Ma bag la somn

ikonet

Oblete
Va salut, nu prea am stiut unde ar fi de scris, asa ca la povesti sper sa nu deranjeze pe nimeni.
Am avut vreo doua iesiri recente cu barca pe Dunare, la salau chipurile, insa de fiecare data am agatat un somn maricel la ambele iesiri si fix in acelasi loc. Clar nu sunt echipat corespunzator sa ma pun cu un somn, lanseta este de pana la 40g, merg pe carlige offset cu gume de 8-12cm, plumb cheburashka de 33g, adevarat ca de cand mi-am fixat in zona de pescuit a mintii "offset" nu prea am facut cine stie ce treaba, da oricum nici inainte nu imi dadeam lesin la iesirile avute.
Prima data parea clar o agatatura zdravana, dar am mentinut tensiunea in fir si dupa ce am mutat barca s-a deplasat, prima data spre larg apoi in amonte, undeva la jumatate de ora a facut misto de mine, in cateva randuri punea atata forta in linie ca mi-era mila de tot asamblul la cum se chinuia sa nu explodeze, era evident ca n-am nici o sansa sa-l desprind, doar l-am plimbat putin pe fund de colo colo. Ca treaba sa fie calumea a trecut si un pasager mare care a generat valuri, cand credeam ca am scapat de situatie, l-am lasat sa ia ceva fir, am tensionat prea mult si la urmatorul val s-a rupt linia... Multumit de prima experienta mi-am zis ca la a doua iesire sa mai vad daca mai e acolo, tot acolo era, se pare ca doar gumele cu albastru ii plac, zis si agatat, plimbat, de data asta a colaborat mai mult timp si cu deplasare mult mai mare. Malul abrupt fara posibilitate de dus in mal, ce am reusit in plus a fost sa-l aduc mai aproape de barca pe care am lasat-o in deriva, curenti puternici, apa adanca, anafoare de jur imprejur, am adus mai mult fir pe tambur si cam atat, am fortat si linia poc, deja m-am obijnuit. Partea pozitiva ca ma pune la treaba grav, ce sala ce program sportiv... dupa astea doua iesiri ma simt oarecum in forma.
Acum, parca ma racaie rau cand stiu unde locuieste si ma incita rau ideea sa mai incerc, asa ca imi trece prin cap sa ma echipez ceva mai bine si sa incerc sa-l abordez pentru o poza de grup, eu si cu el, parca simt ca il stiu de undeva... Pe de alta parte nu am deloc experienta la "grei", stiuca este meniul principal, cativa salai modesti si ceva avat este tot ce am reusit, asta ar fi un pas exagerat pe care nu l-am luat niciodata in seama limitandu-ma la spinning-ul usor, unde capturile sunt decente si abordabile.
Banuiesc ca mai sunt pe aici cu "problema" ca a mea, deja devine episodica treaba, asa ca am zis sa scriu poate devine interesant sau macar amuzant, sau poate nici una nici alta, dar personal, a devenit un fel de target sa-l abordez, stiu locul, culoarea, mai ramane sa gasesc solutia... "ma bag la somn".

Fir intins!

mihai2002

Biban
Desi la mine in zona au devenit o raritate capturile de somn car mereu dupa mine si un echipament mai greu, lanseta mifine ursus horiblis 2.4 50=100gr mulinica okuma epixor de 4000 cu un fir de 0,20 j braid cu care incerc in locurile fierbinti sa vad daca mustaciosul raspunde la apel ,in general folosesc cicade de mari dimensiuni 6....7cm si 25...40 gr sau gume mari 10=12 cm
Am avut doar 2 atacuri anul asta din pacate nici unul finalizat ,odata a indreptat ancora cicadei , altul a taiat inaintasul de 0.4 dupa 20 min de dril

Luigi

Somn
stiu locul, culoarea, mai ramane sa gasesc solutia... "ma bag la somn".
La somn pe Dunãre cred eu ca exista o singura solutie: sculã dedicatã somnului. Este pe forum un topic exact pentru asta, unde vei putea gãsi echipament solid de buget, in cazul in care vrei sa faci doar ocazional sportul ãsta. Eu nu m-as încumeta acolo sa dau la somn cu altceva decit cu combo de somn, pãcat de peştii ãia enormi care rãmân cu zeci de metri de fir plus nãluca în gurã dupã un drill cu echipament prea uşor. Si in cazul in care au supravietzuiesc, cine ştie dacã vor mai ataca vreodatã guma aia albastrã? Echipamentul corect e mai sigur, si pentru pescar, si pentru peşte.

