea nu stie daca intrebi si , daca da, ce anume vrei sa intrebi. Un punct, o virgula, un semnul intrebarii, strecurate pe ici pe colo pot face minuni . bucurostare
Pune te rog o poza sau un link cu produsul si poate te putem indruma . Esti sigur ca-i gumita si nu Tungsten ? (ca si ala se simte ca un silicon mai tare la pipait dar are rolul de greutate pe chila si poate fi mutat mai sus sau mai jos pe curbura carligului) .

tungstenul cred ca este lestul . pe carlig chiar este ogumita , cred ca fixeaza sadul, dar nu stiu unde trebuie asezat. nu este vorba de gramatica . serios inca nu am purtat o conversatie pe net cu nimeni , primi santeti voi . sunt probleme cu literele mari, cu punctul , liniuta,
ț
ș vezi deja nu merge bine . un pic ma grabesc caci ma pregatesc pe maine la un pescuit pe somes.

exact bogdane !!

cu pozele mai greu . ar trebui sa exersez mai mult.

deci unde se pune stoperul de silicon ? infata shadului pe carlig, sub shad la corp , sub cap ? gandescccc