Lansete de serie - modificari

davidg

Salau
Montarea mandrinei si a foregrip ului. Foregrip ergonomic din balsa dens, grunduit si lacuit. Windcheck recuperat din montajul initial si slefuit pt culoare natur. Adeziv - epoxi bicomponent Devcon 2ton.
Dupa ce am curatat blancul de lacul original, nu mi-a placut aspectul carbonului total expus. Asa ca am "sters" blancul cu o microfibra inmuiata in lac. A ramas un strat fin de lac, nu ingreuneaza batzul, dar arata mai bine decat carbonul slefuit. Diferenta se vede in postarea anterioara, tronsonul de varf e nelacuit.
20200425_135618~2.jpg

davidg

Salau
Va multumesc pentru aprecieri.
Am atasat o poza, cum am gandit manerul lansetei. Nu e montat cu totul inca. Apropo de intrebarea lui SorinL , stratul fin de lac de pe blanc nu mi s a parut suficient de rezistent la zgarieturi, asa ca voi folosi un alt lac, sa vad ce gasesc. Lacul folosit prima oara a fost un spray de la Lidl, ceva universal, sigur gasesc mai bun de atat, ma gandesc la un lac auto sau acrilic. Intentionez sa folosesc aceeasi tehnica, pulverizez lac pe o microfibra dupa care "sterg " blancul cu ea, lasand un strat foarte subtire. A iesit frumos prima data, strat foarte subtire si uniform, doar ca lacul in sine nu m-a multumit.
Piesele din balsa am incredere ca se vor comporta bine, lemnul e suficient de dur (am mai zis, aproape de densitatea teiului, am avut un balsa mai dur) bine impregnat si lacuit. Cotorul are terminatie din lemn de fag, pentru rezistenta la tavaleala.
Am ales varianta asta pentru a investi cat mai putin in refacerea lansetei, si am facut-o efectiv cu ce am gasit prin casa. Inclusiv scule, a trebuit sa profilez piesele rotunde cu ajutorul unei bormasini, in loc de strung :( . Clar se putea mai bine, as alege oricand un montaj cu pluta, spuma, etc executat de un rodbuilder cu experienta.
Ce imi place mult la actiunea asta este drumul in sine, ca sa zic asa. Am invatat multe lucruri noi despre lansete si montajul lor, tot cautand pe net informatii. Inteleg mai multe despre inele, scheme de inelare si mandrine de exemplu. Am insa foarte putin timp sa ma bucur (si) de hobby ul asta, am doi prichinei care au 4 ani impreuna si asta imi ocupa tot timpul thumbup
PUPU , la ce te referi, la bucata de balsa dintre mandrina si blanc, vizibila prin decupajele mandrinei?
20200427_155805~2.jpg

Ultima editare:

PUPU

Stiuca
Exact,vad ca am omis un e, cu piesa aia din balsa nu arata nici grozav si nici corect tehnic chiar daca nu nu ai oricum acces direct la blank ai putea folosii de exemplu un segment de carbon de la o varga ,daca vrei il poti vopsii impreuna cu partea de jos a blankului ,pusese cineva pe aici un site cu niste lansete poloneze foarte misto , mandrina era apex G2 asemanatoare cu vss-ul nu e deloc greu mai ales ca vad ca esti prieput .Eu zic sa nu te grabesti mai cerceteaza dar asta e parerea mea, tu faci cum iti place.

Wurger

Somn
David, chiar voiam sa intreb daca ai gasit prin casa si un strung. Acu m.am lamurit.
Pentru lac, indraznesc sa.ti sugerez unul de barci de la Oskar. Insa e cam gros ca sa faci figura cu stersul. Den Braven au lacuri foarte bune, antiamprente si semimate la spray. Implicit sunt mult mai subtiri. Eu pt aerograf, schimb pulverizatorul cu unul de la WD 40 cu teava si imi scot cat vreau in cuva, avand grija ca jetul sa fie tangent la interior ca sa faca un turbion si sa nu sara afara. Apoi trebuie lasat cateva secunde sa mai piarda din gazul de presiune. Vezi singur cand nu mai face bule si e bun de dat.

