Lansete Americane VS Japoneze VS Europene

Wurger

Somn
Realy !? Sa sap internetu despre istoria unei marci pana in '70 ? Asta inseamna ca vreau lanseta firma aia neaparat, nu ca am descoperit ca se potriveste la ce vreau eu.
Preclungim.inutil discutia asta pentru ca oricum fiecare se autoconvinge cu privire la ce ii place si vrea si poate. Si asta aduce liniste la bibilica sa poti pescui relaxat.

edd

Somn
Boss eu cautam altceva,daca tot am dat de informatie am citit,mai ales ca il folosea pe rau la salau,mai facea referire si la un blank facut acum de australieni care seamana foarte tare cu cel de avid,facea comparatie intre cele doua ,am postat la un moment dat cum se si numea acel blank care se gasea la vecini nostri sarbi dar nu gasesc postari mai vechi de anu '18.
Si apoi este problema mea dupa ce sap sau nu,din cate imi amintesc este un forum de discutii nu trebuie neaparat sa fi de acord.

Ultima editare:

manns

Stiuca
Claudiu
Daca St Croix sunt extraordinare, cum ai cataloga NRX-ul si cate lansete de la St. Croix mai ai ? Eu sunt convins ca nu iti vei mai reface niciodata acel 7,6 de la St Croix. Am fost la fel de convins atunci cand i-am spus lui carbocalm ca St Croix-ul nu va sta prea mult timp la el in rastel si va ajunge la vanzare . Acum nu vreau sa intru prea adanc in subiectul asta pentru ca sunt constient ca mai sunt cateva de vandut . Si ca sa fiu clar, nu am afirmat ca sunt lansete proaste, am sustinut doar ca se cere un pret mult prea mare pentru ceea ce ofera.

rine
Multumesc ca mi-ai amintit de magazinul ala ,de acolo am luat prima mulineta Shimano si a doua lanseta americana...dupa ce le-am pipait pe toate , am ales Lamiglas . Asta era undeva prin 2005.

Intre anii "70 si pana prin 2009 daca aveai un St. Croix erai in top si te puteai mandri cu achizitia, pentru ca piata era foarte limitata si asa cuma remarcat Espasia
"Asa si cu St.Croix. A intrat un produs bun pe piata noastra, a prins o piata emergenta abia deschisa, ce nu era obisnuita cu sistemul concurential al promovarii calitatii, si s-a maturat urgent (in lipsa concurentei), generand o cultura a acestui brand, la noi in Romania. "

Intre timp oferta s-a diversificat si cine a pescuit cu mai multe marci din clasa premium a realizat cum stau cu adevarat lucrurile. Dintre amicii cu care pescuiesc doar unul a ramas fidel St. Croix, restul au trecut la Loomis si japoneze . Si de cate ori merg cu el la pescuit ii cer lanseta si dau cateva maini pentru a incerca sa-i gasesc o calitate care sa justifice pretul ala premium. De obicei atunci cand fac o pauza si imi aprind o tigara ma uit ce tinuta au lansetele amicilor, cand pescuim cu ele ne uitam doar pe fir si ne scapa multe amanunte, asa din lateral se pot trage mai multe concluzii.

In rest de acord cu Wurger , chiar si in pescuit uneori efectul placebo poate fi benefic.

Eu ma opresc aici si ar fi de preferat ca moderatorii sa stearga sau sa mute off topic-urile.

zamfi

Somn
Discutia e veche ...cu cine e mai smecher sau o are mai lunga.Eu nu sunt fun ul vreunei marci ( tocmai am vandut un Legend :) ) insa , cu regret o spun , nu intra in discutie o comparatie intre Europa si America la lansete! Sa fim seriosi! Indiferent de ce marketing vorbim .La ce firme au americanii .Apropo sper ca stiiti toti ca americanii nu se reduc nici pe departe ls St.Croix.Sa compar Dragon si Rapture si alte europene cu ce este peste ocean chiar nu pot! Da, japonezii ii pot compara insa la ce preturi? Daca un Steez Racing Condition se vinde second la 1000 de euro are rost sa mai vorbim de marketing? Nah , scuze ca am bruiat cam mult topicul , insa discutia era despre altceva ...Dar vad ca toti o avem mare in 2019 :)

Okama

Somn
Discutia e veche ...cu cine e mai smecher sau o are mai lunga.Eu nu sunt fun ul vreunei marci ( tocmai am vandut un Legend :) ) insa , cu regret o spun , nu intra in discutie o comparatie intre Europa si America la lansete! Sa fim seriosi! Indiferent de ce marketing vorbim .La ce firme au americanii .Apropo sper ca stiiti toti ca americanii nu se reduc nici pe departe ls St.Croix.Sa compar Dragon si Rapture si alte europene cu ce este peste ocean chiar nu pot! Da, japonezii ii pot compara insa la ce preturi? Daca un Steez Racing Condition se vinde second la 1000 de euro are rost sa mai vorbim de marketing? Nah , scuze ca am bruiat cam mult topicul , insa discutia era despre altceva ...Dar vad ca toti o avem mare in 2019 :)
Steez rcs am vazut pe la 450e sh
Una in ro si una in italia, parca. Dar erau de spin...deci pt mine, neinteresante.
Ar cam fi cazul sa ramaneti ontopic!
Altfel nu va mai arat ce o sa-mi cumparzimbettt
Eu nu le mai postez :)

Prima mea Americana a fost St Croix Premier ML 7' luata de la BassProShops prin Valentin Pangica in 2003,care era mai degraba un medium,fast all around cu care am prins multi pesti.Urmatoarea a fost Gloomis PR 7' ML care era excelenta la jig...StCroix nu am mai avut de atunci am trecut pe Fenwick,All Star, Lamiglas,etc

Claudiu

Administrator
Membru personal
Daca St Croix sunt extraordinare, cum ai cataloga NRX-ul si cate lansete de la St. Croix mai ai ?
Am vandut Nrx ca sa tin St Croix dupa care am gasit alt Nrx Inshore mai potrivit. Ambele branduri au blankuri excelente, e vorba de cat de potrivite sunt sau nu pentru pescuitul si pretentiile mele. Vorbesc de blankuri nu de lansete se fabrica da?

