• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Lansete Americane VS Japoneze VS Europene

dar se vrea un mic beculet aprins!
Exact despre asta e vorba. Sa dai 2000 de lei pe o lanseta care are un blank vechi si care nu exceleaza la niciun capitol dar are un pret "premium" . Blankurile vin toate in folie din plastic, de unde sa dea Caius huse , cand el cumpara blankurile si componentele si le monteaza . Si ce calitate au ...a postat un coleg o poza cu un St.Croix in alta arie a forumului unde se vede calitatea "premium". Din pacate posibilitatile de a putea pune mana pe lansete premium in Romania e limitata si multi prefera sa mearga pe calea batuta , in rest ce sa zic St. Croix sunt cele mai bune lansete din lume, ca doar asta e sloganul marcii si inca prinde. Felicitari Caius ...si cand te gandesti ca un Loomis custom iese la bani cat un Elite si nu cred ca are rost sa facem comparatii din moment ce un IMX modelul vechi e cel putin o clasa peste orice St. Croix. Daca Elite ar costa 1200 de lei as spune ca are un pret corect, la 2000 e aberant.
In rest am inteles, deci nu e fair sa ai alta parere , e musai sa apreciem ...in cazul asta ma conformez, felicitari Aurel, sa le pescuiesti cu placere ,ai dreptate ,mai bune e ceva relativ si subiectiv.
st croix.jpg

Să le folosești sănătos Aurele,dă-i în plm că puteau și ei să le pună o husă, mai mult de 30 de cenți sunt sigur că nu-i costau roflmaooo
Nu sunt prosti americani,decat sa aiba husa care se poate vinde mai departe la 100lei este mai bine asa :) daca nu crezi uita-te dincolo la anunturi :)
Mi-a venit o idee naughty de a da UP la anuntul cu naluci,ma duc sa fac poze,o sa o postez acolo :) dar cred ca mai mult e de Funny :)

Se pare ca unii dintre noi doar comentează de dragul de a spune si ei ceva! L-aș ruga pe manns macar se se uite la poza pusă de mine si sa vada ca sunt lansete de fabrica nu sunt facute de Caius sau alții! Dar fiecare cu parerea lui.....

Naspa, de tot....adica nu e montaj de fabrica...gandescccc, husa de husa, apai pe ce dam noi banii?crybaby
Ele sunt de fabrica.Adica tot ce apare pe site in afara de sectiunea custom , unde sunt bete facute in atelierul de service al lui Caius.Cele de fabrica se inregistreaza daca vrei pe site la St.Croix , unde trebuie sa spui si magazinul de achizitie! Adica americanii cam stiu ce au in ograda.Cele facute de Caius nu stiu daca se pot inregistra pt garantie dar inclin sa cred ca da , cel putin pt blancuri.
Ca idee, betele St Croix vandute de Claudiu nu sunt facute de Caius ! :)

Toate bețele luate de mine de la Caius sunt de fabrica, asa cum perfect a spus Zamfi aceste se pot înregistra la St Croix Superstar si nu mai stiu ce.... Cel achiziționat de Gebar 1983 intr-adevar este custom.

Manns, nu esti prea corect si obiectiv cu ceea ce scri in legatura cu ST Croix. Inteleg ca nu-si merita banii, la fel cum nici G Loomis nu cred ca-și merita banii, insa pari prea subiectiv . Toți din America si nu doar, le adoră si fac parte din arsenalul pescarilor profesioniști. M-am uitat recent la in clip despre un top al lansetelor pescarilor de bass 2018, iar st croix Elite si G.Loomi nrx sunt in topul preferintelor. Oare sunt chiar asa de orbi si naivi toți ? nu cred...
Salut

Suntem un popor crestin si vorba aia "Crede si nu cerceta" e cea mai potrivita pentru linistea unora. Nu vreau sa starnesc valva dar as putea pune poze cu niste lansete premium care se vand la noi si daca te uiti la logoul marcii si inscrisuri constati ca nu corespund cu modelele identice care se vand in tara de bastina sau in tarile cu apa calda. Cu siguranta ca i-as face si pe alti posesori nefericiti si nu e frumos, ideal e ,asa cum spune Zamfi, ca fiecare sa se bucure de achizitia facuta. Si ca o paranteza, personal nu mai cumpar demult lansete si mulinete din Romania. Ca am vazut lansete identice, una cumparata de la mama ei si una luata din Romania si puse una langa alta doar lungimea, mandrina si inelul de varf corespundeau, restul inelelor fiind dispuse diferit...si culmea erau tot lansete "cu montaj de fabrica".
Asadar sunt un troll care comenteaza doar de dragul de a spune ceva. Am repostat o poza pusa de un coleg de pe forum, vad ca pe aia nu o vede nimeni, sau poate unora li se pare normal sa dea in jur de 2000 de lei pe o lanseta si dupa 1 an de pescuit sa arate asa ?!
Tedi
Recunosc ca betele de la St.Croix nu mi-au spus niciodata mare lucru si asa cum am zis,azi nu mi-as cumpara o lanseta a acestei marci chiar daca ar costa 1200 de lei, un pret mult mai aproape de realitate. Cat despre exemplul tau, se stie ca americanii au patriotismul in sange si cumpara preponderent ce se fabrica la ei. Si daca ar fi sa facem o paralela as spune ca si Dacia e cea mai utilizata masina in Romania si chiar se vinde bine si pe afara, dar asta nu-i neaparat un criteriu al calitatii. Pe langa asta americanii pescuiesc cu lansetele respective la bass,in fapt pentru asta au fost create iar noi le-am adaptat si pescuim cu ele la salau. Si din punctul asta de vedere prefer sa ma uit cu ce pescuiesc rusii...si ia uita-te care e topul betelor in Rusia ?! Si cine a avut ocazia sa pescuiasca cu lansete de la G.Loomis de la IMX in sus, Kistler, All Star Titanium, Lamiglas Pro X Bass sau Infinity si St. Croix sa faca aici un top ,ca eu nu stiu ce vorbesc si habar n-am sa apreciez o lanseta cu pret premium.
In rest sa se bucure fiecare de ce isi cumpara si sa pescuiasca cu ce doreste, imi cer scuze ca nu ma pot alinia spiritului de turma si ies din tipare.
St. Croix sunt cele mai bune lansete din lume, asa cum spun baietii aia de la marketing, ferice de cei care le pescuiesc si nu pun mana pe alte bete.

