• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Lansete si mulinete somn

E de fitze 100%!
Glumeam, e o lanseta de vis. Eu fac parte din "tabara" care doar se uita prin Playboy si in rest...nevasta. Unii fericiti chiar au bucatile alea.
Acum serios: nu cred ca sunt 2 tabere in discutia asta, e perfect logic sa vrei sa ai cele mai tari scule, la fel cum e logic si ca altii sa se multumeasca si cu alea mai uritzele. Stii cum e, daca te dai mereu la regina balului, cam ramâi nef...ericit.
Cred ca sunt doar 2 abordari diferite ale echipamentului, eu vroiam numai sa spun ca nimeni nu are motive sa se jeneze cu ce pescuieste, cit timp ii place. Ca si cu femeile, daca iti place de una aia este, daca altul are una mai bunoaca, bravo lui ( desi stiu pe unii invidiosi).
Stimã tuturor!

Cataloghez asta ca pe o pasiune. O extensie a pasiunii principale, pescuitul.
Si e normal sa regasesti pasiunea asta la un om care depune energie sa tine un forum de pescuit, sa tina un magazin doar cu produse selectate, un om care are posibilitati destul de apropiate de a practica sportul asta. Si mai ales cineva care chiar e pasionat de tot ce tine de pescuit.jos palaria

Pentru altii insa treaba nu sta asa. Ori mai au si alte pasiuni care nu le mananca naparat banii cat energia, au apa departe sau aia care e aproape e aproape pentru cateva sute de pescari, cel putin, au venituri mai modeste si nu si-ar permite nici daca ar vrea, echipament foarte scump. Nu se justifica.
Una e sa faci escalada o data pe luna in Bucegi si alta e sa fi alpinist care vizeaza Ciomolungma si Anapurna.

Si pentru ca sunt sigur ca o sa-mi sara in cap "capricornul campion la pesimism din Valcea" - Mai e vorba de traiect, despre care continui sa cred ca e OK sa o iei de jos, cu pasi mici, ca sa poti face comparatii in cunostinta de cauza. Daca n-ai pescuit cu Germina, o sa fie mai greu sa intelegi care-i treaba cu Lamiglasul.

Cei care au investit in scule scumpe dau acum sfaturi spunand ca n-are rost sa pierzi bani si timp - treci direct la Megabass ca e ce trebuie. Dar oare ei s-au apucat cu Megabass ?!
Cei care au acum barci cashtoace zic - nu fii fraier, nu mai pierde timpul cu tot felul de camere de tractor, treci direct la bass-boat ! Dar ma uitam in ultimul numar din "Pescuitul pentru toti", (e o revista d-aia de hartie la care dai paginile cu degetu umezit in gura) la o galerie de poze cu ce barci aveau campionii Romaniei acum 6 ani si ce barci au acum. Pai cred ca si celui mai parlit pescar de aici de pe forum i-ar fi rusine sa se duca la vreun concurs in Bulgaria cu improvizatiile alea fara podina si cu bormasina pe post de motor. Da uite ca au avansat si au ajuns campioni.

Asa ca, evolutia treptata are rostul ei.

A, si sa stiti ca peste tot exista toate tipologiile astea. Vede unu cum picteaza un maestru si vrea si el. Ce-i trebuie ! Pensule Winsor & Newton top qulaity, panza de in de Madagascar culori de 200 tubul si ......garantat de maine esti maestru ca ala. O sa scoti capodopera dupa capodopera din prima si o sa fie coada la usa la atelier.