Eu am pescuit si avut ceva bete si iti spun ca St Croix sunt niste bete extraordinare, depinde doar de necesitatile si mofturile pescarului sa decida daca e ce trebuie sau nu. Orice catalogare poate fi pur subiectiva. Am renuntat la St Croix pentru ca am gasit ca fiind mai potrivit un Nrx insa e posibil ca la un moment dat sa imi refac acel 7.6” de la St Croix.
Poți face o lista a japonezelor cu care ai pescuit? In afara de megabass, că ele sunt tot pentru americani.

Claudiu

Administrator
Membru personal
3 Evergreen, 1 olympic, un custom pe blank TRussel, 4 megabass (e bat japonez cu actiune specifica si nu sunt dedicate doar americanilor, mai ales ca unele sunt strict pentru piata japoneza si au f multi adepti al pescuitului la bass), un Yamaga Blue Current. Astea sunt pescuite nu scuturatex Nu ma pune sa caut acum exact modelele ... daca imi mai aduc aminte revin. De ce e important? Acum spre exemplu consider ca am ajuns la ce mi-am dorit, adica am cerintele satisfacute cu 1 nrx 1 glx si 2 megabass. Pentru mine exista bete care imi plac si bete care nu imi plac. Nu ma intereseaza ca sunt japoneze sau americane, nu e un criteriu

, cu regret o spun , nu intra in discutie o comparatie intre Europa si America la lansete! Sa fim seriosi! Indiferent de ce marketing vorbim .La ce firme au americanii .Apropo sper ca stiiti toti ca americanii nu se reduc nici pe departe ls St.Croix.Sa compar Dragon si Rapture si alte europene cu ce este peste ocean chiar nu pot! Da, japonezii ii pot compara insa la ce preturi? Daca un Steez Racing Condition se vinde second la 1000 de euro are rost sa mai vorbim de marketing? )
Ar trebui sa le mai comparam. Deoarece la americane platesti numele ala. Mai ales Stcroix.
Sa zica ca Dragon dau Sportex nu au lansete la nivel cu americanii e cam deplasat. Rapture sunt in gama medie ca preturi. Un sportex hyperion te-ar contrazice.
Poate ca ei nu pun 250de inele torzite pe un blank de 100parai sa-ti scoata ochii.
Eu am ramas gura casca la blankurile fishing art(made in poland).
Idee e ca sunt 2pcs si ceva mai lungi, 2.30-2.40. Tare ma bate gandul sa imi fac una.
Ucrainienii de la Favorite am inteles ca reconditiobeaza lansete care au fost rupte pt @100 euro. Deci tehnica avem si aici.
Si ei au niste lansete scumpe pe piata..dar habar nu am ceva despre variantele scumpe.
Poate ar fi utila mutarea discutiei..

zamfi

Somn
O fi deplasat nu zic nu , dar personal consider ca Dragon si Sportex nu au blancuri cum fac americanii.Nu au cum deocamdata.In viitor probabil.Dar atunci nu va mai conta deoarece marele popor chinez va face toate blancurile de lanseta de pe planeta!Discutia poate continua dar eu raman la aceasta parere.Singurele blancuri care m-au impresionat in afara de alea americane sunt facute de japonezi.Cu deosebirea ca astia stiu sa faca si lansete! Surprinzator insa , pentru gustul meu european :) , japonezii astia mai trebuie sa umble la inele.Ma rog , cel putin unele firme.

manns

Stiuca
Hai totusi sa ne raportam si la pret cand facem comparatii . Ca un Dragon sau Favorite cu Fuji K Alconite costa cam de 4 ori mai putin decat un St. Croix Elite sau Xtreme si daca le comparam pe malul apei constatam ca diferenta nu e colosala . Cat despre inele, se pare ca uitam cu ce inele erau si inca sunt montate unele lansete americane , macar japonezii pun Fuji K Sic pe niste blankuri foarte bune, in timp ce St Croix defileaza de ani de zile cu acelasi scV, ba au mai umblat la reteta ca din unele blankuri sareau aschii si au "mai injectat" niste rasina cu iz de scVl si mult marketing.
Discutia asta poate continua la nesfarsit dar garantez ca daca legam la ochi 10 persoane de pe acest forum si rotim cateva marci europene, japoneze si americane mirajul de lanseta premium a St Croix se va spulbera , ca daca nu vezi logoul marcii nu mai lucreaza placebo.
Acum vorbim strict de lansetele de jig, alea premium . Ca un Premier sau Avid erau bete bune, tineau la tavaleala si te puteai baza pe ele, dar cum o dam ne lovim iar de pret, ca personal daca ar fi sa aleg intre un Avid si un Dragon Xtreme, aleg clar Dragonul .

Sus