Lansete Americane VS Japoneze VS Europene

Claudiu

Administrator
Membru personal
Cat despre inele, se pare ca uitam cu ce inele erau si inca sunt montate unele lansete americane
St Croix sta mai bine la inele, ultimele modele din varful de gama au torzite... ce sa mai zici de Gloomis? Pentru acest motiv am scris clar ca imi plac BLANKURILE . Eu am modificat absolut tot, si daca imi mai spune cineva ca modificarea nu aduce schimbari, ii dau lopata la ureche :) Inelarea si manerele sunt cel putin penibile in gama aceea de pret de exemplu la Gloomis, eu ma astept la mult mai mult si am pretentii mult mai mari pentru varful de gama. Rapture, Dragon, Savage gear stau mult mai bine la inelare si ergonomie maner. Daca o luam asa japonezii ii bat la fund pe americani la design si inelare. Cam la orice ora. Si pentru ca vorbim de lansete de cateva sute de euro bune, pentru mine trebuie sa arate si foarte bine pe langa calitatile blankului! Ca asa sunt eu... mofturos si pentru ca nu mai accept mizerii la preturi astronomice. Am cautat si gasit singur sau cu ajutorul diversilor membri ai forumului si prieteni lansete megabass sau gloomis second, in stare cat mai proasta sau uneori chiar foarte buna (insa la preturi mici sau decente) pentru a le putea reinvia si a le aduce la capacitatea lor maxima sau cel putin cea care ma multumeste. Vrei lanseta custom pe blank japonez pentru salau? Iti iei TRussel, blankuri vechi, arhicunoscute insa cu o calitate de top. Ii asezi niste inele bune si un maner pe placul tau si va bate la fundul gol snopi de lansete cu pretentii.

zamfi

Somn
T Russel...febletea mea :) Nu am doar pt ca sunt din doua bucati si m-am dezobisnuit...
De ce ziceam de inele...cumperi un Vigore 6.10 ml , dar cu inel de plecare mare , fuji sicuri pe un blanc de exceptie. Valoarea blancului nu este pusa complet in valoare.Si costa ceva joarda.Daca le dai jos si pui torzite cu un picior si plecare in 16 ...lanseta aia te arde la mana! Probabil una din cele mai reusite lansete de salau in plaja ml cu conditia sa agreezi manerul exagerat de scurt pt cineva cu antebrat lung. Si splitat.
In general am senzatia ca desi lucreaza la superlativ lansetele , japonezii inca nu inteleg pretentiile romanilor la inele ! :) Poate ar trebui sa le expkice cineva :) ))))
De Lommis ce sa mai zic la inelare...Poate am eu pitici prea multi.Europeni s-au prins de chestia cu inelele insa mai au ceva de lucru la tehnologia blancurilor.E normal daca ne gandim ca pana acum ceva ani tot europeanul folosea niste bete luuuungi la salau din barca!Cum sa faci blancuri de 6.6 cand nu le cerea nimeni? Si acum dam cu pietre in americani? Sa fim seriosi...Ah, ca sunt persoane care o iau personal cu St.Croix pot sa inteleg.Dar totusi ...

Tedi

Stiuca
Mai scriu ceva si eu, chiar dacă mă repet. Un brand nu ajunge sa fie in top doar prin marketing. Nu are cum! Cei de la St Croix si-au făcut si isi fac loc intr-o piața "aglomerată", si totusi raman in top, si nu prin naivitatea cumpărătorului ci mai degraba prin ceea ce pot oferi : cea mai buna garanție la lansetele de serie, design ( mereu in tendințe), customizare cu elemente de top, trofee câștigate , gama f diversificata de produse ( poate cea mai diversă), calitate ridicată, blankuri cu tehnologie avansată. Pt toate acestea se plătește tată... Că nu-s cele mai bune , poate, dar lăsați-i pe cei care le pescuiesc să-și dea cu parerea cat de bune sunt. Ca sa faceți o comparatie reală, va rog nu le mai scuturați, ci carati-le la apa cu voi si pescuiti-le o perioadă iar apoi puteți să vă faceți o părere completă și pertinentă, că altfel ....
Personal sunt f multumit de ele, chiar dacă am rămas doar cu una singură, si asta pt ca m-am plictisit si vreau sa incerc si altceva.
meeting

