• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Merci Zamfi! am intrebat pentru ca sunt bete cunoscute si doream parerea cuiva care o are. Daca doream sa cumpar un Rapture / Capture si o mulineta Daiwa sigur primul raspuns ma multumea... dar ghinion.... am in proportie de 80% mulinete shimano.... mai am 2 ryobi, 2 okume si un penn.

RYOBI cand cumpar o lanseta stiu la ce sa ma astept. Am rupt cateva pana acum si toate din prostia mea. Mai putin un Dragon Nano Spin care a pleznit la 2 cm de varf intr o teapa data unui avat. Am scos pestele si nu stiam de unde dracu are un inel de varf in bot :)))

Acum la Dunare de pe mal folosesc un Penzill shad control 14-58 g, lungime 2.65m si 150g. Un bat foarte corect pentru pretul lui, cu care am scos strapi de 1-2 kg direct din apa pe mal, fara grip sau minciog. Pentru locurile unde mai intra somn am un xzoga black mamba 80 mhf (cu asta poti sa bati covoare) dar la 180g se imperecheaza cu ceva de minim 4000 shimano, asa ca nu mi place sa pescuiesc intensiv cu el. Pentru partide exclusiv la avat am o lanseta de seabass, Yamaga Early plus 95ML. Astea 3 le folosesc la Dunare, de pe mal. Din barca, la Dunare, dau mai rar, asa ca am un singur bat, megabass blizzard manipulator 10-32g.

Cumva oscilez intre a mi face un custom si a lua un st croix ES86HF2. De la st croix am o singura lanseta ( un trout series plus, un blanc scII montat pentru pescarii de pastrav italieni (inele fuji k si maner split grip) pe care o folosesc cu preponderenta la clean pe Neajlov, unde a scos stiuca de 3kg fara probleme.

intrebarea ramane valabila, ma intereseaza cat de aproape de realitate este plaja de gramaje la TR76 Super Shore MH. Lanseta o voi folosi probabil la anu, deci am timp sa reflectez.

Merci Zamfi! am intrebat pentru ca sunt bete cunoscute si doream parerea cuiva care o are. Daca doream sa cumpar un Rapture / Capture si o mulineta Daiwa sigur primul raspuns ma multumea... dar ghinion.... am in proportie de 80% mulinete shimano.... mai am 2 ryobi, 2 okume si un penn.

RYOBI cand cumpar o lanseta stiu la ce sa ma astept. Am rupt cateva pana acum si toate din prostia mea. Mai putin un Dragon Nano Spin care a pleznit la 2 cm de varf intr o teapa data unui avat. Am scos pestele si nu stiam de unde dracu are un inel de varf in bot :)))

Acum la Dunare de pe mal folosesc un Penzill shad control 14-58 g, lungime 2.65m si 150g. Un bat foarte corect pentru pretul lui, cu care am scos strapi de 1-2 kg direct din apa pe mal, fara grip sau minciog. Pentru locurile unde mai intra somn am un xzoga black mamba 80 mhf (cu asta poti sa bati covoare) dar la 180g se imperecheaza cu ceva de minim 4000 shimano, asa ca nu mi place sa pescuiesc intensiv cu el. Pentru partide exclusiv la avat am o lanseta de seabass, Yamaga Early plus 95ML. Astea 3 le folosesc la Dunare, de pe mal. Din barca, la Dunare, dau mai rar, asa ca am un singur bat, megabass blizzard manipulator 10-32g.

Cumva oscilez intre a mi face un custom si a lua un st croix ES86HF2. De la st croix am o singura lanseta ( un trout series plus, un blanc scII montat pentru pescarii de pastrav italieni (inele fuji k si maner split grip) pe care o folosesc cu preponderenta la clean pe Neajlov, unde a scos stiuca de 3kg fara probleme.

intrebarea ramane valabila, ma intereseaza cat de aproape de realitate este plaja de gramaje la TR76 Super Shore MH. Lanseta o voi folosi probabil la anu, deci am timp sa reflectez.
Daca esti obijnuit sa rupi ia doua sa ai de schimb :)
Pana la urma e doar o parere.. faci ce vrei cu banu tau.