ikonet

Oblete
La somn pe Dunãre cred eu ca exista o singura solutie: sculã dedicatã somnului. Este pe forum un topic exact pentru asta, unde vei putea gãsi echipament solid de buget, in cazul in care vrei sa faci doar ocazional sportul ãsta. Eu nu m-as încumeta acolo sa dau la somn cu altceva decit cu combo de somn, pãcat de peştii ãia enormi care rãmân cu zeci de metri de fir plus nãluca în gurã dupã un drill cu echipament prea uşor. Si in cazul in care au supravietzuiesc, cine ştie dacã vor mai ataca vreodatã guma aia albastrã? Echipamentul corect e mai sigur, si pentru pescar, si pentru peşte.
Am perceput corecta observatie, asa ma si gandeam sa fac, insa nefiind un pescar consacarat, doar ocazional datorita faptului ca sunt oarecum aproape de Dunare si am si cu cine iesii, nu m-am avantat prea departe in achizitii si accesorii care sa acopere o gama atat de larga, dar am in vedere aspectul tinand cont imprejurare.
Ca si echipament m-am orientat catre Tracucco Achab XP Boat 2.70m/200g si Okuma Ceymar XT 40FD sau 55FD, care se echilibreaza mai bine, probabil ca nu sunt in asentimentul multora cu alegerea insa nu imi doresc sa escaladez atat de mult partea cu somnul. Totusi ma incita, de ce sa mint, dar am prea multe hobby-uri si incerc sa-mi mentin atentia si placerea atat timp cand nu devine obsesie.

mihai2002

Biban
Am perceput corecta observatie, asa ma si gandeam sa fac, insa nefiind un pescar consacarat, doar ocazional datorita faptului ca sunt oarecum aproape de Dunare si am si cu cine iesii, nu m-am avantat prea departe in achizitii si accesorii care sa acopere o gama atat de larga, dar am in vedere aspectul tinand cont imprejurare.
Ca si echipament m-am orientat catre Tracucco Achab XP Boat 2.70m/200g si Okuma Ceymar XT 40FD sau 55FD, care se echilibreaza mai bine, probabil ca nu sunt in asentimentul multora cu alegerea insa nu imi doresc sa escaladez atat de mult partea cu somnul. Totusi ma incita, de ce sa mint, dar am prea multe hobby-uri si incerc sa-mi mentin atentia si placerea atat timp cand nu devine obsesie.
50 sau 55 cred ca e ok pt ceymar,e destul de potenta pe recuperare si face fata la naluci grele, la fel si eu , ajung ocazional in zone care tin somn si nu am vrut sa investesc prea mult pe acesta ramura de acea echipamentul e modest oarecum colrelat cu talia pestilor din zona mea care rar trec de 15 kg

grey-wolf

Salau
Cel mai bun sfat pe care ti l pot da :
In gura inchisa nu intra muste !
In sensul ca daca mai bati toba si afla ,,baietii dibaci " iti garantez ca nu prinde primavara . Mai cunosc astfel de situatii si pe Olt si pe Dunare . Du te cu echipament adecvat si evita sa fi vazut .
Nu uita sa il eliberezi . Genele sanatoase sunt importante .

ikonet

Oblete
Ma pregatesc, momentan mi-am luat un Penn NeverCrack 2.40 100-400g, mulineta in discutie, de compromis pentru ca nu sunt inca convins ca ma va "prinde", asta pana prind probabil... Ma gandesc ca m-am grabit nitel cu "batul", chiar daca imi voi lua mulineta 4000-4500 capabila nu cred ca imi mai iese un combo de spinning... echilibrat, dar am abordat situatia ca pe un proiect, sa tina si sa ma vad ce pot.
Cel mai bun sfat pe care ti l pot da :
In gura inchisa nu intra muste !
In sensul ca daca mai bati toba si afla ,,baietii dibaci " iti garantez ca nu prinde primavara . Mai cunosc astfel de situatii si pe Olt si pe Dunare . Du te cu echipament adecvat si evita sa fi vazut .
Nu uita sa il eliberezi . Genele sanatoase sunt importante .
Nu m-am gandit sa urmaresc sa nu fiu urmarit, probabil ai dreptate, dar pe bune ca nu bat toba, dar am sa tin cont cand ma avant in cuvinte sa uit detalii de zona.

