Wurger

Somn
Am zis sa nu ma bag ca eu nu.s cu Oltul.
Dar asa, generic....
Acum se poarta lansetele fast. Daca pui mana pe una si iti dai seama ce face, intoarcere la medium sau mai rau, slow, va fi cu neputinta. Totusi, fiecare grupa de naluci merge mai bine (se zice) pe o anumita actiune si fir. Multi au ajuns insa sa invete sa lucreze orice naluci cu bete fast, pt celelelate avantaje pe care le mai au.
Ca gramaj, depinde la ce stiuci pescuiesti. Sunt cazuri cand marlite de 13cm sar la naluci imense, dar poti avea surpriza sa o inerveze pe o bunică o guma de 7cm. E bine sa fi pregatit. Deci incepand de pe la 10g in sus..... orice e posibil. Eu as incepe de la 15 avand in vedere ca Oltul e râu. Dar are si baraje adanci....
Poate unii vor spune ca de pe mal iti trebuie chiar peste 2.40m. Eu zic ca e suficient. Nu e necesar sa arunci foarte departe si daca e sa intre in craci dupa ce o agati, tot intra. Un 2.70 va fi mult mai greu de echilibrat cu o mulineta cat de cat comoda, sa nu ajungi la un ansamblu de 1 kil, ca la stiuca cam dai din maini.
Eu am o asta si o dau cu 150 - Rapture Guardian 2.45m (8ft), 10-30g, 8-20lb, 9o sic, cx1.

Ciprian29

Oblete
Salutare,mar interesa o lanseta de cast putere 60 grame,2.13 lungime aproximativ dintr-o bucat,are cineva vreo idee daca cineva are de vanzare? Multumesc

miker2ka

Stiuca
A pescuit cineva joarda de mai sus?

Salut! Vreau sa cumpar o lanseta pentru stiuca si am vazut aici recomandat modelul Rapture Sothis dar nu stiu pe ce varianta sa merg... 10-30 sau 7-28?! Folosesc linguri de 5-15gr, voblere de 5-15gr si gume+jig de 9-15gr. Stie cineva puterea reala a acestor bete? Multumesc!

Hades

Somn
Eu cred că ti-ai dat singur răspunsul. Când maximul este 15g nu știu cât de mare este diferența între 28g și 30g, eventual la acțiunea lansetei. Când dai cu 5g cred că mai ușor o să arunci cu 7, nu cu 10.

Eram curios daca a pescuit cineva si varianta de 7-28... De exemplu lansetele mele nu respecta plaja de putere inscriptionata. Multumesc oricum.

Am vazut si eu lucrul acesta,dar na...am zis ca are 2.5m si speram ca greutatea sa fie cu lesturile detasabile aplicate.
Poate cine o are ma poate lamuri.

Mihnea

Biban
Eu am de curind un MHX Blend de 7 picioare pina in 17.5 g. Cind l-am luat mi s-a parut foarte usor si parca prea fin pentru stiuca dar dupa ce l-am pescuit de citeva ori imi e din ce in ce mai drag de el . Am dat cu max 20 grame fara probleme iar pescuitul este foarte placut.

Am un DAM Nanoflex G2 2.10m 10-30gr la care nu'mi plac inelele deloc ca se aude firul cum plesneste prin ele cand lansez si nici filetul de la mandrina care m'i se pare foarte mare si incomod... nu'mi sta bine in mana in ciuda faptului ca apreciez actiunea blancului. Ma gandeam sa schimb inelele si cotorul dar nu am mai trecut prin asta si nu stiu la cine sa apelez?!

Pana rezolv problema, am mai rasfoit internetul in cautarea unei lansete pentru Stiuca cu atitudine Fast dar sa lucreze pe tot blankul si cu o plaja de putere undeva la 7-20 real si un buget de aprox 300 Lei. Am o mulineta marime 3000 si 255gr.

Am tinut in mana Rapture Sothis 10-35 si inca ma gandesc la ea dar parca e prea Fast asa doar scuturata... in schimb a parut ca lucreaza progresiv ceea ce ma si impulsioneaza sa o aleg intr'un final.

Caut info despre modelul Okuma PCH Air Spin: https://www.arw.ro/search?q=kuma+pch
Ma intereseaza daca a pescuit cineva lanseta respectiva si poate oferi informatii gen actiune reala, plaja reala de putere samd.

M'am mai uitat si la Okuma Helios SX: https://www.arw.ro/search/?q=okuma+helios+sx
Am gasit mai mult info dar nu pot sa pun mana pe ea si nu stiu ce e real din ce e dat pe internet.

Sau se merita sa investesc in modificarea celei care o am deja?
Multumesc!

Observ ca ultimele postari sunt doar ale mele asadar sper sa nu deranjez topicul... Dar nu pot sa ma abtin si mai adaug la lista inca o lanseta care mi'a intrat sub radar:

Are o greutate mai potrivita si pare din materiale ok. Doar 7 inele...

Poate am noroc si a pecuit'o careva?!
Luna asta mai imbatranesc cu un an si mi'as face cadou o lanseta zimbettt

rine

Stiuca
O idee
E gândită pentru știucă la gume unde excelează ,nu jig, cu toate că eu o folosesc și asa ,mai degrabă pentru offset .
E un fast mai omenos (nu rangă) și blancul lucrează progresiv .
Merge bine și cu voblere gen glidere sau minnow , popl,oscilanta. Etc
Nu i prea ok pentru rotativa sau voblere Deep sau orice opune o mai mare rezistenta in apă. Acolo trebuie ceva mai moale după cum consider eu.
La banii ăștia oferă utilitate ok la mai multe feluri de năluci și de ape

Pi3.14

Stiuca
O idee
E gândită pentru știucă la gume unde excelează ,nu jig, cu toate că eu o folosesc și asa ,mai degrabă pentru offset .
E un fast mai omenos (nu rangă) și blancul lucrează progresiv .
Merge bine și cu voblere gen glidere sau minnow , popl,oscilanta. Etc
Nu i prea ok pentru rotativa sau voblere Deep sau orice opune o mai mare rezistenta in apă. Acolo trebuie ceva mai moale după cum consider eu.
La banii ăștia oferă utilitate ok la mai multe feluri de năluci și de ape
Am si eu varianta de 5-18 si chiar am incercat.o si cu voblere si cu jig.uri. plus ca tine si la tavaleala. Consider ca merge in ambele situatii, avand in vedere pretul...chiar e un deal f ok

rine

Stiuca
O am și pe aceea Pi3.14
La valorile astea o simt și eu cu tot cu gume .
Rods & Reels
Cu cea de 40 de g am dat și cu slider sinking de 10 cm 46 g de la Salmo.
Duce dar atunci chiar trebuie sa înțepi din fundul curții. Recomand in jurul a 35 de g .
Deci ca un optim este 10-35.
Spor la luat decizia .

Sus