• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

AlexH

Moderator
Membru personal
Acum mi-a trecut prin minte o chestie (vanzad postarile de la sectiunea vanzari) legata de senzitivitatea lansetei la pescuitul cu jig sau mai degraba de perceptia de senzitivitate pe care o au pescarii. As vrea sa facem asta ca sa inteleaga si incepatorii ca cel mai probabil aceeasi lanseta lasa "impresii" diferite mai multor pescari.
Deci, daca ati avut o lanseta de pescuit la jig, caruia stiti ca ia-ti facut sau ii puteti face o descriere cat mai reala si ati vandut-o ar fi excelent daca primim un feedback de orice fel de la noul proprietar (de preferat ceva care sa descrie aceleasi caracteristici, dar cat se poate de reala). Aici nu ar trebui tinut cont de subiectivitate sau obiectivitate, din punctul meu de vedere ca stim cu totii cum sta treaba. Spune-ti doar ce simtiti.

De preferat ar fi sa auzim parerile pescarilor care sunt colegi de forum, dar daca unul din ei nu are cont aici ne bazam pe sinceritatea celuilalt. Tineti cont ca asta poate sa-i ajute pe noii pescari in alegerea calitatilor unei lansete, nu neaparat in alegerea unui model anume.

Eu pot descrie o lanseta pe care o am... pe care am luat o pentru salau, pentru ca era laudata pe forumuri ... dar acum o folosesc la avat. E vorba de un Dragon Nano Force 2.35m 6-28g. Eu nu am perceput o ca fiind senzitiva.... si am pescuit o cu toata plaja de jiguri.... dar daca citeai ce scriau altii...

In mintea mea senzitiva nu inseamna sa urmaresc varful sau firul pe apa, iar cand am semnal pe astea sa dau teapa. Senzitiv ar insemna sa dau lanseta respectiva unui orb si sa stie cand sa dea teapa. Cu alte cuvinte pe inserat, vant si apa cu valuri, fara sa ma uit la varf, lanseta imi transmite ca am un atac, sau ca jigul a cazut pe substrat (substrat care e piatra sau pamant, are praguri etc.).

In concluzie.... Dragonul ala nu transmitea nimic, indiferent de greutatea jigului sau firul folosit.
Nu o sa il vand, este ok pentru avat sau ca lanseta de rezerva cand vrea nevasta sa pescuiasca :)))

AlexH

Moderator
Membru personal
Poate ca nu ma-am facut inteles mai exact. As vrea sa fie expuse aici cel putin 2 pareri diferite (deci cel putin 2 posesori) despre fix aceeasi lanseta. Asta ca sa eliminam diferenta si de la custom-uri.
De ex. carbocalm a avut Airrus Stargate MH 5-17 gr pe care a descris-o pe forum. Ar fi extraordinar daca am obtine o parerea de la cel care a cumparat-o acum, bineinteles dupa ce o pescuieste.
Stiu ca poate fi dificil de realizat asta, dar merita sa incercam, zic eu.

Ok, am inteles cam ce se vrea... asa ca mai jos poastez ce spun altii de Nano Force ... dar lansetele respective au ajuns binenteles la vanzare ....