kingofbeasts

Rod Builder
Din experiența mea ( nu musai valabilă la toată lumea) când te duci pregătit nu mai vine. In principiu , atât timp cât nu ti-a cedat batul și mulineta ci firul, nu ai de ce sa schimbi altceva decât firul . Prima tentație e întotdeauna intr-adevăr sa iei echipament dedicat cu care sa muți monstrul din loc direct din înțepătura însă, ceea ce de regula urmează e ca după 2-3 ieșiri, la care nu ai dat de monstru dar echipamentul ti-a rupt mâna, sa lași echipamentul greu intr-un colț al bărcii și sa dai mai mult tot cu ăla care-ti e drag .
Ba in timp o sa ai tendinta tot mai des de a lasa echipamentul greu acasă fie din comoditate fie din lehamite de a mai cara cu tine lucruri inutile.
Poate n-ar strica o idee mai multă răbdare in dril , sa rezisti tentației de a forța prea mult și prea repede . Trebuie sa-ti educi capacitatea de a simți când pestele e pregătit sa vina și sa forțezi numai atunci . Trebuie sa ai încredere in soarta fiindcă in final, ce-i al tău e pus deoparte . Focusează-te pe conexiunea momentului savurând drilul și nu atât de mult pe ideea de poza . Daca ti-l dorești suficient de mult și e sa fie al tău o sa ni-l arați negreșit .
Dibăcia unui pescar e sa scoată pestele cu ce are nu sa meargă la pescuit cu macaraua. In plus și pestele trebuie sa aibă șansa lui .

vasi25

Salau
kingofbeasts Ai dreptate in totalitate, doar ca de multe ori pui alt fir ( clar mai gros) si observi ca nu mai ai trasaturi, ca pesti nu sunt activi, ca nu mai mananca, cand defapt naluca ta numai merge pe unde mergea cu celalalt fir...

Ps: Am citit multe postari de a tale, multumesc!
Toata stima!

Luigi

Somn
Din experiența mea ( nu musai valabilă la toată lumea) când te duci pregătit nu mai vine. In principiu , atât timp cât nu ti-a cedat batul și mulineta ci firul, nu ai de ce sa schimbi altceva decât firul . Prima tentație e întotdeauna intr-adevăr sa iei echipament dedicat cu care sa muți monstrul din loc direct din înțepătura însă, ceea ce de regula urmează e ca după 2-3 ieșiri, la care nu ai dat de monstru dar echipamentul ti-a rupt mâna, sa lași echipamentul greu intr-un colț al bărcii și sa dai mai mult tot cu ăla care-ti e drag .
Ba in timp o sa ai tendinta tot mai des de a lasa echipamentul greu acasă fie din comoditate fie din lehamite de a mai cara cu tine lucruri inutile.
Poate n-ar strica o idee mai multă răbdare in dril , sa rezisti tentației de a forța prea mult și prea repede . Trebuie sa-ti educi capacitatea de a simți când pestele e pregătit sa vina și sa forțezi numai atunci . Trebuie sa ai încredere in soarta fiindcă in final, ce-i al tău e pus deoparte . Focusează-te pe conexiunea momentului savurând drilul și nu atât de mult pe ideea de poza . Daca ti-l dorești suficient de mult și e sa fie al tău o sa ni-l arați negreșit .
Dibăcia unui pescar e sa scoată pestele cu ce are nu sa meargă la pescuit cu macaraua. In plus și pestele trebuie sa aibă șansa lui .
Un mare pescar spunea ca "nu peştele rupe firul, ci aproape intotdeauna pescarul" (care trage de fir concomitent cu fuga pestelui). Acelasi pescar spunea si ca exceptzia sunt... somnii mari.

