Lansete si mulinete somn

Bogdan86

Stiuca
Ce echipament folositi voi cand plecati tintiti pe somn? Mai exact ce combo folositi? Eu folosesc pentru somni de talie medie:
Shimano Beastmaster Cx 270 xh-50 100gr echipat cu un Penn Atlantis 5000+ fir PP 50 lb cu leader de 0.8 sau 1mm.
Iar pentru exemplarele over 2m sa zicem folosesc :
S.Croix Tidemaster inshore 3oz echipat cu un Shimano Spheros 8000pg + PP 65 lb cu leader de 0.8 sau 1mm

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eu am folosit un Xzoga Mastery MA-S80H2 8' 0" echipat cu o mulineta Shimano TwinPower SW 6000 PG pana am rupt acel bat din greseala mea. Apoi am cumparat in toamna o lanseta Skyblade Adrenalin Sniper facuta de Jan Gutjahr, echipata cu mulineta mai sus amintita si care nu am apucat sa o pescuiesc dar sunt sigur ca ar face fata oricarui somn, in fapt e chiar supradimensionata pentru somnii din apele pe care le frecventez dar... cine stie, poate ajung vreodata si pe ape cu pesti. Am sa urc pozele la prima iesire cu ansamblul pentru somn. Ma batea gandul la St. Croix Tidemaster Inshore 3 oz si pe mine inainte sa schimb lanseta Xzoga, poti sa imi dai cateva detalii despre el? Poate niste poze?

zamfi

Somn
Bogdane ,stii de la Zoran de pe forum ca eu pescuiesc UL la somn! Chiar acum am pregatit batulroflmaooo Nu de alta ,dar pur si simplu sunt in sevraj ...Marti seara am iesit! Ca la ora 24 se deschide pescuiul ,deci thumbup
Ca si echipament ...Black Power 9' ,20-50 g, Rarenium 5000, Spidewire 0,25 / 40 lbs .
Vreo 30 de voblere dedicate , inca vreo 100 "universale" , 2-3 kg de gume mari , vreo 10 cicade , oscilante ...(putine ca nu prea e momentul) si ...Doamne ajuta!priesttt

Ps: am asa un sentiment ...ca la anul imi va trebui alt bat! socsigroaza

Bogdan86

Stiuca
Acest Tidemaster inshore 3oz este o lanseta sa zicem mai direct asa ca pentru somnii capitali. Eu am avut norocul ca atunci cand am dato la apa pentru prina data sa am parte si de un drill cu ea. E vorba de somnul de la avatar. La acel somn sa indoit doar primul sfert din lansetanaughty ...Este un pic moale pe varf incat sa te ajute sa lansezi si un J13 care are doar 18 gr dar pe care sa te poti baza la greu. E o lanseta pe care sincer te poti lasa cu greutatea corpului. O sa revin si cu ceva poze

adiwolf

Moderator
Membru personal
visezi!
si acolo unde ai facut pozele astea.............sa fim seriosi, nu o sa vezi in viata ta un astfel de peste,
dar tu insista, poate reusesti sa scoti dopul de la baraj intr-un final - cu X-Zoga ai vrut sa muti pila din loc, cu asta scoti sigur dopul roflmaooo

Bogdan86

Stiuca
Arata foarte bine lanseta.. ai reusit sa o echilibrezi cu marimea 6000? Ai cantarit cumva tot combo-ul? Al meu a ajuns la 840 de grame.. dar pentru ce peste avem noi pe la Valcea e mai mult decat suficient.. Acolo unde ai facut poza ma avant linistit cu Avid-ul de 2oz zimbettt

Claudiu

Administrator
Membru personal
Acolo te avanti linistit cu clasa light pana in 15 grame roflmaooo. Am sa il cantaresc

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Pentru wobbler Nanoflex Pike MH, 2,7m (2 tronsoane), plaja 30-60, moderat-rapida cuplata cu D.A.M Quick 2000 FD , fir Gigafish Powerline de 0,14 si leader Bass Pro XPS de 25 lb adica asta :

Pentru heavy jigging Calyber UH (dintr-o bucata) , plaja 2-4 oz (56-112gr) , fast cuplata cu Daiwa Morethan Branzino , fir Tuff Line de 35 lb (daca nu ma insel ) si acelasi leader ca mai sus :

Pentru light jigging G. Loomis MB 843, 2,23m (dintr-o bucata), plaja 1/4-3/4 (7-21), fast cuplata cu Shimano Twin Power C3000 MG , fir Daiwa Samurai Braid de 20 lb si acelasi leader XPS in variante de 20 si 25 lb:

De fapt, cam asta e echipamentul meu de vara la care se mai adauga doar Sage-ul pentru voblerit si lingurit la toate celelalte specii .

Am si eu un Lamiglas G1000 GSH 102 2X 8’6" 3/4-2 1/2 oz custom pe care l-am cumparat facut. L-am cumparat gandindu-ma la pescuit la somn pe Ebro dar adevarul e ca nu am timp sa-l folosesc. Este modificat de Nariman cu fuji Y si inainte a fost facut cred de Andronic sau Torescu (mi sa spus dar nu-mi amintesc).

Ma bate gandul sa-l modific din nou dar inca studiez situatia. Ma gandesc ca ar fi bun si la spinning pe mare din barca si nu numai si acolo voi ajunge intr-un viitor sper nu indepartat . Ma gandesc la o inelare noua pentru apa sarata si bineinteles va ramane functional si la somn.