"Un alt bat care face toti banii e Dragon Nano Force, blank Toray, componente Fuji, foarte senzitiv...merita toti banii. Din pacate nu se gasesc la noi, cei care comercializeaza aceasta marca prefera sa aduca in continuare "cozile alea de matura" de la acelasi producator."
"Dragon Nano Force 8.6' (2,40m), 8-35gr,actiune fast, greutatea 147gr-lanseta este pescuita o singura data. O lanseta ideala de salau pe rauri mari sau Dunare, foarte senzitiva si robusta. "
"de azi sunt si eu fericitul posesor al unui Nano Force... ce sa zic, am lansat imaginar toata ziua prin bucatarie. din punctul meu de vedere, la banii astia, e super piesa. nu stiu ce ziceti voi, dar mi se pare ca finisajele si atentia la detalii sunt peste limita. la capitolul aspect, nu pot sa-l compar cu nicio lanseta pe care o am sau am avut-o. e foarte misto lucrata. si ii pleaca varful asa, intr-un mare fel. abia astept s-o incalt cu o mulineta bine echilibrata si sa ne imprietenim pe balta. ciudat e ca desi e 4-21 grame, are rezerva pe talon ca la alea de 10-30 gr. pe scurt, nu ma platesc astia de la Dragon, dar lanseta e un best-buy!!! clar. am pipait ceva modele noi pe la targ, una singura mi-a placut de la colmic. am vazut apoi si pretul. 1550lei. pai scuze, poate dragonul asta are cu 5grame in plus... dar diferenta de gramaj e mai scumpa ca aurul. am mai vazut niste megabass-uri interesante. dar ce vorbim aici. daca o colantezi colmic si o vinzi la 1200 lei gasesti destui s-o aprecieze. pt cine vrea s-o pipaie, sa ma duca pe o balta plina de peste si i-o dau in test
) glumesc, eu sunt foarte incantat de batzul asta. "

Poate ca nu ma-am facut inteles mai exact. As vrea sa fie expuse aici cel putin 2 pareri diferite (deci cel putin 2 posesori) despre fix aceeasi lanseta. Asta ca sa eliminam diferenta si de la custom-uri.
De ex. carbocalm a avut Airrus Stargate MH 5-17 gr pe care a descris-o pe forum. Ar fi extraordinar daca am obtine o parerea de la cel care a cumparat-o acum, bineinteles dupa ce o pescuieste.
Stiu ca poate fi dificil de realizat asta, dar merita sa incercam, zic eu.
E irelevant , daca te uiti in anunturile in care se vind lansete de salau, toate, indiferent de marca si pret sunt senzitive, mega senzitive, etc.
Sa nu mai vorbim ca fiecare percepe diferit senzitivitatea unei lansete, mai conteaza si ce alte lansete a pescuit cel care isi exprima parerea, ce experienta are "pe apa" nu la tastatura..
Unii asociaza senzitivitate cu rigiditatea si simt doar daca pescuiesc cu o ranga. Unii simt un prag sau cand le cade bila pe substrat si cu o coada de matura in timp ce altii nu sunt in stare sa simta un atac cu o lanseta .
Unii realizeaza ca senzitivitatea aia care te face sa simti cum da din coada guma in apa ,costa ceva bani si aleg sa investeasca sume importante. Altii spera ca pot gasi senzitivitatea aia suprema in lansete de 50-100 de euro si o cauta la nesfarsit ,eventual mai pulsand 50 de euro . Unii prind salau cu lansete din categoria asta de pret in timp ce altii nu reusesc sa prinda cu lansete de top ,eventual dau teapa la fiecare creanga, bolovan sau prag ca deh, simt tot cu lanseta aia scumpa.

E irelevant , daca te uiti in anunturile in care se vind lansete de salau, toate, indiferent de marca si pret sunt senzitive, mega senzitive, etc.
Sa nu mai vorbim ca fiecare percepe diferit senzitivitatea unei lansete, mai conteaza si ce alte lansete a pescuit cel care isi exprima parerea, ce experienta are "pe apa" nu la tastatura..
Unii asociaza senzitivitate cu rigiditatea si simt doar daca pescuiesc cu o ranga. Unii simt un prag sau cand le cade bila pe substrat si cu o coada de matura in timp ce altii nu sunt in stare sa simta un atac cu o lanseta .
Unii realizeaza ca senzitivitatea aia care te face sa simti cum da din coada guma in apa ,costa ceva bani si aleg sa investeasca sume importante. Altii spera ca pot gasi senzitivitatea aia suprema in lansete de 50-100 de euro si o cauta la nesfarsit ,eventual mai pulsand 50 de euro . Unii prind salau cu lansete din categoria asta de pret in timp ce altii nu reusesc sa prinda cu lansete de top ,eventual dau teapa la fiecare creanga, bolovan sau prag ca deh, simt tot cu lanseta aia scumpa.
În tot ceea ce spui ai perfecta dreptate. Cred ca pe langa o lanseta de calitate trebuie avut in vedere factorul uman, adică mâna pescarului care este la fel sau chiar mai importantă decât ansamblul in sine. Si aici la factorul uman intervine inevitabil perseverența sau timpul petrecut pe apa, cât și determinarea, pasiunea și latura aceea pur subiectivă pe care o voi denumi popular " ce simte", nu ansamblul ci pescarul.