Espasia

Somn
Din seria......mai e putin pana in 15 mai......si o luam razna cu toții.... zimbettt....adica sa mai si glumim....

Eu pt aerograf, schimb pulverizatorul cu unul de la WD 40 cu teava si imi scot cat vreau in cuva, avand grija ca jetul sa fie tangent la interior ca sa faca un turbion si sa nu sara afara. Apoi trebuie lasat cateva secunde sa mai piarda din gazul de presiune. Vezi singur cand nu mai face bule si e bun de dat.

Nu am inteles nimic. gandescccc

Dar mi-a placut exprimarea si descrierea...bucuriemareroflmaoooroflmaoooroflmaooozimbettt

AlexH

Moderator
Membru personal
Oau! Si eu vreau unul. Vreau sa-l dau cadou lui tata.
Lacul de barci de la Oskar e foarte gros si se subtiaza greu. Asta face ca timpul de uscare sa fie excesiv de mare. L-am folosit pt mobila din baie si trebuia sa astept cam 7 zile sa se intareasca de tot. Insa imi pare foarte elastic.

• Like
Reactions: edd

Costi

Stiuca
Den Braven au lacuri foarte bune, antiamprente si semimate la spray. Implicit sunt mult mai subtiri. Eu pt aerograf, schimb pulverizatorul cu unul de la WD 40 cu teava si imi scot cat vreau in cuva, avand grija ca jetul sa fie tangent la interior ca sa faca un turbion si sa nu sara afara.

Ooo.. sar'mana coane..... azi m-am dedat si eu la prima experienta cu aerograful si am folosit culori din vopsea la spary Den Braven... cat m-am chinut sa scot din spray in ceva capacele ca apoi sa torn in cuva de la aerograf..... ideea ta cu tubul de WD o imprumut aplaud
Ca deh.. aerograjul e ceva mocangeala.... primit.. si la inceput de drum pana facem mana am zis ca nu investesc in culori. si cum Spray-urile erau deja....

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu imi aduc aminte sa fi recomandat marca, dar sigur am recomandat ca solutie la ce aveai tu de facut la cel moment, lacul pentru barci/ambarcatiuni.
in general, lacurile si vopselele cu uscare lenta si maturare indelungata, sunt cele mai rezistente in timp.
pentru lansete, eu as cauta mai degraba o solutie destinata finisarii materialelor compozite si sa aiba ceva propietati elastice - cu siguranta nu as aplica lac pt lemn pe o lanseta

Wurger

Somn
Ooo.. sar'mana coane..... azi m-am dedat si eu la prima experienta cu aerograful si am folosit culori din vopsea la spary Den Braven... cat m-am chinut sa scot din spray in ceva capacele ca apoi sa torn in cuva de la aerograf..... ideea ta cu tubul de WD o imprumut aplaud
Ca deh.. aerograjul e ceva mocangeala.... primit.. si la inceput de drum pana facem mana am zis ca nu investesc in culori. si cum Spray-urile erau deja....

Vezi intai daca se potriveste felul in care se mufeaza pulverizatorul pe butelia sprayului. Unele butelii au ștuț iesit din ele. Tie iti trebuie gaura, ca ștuțul e deja pe pulverizatorul de la WD.
Ca sa fiu mai clar cu descarcarea in cuva - nu dai vertical in ea ca sare afara. Trebuie dat pe peretele interior al cuvei in asa fel incat jetul sa se invarta pe pereti.
In butelie, pe langa vopsea e si freon. Ala se evapora dupa ce e scoasa vopseaua. Se vede asa ca fierbe. Cand se linisteste, cea mai mare parte de freon e dusa.
Eu cu lacul ala de barci dau pe voblere, ca la cate vopsesc eu, nu mi.am luat Devcon sau mai stiu eu ce raritate. Imi era frica sa nu se strice ala epoxi, dar mi.a zis un coleg ca are de 2 ani si inca tine.

Sus