ikonet

Oblete
Domnule va multumesc, chiar imi doresc sa traiesc experienta de a scoate un somn, sincer, nu sunt invidios din fire sau disperat sa dovedesc ceva, insa stiu ca in trei randuri am avut parte de o "lupta" inegala(zic eu), cu experienta nu pot compensa ca-mi lipseste. Inteleg ca nici echipamentul nu face minuni, dar cu lanseta 25-40g, fir de 0.20 textil si o mulineta Alaris 40 la prima "batalie", apoi o mulineta Abu Cardinal 103R(fir 0.30 textil) pe acelasi setup, nici sansele nu pot fi favorabile, pentru stiuca, avat si salau a mers.
Drilul mi-a fost la suflet, ma jur, insa cum bine sublinia cineva mai sus, ar fi pacat sa ranesc doar, as putea sa duc treaba pana la capat. Incerc sa abordez cat mai corect provocarea in asa fel incat sa nu ramana urme pe buze, decat un zambet pe ale mele.
Despre scule ce sa zic... momentan, in doi ani de zile(de pescuit) nu am reusit sa ma cert cu nevasta pe tema asta, ba chiar are si ea un setup simpatic okuma x-spin 5-20g cu okuma safina noir 1000 care a scos vreo 7stiuci(3marlite) in mainile ei, la mine doar setup-ul amintit mai sus cu "bataliile", stau bine nu? Interesant este ca impreuna am prins cel mai bine... Cinstit vorbind, nu mi-a venit sa iau o mulineta dedicata pentru spinning la somn care sa aiba o greutate si marime decenta, din cauza costului de achizitie prea ridicat. In momentul asta sunt inca in dubii daca am sa ma "extind" si pe partea cu mustaciosul, ma distrez de minune la spinning la rapitor gen stiuca, unde echipamentul(asa cum bine spuneai) este comod.
Maine la 05.30 suna ceasul, merg la apa, abia astept, timpul somnului nu a venit... inca.

kingofbeasts

Rod Builder
Treaba asta cu doritul e delicata de obicei fiindcă nu- i așa simpla precum pare . Practic , din câte înțeleg eu in momentul de fata , întreg universul e programat sa răspundă dorințelor noastre și asta se face in mod normal in doua moduri : dorința cu rezultat imaginat sau frica care in gerneral are rezultat imaginat . Mai putini știu exact cum sa opereze cu dorința și mulți pescari nici măcar nu știu ca succesul lor la pescuit sta de fapt in activitatea propriei lor imaginații . Cei mai mulți oameni insa fără sa vrea folosesc cu succes frica , pentru ca la frica mai întâi îți imaginezi și vizualizezi rezultatul in sine și abia apoi apare sentimetul cu pricina . Ideea e ca , atunci când îți dorești ceva , si ceri asta universului , universul îți va da pentru ca așa e programat sa facă din momentul in care i s-a dat omului liberul arbitru . Ce trebuie sa înțeleagă oamenii e ca modul de a cere nu e acela de a formula o rugăminte ( chiar si in gând ) prin cuvinte ci acela de a te imagina cu rezultatul cererii tale împlinit si simtinad trăirile pe care le-ai avea intr-o atare situație ( in cazul asta concret sa te vezi cu ochii minti cu pestele in mâna bucuramdu-te de el la o poza , sa te miri de măreția si puterea de care a dat dovada si sa simti bucuria pe care ai avea-o lângă el la poza ).
Cererea prin frica e la fel de eficace , când îți imaginezi ceva cu un anumit rezultat care îți generează trăiri deja ai adresat o cerere universului care , înțelege ca aceea e o experiența pe care ai vrea s-o traiesti .
Cei mai mulți pescari nici măcar realizează ca pestii pe care ii postează pe la rubrica recorduri nu sunt rodul , unei năluci anume sau unui echipament anume ci al unor dorințe ( sau frici) manifestate sub forma de scene imaginată si trăită emoțional in prealabil .
La fel cei cu “ghinion” experimentează de fapt rezultatul unei frici ca experiența imaginată si trăită emoțional in imaginație la un moment anticipat ghinionului cu pricina.
Ce vreau sa zic de fapt cu asta, e sa nu pleci de acasă cu gândul ca “ dacă vine ăla mare se rupe firul /crapă batul/ nu tine frâna la mulineta/ intra in craci si nu-l mai scot, etc.” ci imaginându-te făcând poze cu monstrul, card a intrat la guma x, pescuind in locul y , simțind cum îți tremura genunchii in timp cevte uiți la el întins in barca lângă tine.
In pescuit, ca in orice altceva in viața , rezultatele vin prin implicare directa si personală ( pozitivă prin dorința sau negativă prin frica).
Nu musai ti se împlinește dorința pe loc insa, mai devreme sau mai târziu , când ii vine pe masa de lucru, un funcționar universal ti-o va aproba si împlini.
Acu’ dacă faci numai una , se poate pierde pe căile eterului insa dacă stărui in pretenții , si de fiecare data când pleci la pescuit pleci cu aceeași dorința si aceleași emoții cu privire la ea, funcționarii universali ti-o baga la priorități si se împlinește mai repede.
Personal, reusesc mai nou cu ambele variante dar parca cu frica merge mai rapid . De pilda , săptămâna trecută am dat o ieșire la Plaisance , si o musky dădea târcoale in timp ce eu ma căzneam sa păcălesc un bass mai măricel în grădinița cu care ma distram. De vreo 3 ori mi-a venit gândul , “ numa sa nu-mi atace vrei bass in dril” si ce sa vezi, fix aia mi-a făcut cucoana exact la primul bass mai rasarit . Mi-a dat in apa limpede si mică , am văzut atacul , am avut si dril dar, n-am avut ce sa-i fac pentru ca al meu carlig era in bass nu in gura ei (ea doar se ținea de basul meu dându-mi vreo doua minute de dril pe care , deși muza a încercat sa-l filmeze cu telefonul , butonul de play n-a funcționat ).
Am și reversul cu o alta musky in timp ce visam cu ochii deschiși la o partida de șalău cu finețuri “ ce mișto ar fi sa între acum o muscalana , s-o driluiesc cu batul asta și s-o și scot oe malul asta înalt “ care , din nou s-a îndeplinit ad-hoc, întocmai .
Ca o concluzie, soarta ti-o faci și cu mâna ta , toată treaba e sa crezi cu adevărat și sa ceri cu intenție ;)

