• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Lanseta spin COLMIC Herakles Kiar Vanto

COLMIC Herakles Kiar Vanto 2.48 MH

Dat fiind ca il ultimul an am pescuit preponderant din barca, din cauza de neutilizare scot la vanzare o lanseta de spin pretabila la pescuitul de pe mal la stiuca, avat sau salau.

Este o lanseta polivalenta dar o vad mai potrivita spre naluci reactive avand varful putin permisiv, usor elastic si cu revenire totusi rapida, dar nu este genul ranga, arac de vie.

Are o buna rezerva de putere pe talon ptr strunirea unui peste mai “imbracat” (sarit de 3-4 kg).

Ca si putere reala si testata se misca natural, corect si fara sa gafaie in plaja 8-24 grame (dar duce si mai mult).

Este o lanseta usoara si chiar placuta in pescuit, nu oboseste mana echilibrata fiind cu o mulineta in jur de 260 gr.

Este o lanseta care are cu mult mai multe calitati decat o arata pretul …

Este pescuita in 2-3 partide toamna trecuta, iar apoi am purtat-o dupa mine in masina ca si rezerva, practic este o lanseta noua fara absolut nici un semn de uzura.

Decat sa stea degeaba mai bine o foloseste cineva cu placere !

- Blanc Carbon High Modulus Japan
- Inele K: Sea Guide Sic
- Lungime: 2.48 m
- Maner: split grip Eva + pluta
- Putere: 10-35 gr
- Actiune: Fast

Se poate vedea in Bucuresti, Sector 6.
PRET 370 RON !
Detalii Tel 0730 8888 17 sau MP , poze reale doritorilor pe Wattsup.

Mai completez acum galeria de lansete propuse spre vanzare cu inca doua piese, asa ca voi reactualiza lista astfel:

1. Kistler Helium LTA lungime 6.9" feet putere 1/8-3/4 oz.
Se vinde o clasica in viata care a facut istorie, lanseta de spinning acum, lungime 2,05 m, putere 1/8-3/4oz, line 12-17lb , X-Fast, dintr-o bucata, inele Fuji K Titanium.

Lanseta a fost modificata profi din cast in spin, a primit K-uri Titanium si tragaciul mandrinei a fost slefuit profi, lanseta sta foarte bine in mana.

Lanseta este imponderabila, sigur are sub 100 gr (o voi cantari), este foarte conica si are o actiune foarte frumoasa datorita varfului elastic cu revenire foarte rapida.
Lucreaza real in opinia mea in plaja de putere 9-25 gr + guma.
O lanseta pursange de salau facuta cand Garry Loomis inca lucra pentru Kistler Composites.
http://www.tackletour.com/reviewkistlerlta.html
Se poate vedea in Bucuresti.
Pret 950 Lei fix.

2. G. Loomis GL3 MBR 846X heavy lungime 7'2'' putere 1/4-1 oz. spinning.
Lanseta respecta lejer plaja de putere indicata, cred ca duce chiar putin peste. Aspectul si functionalitatea impecabile, fara semne vizibile de uzura.

Este seria veche (Andrei Zabet primul proprietar) transformata din lanseta de cast in lanseta de spin de regretatul Laurentiu Andronic: a primit un set de inele Fuji SIC Y. Ulterior si mandrina de cast careia initial i se taiase si slefuise doar "ciocul" a fost inlocuita complet de o mandrina noua de spin Fuji VSS split grip cu EVA de calitate, plus butt de eva densa.
In urma modificarii lanseta arata mult mai bine si sta in palma mai placut si mai ergonomic, este ce trebuie.
Lanseta este semitelescopica, varful culiseaza in maner pe o portiune de cca 25 cm ptr. a facilita transportul (gen flipper).

Lanseta are un varf elastic cu o revenire foarte buna din lanseu, cedeaza putere treptat, progresiv in sarcina, senzitiva si rezerva de putere pe talon considerabila, o lanseta de salau ideala cu jiguri in plaja 10-28 gr + guma, insa o vad potrivita si la stiuci cu gume mari.

Pret 750 Ron fix.
Detalii MP sau Tel. 0730 8888 17.

3. COLMIC Herakles Kiar Vanto 2.48 MH, foarte versatila atat cu jiguri cat si cu reactive, foarte senzitiva si placuta in pescuitul de pe mal la stiuca, salau sau avat.
Am pescuit-o in 2-3 partide toamna trecuta iar apoi am purtat-o dupa mine in masina ca si rezerva, practic este o lanseta noua fara absolut nici un semn de uzura, zgarieturi. Decat sa stea degeaba mai bine o foloseste cineva cu placere, in ultima perioada n-am mai pescuit de pe mal !
-Blanc Carbon High Modulus Japan
-Inele: Sea Guide Sic
-Lungime: 2.48 m
-Maner: split grip Eva + pluta
-Putere: 10-35 gr
-Actiune: Fast

Pret 350 RON fix !

Detalii MP sau telefon si poze celor interesati pe Wattsup.

Pozitia 1 Kistler Helium s-a vandut, a plecat astazi spre Arad. Celelalte doua joarde raman valabile:

2. G. Loomis GL3 MBR 846X heavy lungime 7'2'' putere 1/4-1 oz. spinning.
Lanseta respecta lejer plaja de putere indicata, cred ca duce chiar putin peste. Aspectul si functionalitatea impecabile, fara semne vizibile de uzura.

Este seria veche (Andrei Zabet primul proprietar) transformata din lanseta de cast in lanseta de spin de regretatul Laurentiu Andronic: a primit un set de inele Fuji SIC Y. Ulterior si mandrina de cast careia initial i se taiase si slefuise doar "ciocul" a fost inlocuita complet de o mandrina noua de spin Fuji VSS split grip cu EVA de calitate, plus butt de eva densa.
In urma modificarii lanseta arata mult mai bine si sta in palma mai placut si mai ergonomic, este ce trebuie.
Lanseta este semitelescopica, varful culiseaza in maner pe o portiune de cca 25 cm ptr. a facilita transportul (gen flipper).

Lanseta are un varf elastic cu o revenire foarte buna din lanseu, cedeaza putere treptat, progresiv in sarcina, senzitiva si rezerva de putere pe talon considerabila, o lanseta de salau ideala cu jiguri in plaja 10-28 gr + guma, insa o vad potrivita si la stiuci cu gume mari.

Pret 700 Ron fix.

3. COLMIC Herakles Kiar Vanto 2.48 MH, foarte versatila atat cu jiguri cat si cu reactive, foarte senzitiva si placuta in pescuitul de pe mal la stiuca, salau sau avat.
Am pescuit-o in 2-3 partide toamna trecuta iar apoi am purtat-o dupa mine in masina ca si rezerva, practic este o lanseta noua fara absolut nici un semn de uzura, zgarieturi. Decat sa stea degeaba mai bine o foloseste cineva cu placere, in ultima perioada n-am mai pescuit de pe mal !
-Blanc Carbon High Modulus Japan
-Inele: Sea Guide Sic
-Lungime: 2.48 m
-Maner: split grip Eva + pluta
-Putere: 10-35 gr
-Actiune: Fast

Pret 350 RON fix !
Detalii MP sau telefon 0730 8888 17 si poze celor interesati pe Wattsup.