Ca in majoritatea cazurilor, adevarul e la mijloc, mana conteaza intr-o proportie covarsitoare, dar in perioadele in care salaul e mofturos ,lanseta face diferenta .
Concluzia : o lanseta mediocra in mana unui pescar priceput prinde mai mult peste decat o lanseta de top in mana unuia nepriceput .
Asa ca "pescarule" (vorba lui nea Smetrie :))) ) ,daca n-ai mana si instinct nu spera ca o lanseta de top te va transforma intr-un pescar desavarsit , pentru cei asemeni tie Dumnezeu a creat cleanul, bibanul. avatul,stiuca, somnul si omul a creat voblerele, oscilantele, rotativele.
E la fel ca in soferie, reflexele se creeaza prin exercitiu , dar daca n-ai vocatie e cam degeaba.

Salutare tuturor. Eu sunt noul propietar al airrusului. Azi am reusit sa ies sa vad ce poate lanseta :D
Pe scurt e o mega lanseta... Pana acum am pescuit un an cu un dragon x-treme spinn 4-21 g (aprox 1 an) si pot spune ca e o mare dif intre ele.
Ca si senzitivitate nu e foarte mare dif la gramaj de 5g dar la 7g ( cu atat pescuiesc pe bega in mare parte) incepe povestea! airrusul este mult mai rapida, rigida, gata de atack in orice moment.
Sunt 2 lansete complet diferite.
Inca nu am prins ceva ca sa vad cum e in drill, dar am sa tot ies sa vad ce poate..
Singurul minus pt mine e ca nu se echilibreaza cu stradicul c3000fb si cade putin in bot.
trebuie sa vad cum adaug o mica greutate in cotor sau poate e randul sa schimb si mulineta :))

Wily , ma bucur mult ca iti place. Cu o concentrare de 100% (poate suna aiurea dar eu cred ca e nevoie de asta la salau), vei vedea ca nu te face de ras nici cu 5gr, dar asta dupa ce vei incepe sa cunosti lanseta.
Ca idee, eu la inceput am zis ca nu poate fi pescuita cu mai putin de 10gr+guma.
Bine , comparatia cu Dragonul , nu este tocmai corecta, pentru ca joaca in ligi diferite , dar asta a fost singurul tau reper.

Sper sa iti placa atat demult incat sa ii faci modificarile pe care le intentionam si eu.

... Asa ca "pescarule" (vorba lui nea Smetrie :))) ) ,daca n-ai mana si instinct nu spera ca o lanseta de top te va transforma intr-un pescar desavarsit
Manns, eu sunt in categoria de care zici, fara mana, instinct si reactie rapida.
Am ales sa cumpar lansete bune, senzitive, sperand sa compenseze cumva aceste neajunsuri.
Altfel gandestete ce catastrofa iesea: si cu belele si cu un par in mana - Nici o sansa.
Nu vreau sa renunt la a da dupa salau, sperand cu timpul sa mi se mai ascuta simturile.