O mulineta cred ca un 5000 sau 6000 de la shimano iar cade bine. Singura partida care l-am probat la stiuca a fost cu o mulineta Sakura alpax 4000 cu care m-am descurcat insa voi avea nevoie de ceva mai mare.

Voi ce inele imi recomandati pentru apa sarata ( ceva nu prea scump) si ce mulineta a-ti pune pe bat?? Adevarul e ca stau in dubiu daca sa-l modific sau mai bine sa iau unul direct facut pentru apa sarata.

Lanseta este aceasta:

imagen

imagen

sube fotos

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Am si eu un Lamiglas G1000 GSH 102 2X 8’6" 3/4-2 1/2 oz custom pe care l-am cumparat facut.

Voi ce inele imi recomandati pentru apa sarata ( ceva nu prea scump) si ce mulineta a-ti pune pe bat?? Adevarul e ca stau in dubiu daca sa-l modific sau mai bine sa iau unul direct facut pentru apa sarata.
De modificat merita sa-l modifici doar daca iti place blankul si crezi ca apoi il vei folosi. In principiu o modificare costa mai mult decat o constructie astfel ca daca nu-i un bat de suflet sau un blank rar modificarile nu prea merita de regula. Zic de regula pentru ca depinde si cat anume vrei sa modifici la el astfel ca, o modificare doar de inele sau o ajustare de cotor poate merita (financiar vorbind ).
In alta ordine de idei, inelele se calibreaza cu puterea batului, drag-ul mulinetei si forta in livre a firului cu care il vei folosi insa, in principiu, la pesti de talie mare , inelele cu doua picioare preiau mai bine fortele pe butt astfel ca eu as fi recomandat asa ceva pentru somnii de pe Ebro sau pentru sarati de categorie grea care pot sa aduca repede varful unei lansete la acelasi nivel cu butt-ul.

E un blank care merita modificat si tot la inele cu doua picioare m-am gandit si eu. Cica ar fi niste inele koreene de tinan, trebuie sa mai investighez care sunt bune la pret. Lucrarea care o are acum imi place insa daca l-as transforma si pentru mare mi-ar place si mai mult . La maner nu as modifica nimic. Am sa valorez situatia modificarii precum si cea a cumpararii de una de spinnig pentru apa sarata.
Multumesc pentru informatii.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Batul asta e legendar si poate duce somni mari, la fel cred ca s-ar descurca si marin. Eu zic ca nu merita sa iei una special pentru sarat pentru ca te va costa destul de mult o lanseta serioasa. King ar trebui sa cunoasca ceva optiuni de inele cu doua picioare, cele de le am eu pe lanseta par de forta si nu cred ca ar fi asa scumpe, e un model vechi. @kingofbeasts apropo de asta, pe lanseta de am pus-o mai sus, cum se numesc inelele?

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Claudiu , pe lanseta ta ar trebui sa fie inele de surf de tip LC de la Fuji . Ele sunt de forta si gandite pentru pescuit marin insa sunt prea mici in pastila pentru mulinete cu tambur mare si franeaza pe lansare (marimea maxima de pastila la LC-uri e 20).
Octavio, dupa mine ar merge tot K-uri de tip KW cum i-am pus lui Anem pe X-Zoga sau pe Calyberul meu UH. Daca insa modificarile la inele iti creeaza emotii ai la dispozitie variantele clasice de MN-uri sau SV-uri.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Dincolo de firul gros de pe mulineta, care nu se lanseaza deloc ok, chiar infraneaza. Acum am sa incerc cu un fir mai omenesc, nu stiu de ce am pus un fir asa gros dar... indata ce il schimb am sa ies sa probez. Eu sper sa fie doar de la fir si nu de la inelul de plecare, dar m-ai pus pe ganduri
p.s. s-a intamplat ceva cu pozele din postarea ta de mai sus cu echipamentul, da-mi linkurile sa modific postarea.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Din pacate lanseta ta nu va lansa mult mai bine doar prin schimbarea firului (care la somn tre sa fie de macar 25-30 lb) fiindca inelul de plecare pe langa ca e mic e si montat normal si firul loveste de picioare (daca nu chiar si de blank). LC-urile sunt gandite ca inele pentru mulinete de cast cu tambur mare (round profile) si de asta au pastila mica iar cand se folosesc la spinning de regula se monteaza invers si se pun pe mulinete cu tambur mic si foarte sus pe blank.
PS.Nu s-a intamplat nimic cu pozele, am uitat sa-mi achit gazduirea la site ( deschiderea sezonului , vacanta , alea-alea... )si mi-au suspendat sandramaua :p :)
Daca reusesc maine sa achit probabil isi vor reveni de la sine (desi am o lanseta de terminat si s-ar putea sa stau de ea si sa achit doar poimaine zimbettt).

Ultima editare:
Claudiu , pe lanseta ta ar trebui sa fie inele de surf de tip LC de la Fuji . Ele sunt de forta si gandite pentru pescuit marin insa sunt prea mici in pastila pentru mulinete cu tambur mare si franeaza pe lansare (marimea maxima de pastila la LC-uri e 20).
Octavio, dupa mine ar merge tot K-uri de tip KW cum i-am pus lui Anem pe X-Zoga sau pe Calyberul meu UH. Daca insa modificarile la inele iti creeaza emotii ai la dispozitie variantele clasice de MN-uri sau SV-uri.
Dacă ai ceva poze cu inelarile făcute de tine pe x-zoga sau pe calyber și poți pune mi-ar veni bine sa vad cum sunt. nnnoroc

Sus