• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Lansete cast

Anul acesta mi-am propus sa pescuiesc aproape numai pe cast și am reușit. La început m-am negat mult dar acum îmi place mult , am început să-i înțeleg beneficiile si cu lansările stau binișor. Mi-a luat ceva și studiul sculelor ca eram pe lângă dar acum știu nițel mai mult.
Revenind la sculele noastre astăzi am avut ocazia să pescuiesc cu o lansetă făcută de jackall cu shimano mai exact modelul ML Poison Glorious BFS mighty finese. Este o lansetă xfast asemănătoare in comportament celor jwr de la Gloomis , adică foarte rapida in înțepare si se întărește repede spre talon. Ma surprins greutatea ei de 90 gr.
Acuma bine , are inele torzite si mandrina e din ci4+. Deci ce săi mai ceri. Ma mai surprins si carbonul care pune că are împletitura spiralX ca la Gloomis conquest. Mă bate gându că ar fi aceiași mămăligă de blank dar e doar o suspiciune , nu am date concrete.
Am pescuito astăzi in mare parte cu un Abu Garcia mgxtreme de 128 gr deci va dați seama ce greutate excelentă avea comboul.
La capitolul senzitivitate am rămas surprins , simțeam fără probleme vibrația cozii la niste gume de zoom curly tail care sunt niste râme lungi de vre-o 10 cm.
Deci ce să mai, mi-a plăcut , o lansetă de jig superba care lucrează beton la finețuri.
8A906037-C1C9-4CE5-A76E-8041B3A3F2DD.jpeg
4ED6376C-8335-490E-A18F-FF60003D32CA.jpeg
5E6A6BF6-5D06-4347-9548-16F3AE42D13B.jpeg
30940AA1-FC64-41C9-9A5B-44A295E193EF.jpeg
1883F587-9348-4953-B448-8DECFE89C4C8.jpeg
C24AD049-ACD2-4BDA-BD85-C4E24DC079CA.jpeg
DCEE4C5D-5C10-4A2C-9390-F8AA8FBA874B.jpeg

Bre da te-am supărat cu ceva? Tu nu vezi că e asortată cu MGX u? Si matisajele joardii sunt făcute in ton cu mulinelu!!! Deci e comboul de Crăciun
Ii trimit la Sorin niste ata rosie, sa iti puna pe kaleido, daca iti place culoarea. Nu vezi ca scri pe ea bfs MGX ala nu e chiar bfs.
Fac pariu ca e perfecta cu aldebaranul bfs...care treb sa imi vina. :))
Sa vedem si noi ce si cum e cu bfs ul asta...

dar inca nu ma impac cu lansarile astea pe "invers" si o mulineta buna DC e scumpa
Stai linsitit, la primavară, incepem din nou exercitiile. :):):)

Poate pana atunci cresc mai mari si strapazanii din lac. Daca nu mere si nu mere, mergem la clean/avat/stiucă. Daca nu mere si nu mere si nu mere......mergem la o bere. :):):)
Si facem exercitii pe uscat. :):):). Pe marginea lacului.

Abia astept. Inca simt in oase frigul mancat in Delta acum doua saptamani. Frigul ca frigul, dar vantul ........Brrrrrr. :(

Putin “off topic”

octavio79 si Okama , dar si celorlalti colegi va prezint parerea mea. Dar este doar parerea mea.

Interesantă cotatia ce o dau Shimano la acel bat. BFS “Bait finesse system”. Ca si clasa de putere. Eu zic ca este din gama light,(BFS este definit de mai multi, pe net in gama 1-7g) iar lanseta ta octavio79 se brodeste cu MGXtream sau Aldebaran 50/51, sau Aldebaran MGL la marele fix. Desi ad literam, bait finesse (conform traducerii) corespunde perfect descrierii acelei lansete. Combo de finețe.
Dar cum sigur stiti cu totii, aceste catalogari sunt specifice fiecarui brand in parte. Am de exemplu -aceasi firma, de la Major un Volkey ce este dat ca XUL/BFS (extra ultra light cu gama 1-7g) si un N-ONE at ca UL/BF (si are gama 1,5-5g).
No, mai înțelege ceva........americanii au o “standardizare”, sa zicem, japonezii alta, s.a.m.d.

La fel este si combo-ul ce l-am pus eu la vanzare. Batul meu este totusi dat ca si MediumLight/ Bait Finesse. De Major Craft. La fel, ca si Jackall- Shimano insa pe gama de la 3,5g - 10g.
Dar de pe la 4 g morisca ABU MGXTream-ul se simte bine. Si merge pâna in 20....25 g, si are tamburul destul de generos. Intra mult fir nu ca si la mulinetele BFS. Este si mica si usoara. O placere sa pescuiesti cu acel combo.

Dar si acel bat jackall - shimano merge foarte fain si pe mulinete Bait Finesse. Aldebaran BFS sau ABU LTX-BF8 sau alte modele din gama high end. Mai ales cele care permit fir textil.
Oricum distractie placuta, domnilor.:)
Cu cat batul este mai light si pestele mai mare, cu atat este si drill-ul mai captivant, nu? In general zic. ;)

Oricum octavio79 , felicitari pentru combo. Un high-end de mare clasa. Sa il stapanesti sanatos.

Imi place, imi place, dar inca nu ma impac cu lansarile astea pe "invers" si o mulineta buna DC e scumpa. Asa ca tot la spinning raman...
Alex și eu la început nu ma împăcăm cu castu mai ales ca majoritate colegilor dădeau la spin și mă enervam Numa uitându-mă cum ma făceau muci la lanseuri. Imi plăcea cum se echilibra Comboul de cast , ma obosea mai puțin însă nu eram prea în temă cu reglajele mulinetei. Am citit paici informații , am văzut YouTube , lam sunat pe Espasia ca să-l mai descos și până la urmă am rezolvat. Acum mai dau si pe spin însă sincer castul imi place mai mult. Am ajuns sa arunc pe cast cat un spinningar însă precizia castului imi place mai mult. Mai imi place si varietatea sculelor de pescuit in cast în special a lansetelor.
Concluzie, ma bucur că sa lipit si castu de mine.

Am deschis topicul acesta ca să încerc sa descriu pe cât posibil lansete pe are reușesc să pun mâna și care nu se găsesc chiar ușor. Prefer in general lansetele specializate de jig , foarte ușoare si care transmit cât mai bine .
Astăzi am avut ocazia să pescuiesc cu o altă lansetă făcută de shimano cu jackall și anume Poison Ultima M 166 medium 7-21. Este o lanseta rapidă , f ușoară 97 gr si are carbon 99,9%.
Nu Cunoșteam seria asta de shimano decât din auzite și nu m-am agitat prea mult sa le pescuiesc pentru ca eram mulțimit cu seria Kaleido care e excepțională.
Deci azi Mam bucurat de acesta lanseta la jig pe care am împerecheat-o cu o Abu Garcia ALX de 155 gr. O placere sa te joci cu comboul acesta. Lanseta asta medium o văd asemănătoare ca sa nu zic identică la cum se comportă cu Kaleido inspirare 7-21 gr black raven care e MH.
As fi vrut săi fac poze pe lac că ieșeau mai bine însă nu am reușit, asa că le-am făcut cum am putut prin casă.
DF93D07E-CB25-449F-B851-1F9C41DAA67D.jpeg
26E98BD9-E1B1-470A-93E9-0700BE7973B4.jpeg
0DA7589B-3363-4809-8272-98C91669FF18.jpeg
A672CC04-9A23-4E1A-9955-D05E75A30DD4.jpeg
96273360-8CCD-493E-A7C6-0A500B9E940C.jpeg