Lansete de serie - modificari

Espasia

Somn
nu imi aduc aminte sa fi recomandat marca
Asa este cu varsta, mde......zimbettt sprițul,drunk, ......gofishing........crybaby
De ziua ta.......negresit iți luam cu toții un carnețel, si creion.........de tâmplarie. Sa îl tii dupa ureche, sa nu îl pierzi.....bucuriemare.
Ziceai de mine ca m-am boșorogit......Oi fi asa cum zici, da am totul in iCloud. Buna treaba.....numa daca nu uit sa actualizez agenda.....altfel, DurereeeeDurereeeeDurereeee.
HiHiHi.

mircea_00

Oblete
Cum scap de feru' asta fara batai de cap?
20200805_122334.jpg

mircea_00

Oblete
Intai am incercat sa-l invart prins intr-un patent.Am reusit la un moment dat sa-l ovalizez,mi-a stat inima... .Si daca tot nu mai aveam nimic de pierdut,i-am ars niste capace cu lama unui cutit mare,in lungul blankului exact in muchia colierului.A iesit f greu.Bineinteles ca am supraincalzit cu o bricheta metalul,altfel n-am avut nici o sansa.Sper sa nu fi cauzat probleme prea mari acolo.Batul e un Rozemeijer,construit din topor,inele supradimensionate(pastila triunghiulara),rare,manerul are60 cm la 2.70lungime totala,dar blankul e carbon impletit pana sus.Acum ca e gol a inviat.O sa capete 10 inele fuji,un nutlock la mandrina mai omenesc(avea unul de pluta de 10 cm).
Si o sa fie pescuit pana o sa-si dea duhul

IMG-20200805-WA0004.jpeg

AlexFI

Oblete
Salutari tuturor!
Vin si eu cu o intrebare pentru unii poate stupida.
Ma chinui de ceva timp sa ”dezbrac” un lamiglas excel bass (cel cu blank aramiu/auriu), nu cine stie ce fita de lanseta insa pe care vreau sa o reconstruiesc cu manerul mai lung si de preferat cu contragreutati pe capat.
Problema a aparut cand am inceput sa dau jos mandrina si inelele. A ramas pe alocuri mult epoxy, pe alocuri urme de matisaj si in unele zone s-a cam luat vopseaua (am intrat mai adanc putin cu dremelul).
Intrebarea mea este: Cu ce pot da jos vopseaua de pe blank fara sa deteriorez blank-ul? Diluant si smirghel fin? Alta varianta?
Daca il las asa, va trebui sa matisez cumva si sa acopar fix partile care arata nasol existand riscul sa nu pot sa acopar peste tot.

Multumesc in avans!

mma

Biban
Eu am pus blank-ul in masina de rotit si l-am slefuit cu smirghel cu granulatia cea mai mica dar in permanenta a curs apa pe blank.

grey-wolf

Salau
Rade blancul cu o lama de cuter tinuta perpendicular pe blanc fara sa o desprinzi sau sa o inclini . E cea mai prietenoasa metoda . Unde a ramas epoxi mai gros ajutate de un feon cu aer cald fara sa incalzesti excesiv . Vei pierde vopseaua de pe blanc dar structural nu il afectezi cu nimic . Poti eventual la final sa il slefuiesti foarte fin cu un smirghel cu apa . De evitat dremel si alte chestii care pot afecta grav blancul . De evitat solventii agresivi gen diluant , acetona etc . Alcoolul tehnic e ok cu toate ca nu ajuta mare lucru .
Spor la treaba

AlexFI

Oblete
Eu am pus blank-ul in masina de rotit si l-am slefuit cu smirghel cu granulatia cea mai mica dar in permanenta a curs apa pe blank.
Rade blancul cu o lama de cuter tinuta perpendicular pe blanc fara sa o desprinzi sau sa o inclini . E cea mai prietenoasa metoda . Unde a ramas epoxi mai gros ajutate de un feon cu aer cald fara sa incalzesti excesiv . Vei pierde vopseaua de pe blanc dar structural nu il afectezi cu nimic . Poti eventual la final sa il slefuiesti foarte fin cu un smirghel cu apa . De evitat dremel si alte chestii care pot afecta grav blancul . De evitat solventii agresivi gen diluant , acetona etc . Alcoolul tehnic e ok cu toate ca nu ajuta mare lucru .
Spor la treaba
Multumesc frumos!
Treaba cu solventii am banuit-o dar nu eram sigur. Sunt putin atehnic in ceea ce priveste materialele, trebuie sa recunosc.
Cu dremelul am lucrat foarte putin si doar acolo unde era epoxy extrem de mult. Acolo unde am atins blancul totusi am observat ca nu a patruns prea mult, abia a luat putin vopseaua.
Am incercat si cu feon-ul insa epoxy-ul era atat de gros incat nu a facut nicio diferenta. Nici sa incing prea mult nu puteam.
Am niste smirghel auto luat de pe la dedeman cred, granulatie foarte mica (1500 sau 1800 parca). Ar trebui sa fie suficient + apa.
Inca o data multumesc!