AlexH

Moderator
Membru personal
garantez ca daca legam la ochi 10 persoane de pe acest forum si rotim cateva marci europene, japoneze si americane mirajul de lanseta premium a St Croix se va spulbera , ca daca nu vezi logoul marcii nu mai lucreaza placebo.
Eu vreau sa incerc asta si promit ca daca vreodata o sa reusesc sa o fac voi fi cat mai obiectiv. Dar va fi greu sa-mi formez o parere completa despre lansete chiar daca ar fi sa compar doar 2, pentru ca eu unul caut sa-mi placa lanseta si in drill, lucru mai greu de obtinut la noi in tara. Apoi ca sa faci o comparatie corecta intre lansete trebuie sa fie toate in aceeasi plaja de putere si echipate cu aceeasi mulineta si fir.
Realistic, ce pot sa compar acum e o lanseta din gama low de pret (Savage Gear Finneze 4-18gr, 2.02m) cu una din gama premium (St. Croix Legend Elite <2016, 5-17gr, 2.10m, custom). Una EU, alta US; una 390 RON, cealalta 1350 RON. Pescuite amandoua timp indelungat, cu aceeasi mulineta si fir, incat sa-mi fac o parere completa. SC este mai senzitiv, insa nu de 4 ori mai senzitiv; asa ca strict din punctul asta de vedere nu s-a meritat. SG era foarte batoasa/ rigida, extra fast fata de SC si la stilul meu de pescuit pierdeam pesti in drill; deasemenea fiind si mai scurta ratam atacurile care erau pe cap de lanseu sau la o distanta foarte mare.
Dar SC exceleaza la comportamentul in drill si aia imi place mult la ea, desi nu are forta celeilalte.

Am si o lanseta japoneza din gama medium (Xzoga BlackMamba) pe care nu o folosesc la acelasi stil de pescuit, ca pe celelalte, desi se descurca binisor. Ce imi place e ca lucreaza parabolic in drill si nu se vad intreruperi in curbura. Nu-mi plac insa inelele, cel de plecare zici ca ii de pe o lanseta de crap. Functioneaza bine asa cum ii facuta si nu am de gand sa o modific.

Cand fac o afirmatie cu refrire la lansete nu ma uit spre cele de 2-2.10 deoarece nu le folosesc momentan.
Ma intereseaza bete mai lungi. Or fi ele mai senzitive, dar nu ma ajuta deloc pe dunare, de la mal.
Aici de la 2.30 in sus sunt de luat in calcul.
Nu ai posibilitatea sa vezi lansetele care iti doresti, apoi sa le mai si pescuiesti...totusi din ce am vazut nu pot sa zic ca europenii sunt cumva depasiti. Doar ca nu au prea multe 2.10 de salau.
Bine nu ca americanii sau japonezii ar avea. Sunt potrivite, nu dedicate pescuitului de salau.
In alta ordine de idei...nu poti sa concepi o lanseta pt un anume stil de pescuit, daca nu te adresezi acelor cumparatori. Si majoritatea pescarilor de salau sunt europenii!
Nu a dezvoltat daiwa, st croix, justace, evergreen etc..vreo lanseta pentru salau. Doar o lanseta pe care noi am adaptat-o la acest stil. De aici si inelarile, mandrinele, etc.
Doar la calitatea executiei se vad diferente...si aici se stie care blankuri au fost cele mai problematice deja.

PS: Nu inteleg cum iti iei cea mai buna lanseta din lume si apoi o scoti la vanzare! E ceva dubios, ca si cu mulinetele "aproape noi". Eu stiu cateva care nu erau chiar asa cand s-au vandut.

AlexH

Moderator
Membru personal
Ce-i asa greu de inteles? Cumperi lanseta fara proba, doar din discutii si pe apa constati ca nu ti se potriveste. Asta nu inseamna ca nu e buna. Nu exista cea mai buna lanseta din lume, trebuie sa intelegeti asta si sa nu mai faceti afirmatii de genul. Exista cea mai potrivita lanseta din lume.

