Lanseta UL

oane

Oblete
Buna! Am si eu o intrebare si daca imi poate da cineva un sfat ar fi binevenit.Vreau sa imi cumpar o lanseta pentru pescuit UL (biban,pastrav,clean etc)si m-am gandit la una din urm:Energo Team Pearch Blade UL 2-10gr; Baracuda Green Arrow 2-8gr sau Wizard Street Fishing 2-10gr.Intrebarea mea este:care ar fi mai buna,la ce dimensiune 1,80m sau 2,10m (peacuiesc de pe mal mai mult dar mai am posibilitatea si cu barca) si ce marime de mulineta ar fi potrivita?

Gebar1983

Stiuca
Eu mi-am luat un Savage Gear Custom UL, 3-10 gr, 2,20 m. A costat cam 550 lei. Dau și din barca și de pe mal. Cu aceasta lanseta nu am avut peste pierdut in drill. Cu altele, pierdeam pe drum și 6 din 7 pești. Este o lanseta super și ți-o recomand. Dacă dai de pe mal, trebuie sa fie mai lunga. Nu lua sub 2,1 m.
Am o mulineta Tica de 1000.
Amândouă se echilibrează foarte bine.

Costi

Salau
legat de lungime, daca pescuiesti pe lacuri si pe rauri mai mari atunci as merge pe 2.10, daca dai pe rauri de munte sau rauri mai mici cu multa vegetatie si copaci, o lanseta mai lunga va fi mai greu de manevrat si atunci prefer una mai scurta.

Am căutat ieri să cumpăr un MatagiT Russel de șalău.Nu am găsit,dar am vazut la Vînzare un T Russel UL de 6',in descriere proprietarul zicea real 2-7 g.E dintr-o bucată.750 de lei,custom Andronic.Vezi dacă-ți convine si caută-l pe Olx.Ceva mai bun nu găsești la acesti bani.

oane

Oblete
Am căutat ieri să cumpăr un MatagiT Russel de șalău.Nu am găsit,dar am vazut la Vînzare un T Russel UL de 6',in descriere proprietarul zicea real 2-7 g.E dintr-o bucată.750 de lei,custom Andronic.Vezi dacă-ți convine si caută-l pe Olx.Ceva mai bun nu găsești la acesti bani.
Ms frumos dar,eu nu vreau sa dau atatia bani pe un bat,mai ales unul UL.Chiar sunt curios,pe o balta unde este destul peste sa dau cu un bat de "n" sute de lei si cu unul de 100-200 sa vad,nu trage pestele la ala ieftin? Am pescuit pe balti si canale unde era stiuca si biban la greu si prindeam cu bete luate din bazar de la rusi (bine,asta acum multi ani in urma,peste 10-13),unde sunt 2 pesti in balta poti sa dai cu mama batului ca îi vei pride doar cu noroc.Eu consider,si nu consider ci am observat ca asa este,diferenta o face stilul de a prezenta momeala,dar cel mai mult conteaza naluca,daca pestelui i se pare atragatoare,cateodata nici nu ai timp sa o joci prea mult pana va ataca.

AlexH

Moderator
Membru personal
Serios?
Eu cred ca nu exista postare care sa nu o fi citit pe forumul asta.
Ai scris:

Intrebarea mea este:care ar fi mai buna,la ce dimensiune 1,80m sau 2,10m (peacuiesc de pe mal mai mult dar mai am posibilitatea si cu barca) si ce marime de mulineta ar fi potrivita?
Pot intelege ca intrebi care ar fi mai buna dintre cele 2, dar la fel de bine pot intelege ca intrebi care ar fi mai buna dintre oricare. Dupa cum vezi nu sunt singurul.
Nu inteleg de ce te-ai suparat cand ai primit alte recomandari.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eu inca nu am intalnit specie de peste cu rata de scapare mai mare ca a pastravului.

oane

Oblete
Serios?
Eu cred ca nu exista postare care sa nu o fi citit pe forumul asta.
Ai scris:

Pot intelege ca intrebi care ar fi mai buna dintre cele 2, dar la fel de bine pot intelege ca intrebi care ar fi mai buna dintre oricare. Dupa cum vezi nu sunt singurul.
Nu inteleg de ce te-ai suparat cand ai primit alte recomandari.
Nu m-am suparat dar ce mi-a recomandat colegu era un bat,nicidecum o mulineta,iar eu voiam o parere,sa fac o alegere,dintre betele pe care le-am specificat,de asta am crezut ca nu ai citit ce am scris la inceput.Daca raspunsul de dinainte a parut prea taios imi cer scuze,nu am avut intentia de a fi necioplit.

Dori

Stiuca
Buna! Am si eu o intrebare si daca imi poate da cineva un sfat ar fi binevenit.Vreau sa imi cumpar o lanseta pentru pescuit UL (biban,pastrav,clean etc)si m-am gandit la una din urm:Energo Team Pearch Blade UL 2-10gr; Baracuda Green Arrow 2-8gr sau Wizard Street Fishing 2-10gr.Intrebarea mea este:care ar fi mai buna,la ce dimensiune 1,80m sau 2,10m (peacuiesc de pe mal mai mult dar mai am posibilitatea si cu barca) si ce marime de mulineta ar fi potrivita?
Depinde de cat de lat este raul, dar si de tipul de naluci folosite. Am incercat la clean ceva lanseta senzitiva, cu varf plin, de ~2 m lungime, dar am avut rateuri multe, lanseta fiind ceva fast (varf rigid), in schimb, pe apa de baraj si-a facut de bine datoria la biban, cu jiguri mici si pe o apa de 2-3 m. Cand am schimbat lanseta cu una mai ,,moale", am prins mai bine clean. Dau, de regula, la clean, pe un rau cu o latime de 5-7 m.

Ca si lansete am pescuit in ultimele partide cu o Xesta S69s si cu un FenwickElite Tech River Runner (?), lansete la planuri diametral opuse, prima rigida, cealalta moale.

Eu as zice sa alegeti lanseta si in functie de pestele preponderent pe acolo, pe unde pescuiti mai des, ,,moale" - clean, ,,rigid"-biban.

O alta varianta ar fi piata second, dar aici depinde si de alte criterii - alegerea unei lansete, nu doar de preferinte/specificatii.

Din barca nu am pescuit, doar de pe mal. Daca este multa vegetatie in apropierea apei, o lanseta mai scurtă este mai potrivita (mergand pe premisa pescuitului pe un rau mic, la clean).

Fir intins si spor la cumparaturi!

oane

Oblete
Depinde de cat de lat este raul, dar si de tipul de naluci folosite. Am incercat la clean ceva lanseta senzitiva, cu varf plin, de ~2 m lungime, dar am avut rateuri multe, lanseta fiind ceva fast (varf rigid), in schimb, pe apa de baraj si-a facut de bine datoria la biban, cu jiguri mici si pe o apa de 2-3 m. Cand am schimbat lanseta cu una mai ,,moale", am prins mai bine clean. Dau, de regula, la clean, pe un rau cu o latime de 5-7 m.

Ca si lansete am pescuit in ultimele partide cu o Xesta S69s si cu un FenwickElite Tech River Runner (?), lansete la planuri diametral opuse, prima rigida, cealalta moale.

Eu as zice sa alegeti lanseta si in functie de pestele preponderent pe acolo, pe unde pescuiti mai des, ,,moale" - clean, ,,rigid"-biban.

O alta varianta ar fi piata second, dar aici depinde si de alte criterii - alegerea unei lansete, nu doar de preferinte/specificatii.

Din barca nu am pescuit, doar de pe mal. Daca este multa vegetatie in apropierea apei, o lanseta mai scurtă este mai potrivita (mergand pe premisa pescuitului pe un rau mic, la clean).