mma

Biban
Eu zic slefuit cu smirghel ,apoi unde sunt zone cu epoxi ramas in exces,incalzit cu feon-ul si indepartat cu un plastic tare sau cu unghia( arde putin,dar e cel mai sigur)..…..

Wurger

Somn
Daca folosesti smirghel cu fir de apa continuu nu e nevoie sa te duci la granulatii atat de fine de prima data. O sa te apuce primavara. Eu as incepe cu un 800 cel putin, local pe zonele mai groase.
Ce zice Grey Wolf cu lama de cuter eu fac tot timpul, dar daca nu esti priceput sau daca iti pierzi rabdarea, poti strica.

mariusw

Oblete
Va salut cu respect!
Ma tot gandesc sa fac dintr-o lanseta Favorite BlueBird ultralight de spinning, una de casting.Imi vine manusa, e lunga, e ce simt eu ca imi trebuie.Intrebararile mele ar fi:
1: ce dimensiune a inelului de plecare sa-i pun?
2: as vrea sa schimb doar 3 inele(de plecare si urmatoarele 2 dupa acesta) pt ca mi se pare ok configurarea lor spre varf , sunt ok?
3: e ok daca numarul inelelor in total sunt 9? Stiu ca pe lansetele de casting sunt mai apropiate intre ele si mai multe.
4: as vrea sa schimb doar real seat’ul cu unul special pt casting pt ca spigotul care se insurubeaza pe mulineta o sa se potriveasca, e ok?
ps: momentan doar atat: astept sfaturi si pareri.
Deci eu am nevoie de urmatoarele componente:
3 inele
1real seat (poza pozitia 2)
1 boot cap( sau cum se numeste componenta din poza de la pozitia 1)
Va multumesc si va astept parerile si sfaturile.

Atașamente

• 8CA89DC3-F96C-4527-8858-03004123C8B3.jpeg
    8CA89DC3-F96C-4527-8858-03004123C8B3.jpeg
    59,3 KB · Vizualizări: 100

VladM

Biban
Intrucat nu am gasit un blank adecvat si nu aveam chef sa astept prea mult, intr-o zi m-am apucat sa caut un bat UL prin magazine si sa il fac de baitcast.
M-am oprit la un Doyio Odo, 6'6" 1-11gr zic ei...cu varf blector. Super echilibrata si cu o actiune care mi-a placut mult, la doar 240 lei bate la fund multe joarde scumpe.
Am modificat-o in baitcast si am mai luat una de rezerva. O sa pun poze.

1.Eu am pus 8 la plecare.
2. E ok, depinde ce inele ai pe batul de spinn, eu am schimbat doar primele2 si am 6 sau 7 inele in total.
3.Pentru UL nu e nevoie de f multe inele, dar depinde cat e de lung.
4. Nu inteleg ce vrei sa spui, schimba mandrina cu totul.
20210103_140021.jpg

Asa ca da-i bice cu incercarea.

octavio79

Black Bass
Vlad pentru lungimea acestei lansete imi par f puține inele puse pe ea, din ce văd eu sunt 7?
Și sunt tare tare curios ce joarde scumpe bate la cur lanseta asta de 240 roni. Menționez ca nu cunosc joarda , e doar o curiozitate

VladM

Biban
Am luat toate UL urile din magazin pana la 500 lei, asta mi-a placut cel mai mult. E o parere subiectiva, e sensitiva cu fluorocarbon si o distractie sa pescuiesti cu ea.

Normal ca nu se compara cu Poison Ultima

Am in plan un NFC MB 661-1 HM pentru BFS, daca o stie cineva sunt curios daca e de 1-6 gr. sau raman la asta.

Sus