Ultima editare:

mihai2002

Biban
Esti sigur cu never crak-ul ala , eu il folosesc la clonc..... la mine in zona rar cind dau de somni over 20 si nu se stie daca le place momela din cirlig asa ca nu se justifica un bat prea rigid, nu e cam greu? eu am varianta de 2,10 ,drept cuplata cu o mulineta solida si grea dar si doar batul mi se pare foarte greu... plus ca e cam balanganicioasa pe virf pentru spinning practic inteparea se face pe jumatatea de la cotor , virful fiind mai mult pentru semnalizarea trasaturii

Atașamente

• c05df44f-dac2-4018-8aa1-04a23141c301.jpg
    c05df44f-dac2-4018-8aa1-04a23141c301.jpg
    100,2 KB · Vizualizări: 39

ikonet

Oblete
Esti sigur cu never crak-ul ala , eu il folosesc la clonc..... la mine in zona rar cind dau de somni over 20 si nu se stie daca le place momela din cirlig asa ca nu se justifica un bat prea rigid, nu e cam greu? eu am varianta de 2,10 ,drept cuplata cu o mulineta solida si grea dar si doar batul mi se pare foarte greu... plus ca e cam balanganicioasa pe virf pentru spinning practic inteparea se face pe jumatatea de la cotor , virful fiind mai mult pentru semnalizarea trasaturii
Asta am si incercat sa spun, printre randuri, dar achizitia a fost mai mult pentru ca mi-a placut tare mult cum l-am simtit, cum este lucrat si la 140ron(la un magazin aproape satesc) am zis ca face sa-l am in dotare pentru iesiri dedicate heavy. Testata astazi, pe gume offset(obsesie) cu cheburascka 40g, mi-a placut cum lucreaza, intr-adevar este greuta, cu o mulineta 6000 pe la 500g se echilibreaza binisor. Lanseurile m-au impresionat, lejer 60m, varful surprizator de sensibil, la 2 marlite(una la cicada 38g) si un avat(450g) nu a fost nimic de lucru, in schimb rateuri la greu, pe la 15 am renuntat sa mai numar, ori nu ma prind eu, ori prada prea mica, gume deformate, ciupite si carlige despuiate. In concluzie(personala fara de experienta) as spune ca nu este o lanseta de zi cu zi, dar buna daca vrei sa te duci la greu si sa fi sigur ca nu ratezi o sansa rara.