Fir intins si spor la cumparaturi!
Aha!deci la clean trebuie ceva mai slow! Nu am pescuit clean pana acum.Ms frumos de raspuns!

adv

Oblete
Eu inca nu am intalnit specie de peste cu rata de scapare mai mare ca a pastravului.
Asta pentru ca in multe situatii nu este folosit un ansamblu blank-fir suficient de elastic. La pastrav merita folosit monofilament, nu textil. Prima mea lanseta de pastrav - primita de la cineva care se pricepea cu adevarat, asta in urma cu peste 30 de ani - a fost din bambus construit - refendu. La vremea aceea eu nu stiam nimic despre blankuri, actiuni dar pot spune ca nu prea scapa pastravul care ataca rotativa. Astazi, la un blank cu actiune atat de blanda/parabolica, multi se vor stramba cu dispret.

Mal

Stiuca
Asta pentru ca in multe situatii nu este folosit un ansamblu blank-fir suficient de elastic. La pastrav merita folosit monofilament, nu textil. Prima mea lanseta de pastrav - primita de la cineva care se pricepea cu adevarat, asta in urma cu peste 30 de ani - a fost din bambus construit - refendu. La vremea aceea eu nu stiam nimic despre blankuri, actiuni dar pot spune ca nu prea scapa pastravul care ataca rotativa. Astazi, la un blank cu actiune atat de blanda/parabolica, multi se vor stramba cu dispret.
Bambusul de care spui nu era slow. Lemnul are o elasticitate naturala dar pana intra in tractiune cat de cat relevanta ramane tot teapan. Sa zic corespondentul actual ar fi un medium fast actual. De aia cand pui mono, iar pe vremea aia sa fim seriosi nu se gasea textil, pe partea de intepare varful se incarca progresiv si rata de intepare era foarte buna.
oane Nu slow mergi ca incepator cu un medium fast si iti dai tu seama pe unde te asezi. Eu folosesc fast mai mult cu mono elastic sau mediu cu textil. Nu pui pe varga tare textil si pe varga moale mono, astea sunt principiile de baza. Prefer fast din cauza ca apele in care dau sunt repezi si relativ mici.

adv

Oblete
Bambusul de care spui nu era slow. Lemnul are o elasticitate naturala dar pana intra in tractiune cat de cat relevanta ramane tot teapan. Sa zic corespondentul actual ar fi un medium fast actual.
Lanseta de care vorbesc avea varful suficient de fin, era construita de artisti pasionati ! Cu siguranta nu era teapan !

vasi25

Biban
Un prieten cu care pescuiesc foloseste o lanseta energoteam tot de 2-10g nu stiu exact cum se numeste modelul , dar daca nu ma inseala memoria cred ca Wizard. Am dat si eu de cateva ori cu ea, lanseta pare ok, nu ma prea pricep foarte mult la lansete, dar parea ca are o actiune moderata, ce nu mi-a placut e ca se balangane destul de tare varful, si dupa lanseu si in timpul drillului, poate pentru ca m-am obisnuit cu bete mai fast nu stiu.Dar per ansamblu e ok, daca nu ai pretentii foarte mari, isi face treaba, insa colegul meu are o dificultate in a intepa, da aici poate fi si mana, si triplelle si etc.. Pentru inceput e buna, el vrea sa treaca la nivelul urmator la ceva mai de calitate, tocmai pentru ca nu mai vrea sa piarda pestii pe drum.
Bafta!

nicu doro

Oblete
Poti lua in seama si Bokor microjig(parere personala).O folosesc de cel putin 3 ani primavara,toamna sau cand pestele este mai apatic.Motivele sunt ca se comporta destul de bine cu voblere si rotative,lansez nalucile acceptabil,si mandrina imi pare confortabila.Nu pare un bat fast.In paralel folosec bluebird 1-7g numai datorita varfului finut, carbon plin,reusind sa animez mai bine voblerele minnow in curent redus.

Sus