Lansete Americane VS Japoneze VS Europene

adiwolf

Moderator
Membru personal
am scuturat un Kistler cu multi ani in urma, cand abia aparusera pe piata romaneasca, eram undeva pe la Izbiceni si am dat cateva lanseuri - la momentul ala am fost foarte impresionat pentru ca nu mai vazusem si nu mai pipaisem lansete din aceasta gama
in urma cu doi ani, am avut ghinionul sa imi rup un St.Croix Elite si fiind departe de casa, trebuia sa plec acasa, dar un amic de pe forum m-a ajutat cu batul lui de rezerva astfel ca m-am trezit pescuind cu un Kistler vechi, dar al dracului de misto, un bat cu o conicitate foarte pronuntata, senzitiv si extrem de placut la pescuit
eu personal l-am simtit aproape ca pe un NRX, dar ceva mai solid si mai teapan
din pacate nu stiu ce model era, dar poate intra propietarul si ne spune mai multe (multumesc inca odata jos palaria)

Din ce știu Kistler folosește blanck NFC pe modelul Z bone care are un preț asemanator la NRX sau chiar mai mare.
La Zbone folosesc NFC X-ray.

Specificatiile la Helium 3 de pe pagina oficiala Kistler:
-Gary Loomis's North Fork Composite Next Generation 98% T 800 Carbon Fiber High Strain Modulus, Faster Actions and stiffer backbones, raw carbon exterior and Gary's proven high compression resin system.

OldSkull

Biban
Americanii sunt foarte incantati de Z Bone 2019.

Aici un link catre review-ul celor de la Tackletour:
http://www.tackletour.com/reviewkistlerzb3lmh73.html

O exprimare mai plastica, asa... gandescccc
"Sensitivity: This is where the new HMx-ray blank by North Fork Composites really stood out. Kistler's minimalist build on the ZB3LHM73 really lets the blank talk to your hand and tell you what's going on at the end of the line. I was pitching an unweighted, four and a half inch, Roboworm Ned Worm around docks and other visible structure and could swear on a couple bites that I could feel the fish inhale the bait even before that telltale "tick" when the bait hits the back of their throat. "

Tedi

Stiuca
azi ma uitam la lansetele NFC din Japonia. Concepute doar pt acea piața, folosesc carbon HM generatia 3. Se pare ca au carbon mai avansat ca x-ray.... altfel nu-mi explic

OldSkull

Biban
azi ma uitam la lansetele NFC din Japonia. Concepute doar pt acea piața, folosesc carbon HM generatia 3. Se pare ca au carbon mai avansat ca x-ray.... altfel nu-mi explic
Generatia 3 e X-Ray in care au schimbat denumirile in LMX Lamba, Gamma si alte simboluri grecesti (...zic ca e marketing), cel putim asa am inteles...
Da si tu link sa vad ce ofera pe piata Japoneza, am vazut prea putin ce se intampla p'acolo.

Helium 3, lai noi, e la 1300 de lei. Ma gandesc ca e un pret destul de bun tinand cont ca pe pagina oficiala Kistler e 300$. Voi ce parere aveti?

Tot aceeasi bani sunt. Dar am formulat eu intrebarea gresit. Voiam, de fapt, sa intreb altceva. Comparativ cu alte firme care au produse mai scumpe si de aceeasi calitate sau mai slaba fata de aceste lansete, cred ca ar fi cea mai buna alegere.

Sus