• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ce lanseta folositi pentru stiuca atunci cand pescuiti cu gume? Dar pentru reactive ? Eu am folosit pana acum o lanseta custom pe un blank T-Russel Super Shore ML (3,5-14 grame) dar parca nu e tocmai ce trebuie. E foarte ok la salau dar la stiuca pare un pic cam fara rezerva de putere. Pentru oscilante si voblere, situatia este clara pentru mine, merg pe Lamiglas Skeet Reese pana in 1,5 oz (un pic cam peste ce imi trebuie dar mi-a placut lanseta mult)

adiwolf

Moderator
Membru personal
hai sa le spun si eu cu toate ca tu Claudiul, le stii bine, dar nah, mai invioram putin forumul si mai aflam una, alta.........:)
deci pentru pescuitul stiucii din barca folosesc la reactive, adica linguri si voblere (foarte rar voblere) un bat custom by ASAVA facut la solicitarea mea dintr-un blanc Lamiglas CertifiedPro Fiberglass BXC84-5F, 2,13m, 10,6 - 21,26gr, 12-25lb, 1buc - singurul bat dintr-o bucata ce il detin si de care sunt indragostit!
pentru pescuitul cu plastice din barca am folosit un Assasin pe care l-am maritat si am trecut la Legend Elite-ul cumparat de la Alin, un bat Medium, senzitiv si cu rezerva de putere ce imi permite sa pescuiesc in plaja de 5-17gr fara probleme
pentru pescuitul de pe mal, folosesc un Avid de 8'6" pana la 1oz - universal pt reactive si plastice naughty

Betele mele sunt urmat: Cormoran Black Master 2,70 40-125g, Shimano Vengeance 2,40 20-60g, Baracuda Jet Spin 2,40 10-30g, Centurion Global Sea 2,10 cw nu conteaza ceva de genu 40-60g oricum e din fibra plina relativ greu, care am dat la stiuca si am fost multumit, moale chiar cingo, mai am una de 1,80 albastra e cea din avatar, fibra plina si in rest mai am cateva de Dragonu care am dat cu ele si s-au comportat bine zic eu, ca mulinete am Balzer Alegra Pearl 6300, Baracuda excalibur SMV de 2000, inca o Baracuda Master Spin de 2000 si in rest tot ceva de gen Dragonu Rosu.....la naluci nu fac rabat si nici la fire ... Stima !!!

Sincer nu investesc in scule .... in schimb la fire si naluci nu ma uit la bani, chiar daca mai pierd din ele, au fost si situatii in care am pierdut si 3 naluci intr-o singura zi insumand cam 60 ron....

Ultima editare de un moderator:
Pai...Pentru gume ramane favorit un Avid de 7', medium, modificat de ULK dupa gusturile mele thumbup La reactive am luat un Phenix X9 ,tot de 7' , tot medium ( 5/8 oz) . In functie de loc ,mai ales de pe mal , folosesc un "universal" Avid MH 8'6" ,modificat tot de ULK ,tot dupa mana si gustul meu thumbup Avidurile modificate nu mai seamana cu cele de fabrica...Daca ajung la Vladi ,pentru cele doamne sarite de metru ,pe gume, voi folosi un MHX 7', MH, custom ULK ,care duce 40 g ...

Eu am doar "universale", dau la orice cu ele si la fel de putin prind ca si cei cu echipamente mai specializate cu care ma vad pe balta, acuma un Premier M de 7'6" si un ET Spinblade 10-30 transformat din 3m in 2.2m. Cu astea dau si pe rau la salau, avat.

Eu am 2 bete: Daiwa Exceler MFS 7-21 g. de 1,85 m (cea cu manerul splitat) pe care o folosesc din barca si un Dam Nanoflex Zander Spin 20-40 g. de 2,40 m pe care o folosesc de pe mal - mulineta pentru ambele: Daiwa Exceler X 3000.
Ambele lansete sunt pentru naluci reactive si deja incep sa ma gandesc la achizitia uneia pentru plastice moismoke...sau credeti ca sunt bune si astea pe care le am?

Dam-ul nu cred ca l-am scuturat odata la un prieten.Excelerul nu-l stiu deloc. Poate e bine sa-ti una dedicata gumelor...