ikonet

Oblete
Treaba asta cu doritul e delicata de obicei fiindcă nu- i așa simpla precum pare . Practic , din câte înțeleg eu in momentul de fata , întreg universul e programat sa răspundă dorințelor noastre și asta se face in mod normal in doua moduri : dorința cu rezultat imaginat sau frica care in gerneral are rezultat imaginat . Mai putini știu exact cum sa opereze cu dorința și mulți pescari nici măcar nu știu ca succesul lor la pescuit sta de fapt in activitatea propriei lor imaginații . Cei mai mulți oameni insa fără sa vrea folosesc cu succes frica , pentru ca la frica mai întâi îți imaginezi și vizualizezi rezultatul in sine și abia apoi apare sentimetul cu pricina . Ideea e ca , atunci când îți dorești ceva , si ceri asta universului , universul îți va da pentru ca așa e programat sa facă din momentul in care i s-a dat omului liberul arbitru . Ce trebuie sa înțeleagă oamenii e ca modul de a cere nu e acela de a formula o rugăminte ( chiar si in gând ) prin cuvinte ci acela de a te imagina cu rezultatul cererii tale împlinit si simtinad trăirile pe care le-ai avea intr-o atare situație ( in cazul asta concret sa te vezi cu ochii minti cu pestele in mâna bucuramdu-te de el la o poza , sa te miri de măreția si puterea de care a dat dovada si sa simti bucuria pe care ai avea-o lângă el la poza ).
Cererea prin frica e la fel de eficace , când îți imaginezi ceva cu un anumit rezultat care îți generează trăiri deja ai adresat o cerere universului care , înțelege ca aceea e o experiența pe care ai vrea s-o traiesti .
Cei mai mulți pescari nici măcar realizează ca pestii pe care ii postează pe la rubrica recorduri nu sunt rodul , unei năluci anume sau unui echipament anume ci al unor dorințe ( sau frici) manifestate sub forma de scene imaginată si trăită emoțional in prealabil .
La fel cei cu “ghinion” experimentează de fapt rezultatul unei frici ca experiența imaginată si trăită emoțional in imaginație la un moment anticipat ghinionului cu pricina.
Ce vreau sa zic de fapt cu asta, e sa nu pleci de acasă cu gândul ca “ dacă vine ăla mare se rupe firul /crapă batul/ nu tine frâna la mulineta/ intra in craci si nu-l mai scot, etc.” ci imaginându-te făcând poze cu monstrul, card a intrat la guma x, pescuind in locul y , simțind cum îți tremura genunchii in timp cevte uiți la el întins in barca lângă tine.
In pescuit, ca in orice altceva in viața , rezultatele vin prin implicare directa si personală ( pozitivă prin dorința sau negativă prin frica).
Nu musai ti se împlinește dorința pe loc insa, mai devreme sau mai târziu , când ii vine pe masa de lucru, un funcționar universal ti-o va aproba si împlini.
Acu’ dacă faci numai una , se poate pierde pe căile eterului insa dacă stărui in pretenții , si de fiecare data când pleci la pescuit pleci cu aceeași dorința si aceleași emoții cu privire la ea, funcționarii universali ti-o baga la priorități si se împlinește mai repede.
Personal, reusesc mai nou cu ambele variante dar parca cu frica merge mai rapid . De pilda , săptămâna trecută am dat o ieșire la Plaisance , si o musky dădea târcoale in timp ce eu ma căzneam sa păcălesc un bass mai măricel în grădinița cu care ma distram. De vreo 3 ori mi-a venit gândul , “ numa sa nu-mi atace vrei bass in dril” si ce sa vezi, fix aia mi-a făcut cucoana exact la primul bass mai rasarit . Mi-a dat in apa limpede si mică , am văzut atacul , am avut si dril dar, n-am avut ce sa-i fac pentru ca al meu carlig era in bass nu in gura ei (ea doar se ținea de basul meu dându-mi vreo doua minute de dril pe care , deși muza a încercat sa-l filmeze cu telefonul , butonul de play n-a funcționat ).
Am și reversul cu o alta musky in timp ce visam cu ochii deschiși la o partida de șalău cu finețuri “ ce mișto ar fi sa între acum o muscalana , s-o driluiesc cu batul asta și s-o și scot oe malul asta înalt “ care , din nou s-a îndeplinit ad-hoc, întocmai .
Ca o concluzie, soarta ti-o faci și cu mâna ta , toată treaba e sa crezi cu adevărat și sa ceri cu intenție ;)
Acum ce sa zic, sunt intre "vreau sa o fac si p-asta" si frica sa-mi si reuseasca... ghinionul as spune ca este rezultatul unor greseli ignorate sau a unor ganduri mult prea pesimiste. Nu ma gandesc ca la urmatoarea iesire cu barca, ma duc la locul respectiv, cu guma albastra, arunc si scot... rabdarea si oportunitatea se vor cumula cu energia inmagazinata intre timp.
Realizez ca nu sunt in asentimentul si in vocabularul dedicat pescuitului, dar am constatat cu placere ca exista locuri, rare(acest forum), unde se poate discuta si un pic mai "adanc" si asta este mai neasteptat si mai pozitiv decat isi dau multi seama, preocupati si concentrati strict pe subiect, de asta mi-am si permis si incercat sa postez si in directia omului aflat cu "bagheta magica" pe malul apei.
Imi dau seama ca tot ce am citit aici ma ajuta, chiar daca inca mai caut anumite expresii sau detalii tehnice pe care inca nu le cunosc, imi prinde tare bine sa mai rumeg si sa experimentez ceva nou la urmatoarea iesire.
Respect pentru timpul acordat unui novice cu pretentii personale.

