Lansete de serie - modificari

kingofbeasts

Rod Builder
Nah...ceri si tu ca tot omul incepator ajutor :))) si te trezesti cu ditamai tambalaul...chiar is necesare commenturile astea la postare???
Nu-ti bate capul nici cu modificările și nici cu , comentariile . Exceptând cazul in care ai componentele , faci manopera tu personal și îți asumi riscul sa strici lanseta când dai jos mandrina și inele de pe ea, mai degrabă o vinzi di îți ei una de cast decât sa o modifici pe aia. Personal nu mi-ai plăcut niciodată lansetele de cast ( nici sa le pescuiesc și nici sa le fac zimbettt ) dar ca idee, cu o plecare pe 12 sau pe 10 nu dSi greș și, la clasa UL 9 inele îți sunt destule . Orientează-te după tabelele Fuji și/sau după lansete de cast cu caracteristici similare. In general la cast se pun mai multe inele pentru ca și blankurile sunt mai tari și inelele sunt mai mici.

mariusw

Oblete
Nu-ti bate capul nici cu modificările și nici cu , comentariile . Exceptând cazul in care ai componentele , faci manopera tu personal și îți asumi riscul sa strici lanseta când dai jos mandrina și inele de pe ea, mai degrabă o vinzi di îți ei una de cast decât sa o modifici pe aia. Personal nu mi-ai plăcut niciodată lansetele de cast ( nici sa le pescuiesc și nici sa le fac zimbettt ) dar ca idee, cu o plecare pe 12 sau pe 10 nu dSi greș și, la clasa UL 9 inele îți sunt destule . Orientează-te după tabelele Fuji și/sau după lansete de cast cu caracteristici similare. In general la cast se pun mai multe inele pentru ca și blankurile sunt mai tari și inelele sunt mai mici.
Ms frumos pt raspuns.Am cateva lansete de cast destul de ok, dar vreau eu asa un proiect sa-l fac eu din lanseta asta, o am de cativa ani si sta acolo degeaba :).
Multa stima !

Luigi

Somn
Acum ca am intrat pe topicul acesta mi s-a pus pata sa imi schimb si eu inelele de pe o lanseta care stã degeaba in pivnitza: Jenzi Renaissance deluxe 2,70m, 5-28g. Daca nu ma insel e o lanseta fast, pentru gustul meu cam prea moale pe vârf dar ceva mi-a plãcut mult la ea, e foarte senzitivã, cred ca "bate la fund multe altele..." - glumesc.
Ce nu imi place deloc la ea sunt inelele, pe care le vãd mult prea mari pentru jig, cred ca lanseta asta a fost facuta pt altceva si mi-a fost vândutã drept una de salau.
Am senzatia ca daca ii pun inele mai mici si mai usoare si o scurtez putin va deveni mai rapidã, nah mai tzeapãnã.
Doua intrebãri:
- Ce si câte inele ati pune voi? Nu voi pune in nici un caz torzite si nu vreau sa coste mai mult de 50€. Si mai ales, meritã o astfel de operatie?
- Meritã sa ii tai vreo 10, maxim 15 cm din vârf?

gabyspin

Stiuca
Am modificat o daiwa tatula10-28gr din casting în spinning ( Bolota) azi l-am pescuit pe Mureș (nu am prins nimic..) Am fost placut surprins cât de bine simte fundul de la 7gr până la 28gr.

Salut. Vreau sa schimb inelele si cotorul la o lanseta DAM Nanoflex G2 10-30gr. Nu stiu nici cu cine sa vorbesc nici ce componente trebuie sau cat ar costa treaba asta?! Stiu doar ca vreau inele mai mari sau mai departate de blank sau ambele variante si un cotor mai scurt. O trimit in tara daca e nevoie. Stiu ca e o lanseta de buget dar i'mi place. In mintea mea mi'ar folosi la Stiuca... sau universala pentru Clean-Stiuca-Avat cand merg in recunoastere... sau primul proiect de genul zimbettt

Sus