Aurel

Stiuca
Ce-i asa greu de inteles? Cumperi lanseta fara proba, doar din discutii si pe apa constati ca nu ti se potriveste. Asta nu inseamna ca nu e buna. Nu exista cea mai buna lanseta din lume, trebuie sa intelegeti asta si sa nu mai faceti afirmatii de genul. Exista cea mai potrivita lanseta din lume.
Aici as completa cu "cea mai potrivită lanseta din lume" pentru o anumită persoană. Spun asta deoarece după părerea mea fiecare este subiectiv si astfel apar diferente de opinie in ceea ce privește acelasi produs. Fiecare are propria scară de valori in orice.

Da cumperi de proba...ca le lauda lumea!
Misto sa dai 2000 lei de proba capzid
Eu nu sunt in gasca astathumbsuuuup

rine

Salau
.......,
In alta ordine de idei...nu poti sa concepi o lanseta pt un anume stil de pescuit, daca nu te adresezi acelor cumparatori. Si majoritatea pescarilor de salau sunt europenii!
Nu a dezvoltat daiwa, st croix, justace, evergreen etc..vreo lanseta pentru salau. Doar o lanseta pe care noi am adaptat-o la acest stil.
corect .
aia au scos lanseta de jig.
sau de reactive.
sau.,..,
treaba ta daca dai cu jig la șalău european sau waley
la știuca europeană sau musky
etc.
nu scoate nimeni "lanseta de șalău d'ala"
ci pentru o "aplicație" anume că sa zic așa.
eu cam așa știu.

Ultima editare de un moderator:

manns

Stiuca
Tedi
Ca sa nu fac o lista mai lunga si sa ma repet, cauta si pescuieste un NRX comparativ cu Elite sau Xtreme de la St Croix . Ce inele are Legend Xtreme , ca aia de am pescuit-o nu avea componente de top, iar in privinta calitatii si tehnologiei avansate chiar nu are rost sa mai comentez. Pentru a face o comparatie obiectiva, cat timp ar trebui sa pescuiesc o lanseta ?

George1985
Exista seria Walley de la Loomis pentru salau ,sunt din doua bucati si mai lungi de 2,10m.
Daca japonezii si americanii nu au "dezvoltat" nicio lanseta de salau, da-mi te rog un exemplu de lanseta europeana dedicata strict salaului, sau mai exact cum ar trebui sa arate si ce calitati ar trebui sa aiba o lanseta de salau ? Ca aici cred ca intervine subiectivismul fiecaruia si conteaza mult locatia pe care pescuiesti.

Tedi

Stiuca
xtreme in 2012 a luat cea mai bună lanseta la ICAST. Inele KR, rama de titan cu pastila sic. mandrina skss... = componente de top

OldSkull

Rod Builder
Ma bag si eu in discutie... bucuriemare

Am inceput cu St.Croix Premier 7' Medium, 2 buc, Fast in primii ani, atunci de mult cand le-a adus Caius si am fost foarte multumit, a mers la stiuca, salau, chiar si somn. Un bat universal care le facea pe toate in plaja aia de 5 - 20g.
Dupa am avut un Avid de 6'8" Medium, 1 buc, Ex-fast, am ramas profund impresionat de ce poate blankul si cat de senzitiv e, pt vremea aia...
A urmat Elite de 6'8" Medium, 1 buc, Ex-fast sa inlocuiasca Avid-ul, am zis ca sigur e ultra senzitiv cu mult peste avid. 2x mai scump dar nu de 2x mai senzitiv, tin sa specific ca e mai senzitiv decat avid-ul... dar aici cum am putea spune noi ca este 2x mai senzitiv fata de celalalt ca nu am avem aparat de masura a intensitatii semnalului in palma !? Dupa 4 ani de utilizare a Elite-ul l-am vandut doar ca sa incerc altceva.
Au mai fost si Wild River modele mai vechi, dar cel MH cu puterea veche de 3/8 - 1 1/4 a fost un bat extraordinar de stiuca, avat si somn, pur si simplu nu am scapat pesti cu el si am avut momente cand am dat la jig ca era salaul pe zona, comportandu-se onorabil.

Ca si concluzie St. Croix a fost la mine in zona, gen Timisoara, am putut sa pun mana pe ele si pt perioada respectiva erau cele mai bune bete si usor accesibile, stiam de japoneze dar erau mult prea scumpe.