SiGi Lures

Handmade Lures
Eu mai degraba as pescui cu ragalii de mulinete si lansete acolo unde e peste mult, pentru ca acolo vei prinde oricum. Factorul echipament n-ar mai fi decisiv.
Multa vreme am lasat mulineta pe ultimul loc in ceea ce priveste ansamblul de pescuit la spinning. Lanseta o vedeam nr. 1, apoi firul, shad-ul, jigul. Am pescuit ani la rand cu Abu Cardinal, apoi cu Ryobi Ecusima si am prins salai record pe care acum ii intalnesc o data la 2-3 ani.
Intre timp mi-am largit viziunea in ceea ce priveste pescuitul, a devenit pasiunea suprema si usor usor mi-am dat seama ca se merita sa am ce-i mai bun cand ies in cautarea pestelui.
Impartasesc cuvintele cuiva care zice cam asa : „Timpul pe apa e prea pretios ca sa-l petreci cu echipament inferior”. As mai adauga si ca fara drilul oferit de peste, echipamentul devine anost chiar daca-i high end.
Cu timpul am devenit tot mai pasionat de lansete si am inceput sa le colectionez. Nu stiu cand ma voi opri, desi mereu zic ca a venit momentul. Fascinant este ca mai tot timpul gasesc o lanseta pe care nu o am si vad o situatie in care poate fi folosita.
In ultimii ani aproape zilnic am citit despre blank uri, lansete si mulinete, in special pareri de peste ocean si am coroborat informatiile cu ceea vedeam la lansetele scuturate de propriile-mi maini. Am invatat ca nu exista lanseta universala ori lanseta cea mai buna.
Mihai P. am subliniat in raspunsul tau partea la care vreau sa ma refer, cu tot respectul pentru parerea ta si a fiecaruia in general. Eu am in minte''n '' intimplari in care factorul ''echipament superior' nu este decisiv.Cand zic asta nu ma refer la faptul ca trebuie sa dai la clean cu echipament light la fel cum la somn trebuie sa dai cu echipament heavy..Ci ma refer la calitatea echipamentului. Echipament ieftin versus echipament scump..

Pescuiam la salau ,iarna, prin februarie..era un loc cu apa adinca , gropan ,invartea apa..Pe mal o salcie , loc in stinga ei loc in dreapta ei..In apa, fix in fata salciei la vreo 15 metri de mal , un butuc pe substrat vechi de ani de zile in locul ala..Eu St. croix, Shimano, fir subtire...un alt pescar, lanseta no name, mulineta la fel, fir gros..ajuns inaintea mea alege locul din aval si eu locul din amonte..Intre noi cativa metri, nu multi ..El salau dupa salau,eu nimic..salaii stateau in urma butucului submers , mai sus de el, unde tatonam eu cu jigurile,nici unul..Fiind pe locul bun , colegul meu a prins 5-6 salai, ca nimic, eu nici unul..

Alt caz , ca poate zice-ti ca daca eram eu pe locul bun prindeam mai mult...cand e vorba de lanseta de salau noi cautam lansete rapide usoare, foarte bine echilibrate..gume mici, jocuri din incheietura, figuri de stil..Luca, un pescar aradean , a pescuit la somn toamna trecuta in zona orasului. Fiti atenti echipament..Blinker Jorg 2.7m, pina in 180 gr, Shimano Spheros 8000 , fir Gigafish de 0.30 sau pe acolo..Sa vedem ce a prins in lunile septembrie-noiembrie..3 somni , unul de 5-7 kg, unul de 8-9 kg si unul pe la 2 metri, si pe linga asta vreo 3 salai intre 1.8-2.5kg...salai..la asemenea echipament..Eu ,imi doream un salau mare pe vibe-uri..n-a fost sa fie , am prins strapazani si 3 somni cati mi-au intrat au rupt toti..

Mai am tolba plina de exemple..Ceea ce vreau eu sa spun este ca nu calitatea echipamentului face diferenta, calitatea e doar pentru confortul fizic si psihic al pescarului..eu nu zic sa pescuiesti cu gioarse si tot felul de no name-uri , dar cred ca o calitate medie ofera tot atata confort si eficienta in pescuit..