Pana am cautat stiuca si cu naluci xxl am avut 4 lansete de stiuca D.A.M Calyber Jerk 2m 56-112 , un par dedicat sliderelor, gliderelor si swimmbaiturilor mari, bat ce sa dovedit un excelent bat de jig cu gume mari dupa customizare. D.A.M Nanoflex 2,7m, 30-60g dedicat lingurilor si reactivelor mari (crankuri, rotative mari , swimmbaituri medii etc.). Lanseta aia am iubit-o efectiv dupa customizare si, desi am scos-o la mezat pe un alt forum , imi vine tare greu sa ma despart de ea (din pacate a ajuns sa stea degeaba avand in vedere ca am renuntat la pescuitul cu naluci mari ). Urmeaza SAGE-ul, care e batul meu de suflet si care la stiuca imi acopera toate nevoile actuale si pe langa stiuca ma serveste si cu minnowuri la salau sau avat si cu micro voblere la clean si biban. Cu plastice performeaza foarte bine la stiuca si salau dar , e putin cam lunga (2,6m) si asa a aparut in trusa Qlp-ul 842 in toamna care a inlocuit, special pentru plastice la stiuca, atat Sage-ul (prea lung) cat si Loomisul MB843 (prea tare). Blankurile de poping Quick Line de la Pacific Bay m-au impresionat atat de tare in pescuitul stiucii sau al salaului cu plastice ( fineturi ) incat sunt tentat sa-mi mai iau unul. Au o actiune foarte placuta in dril si amortizeaza aproape ca o sticla plecarile pestelui.

Hmmm..E foarte greu cu recomandarile...tine foarte mult de mana pescarului ,de apa ,de buget ...Estimeaza te rog un buget ,preferinte ( maner, inele ,greutatea jigurilor,etc) ,o bucata sau doua si sunt convins ca atat eu cat si colegii o sa incercam sa facem recomandari.Atentie,dupa gustul nostru ! Prima recomandare (extrema!) : NU cumpara lanseta fara sa pui mana pe ea TU ,eventual sa o echipezi cu mulineta care urmeaza sa formeze comboul. Hai sa vedem.

Pana am cautat stiuca si cu naluci xxl am avut 4 lansete de stiuca D.A.M Calyber Jerk 2m 56-112 , un par dedicat sliderelor, gliderelor si swimmbaiturilor mari, bat ce sa dovedit un excelent bat de jig cu gume mari dupa customizare. D.A.M Nanoflex 2,7m, 30-60g dedicat lingurilor si reactivelor mari (crankuri, rotative mari , swimmbaituri medii etc.). Lanseta aia am iubit-o efectiv dupa customizare si, desi am scos-o la mezat pe un alt forum , imi vine tare greu sa ma despart de ea (din pacate a ajuns sa stea degeaba avand in vedere ca am renuntat la pescuitul cu naluci mari ). Urmeaza SAGE-ul, care e batul meu de suflet si care la stiuca imi acopera toate nevoile actuale si pe langa stiuca ma serveste si cu minnowuri la salau sau avat si cu micro voblere la clean si biban. Cu plastice performeaza foarte bine la stiuca si salau dar , e putin cam lunga (2,6m) si asa a aparut in trusa Qlp-ul 842 in toamna care a inlocuit, special pentru plastice la stiuca, atat Sage-ul (prea lung) cat si Loomisul MB843 (prea tare). Blankurile de poping Quick Line de la Pacific Bay m-au impresionat atat de tare in pescuitul stiucii sau al salaului cu plastice ( fineturi ) incat sunt tentat sa-mi mai iau unul. Au o actiune foarte placuta in dril si amortizeaza aproape ca o sticla plecarile pestelui.
Blancurile astea Quick Line am auzit si eu ca sunt foarte faine dar nu le-am vazut pentru ca nu am avut posibilitate. Un coleg al meu a vazut unul si ia placut foarte mult. Qlo-ul 842 pe la ce bani iese adus?

Blancurile astea Quick Line am auzit si eu ca sunt foarte faine dar nu le-am vazut pentru ca nu am avut posibilitate. Un coleg al meu a vazut unul si ia placut foarte mult. Qlo-ul 842 pe la ce bani iese adus?
Undeva la 115 dolari dar in lei n-as putea sa-ti spun decat in ziua platii (asta de cand cu dolarul fat-frumos care creste-ntr-o luna cat in 7 ani :p) . Personal n-as lua componente acum decat daca ma arde tare sau daca mai sunt deja aduse in tara si nescumpite. Nu-i cel mai propice moment de investit in bete custom acum decat daca te orientezi catre componente din Europa nu din US sau Japonia (chit ca spunand asta intru in conflict de interese cu mine insumi :) )

SiGi Lures

Handmade Lures
La stiuca folosesc o lanseta construita pe un blank MHX CB-847, cu actiune moderat fast, care arunca pina in 40gr.Merge perfect cu woblere cranck de orice tip, si chiar cu shad-uri de mari dimensiuni.

Undeva la 115 dolari dar in lei n-as putea sa-ti spun decat in ziua platii (asta de cand cu dolarul fat-frumos care creste-ntr-o luna cat in 7 ani :p) . Personal n-as lua componente acum decat daca ma arde tare sau daca mai sunt deja aduse in tara si nescumpite. Nu-i cel mai propice moment de investit in bete custom acum decat daca te orientezi catre componente din Europa nu din US sau Japonia (chit ca spunand asta intru in conflict de interese cu mine insumi :) )
Multam de informatii si nu intri in conflict de interese ci arati seriozitate si corectitudine.