mihai2002

Biban
Da ... desi ii zice spin nu prea cred ca de incadreaza ...seamana ca actiune cu telescopicele rusesti din anii 90 la care cu greu simteai trasatura fiind parabolice si moi pe virf. cind intepai chipurile cu ele se indoiau din cotor . la fel si asta cred ca e facuta pt pescuit cu fireball si momeala naturala si sa lasi somul sa molfaie bine inainte sa te opintesti in el cu toata forta.... eu de aia am preferat o lanseta mai rapida . sa pot sa contrez un pic cit de cit eficient si forta de intepare sa nu se piarda prin indoirea lansetei

Luigi

Somn
Ca o concluzie, soarta ti-o faci și cu mâna ta , toată treaba e sa crezi cu adevărat și sa ceri cu intenție
Kingule, jur ca te invidiez pentru gândirea ta unic de pozitivã! jos palaria E mare lucru sa crezi in "functionarul universal" care cândva iti va da neapãrat ce ceri. Citatul de mai sus îl subscriu pina la "cererea cu intentie", da, crezând cu adevarat in ceea ce faci ajungi astfel la un nivel de performantza peste al celorlalti, care nu sunt atit de implicatzi. Valabil oriunde, nu doar la pescuit. Crezi in ce faci, faci cu pasiune, implicit faci bine si rezultatele dorite vin, mai devreme sau mai târziu. Dar mie imi place sa cred cã TU prinzi monstrul si nu cã ți- l dã universul.
Ia exemplu cariera unui pescar: la inceput e doar un instinct, de a prinde peşte. Doar unii oameni il au, eu il numesc de ceva vreme inimâ de pescar. Prin copilarie incepe si pescuitul, modest si ocazional la inceput. La unii se transformã treptat in pasiune si incep si rezultatele. Iar un astfel de pasionat are o perioadã de apogeu pescãresc, in care pescuitul nu mai e doar un hobby, ci un lucru definitoriu, si in aceasta perioadã ridicã ştacheta la maxim. Partide, experientzã, recorduri, aventuri, cât sã-l tzinã o viatzã întreagã. Si in perioada asta dorintza si implicarea sunt absolute, eu aici vãd cauza rezultatelor pina atunci doar visate. Apoi viatza isi recapãtã treptat drepturile si pescuitul nu mai e pe primul loc, sau nici macar pe al cincilea. Iar daca mai faci doar 5 partide pe lunã sau mai rãu, pe an, pe care le faceai inainte saptaminal, cred ca poti face cererea cererilor cã nu vei mai reuşi ca inainte.
Iar daca stimatul coleg va insista cu adevarat pe locul respectiv, j'de partide si sute de gume albastre plantate in Dunãre, eu îi dau acum in scris cã va avea captura mult visatã. Dar o va avea el si nu îi va fi datã de nimeni!

