Lansete de serie - modificari

miker2ka

Stiuca
Sunt convins ca merge si fara sa schimb inele dar batul va fi folosit in proportie de 60% de pe mal si prin schimbarea inelelor mai castig cativa metrii acolo

kingofbeasts

Rod Builder
Nu-ti bate capul cu spine-ul ca la spinning nu conteaza sau conteaza atat de putin incat nu merita nici macar efortul de a t gandi la asta. Una e sa construiesti o lanseta de la zero si sa aduni toate micile detalii astfel incat sa obtii maximum posibil din ceea ce vrei sa faca si alta e sa modifici o lanseta gata care oricum va fi pescuita intr-un mod mai universal. Taie-i tragaciul , schimba-i primele 2-3 inele dupa caz, si pescuie-l asa. Garantat nu o sa ai probleme . Daca tot le schimbi si pescuiesti de pe mal pune-i plecarea pe 25 , ca te ajuta mai bine in lanseu i cauta sa patrezi trenul de coborare in tunel pe axul mulinetei. restul e can-can

miker2ka

Stiuca
Care e diferenta intre plecarea pe 25 si 20? Mulinetele pe care le voi utiliza sunt TP 2000 respectiv TP 3000.

miker2ka

Stiuca
25 sa fie atunci.... ca 10m e multi. Batul meu are varf sic si restu alconite. Pe cele pe care le schimb sa merg tot pe alconite sau sa ma arunc la sic?

kingofbeasts

Rod Builder
Asta depinde numai de tine și de bugetul tău . In teorie sic-ul e mai șlefuit mai fin mai ... In practica , după primele 3 lansări ai deja suspensii din apa pe pastila și după 2 -3 partide cu inelele necurățate ai un fel de tencuiala pe inele care aduce mai degrabă a piatra Ponce decât a diamant așa ca avantajele SIC-ului se evapora. Eu m-am oprit din a face recomandări la capitolul asta Și având in vedere și faptul ca o lanseta cu trăgaciul tăiat pierde și la valoarea de revânzare comparativ cu una construită de la început de spin ( pentru ca oricât ai încerca tot nu iasă cea mai estetica treaba la tăiere și se va vedea ) nici argumentul ca un bat cu SIC-uri își tine mai bine valoarea de piața nu mai sta in picioare. E doar o părere personală formată in timp și nu vreau sa stârnesc polemici. Personal am cumpărat Doar 2 seturi de SIC-uri pentru uz personal ( de când m-am apucat de făcut bete și pana in prezent ) și astfel recomandările mele se îndreaptă întotdeauna către Alconite și / sau Torzite întotdeauna după caz. Cea mai buna combinație posibila ca raport / calitate preț e cu plecarea , chocker-ul și vârful Torzite și restul Alconite și asta voi monta și pe blankurile NFC pe care le am pe drum ( asta așa ca paranteza).
La tine nu e cazul de Torzite ( in opinia mea) dar asta numai tu poți decide .

miker2ka

Stiuca
Am uitat sa postez, am modificat zodias 1610M2, schimbat primele 4 inele cu sic-uri cu plecare din 25 si taiat tragaciul. Foarte multumit de rezultat, atat de multumit incat am mai achizitionat un zodias 172h2 care a suferit acelasi "upgrade".

Am si Zodias 264l2 pe care il folosesc la bibaneala. Foarte multumit de bat si ma bate gandul sa schimb inelele dar nu stiu in ce masura ma va ajuta si daca merita.
Daca inlocuiesc inelele cu torzite sau echivalentele lor de la Seaguide cele prezentate de king cate senzitivitate voi castiga? Voi simtii atacuri in plus sau doar voi simti mai bine ce simteam si pana acum?
In opinia voastra merita sau mai bine sa ma indrept spre alt bat? (Ma batea gandul la modelul nou poison adrena, dar din ce am citit varful este mai putin permisiv decat la zodias, iar eu din cand in cand mai arunc si voblere la biban)

adiwolf

Moderator
Membru personal
solicitare catre rodbuilderi!!