Tocmai ce scrisesem cu putin timp in urma despre cele 2 categorii de pescari si echipamentele folosite. Pentru ambele tabere: Nu credeti ca e mai bine ca fiecare sa foloseasca ce vrea sabia lui, fara ca sa fie catalogat sau judecat intr-un anumit fel? Uite nah am un Megabass Destroyer F5-68Xs si am mai comandat unul identic ce e pe drum.... cum catalogati asta?
Daca tot ne-ai intrebat, sa raspundem.
Eu n-as face asta in veci. Mai bine as lua alta lanseta de 3 ori mai ieftina decat sa am doua identice. Nu vad rostul, iti limitezi cunoasterea.
Banuiesc ca tu gandesti in felul urmator : „daca ies la pescuit si car 2 combo-uri dupa mine, unul de jig, unul de lingura, vreau ca pe ambele sa fie lanseta preferata
Sa ma scuzi daca am fost prea empatic, dar poate ne luminezi de ce 2 de acelasi fel.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Iti explic, ador lanseta asta. Am luat-o de rezerva in caz ca o rup pe cea actuala si nu o voi mai gasi. Vezi... ai plecat pe o premisa gresita sa iti imaginezi ceea ce gandesc eu. Probabil cel mai bun raspuns ar fi ca am luat-o pentru ca asa am vrut. E mai simplu de explicat :)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Chiar nu sunt dar... mi-a picat cu tronc batul asta si se gaseste greu. Chiar imi place si am ceva timp de cand il pescuiesc nu e val de moment

No acum ca tocmai a fost prezentat un Megabass, eu va propun ceva ieftin si solid:
- Lanseta WFT Charisma Power 270 50-190g, ca.80€
- Mulineta Penn Pursuit II 5000, ca.50€
E combo cu care am inceput spinningul la somn, recomandat personal de Blinker Jörg, inca il mai am si il mai folosesc, cu succes mai mic asa ca la mine, dar chiar am prins citiva somni cu el. Dar dupa mii de lansari cu el stiu ca tine la tavaleala. 900g e o greutate, dar trebuie acceptata ca atare la pescuitul asta.
De fapt eu am fost la Jörg acasa ca sa cumpar blinkere, omul a stat vreo ora cu mine sa imi prezinte atelierul lui, sa imi explice spinningul de somn la linguri si mi-a dat sute de sfaturi. Cele mai importante si pe care le voi purta cu mine toata viata: trebuie cautate si gasite locurile cu peste, iar apoi trebuie sa ai echipamentul potrivit si care sa iti dea incredere. Si capturile vor veni. Asa a fost...
A avut pina si entuziasmul sa imi arate Google Earth pe computerul lui, acolo erau marcate sute de locuri unde prinsese somn, eu stiam doar doua, bineinteles ca el le stia la perfectie, inclusiv pe unde poti intra mai departe in râu cu salopeta, absolut complet. Pasiunea lui era si este sa caute mereu locuri noi, cit mai nepescuite, clar ca in timp si-a format ochiul si simturile pentru asta. Atunci am inteles secretul cel mare al spinningului: locatia e aproape totul! Mi-a spus-o chiar asa: locul bun e ascunzatoarea pestelui, echipamentul si mai ales naluca exista pentru a-l scoate din ascunzatoare. Vorbind despre pradatori, ei reactioneaza la multi stimuli, dar odata localizati e usor sa-i fraieresti. Echipamentul e suficient sa fie corect.
Asadar, sa mergem noi la pescuit sa-i cautam, ca avem scule suficient de bune sa ii prindem!
De abia astept sa inceapa sezonul...
gofishing