sosoktm

Stiuca
ikonet eu consider ca ai gresit rau cu lanseta aleasa, in contextul in care pescuiesti din barca. Ca regula generala, o lanseta de spin ar trebui sa lucreze cel mai bine in zona de mijloc a plajei de aruncare indicata de producator. Sunt multe cazuri in care insa realitatea nu e chiar asa, ci mult diferita de "rating"-ul inscriptionat. In plus, cauti somnul cu jigul, ceea ce restrange si mai mult plaja reala de lansare, la o lanseta corecta. Chiar daca atacul somnului este violent pe naluci artificiale, esti penalizat si de carligul , ce nu e adaptat pestilor asa mari, prin mecanica inteparii. Daca la al doilea drill ai reusit sa apropii pestele de barca, ratarea pozei de grup este doar vina ta.
Pornesc de la premiza ca pescuiesti cu leader de FC sau de textil gros, insa e clar ca ai o problema cu firul , sau cu frana mulinetei (desi, nu ar trebui sa pocneasca firele descrise de tine, indiferent de marimea mulinetei). Daca au tinut asa mult fundul, estimez ca ai avut in lanseta pesti > 30 kile, pentru care un fir textil decent de 0,25mm real este arhisuficient, la spin.

ikonet

Oblete
Salut sosoktm, ai dreptate, dar spui din experienta, in cazul mustaciosului nu am decat 3 driluri memorabile(pt mine). In ce priveste lanseta... si aici ai dreptate, ma gandeam la alt setup, dar in magazin pur si simplu mi-a placut cum se simte batul si am zis sa-l iau sa il am... copilarie. Nu dau exclusiv din barca, sa zicem ca la 3 iesiri, una din barca, cateodata pur si simplu imi iau scule la mine cand am treaba la Oltenita si merg si pentru 2-3ore daca imi ramane timp, cateodata pe Arges. Nu-mi place pe balti, desi am 3 foarte aproape Luica/Nana/Curcani, la una din ele au si salau maricel(peste 2kg), poate ar trebui sa ma prezint la antrenament, sa simt mai mult.
Nu cred ca firul sau frana ar fi problema, la ultimul dril chiar am avut posibilitatea sa pot jogla cu frana in functie de ce se intampla, a fost si singura daca cand am reusit sa-l misc catre barca, dar parea imposibil sa-l urc, lanseta nu putea mai mult iar mulineta... ca si cum ai urca cu bicicleta pe un deal si la un moment dat efectiv nu mai poti impinge in pedala nu mai ai pe schimbator pozitie sa poti urca, nu stiu daca sunt pe inteles cu exemplul asta. Barca libera, cursul rapid si plin de anafoare, am pornit motorul in cateva randuri ca sa ma pot tine dupa el, de la locul intepaturi ne-am deplasat 50m cel putin ba in sus ba in jos, le-am pacalit la jig cu un grub de 9cm Relax albastru cu burta alba.
Am insistat pe offset impotriva agataturilor care sunt foarte dese si intr-adevar am rateuri evidente, carlige despuiate, merg si pe jiguri, cicade 13-52g, lingurite, voblere, nu ma impac deloc cu nalucile usoare, parca nu le simt pe unde lucreaza, cel mai mult imi place cu ceburascka cand aterizeaza pe fund. Vizez sa merg pe naluci mari in viitor pentru oportunitatea de a da de ceva "greu", un setup usor si comod dar solid nu-i usor de facut pe directia asta la spinning, in sensul de costisitor, dar cumva tot acolo ajungi daca te abati din drum cu diverse variante de compromis.
...ma straduiesc sa scriu mai putin, dar nu-mi iese.

Sus