Acum 3 ani am ajuns pe un proiect in Germania si aveam Rinul la picioare, nu am luat cu mine nici un bat si oricum nu mai aveam ce bat sa iau... Rinul e rau nu paraias aplaud, am ajuns la un magasin profi din Bonn si am inceput sa ma uit la bete si am dat de varful de gama de atunci de la Sportex, adica AirSpin si pot spune ca m-am indragostit, 2.40m lugime, actiune Mod-Fast, putere data de producator ~20-55g, reala 7-45g facut pe T800, a cel T800 Toray ce-l gasesti si-n KALEIDO Tournament de la Evergreen, mega senzitiv, actiune progresiva, dar si rapid in acelasi timp; batul perfect din punctul meu de vedere, chiar le face pe toate, perfect pt aplicatii medium/medium heavy pe rauri. Fiindca am fost asa impresionat, dupa vreo luna am luat si cel de 2.70m cu putere 50-100g, real 15-80g pt aplicatii la distanta la somn, avat si salau pe rauri, bat perfect pt swimbaituri sa le zicem normale la stiuca (patronul magazinului la asa ceva il folosea).

Concluzia din punctul meu de vedere e ca nu la toate betele totul se rezuma la cat de senzitive sunt, un bat bun are mai multe calitati puse cap la cap, iar senzitivitatea e cea mai subiectiva chestie pe care baietii de la marketing o imping la masele pescaresti si fac din ea un trend. Fiecare omulet e facut altfel, simte altfel si are alte preferinte, nu poti spune ca unul e mai bun decat celalalt (la bete ma refer), doar daca ne referim la o tehnica sau alta. Banuiesc ca majoritatea stie ca un bat de crank nu face treaba la jig si invers...

Intre timp am ajuns sa construiesc lansete si am luate niste blankuri americane (NFC) si le-am montat dupa preferintele mele, pe mana mea si muzica mea nanana, pot spune (subiectiv) ca sunt cele mai tari lansete EVER! zimbettt

Concluzia finala citing in mare cam toate comentariile...
De ce comentarii asa radicale la adresa anumitor brand-uri? Fiecare-si are locul in anumite situatii, daca acum cativa ani St.Croix era cam singura optiune la indemana si la un pret accesibil, acum lucrurile s-au schimbat, piata s-a diversificat si optiunile sunt variate - capitalism, consumerism, globalizare, iluminati, big brother si multe alte rahaturi pt mase gofishing

P.S. daca ar fi sa aleg intre toate betele pe care am pus mana si sa ma raportez la pret, calitate si ce poate sa faca, as alege Wild River de 8'6" MH cu puterea de 3/8 - 1 1/4, blank/bat pe care nu-l mai fac baietii... am putut pescui la stiuca, avat, salau si somn fara probleme la o multitudine de tehnici fara sa ratez pesti!

Aaa si mai e ceva in pescuit nu totul se rezuma la Jigging !!! clapping

manns

Stiuca
Aici as completa cu "cea mai potrivită lanseta din lume" pentru o anumită persoană. Spun asta deoarece după părerea mea fiecare este subiectiv si astfel apar diferente de opinie in ceea ce privește acelasi produs. Fiecare are propria scară de valori in orice.
Problema e ca ar fi trebuit sa vezi ca multi posesori de St Croix au sarit in alta barca si sa iti pui intrebarea ,de ce ? Si dupa ce aduni mai multe informatii sa alegi in ce lanseta merita investiti cei 2000 de lei .
E vorba mai mult de experientele avute cu diverse marci si mai putin de subiectivism ,ca daca ai lansete din clasa medie si iti iei Elite esti tentat sa crezi ca ai facut o alegere excelenta , cand ai ocazia sa pescuiesti cu alte lansete premium realizezi ca daca ai putea da timpul inapoi ai alege altfel.

OldSkull

Rod Builder
Tedi
Ca sa nu fac o lista mai lunga si sa ma repet, cauta si pescuieste un NRX comparativ cu Elite sau Xtreme de la St Croix . Ce inele are Legend Xtreme , ca aia de am pescuit-o nu avea componente de top, iar in privinta calitatii si tehnologiei avansate chiar nu are rost sa mai comentez. Pentru a face o comparatie obiectiva, cat timp ar trebui sa pescuiesc o lanseta ?
Draga Manns si alti NRX-ari,

Cand s-au lansat Extreme si NRX exista o diferenta de pret considerabila:
Extreme - ~450$
NRX - ~650$ (in alta clasa)

NRX a intrat pe piata ca fiind cu o clasa peste, nu e o comparatie potrivita... mai potrivita e GLX si Extreme/Elite!

