Locuri de rapitor la Sulina?

Vlad83

Oblete
Salutare !
Incep prin a-mi cere scuze daca mai este vreun post ca al meu, dar sunt la servici, nu am timp sa caut daca fac double-post.
Asa cum scrie in titlu, plec la sfarsitul lunii cu familia la Sulina si intreb daca cineva dintre voi a fost de curand pe acolo daca ma poate ghida spre un loc anume din imprejurimi, unde se poate ajunge pe jos, unde ma pot distra la biban si marlite. Din ce am citit pana acuma, si sunt postari vechi de prin 2013, la biban ar fi bun de dat pe canalul lui Filote, zona pod spre plaja si putin mai in aval (nu mai stiu daca acum este spartura sau este inchis, pe Google Earth arata ca nu mai e spartura), zona incinta port, desi acolo din ce am citit, predominant este crapul, platica si somnul.
Alte idei/ponturi? Nu ma intereseaza decat rapitorul avand in vedere ca stau doar 5 zile si nu am timp sa nadesc un loc de crap, mai stau si cu fetele la plaja.
Multumesc !

Wurger

Somn
Pai daca tot te duci in zona plajei, cauta un loc unde se imbina apa dulce cu aia sarata si s.ar putea sa dai de avati la vanatoare.
Nu cunosc Sulina asa ca ce scriu sunt sfaturi date de altii.
Pt biban si marlite, daca gasesti un canal cu apa mai limpede.... dar am fost si eu in astfel de loc si din cauza traficului mare de barci si a ierburilor tocate de elici, nu iesea nimic la vanatoare.
Daca principiile iti dau voie, biban gasesti in maluri la dropshot.
Nu ma dau cunoscator, iti spun doar ce as face eu.

Costi

Salau
Nu am mai fost de vre-o 4-5 ani in Sulina... Insa bibani prindeam chiar sub podul de peste canalul ce-l treci cand mergi spre plaja. Pe podul de la unitatea militara prindeam avat, insa in general mic. Daca ai posibilitatea de o barca avat fain poti lua dimineata la primele ore la farul vechi.
In bazinul mare de mai jos de port eu personal in afara de ceva marle amarate nu am reusit sa prind nimic. Mai era un T undeva in camp unde se intalneau doua canale unde am mai prins biban. Insa cum in general in Sulina mergem cu sotia... Nu prea am umblat dupa peste...

Cristi.M

Oblete
Gen buldo. Eu folosesc plumbi de 25-lacrima. Sunt ok
Mai folosesc muste rosii pentru rosioara. Este super misto cand dai in ele si scoti vreo 2-3 odata la o linie cu 4 muste

miker2ka

Salau
La sulina o sa ajung si eu peste 2 saptamani. Ma gandeam, cand nu sunt pe lac la stiuca, sa caut bibanii mai imbracati pe langa mal in bratul mare la dropshot. Am plumbi de 15g. Scap cu ei sau sa comand ceva mai greu?

spin4fun

Biban
La sulina o sa ajung si eu peste 2 saptamani. Ma gandeam, cand nu sunt pe lac la stiuca, sa caut bibanii mai imbracati pe langa mal in bratul mare la dropshot. Am plumbi de 15g. Scap cu ei sau sa comand ceva mai greu?
Depinde de adancime si curent, dar zic ca nu te hazardezi daca iei mai grei, cu incredere 30+ g daca dai in canalul principal. Eu insa nu prea stiu sa fie pe acolo asa multi, apa mai tulbure, navigatie. Mai bine pe canalele de legatura si gurile lor. Poti incerca si in gura canalului si pe canalul ce duce la Cardon, acolo mai intra si cate un strap. Bibani mari am prins pe Lumina, dar trebuie sa gasesti bancul, se schimba locurile de la an la an. Avat si salau se prinde la intrarea pe canalul spre Rosulet, bibani mari si rosioara la rattling am prins pe canalul dintre Vatafu si Lumina, spre Vatafu, dar e destul de circulata.

Salutare !
Incep prin a-mi cere scuze daca mai este vreun post ca al meu, dar sunt la servici, nu am timp sa caut daca fac double-post.
Asa cum scrie in titlu, plec la sfarsitul lunii cu familia la Sulina si intreb daca cineva dintre voi a fost de curand pe acolo daca ma poate ghida spre un loc anume din imprejurimi, unde se poate ajunge pe jos, unde ma pot distra la biban si marlite. Din ce am citit pana acuma, si sunt postari vechi de prin 2013, la biban ar fi bun de dat pe canalul lui Filote, zona pod spre plaja si putin mai in aval (nu mai stiu daca acum este spartura sau este inchis, pe Google Earth arata ca nu mai e spartura), zona incinta port, desi acolo din ce am citit, predominant este crapul, platica si somnul.
Alte idei/ponturi? Nu ma intereseaza decat rapitorul avand in vedere ca stau doar 5 zile si nu am timp sa nadesc un loc de crap, mai stau si cu fetele la plaja.
Multumesc !
Locuri de pescuit spre plaja mai greu, fie is populate de turisti fie foarte circulate. La podul dinspre unitatea militara arata bine si erau pescari la pasnic asta vara, dar nu as putea spune daca ar fi de succes o partida la rapitor. Ideal e sa ai o barca si sa explorezi putin zona. Bine, cred ca oricum vine tarziu raspunsul. :)) Daca ai fost, impartaseste cu noi experienta, poate ii va fi de ajutor altui pescar cu aceleasi cautari :)

Sus