Claudiu

Administrator
Membru personal
St. Croix sunt cele mai bune lansete din lume, asa cum spun baietii aia de la marketing, ferice de cei care le pescuiesc si nu pun mana pe alte bete.
Eu am pescuit si avut ceva bete si iti spun ca St Croix sunt niste bete extraordinare, depinde doar de necesitatile si mofturile pescarului sa decida daca e ce trebuie sau nu. Orice catalogare poate fi pur subiectiva. Am renuntat la St Croix pentru ca am gasit ca fiind mai potrivit un Nrx insa e posibil ca la un moment dat sa imi refac acel 7.6” de la St Croix.

Unde dai și unde crapă, de la o invelitoare de plastic la care o are mai groasă. Mă gandesc ce s-ar spune dacă ti-ar vinde o stella sau un exist într-o pungă de-un leu,-Lasă bre că nu ambalajul contează!Eu unul m-aș simți jignit ca si client si m-as întoarce la mulinetele mele de 30€ dar să vină în cutie

La noi au prins americancele ca au fost promovate. Americanii stiu sa promoveze!
Cine aduce o japoneza in magazin? Unde?
Caius...e doar o gluma de site(fishshop).Probabil si de persoana, dupa ce am incercat sa comand m-am convins.
Daca ai unde sa pui cateva lansete una langa alta atunci poti sa iti faci o parere.
Oricum japonezele sunt lucrate la alt nivel. Acum apar si ai nostrii cu oferte de luat in calcul. Sportex, fishingart, dragon, rapture..ai de unde alege. Doar ca nu ai unde sa le vezi toate gramada.
Nu prea are legatura cu topicul achizitii...cu ce achizitii am facut in ultimul timp nu as arata nici 3 poze.

Spre exemplu cele mai multe lansete jdm de vânzare le-am găsit în rusia, ucraina sau țările baltice.
Da, este o piață “vidă”. Daca putem spune asa. Si in plus o piata imensa. Plus o cultura a consumului si consumatorului de tip “comunist”.
Si, ca si la noi, vor un lucru bun. Asociat cu ideea ca scump = bun.
Asa cred eu.
Nu am suficiente date sa analizez potentialul pietei sau psihologia rusului. Dar fac asocieri cu ce este la noi. Si nu numai, in general in Europa se est.
In plus sunt firme (Parca Olympic - Graphiteleader, sau Pontoon21- am o lanseta de care sunt foarte foarte incantat- ce produc doar ptr piata rusa.)
Asa cum se specifica mai sus de colegi, si americanii (ca si francezii, sau nemtii, sau italienii, sau s.a.m.d) preferea produsele manufacturate la ei in tara. Se numeste avantajul comparativ, avantaj detinut de produsele fabricate local sau regional. (Este si o chestie de psihilogie cultural-naționala : eu ii dau de lucru lui Sr.Croix, el imi da mie, cumparand mancare de la McDonald -eu lucrând acolo si amandoi o ducem ok). Acest lucru este clar dovedit prin studii mai vechi, studii ce incercau sa explice totusi unele sincope in extinderea unor piete in epoca globalizarii.
Asa si cu St.Croix. A intrat un produs bun pe piata noastra, a prins o piata emergenta abia deschisa, ce nu era obisnuita cu sistemul concurential al promovarii calitatii, si s-a maturat urgent (in
lipsa concurentei), generand o cultura a acestui brand, la noi in Romania.

Dar asta este parerea mea.

Obs. Nu am detinut, si nu detin lansete St.Croix. Nu ca nu mi-ar place, dar nu fac din doua bucati, de cast. Daca faceau, probabil aveam si eu un snop din ele. Garantat. :)

Cu stimă.

'aide frate despre ce vorbim?
Când mi-am luat primul sfânt Croix de la Aquamania acum, n-. ani in urmă,am avut de ales intre Premier și Triumf.
Nu era nici o diferență între lansete ca și performanță.Doar la bani ,la logo , unde-i făcut ( Triumph era asamblat in Mexic) și la preț .
Cu 30% mai scump Premierul.
Andronic lucra acolo , odihnească.
Mi-a zis foarte clar!
Lansete puse una lângă alta.
Am luat Premierul.
Pe cine păcălim ,că ne păcălește marketingul?!
Să fim serioși.
Daca era așa aveam toți " Baracuda"
roflmaooo