Personal am pescuit seria veche de GLX versus Elite si sa-mi bag sula daca am simtit diferenta intre ele (GLX de 6' 6" Fast pana in 18g VS Elite 6'8" Ex-Fast pana in 18g), dar poate sunt eu mai badaran si nu am manuta asa de sensibila ca altii. gandescccc
Restul e subiectivism si preferinte nu date exacte zimbettt

Ultima editare de un moderator:

manns

Stiuca
Tedi
Vorbim strict de momentul actual, daca merita sa dai in jur de 2000 de lei pe Elite sau Xtreme de la St. Croix ? Pe langa senzitivitate mai e un factor foarte important, tinuta unei lansete cand e pescuita cu gramajele scrise pe blank si daca nu ai simtit diferenta de senzitivitate, precis nu ai vazut nici alte mici amanunte . Eu am tot spus-o intre IMX de la Loomis si astea premium de la St. Croix as alege fara sa stau pe ganduri IMX-ul .

Aurel

Stiuca
Problema e ca ar fi trebuit sa vezi ca multi posesori de St Croix au sarit in alta barca si sa iti pui intrebarea ,de ce ? Si dupa ce aduni mai multe informatii sa alegi in ce lanseta merita investiti cei 2000 de lei .
E vorba mai mult de experientele avute cu diverse marci si mai putin de subiectivism ,ca daca ai lansete din clasa medie si iti iei Elite esti tentat sa crezi ca ai facut o alegere excelenta , cand ai ocazia sa pescuiesti cu alte lansete premium realizezi ca daca ai putea da timpul inapoi ai alege altfel.
Fiecare om cu opțiunea lui. La topicul "arsenal" am postat bețele pe care le aveam la momentul acela si erau vreo 3 de La St Croix si anume doua Legend Elite model 2016 si un Avid, astfel că acest ultim Legend Elite achizitionat, este AL 3-LEA, stiu ce vreau si ce cumpăr. Mie imi plac si imi vin bine pe mâna cele de la St Croix si punct. Cred ca este doar opțiunea mea ce vreau si ce-mi iau.
Tot în sectiunea "arsenal" si "rezultatele partidelor" puteai observa faptul că dețin si alte marci: Sportex, Dragon, Rapture,Lamiglas si Tict, ca sa nu le mai pun si pe cele deținute mai înainte. Cred ca stiu ce vorbesc, emit pareri doar despre bete deținute si pescuite. Mai mult decat atat, la rubrica "lanseta salau" am solicitat pareri de la colegii in ceea ce privește ultima achiziție, cred ca acolo era locul si momentul potrivit pentru pareri pro si contra. O zi buna!

Tedi
[USER=69]George1985

Exista seria Walley de la Loomis pentru salau ,sunt din doua bucati si mai lungi de 2,10m.
Daca japonezii si americanii nu au "dezvoltat" nicio lanseta de salau, da-mi te rog un exemplu de lanseta europeana dedicata strict salaului, sau mai exact cum ar trebui sa arate si ce calitati ar trebui sa aiba o lanseta de salau ? Ca aici cred ca intervine subiectivismul fiecaruia si conteaza mult locatia pe care pescuiesti.
Si Loomis astia ce firma mai sunt? Cine ce face pe acolo?
Ca e cam abramburita treaba.
Are mai multe calitati o lanseta de salau, depinde unde pescuiesti. Ale mele 3 bucati toate sunt pentru salau, dar in situatii diferite. Una rigida si senzitiva pt pescuitul de toamna 2.70. Una mai moale pt primavara, de 2.60. Si una mai scurta 2.40 si elastica,dar senzitiva, pt iarna si pescuit aproape, cu inele o idee mai mari.(astea pe parte de jig).
La salau am mai incercat si cu voblere...cu oarecare rezultate. Anul acesta insist mai mult. Aici ma pot baza pe betele mai scurte si elastice.
Deci care ar fi calitatile principale?
Dar lanseta japoneza care ar fi?
Pt mine blankurile de la fishingart, exact care le-am pozat si sunt in alt topic, sunt perfecte pt pescuitul la jig.
Probabil ca sunt si lansete facute pe blankurile acelea.
Si daca imi iese la un pret de @1500 poate imi fac una.

Sus