Daaaa ....bățul in cauză e de somn???
Mie nu mi-a răspuns roflmaooo

No acum ca tocmai a fost prezentat un Megabass, eu va propun ceva ieftin si solid:
E combo cu care am inceput spinningul la somn, recomandat personal de Blinker Jörg, inca il mai am si il mai folosesc, cu succes mai mic asa ca la mine, dar chiar am prins citiva somni cu el. Dar dupa mii de lansari cu el stiu ca tine la tavaleala. 900g e o greutate, dar trebuie acceptata ca atare la pescuitul asta.
De fapt eu am fost la Jörg acasa ca sa cumpar blinkere, omul a stat vreo ora cu mine sa imi prezinte atelierul lui, sa imi explice spinningul de somn la linguri si mi-a dat sute de sfaturi. Cele mai importante si pe care le voi purta cu mine toata viata: trebuie cautate si gasite locurile cu peste, iar apoi trebuie sa ai echipamentul potrivit si care sa iti dea incredere. Si capturile vor veni. Asa a fost...
A avut pina si entuziasmul sa imi arate Google Earth pe computerul lui, acolo erau marcate sute de locuri unde prinsese somn, eu stiam doar doua, bineinteles ca el le stia la perfectie, inclusiv pe unde poti intra mai departe in râu cu salopeta, absolut complet. Pasiunea lui era si este sa caute mereu locuri noi, cit mai nepescuite, clar ca in timp si-a format ochiul si simturile pentru asta. Atunci am inteles secretul cel mare al spinningului: locatia e aproape totul! Mi-a spus-o chiar asa: locul bun e ascunzatoarea pestelui, echipamentul si mai ales naluca exista pentru a-l scoate din ascunzatoare. Vorbind despre pradatori, ei reactioneaza la multi stimuli, dar odata localizati e usor sa-i fraieresti. Echipamentul e suficient sa fie corect.
Asadar, sa mergem noi la pescuit sa-i cautam, ca avem scule suficient de bune sa ii prindem!
gofishing
În orice stil de pescuit localizarea e totulnnnoroc.

Ultima editare de un moderator:
In magazinele nemtesti prin care am fost eu (in 3 orase) si inca intr-unul prin Franta am gasit o gramada de modele europene care bat la cur la propriu fitele care se poarta prin Romania. Fitele din Romania sunt promovate de presa de profil..Romanii nu au magazine in care sa poata pipai ce poate pipai neamtul prin magazine si de aceea cumpara ce i se ofera..Cei mai tari mi se par ucrainienii (??) de la Favorite care copiaza modelele japoneze la lansete adaptandu-le intrucatva stilului european..Si din urma vin puternic scandinavii de la Westin sau italienii de la Rapture, ca sa pomenesc doar cativa..Neamtul,fire practica se intreaba de ce naiba ar trebui sa dea el 200-400 de euro pentru o lanseta de peste ocean la care se mai si risca cu transportul in caz de garantie , cand la 100-150 de euro(si inca aia e mult) isi niste lansete la fel de bune si la care are garantia la el in tara, nu peste ocean...
ma--m uitat si eu pe acolo , si lanseta sub 300 euro nu prea am vazut , si nici naluci ieftine . cam 20 euro cea mai naspa

gofishing
Da, bun sfat. Problema e ca la noi sunt foarte rare locurile MAI nepescuite si alea sunt asa de greu de atins doar cu picioarele, ca-ti vine sa te lasi.
Cel putin pe unde am fost eu, de nebun in prospectiuni, nu am avut pana acum norocul sa gasesc un loc virgin. Vezi urmele pescarilor in cel mai bun caz, sau al braconierilor.