Adrian Sb
Un lucru pozitiv e acela ca ai sarit cateva etape si ti-ai cumparat de la inceput lansete de calitate, majoritatea am inceput de jos, "arzand" toate etapele .
Restul depinde de tine, e chestie de exercitiu, deprinderile le capeti pe malul apei. cu cat mai mult timp petrecut acolo cu atat mai bine. E drept ca unii au nativ reflexe mai bune decat altii ,de asta am asociat pescuitul cu gume la salau cu soferia . Pentru ca am amici cu care merg la pescuit si in timp ce unii pescuiesc relaxat si inteapa instant ,natural, nefortat, altii sunt crispati,se concentreaza maxim ,nu-si iau ochii de pe fir, pescuiesc incordati ,nici nu poti vorbi cu ei pentru ca de fapt vorbesti singur (le trec vorbele pe langa urechi)....pentru cei din urma ziua de pescuit nu e una relaxanta si pleaca acasa ca dupa o zi grea de examen .
Si apropo de reflexe . Acum 3 ani am pescuit aproape tot sezonul la stiuca si m-am temperat constient sa nu mai intep instant ,ulterior cand am revenit la salau am avut cateva rateuri monumentale datorita delay-ului de cateva fractiuni de secunda, capatat . Personal pe balta prefer sa pescuiesc cu lansete mai blande, cu una rigida un procent important din teapa il realizeaza lanseta .
De asta cred ca exercitiu si perseverenta conteaza cel mai mult in pescuitul salaului cu gume, o zi de pescuit conteaza mai mult decat 100 de pagini de teorie citite. Am mai spus ca sunt persoane care pescuiesc cu lansete din clasa mica-medie de pret si prind peste mai mult decat unii care au lansete de top si nu au deprinderi , pentru ca in timp s-au obisnuit atat de bine cu lanseta incat au invatat "sa o citeasca" ,ajungand sa o exploateze la maxim.
Altii schimba regulat lansetele traind cu impresia ca de acolo e problema, gasindu-i fiecareia cate un neajuns, sperand ca exista una care sa le prinda singura pestele si eventual sa i-l aduca la poza. Si cand spun asta nu fac referire la cei care urmaresc a face un progres, trecand la o clasa superioara de calitate ci la cei care schimba n marci in aceeasi categorie de pret , sperand sa o gasseasca pe cea la care faceam referire in fraza anterioara.

Corect , cu precizarea ca Adi nu a ars etape.Ultimul lui bat de salau era un Legend M din doua bucati care a suferit un accident de barca.Ca acum a comandat doua lansete odata dintr-o bucata...da , este o decizie ferma de a declara razboi salaului ! ;)

in pescuitul salaului cu gume, o zi de pescuit conteaza mai mult decat 100 de pagini de teorie citite.
Da și nu . Depinde mult de cum arată ziua aia in opinia mea. Dacă te duci singur neștiind prea multe , fără sa te documentezi prealabil și faci numa lucrul ăla pe care-l știi ... nu degeaba se zice ca e absurd sa aștepți rezultate diferite aplicând aceeași metoda.
Am mai spus aici ca sportul asta se învață cel mai bine in echipa ( nu degeaba se zice ca 2 prosti au uneori randament mai bun ca un savant) .
Ca idee , înveți mult mai mult și mult mai repede aplicând tehnici diferite pe același loc decât aceeași tehnica pe multe locuri . Cel mai bine înveți mergând pe un loc in care știi sigur ca s-a prins peste , documentandu-te cum se pescuieste eficient locul ăla și punând in practica in teren teoria in special in perioadele cu activitate a peștelui ( fie ca le iei din calendar fie de la “rezultatele partidelor”) . Tre sa fi concentrat la ceea ce faci astfel încât sa știi exact ce ai făcut când ai avut un rezultat pozitiv și cum sa replici chestia aia pe care ai făcut-o. Tre sa parcurgi o întreaga gama de culori, gramaje, mărimi și stiluri de joc pe același loc chiar dacă asta înseamnă sa stai ore întregi ancorat acolo dând ca surdu-n toba. Senzitivitatea unei lansete intra la capitolul “fine tuning “ pestele însă îl prinde tehnica și perseverenta iar, aia înseamnă deopotrivă teorie și practica la un loc.

Ps . Un loc nu e un baraj, ci 2 mp de mal sau maxim 100 mp de apa .