am un Avid 8'6" din doua bucati, caruia i-am rupt din neatentie 4.5cm din varf
am cumparat alt segment de varf si nu mai exista nici o problema, am o lanseta perfect functionala ( unul din motivele pentru care nu am renuntat la brandul St.Croix, gasesc elemente de schimb!!!)
doresc totusi sa refac si acel varf rupt, caruia ii lipsesc acei 4.5cm, in felul acesta obtinand o lanseta duala cu doua varfuri si doua actiuni si puteri diferite
probabil ca pe varful rupt trebuiesc repozitionate inelele (sau NU !!!), nu sunt in masura sa decid eu acest lucru, dar daca se ajunge aici, as schimba si enormitatile alea de inele oribile cu care vine montat din fabrica
deci, se baga cineva ?!
recomandari?!
este lanseta cu care mai pescuiesc iarna de pe mal si uite ca se apropie sezonul si parca as iesi la plimbare cu ceva schimbat daca noutati nu am

miker2ka

Stiuca
Am doua zodiasuri modificate din cast in spin prin taierea ciocului mandrinei, unul M si altul H. Cand le tin in mana nu simt vreun discomfort dar cand pescuiesc cu cel M totul ok, cu cel H dupa vreo 2 ore simt o jena in palma (ca un mic junghi, care trece repede). Nu-mi dau seama daca e din cauza madrinei "nenaturale" sau din cauza nalucilor mari folosite cu cel H. La cel M nu am problema asta, dar este si mai subtire si priza e un pic diferita.
A mai patit cineva ceva de genul?

miker2ka

Stiuca
In urma incidentului din delta am ramas fara 3 inele la zodiasul H. Pracatic acum are 5 sic-uri si un alconite. Cum ma gandeam sa le inlocuiesc pe cele lipsa tot cu sic-uri voi lua 4 sa inlocuiesc si alconite-ul ramas stingher. Si daca tot bag batul in operatie ii schimb si mandrina. Am tot vazut orin poze pe la voi mandreina alps MVT (cred), in poze mi-a placut dar poate ma ajutati cu pareri in urma utilizarii.

Daca reusesc sa strang buget, avand in vedere ca o sa am o mandrina si un set de sic-uri, as lua un blank premium.... dar si aici tot de recomandari am nevoie. Ce vreau eu de la bat:
-sa fie fast cu varf permisiv
-sa arunce reala 20-60
- sa fie din 2 bucati
- lungime 2.20 +-
- cat mai usor
Batul va fi folosit cu naluci medi-mari la stiuca, si posibil cu jig pe dunare.
Stiu ca batul universal nu exista, dar zodiasul este un bat de jig suficient de universal pentru mine.

davidg

Salau
Airrus Micropuls X2 Spinning M 7'9" 3/16-3/4oz (5-21gr). Lanseta am luat-o pentru pescuit cu jiguri peste 10gr, max 20.
Dupa prima partida am decis sa o modific total, nemultumit de inele si mandrina. Lanseta am luat-o fara sa o vad, m-am bazat pe recomandari. Blancul e interesant, permisiv pe varf si cu o rezerva de putere impresionanta. Este un blanc solid, in opinia mea duce lejer peste specificatii. Il vad mai degraba un 7-28gr.
Am curatat total blancul, inclusiv de lac. Greutatea initiala a lansetei 167gr, greutatea blancului 82gr.
Am ales pentru echiparea blancului o mandrina Fuji TVSTK 17 si inele Fuji Alconite K, plecare de 20 si runnere plus varf de 4.5.
Proiectul a fost on hold cam un an, acum cu statul acasa mi am propus sa o termin. Din dorinta de a nu investi mai mult, am ales sa construiesc gripurile si ce a mai fost nevoie din ce aveam pe acasa. Am folosit lemn de balsa (un balsa mai dens, apropiat de tei), il aveam prin casa de la constructia de voblere ( on hold si aia :( ). Am dorit sa obtin o greutate cat mai scazuta, incerc sa o fac simtitor mai usoara fata de varianta originala. Asa arata primele piese montate - arborii (lemn balsa bine grunduit, partea mai lata, vizibila prin mandrina este si lacuita)
Este primul meu proiect de rodbuilding, ocazie cu care respectul pt cei ce fac asta a crescut mult. Si de-abia am inceput montajul... :)
20200425_120539~2.jpg

Sus