Daca esti obijnuit sa rupi ia doua sa ai de schimb :)
Pana la urma e doar o parere.. faci ce vrei cu banu tau.
tot nu mi ai raspuns.... ai lanseta? ai rupt vreun matagi super shore MH pana acum? poti pune o foto cu unul rupt de altcineva?

de rapture/capture stiu ca sunt bune... daiwa la fel .... dar eu intrebam de TR76 Super Shore MH nu de ML sau M

As aprecia sa oprim aici discutia asta, daca nu ai lanseta nu are rost sa dai sfaturi (doar ca ai auzit tu ca se rup). Merci!

tot nu mi ai raspuns.... ai lanseta? ai rupt vreun matagi super shore MH pana acum? poti pune o foto cu unul rupt de altcineva?

de rapture/capture stiu ca sunt bune... daiwa la fel .... dar eu intrebam de TR76 Super Shore MH nu de ML sau M

As aprecia sa oprim aici discutia asta, daca nu ai lanseta nu are rost sa dai sfaturi (doar ca ai auzit tu ca se rup). Merci!
thumbup

Astazi am vazut doua lansete inelate cu fuji K una era de serie rama inelelor era argintie inelele erau f solide alta custom montata de Sava rama neagra gun smoke f fragila puteti sa mi spuneti care sunt codurile inelelor cred ca erau alconite pastila la ambele, alea fragile nu mi inspirau incredre mai ales ca erau montate pe un legend H pana n intr un oz jumate.Alea solide m am uitat in catalogu St Croix si erau date Fuji® K-Series tangle-free guides with Alconite® rings and Corrosion Control™ (CC™) matte finish frames.Am cautat coduri dar nu m-am edificat intreb pt ca nu as vrea sa am o lanseta cu inele alea fragile

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu duce. Comparativ mi se pare putin lipsit de putere pe cotor insa nu ca cel de 17gr. Nrxul meu nu este la fel de senzitiv ca un NRX normal de apa dulce insa... pentru mine e mai bun.

adiwolf

Moderator
Membru personal
adiwolf , ce xtreme mh xfast ai? Cate grame duce?
ST. CROIX Legend Extreme, LEXS70MHF, 2.13m, 10-21gr, 8-14lb,
ea este data ca fast, dar eu o simt xfast. asta prin comparatie cu Legend Elite ce l-am avut anterior.
blancul pe varianta spining este dat la 21gr dar acelasi blanc pe varianta casting este dat 28gr
duce acel 28gr daca asta te interseaza, dar nu 30-35!!
eu il pescuiesc de regula cu 10-20gr, insa dau si cu 7gr (toate gramajele se inteleg + guma)
comparativ cu NRX-ul lui Claudiu.............sunt subiectiv, dar sunt bete total diferite
NRX-ul este mult mai permisiv pe var si cu rezerva mare pe talon, Extrem-ul este mai ranga si zic eu cu destula rezerva pe talon dar se simte diferit din cauza manerului foarte scurt
Extrem-ul este de serie, iar NRX-ul este custom - doua lucruri total diferite

Cait o lanseta de voblere...ceva moderat fast...sa arunce ok si un rapala ssr de 7 dar si un dorado drunk de 20g sau un slider de la salmo...oare gasesc ceva ok pana in 400 de lei?

adiwolf

Moderator
Membru personal
pretul este mai mult decat ok si nu numai ca merita, dar aproape ca nu trebuie ratata.
acuma, fiecare face cum crede si cum il tine buzunarul.

Cait o lanseta de voblere...ceva moderat fast...sa arunce ok si un rapala ssr de 7 dar si un dorado drunk de 20g sau un slider de la salmo...oare gasesc ceva ok pana in 400 de lei?
sa nu imi spui ca pescuiesti cu slidere si glidere la salau !!!
altfel nu vad de ce naiba ai cere sfaturi pentru o astfel de lanseta pe un topic dedicat lansetelor pt pescuitul salaului !!!!