Pai locuri virgine cred ca nu mai gasesti prin Europa secolului 21. Omul respectiv cauta si gaseste locuri neumblate din doua motive: ca nu-s atit de evident de bune in ochii celorlalti pescari, si in plus sunt mai greu accesibile. Jörg pescuieste doar de pe mal, mai bine zis din apa, intra mereu cu waders pina ii permite adincimea. Cauta intotdeauna pragurile si mai ales pragurile dintre "plaje" si curentul principal, cu cit mai linã si mai intinsa plaja cu atit mai promitator locul. Multe locuri le observa mai intai pe GoogleEarth, imagini de satelit in care vezi cit de cit configuratia fundului apei. Asa am cercetat impreuna, adica el ca sa imi exemplifice, o portiune a Moselei pe care nici el nu o mai pescuise (pe linga Thionville). Am identificat 2 locuri promitatoare, pe care am avut onoarea sa le incerc eu primul. Unul nu prea era ce credeam, celalalt era bun. Pe cel bun am prins un somn de vreo 1,40-1,50, nu stiu caci nu masor somnii cind sunt singur pe (in) apa. Mi-a tras la 4 pm la a treia lansare, si aici mi s-a ilustrat o alta teza: daca in jumate de ora nu ai trasatura pe un loc, schimba-l! Partidele lui de pescuit "acasa" nu dureaza mai mult de 4-5 ore, din care vreo 2-3 ore de mers cu masina la si intre locurile dinainte planificate. Si in fiecare partida incearca macar un loc nou, daca nu chiar toate. Eu recunosc ca nu am avut si nu as avea perseverenta asta, merg pe un loc, maxim doua si le greblez ore in sir cu lingura. Rezultatele sunt pe masura: eu fac (faceam) poate 7-8 partide la somn pe an, cu vreo 2-3 capturi, Jörg face 3-4 partide scurte saptaminal cu sute de somni pe an, inclusiv monstri. On topic: echipamentul lui e solid, dar nici pe departe cel mai scump. Si da, in Occident sunt mult mai putini pescari si mai mult peste, dar un muritor de rind ca mine tot nu prinde nici acolo mult mai mult decit pe la noi. Da' io is multumit si asabucuriemare
Oare citi dintre noi cauta locurile atit de sistematic? Indraznesc sa banuiesc ca poate o mânã dintre noi pescarii de pe forum. Si probabil ca asta face diferenta dintre maestri si pescarii normali (sau mediocri ca mine), intr-o masura mult mai mare decit orice echipament ultra-nu-stiu-cum.

adiwolf

Moderator
Membru personal
daca vorbim de doi oameni cu aceleasi preocupari, cu acelasi timp la dispozitie si cu aceleasi disponibilitati finaciare, din care unul merge foarte des la pescuit si prinde pesti iar celalalt prinde mai putin, atuncea poti vorbi de pescari talentati si dedicati
altfel................nu are nici un sens sa faci comparatii fiindca ar fi irelevante

Nu fac comparatii din invidie sau ciuda, cumva e normal totusi sa ma orientez dupa pescarii consacrati, fara sa urmaresc sa ating vreodata performantele lor. E ca si cu ghitaristii astia celebri pe care nu ma satur sa ii ascult, bineinteles ca ei asta fac de o viatza, dar fara talent ar fi doar niste anonimi care cinta bine la Instrument. (apropo instrumente, pentru astia chiar conteaza instrumentul, pentru mine mai putin, important e sa sune cit de cit bine ca mina si urechea mea nu-s atit de sensibile - asa si la unditze...)
Tot asa exista si pescari care au talent, au experienta si au o strategie castigatoare. De le ei incerc sa ciupesc cite ceva care m-ar face si pe mine mai bun, la nivelul meu. Si pentru asta imi place acest forum, ca intilnesc virtual citiva pescari pe care ii admir si urmaresc foarte atentnnnoroc

Cumva si eu caut tot asta. Sa invat de la pescarii mai buni strategii folositoare mie, moduri de a citi apa, locurile. Felul in care hotarasc ce tehnica trebuie aplicata in anume conditii.
Am invatat deja cateva lucruri bune, mai ramane doar sa am ocazia sa le aplic.
Pe de alta parte, daca vrei sa cunosti pescarii astia buni, ai atatea straturi de belit ca te cam saturi si de multe ori, dupa ce ai terminat de belit, gasesti un știulete mic si nesofisticat care urla la tine - Gandești prea muuuuult !